Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

 

Zastanawiam się czy dołożenie drugiego dysku M.2 ograniczy mi przepustowość PCIe na karcie graficznej z 16x do 8x.

MSI Z97 Gaming 5 ma tylko jeden port M.2 PCIe 3.0 x2 ale z tego co wiem (poprawcie mnie jeśli się mylę) 4790K ma 20 linii PCIe 16 dla slotów i 4 dla chipsetu. Czyli teoretycznie 2 linie dalej są wolne.

Czy podłączenie kolejnego M.2 na adapterze do PCIe weźmie sobie pozostałe 2 wolne linie czy GPU przeskoczy na x8 :hmm:

Chcę kupić kolejnego Samsunga 970, a że cena pomiędzy starymi dyskami na SATA a tymi na M.2 jest niewielka nie widzę sensu kupowania starszej technologi. W przyszłości wylądują na płycie z odpowiednią ilością portów M.2 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj sie, nawet rtx2080ti na x8 pci-e nie zrobi ci roznicy, pelne x16 wykorzystuja aktualnie tylko przemyslowe dyski ssd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI Z97 Gaming 5 ma tylko jeden port M.2 PCIe 3.0 x2 ale z tego co wiem (poprawcie mnie jeśli się mylę) 4790K ma 20 linii PCIe 16 dla slotów i 4 dla chipsetu. Czyli teoretycznie 2 linie dalej są wolne.

Czy podłączenie kolejnego M.2 na adapterze do PCIe weźmie sobie pozostałe 2 wolne linie czy GPU przeskoczy na x8 :hmm:

Pomieszałeś trochę.

 

Pełny diagram -> KLIK

 

Port M.2 idzie z chipsetu - a więc jest limitowany do PCIe 2.0 x2 (linie z sata express - więcej w artykułach opisujących platformę albo datasheet intela).

 

Wszystkie fizyczne gniazda PCIe x16 są spięte do procesora i w zależności od tego jak są obłożone, linie PCIe są dzielone do nich.

 

Użycie któregokolwiek ponad pierwszy zwolni PCIe dla dedykowanej karty do x8. W praktycznych zastosowaniach różnicy nie zauważysz, ale programami diagnostycznymi łatwo da się zweryfikować, że link jest okrojony.

 

A skoro i tak kroi do x8, to najlepiej Ci będzie oba dyski podłączyć po adapterze - bo dotychczasowy w gnieździe M.2 pracuje na ~1/4 możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki :)

 

Macie jakiś sprawdzony model adaptera na dwa dyski M.2? Pytanie czy to w ogóle zbootuje z mojego configu :kwasny: System mam na 970 EVO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie adapter na dwa dyski, tylko dwa oddzielne adaptery, w drugim i trzecim slocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...