Forum PCLab.pl: Z97 M.2 - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Z97 M.2

#1 Użytkownik jest niedostępny   Dasch 

• Gaduła
  • PipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 06 Sierpień 2019 - 23:01

Cześć,

Zastanawiam się czy dołożenie drugiego dysku M.2 ograniczy mi przepustowość PCIe na karcie graficznej z 16x do 8x.
MSI Z97 Gaming 5 ma tylko jeden port M.2 PCIe 3.0 x2 ale z tego co wiem (poprawcie mnie jeśli się mylę) 4790K ma 20 linii PCIe 16 dla slotów i 4 dla chipsetu. Czyli teoretycznie 2 linie dalej są wolne.
Czy podłączenie kolejnego M.2 na adapterze do PCIe weźmie sobie pozostałe 2 wolne linie czy GPU przeskoczy na x8 :hmm:
Chcę kupić kolejnego Samsunga 970, a że cena pomiędzy starymi dyskami na SATA a tymi na M.2 jest niewielka nie widzę sensu kupowania starszej technologi. W przyszłości wylądują na płycie z odpowiednią ilością portów M.2 :D

#2 Użytkownik jest niedostępny   duniek 

• Kielce
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Sierpień 2019 - 01:50

Nie przejmuj sie, nawet rtx2080ti na x8 pci-e nie zrobi ci roznicy, pelne x16 wykorzystuja aktualnie tylko przemyslowe dyski ssd

#3 Użytkownik jest dostępny   MitycznyJeż 

• krzem gotuJEŻ, węgiel zdrapuJEŻ
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Sierpień 2019 - 06:48

Zobacz postDasch, o 07 Sierpień 2019 - 00:01, napisał(a):

MSI Z97 Gaming 5 ma tylko jeden port M.2 PCIe 3.0 x2 ale z tego co wiem (poprawcie mnie jeśli się mylę) 4790K ma 20 linii PCIe 16 dla slotów i 4 dla chipsetu. Czyli teoretycznie 2 linie dalej są wolne.
Czy podłączenie kolejnego M.2 na adapterze do PCIe weźmie sobie pozostałe 2 wolne linie czy GPU przeskoczy na x8 :hmm:

Pomieszałeś trochę.

Pełny diagram -> KLIK

Port M.2 idzie z chipsetu - a więc jest limitowany do PCIe 2.0 x2 (linie z sata express - więcej w artykułach opisujących platformę albo datasheet intela).

Wszystkie fizyczne gniazda PCIe x16 są spięte do procesora i w zależności od tego jak są obłożone, linie PCIe są dzielone do nich.

Użycie któregokolwiek ponad pierwszy zwolni PCIe dla dedykowanej karty do x8. W praktycznych zastosowaniach różnicy nie zauważysz, ale programami diagnostycznymi łatwo da się zweryfikować, że link jest okrojony.

A skoro i tak kroi do x8, to najlepiej Ci będzie oba dyski podłączyć po adapterze - bo dotychczasowy w gnieździe M.2 pracuje na ~1/4 możliwości.

#4 Użytkownik jest niedostępny   Dasch 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 08 Sierpień 2019 - 10:32

Dzieki :)

Macie jakiś sprawdzony model adaptera na dwa dyski M.2? Pytanie czy to w ogóle zbootuje z mojego configu :kwasny: System mam na 970 EVO

#5 Użytkownik jest dostępny   MitycznyJeż 

• krzem gotuJEŻ, węgiel zdrapuJEŻ
  • PipPipPipPipPip

Napisany 08 Sierpień 2019 - 10:36

Nie adapter na dwa dyski, tylko dwa oddzielne adaptery, w drugim i trzecim slocie.

Strona 1 z 1