Skocz do zawartości
AceBoy

i7 9700k temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Parę dni temu stałem się posiadaczem zestawu komputerowego, w którego skład wchodzi procesor Intela i7 9700k. Procesor na domyślnych ustawieniach wydaje mi się, że generuje zbyt duże temperatury podczas swojej pracy.

 

Dla przykładu:

 

- Spoczynek: 39-43C

- 40 minutowa sesja w Far Cry 5: najgorętszy rdzeń maks 79C, średnio 60C

ce9EIDY.png

 

- Cinebench R15 (3 szybkie sesje obciążenia CPU): najgorętszy rdzeń maks 76C

giCQ0Rn.png

 

- Zrzut ekranu z BIOS'u:

gDKnpOO.png

 

 

Specyfikacja komputera:

 

Obudowa: SilentiumPC Gladius GD6 TG ARGB

CPU: Intel i7-9700K 3.6GHz 12MB BOX

GPU: MSI GeForce RTX 2070 GAMING X 8GB GDDR6

Zasilacz: SilentiumPC 600W Vero M2 Bronze

MOBO: MSI MAG Z390 TOMAHAWK

Chłodzenie: SilentiumPC Navis Evo ARGB 240 (AiO)

SSD M.2: Samsung 500GB 970 EVO Plus M.2 2280 NVMe

RAM: HyperX 16GB 3200MHz Predator RGB CL16 (2x8GB)

 

Z tego co obiło mi się o uszy, to Coffee Lake są 'ciepłymi' procesorami, aczkolwiek nie ukrywam iż wymienione temperatury troszkę mnie zadziwiają. Pomijając te kwestię, komputer był składany przez pewien dosyć duży serwis komputerowy. Zauważyłem, iż wiatraki z chłodzenia AiO były podłączone do złącza SYS_FAN5, tak więc zdecydowałem się je podłączyć pod CPU_FAN. Za wiele to nie zmieniło, aczkolwiek podczas większego obciążenia chłodzenie jest po prostu bardziej słyszalne. Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi na temat. ;)

Edytowane przez AceBoy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj sie. Ten typ tak ma. Moj 9900kf grzeje sie straszliwie, 9700k ma podobnie. Po OC na 5.0GHz 100 stopni lapie w kilkadziesiat sekund w small FFTs. Kilka stopni moglbys zbic kupujac lepsze chlodzenie/paste ale ogolnie nie jest zle. Jezeli bardzo temperatury Ci przeszkadzaja mozesz pobawic sie tez w undervloting.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj sie. Ten typ tak ma. Moj 9900kf grzeje sie straszliwie, 9700k ma podobnie. Po OC na 5.0GHz 100 stopni lapie w kilkadziesiat sekund w small FFTs. Kilka stopni moglbys zbic kupujac lepsze chlodzenie/paste ale ogolnie nie jest zle. Jezeli bardzo temperatury Ci przeszkadzaja mozesz pobawic sie tez w undervloting.

 

Dziękuje Ci bardzo za odpowiedź. Nie ukrywam, że trochę mnie uspokoiłeś. Generalnie temperatury mi jakoś nie przeszkadzają, bardziej obawiałem się o kwestię żywotności procesora. Mimo wszystko rozważę zmianę pasty termoprzewodzącej. Polecasz może jakąś konkretną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego podłączenia pod inne złącze - sprawdź czy czasem ten sysfan nie daje większego natężenia. Coraz więcej płyt ma gniazda przystosowane do zasilania pomp od zestawów wodnych.

W instrukcji płyty powinieneś to znaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie najlepsza jest Grizzly Kryonaut, ale po zmianie samej pasty raczej cudow nie usiwadczysz, na moje maks 2-5stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego podłączenia pod inne złącze - sprawdź czy czasem ten sysfan nie daje większego natężenia. Coraz więcej płyt ma gniazda przystosowane do zasilania pomp od zestawów wodnych.

W instrukcji płyty powinieneś to znaleźć.

 

Z tego co widzę, to nie ma tutaj żadnej wzmianki o większym natężeniu przez sysfan. No chyba, że jestem ślepy. :D Wręcz przeciwnie, PWM Mode domyślnie jest przy PUMP_FAN1 oraz CPU_FAN1.

 

 

odYJhtq.png

 

 

Generalnie najlepsza jest Grizzly Kryonaut, ale po zmianie samej pasty raczej cudow nie usiwadczysz, na moje maks 2-5stopni.

 

Okej, dzięki. :)

Edytowane przez AceBoy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

Edytowane przez AceBoy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AiO na topie, tak? Wentyle z przodu jak ustawione?

 

Możesz też zrobić małe UV jak nie podkręcasz ale generalnie nie ma co się przejmować takimi temperaturami.

U mnie na krakenie jest dużo chłodniej ale to 280mm.

 

Moj 9900kf grzeje sie straszliwie, 9700k ma podobnie.

 

Bez przesady, 9700k na pewno jest chłodniejszy od 9900k ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AiO na topie, tak? Wentyle z przodu jak ustawione?

 

Możesz też zrobić małe UV jak nie podkręcasz ale generalnie nie ma co się przejmować takimi temperaturami.

U mnie na krakenie jest dużo chłodniej ale to 280mm.

 

 

 

Bez przesady, 9700k na pewno jest chłodniejszy od 9900k ;)

 

Generalnie miałem zamiar podkręcać, ale chyba sobie narazie ten zabieg odpuszczę. Jeżeli chodzi o wentylatory to wygląda to tak:

 

Przód

 

PMityN0.jpg

 

 

Góra AiO

 

adMi1hF.jpg

 

 

Tył

 

eIneyx6.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmiało możesz podkręcić, te temperatury zbyt wiele nie wzrosną ;)

 

Nie jestem pewny bo trochę za mocny zoom na tych zdjęciach ale chyba tu leży problem. Te 2x120 z przodu masz ustawione maksymalnie na dole? Czyli dolny dmucha praktycznie tylko w przedział zasilacza a na całą resztę masz 1x120 jako wdmuchujący.

 

Daj je wyżej żeby pierwszy wdmuchiwał powietrze zaraz pod wentylatory aio a drugi gdzieś w okolice gpu pewnie wyjdzie ;) Dodatkowo możesz przesunąć chłodnicę bliżej przodu niż tyłu (o ile jest miejsce)

 

Jeżeli z jakiegoś powodu chcesz też wdmuchiwać powietrze na samym dole tak jak teraz to dokup trzeci 120 ale myślę, że tego nie potrzebujesz i wtedy możesz kupić 2x140 i dać je wysoko na przodzie, to będzie najlepsze rozwiązanie

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie, masz napeicie na auto?? Bo jesli tak to nie ma cosie dziwic wysokim temp a do tego pamieci na xmp nie polepsza sytuacji.

 

Nie przejmuj sie. Ten typ tak ma. Moj 9900kf grzeje sie straszliwie, 9700k ma podobnie. Po OC na 5.0GHz 100 stopni lapie w kilkadziesiat sekund w small FFTs. Kilka stopni moglbys zbic kupujac lepsze chlodzenie/paste ale ogolnie nie jest zle. Jezeli bardzo temperatury Ci przeszkadzaja mozesz pobawic sie tez w undervloting.

Daj sobie spokoj z testowaniem procka w tym tescie, do codziennego uzytku mozna sobie ten test pominac, chyba ze masz dobre LC ale to nadal bedzie test dla 4fun.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmiało możesz podkręcić, te temperatury zbyt wiele nie wzrosną ;)

 

Nie jestem pewny bo trochę za mocny zoom na tych zdjęciach ale chyba tu leży problem. Te 2x120 z przodu masz ustawione maksymalnie na dole? Czyli dolny dmucha praktycznie tylko w przedział zasilacza a na całą resztę masz 1x120 jako wdmuchujący.

 

Daj je wyżej żeby pierwszy wdmuchiwał powietrze zaraz pod wentylatory aio a drugi gdzieś w okolice gpu pewnie wyjdzie ;) Dodatkowo możesz przesunąć chłodnicę bliżej przodu niż tyłu (o ile jest miejsce)

 

Jeżeli z jakiegoś powodu chcesz też wdmuchiwać powietrze na samym dole tak jak teraz to dokup trzeci 120 ale myślę, że tego nie potrzebujesz i wtedy możesz kupić 2x140 i dać je wysoko na przodzie, to będzie najlepsze rozwiązanie

 

Zmieniłem lekko ustawienie tych wiatraków i na stockowych ustawieniach wygląda to trochę lepiej. Chłodnicę też zaraz przesunę do przodu, jeszcze troszkę miejsca jest.

 

Podstawowe pytanie, masz napeicie na auto?? Bo jesli tak to nie ma cosie dziwic wysokim temp a do tego pamieci na xmp nie polepsza sytuacji.

 

Już wcześniej bawiłem się trochę napięciami (XMP włączone). Generalnie teraz miałem wszystko na Auto, na stockowych ustawieniach. Dokonałem małych zmian:

 

Włączone XMP

 

ooze5CG.png

 

 

Zakładka OC

 

QlrzbNs.png

Z0qtkXa.png

 

 

Włączone LCC

 

SXCRzyg.png

 

 

CPU Features (Intel C-State Disabled)

 

IktQlOR.png

 

 

Szybkie 5 rundek w Cinebench R15 z obciążenia dla CPU

 

okoKK31.png

 

Edytowane przez AceBoy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @MarioDee właśnie u siebie sprawdzałem. Gdy w opcjach zasilania mam ustawione Wyłącz monitor = nigdy i jak włączę test w CB23 i wyłączę monitor przyciskiem, a za około 30 sekund włączę to nic się nie zawiesza. Jeśli ustawię w opcjach zasilania Wyłącz monitor = 1min i jak włączę test w CB23(multi core), a następnie poczekam tak z 1min15sek.(monitor się wyłączy sam po 1min.) i ponownie włączę to przez jakieś 10 sekund widzę, że czas w CB23 nie odlicza się i obrazek nie zmienia się, ale po chwili wszystko wraca do normy (czas przeskakuje w dół o tyle o ile był chyba wyłączony monitor programowo). Jednak cały czas test był wykonywany bo wentylatory na grały tak jak przy włączonym monitorze. @MarioDee jak u ciebie wygląda "zawieszenie CB23"? Wyskakuje błąd?
    • Odpowiedź wysłano o 16:59 przez pracownika z pokolenia Z.
    • Czy jest sens zabierać się za streamowanie gier w jakości 1080p na Youtube skoro mieszkam na wiosce, gdzie nie mam światłowodów i musiałbym streamować za pomocą internetu mobilnego?  
    • Ja wyłączałem przyciskiem, ale nie powinno przecież tak się dziać chyba? Po prostu włączyłem test i chciałem odejść na dłużej od kompa, więc wyłączyłem monitor przyciskiem. Wracam po pewnym czasie, a tu CBR23 zawieszony. Z innymi programami do testowania stabilności jak np y-cruncher, czy memtest nie ma takich problemów przy wyłączonym monitorze. Może to jednak taka przypadłość tego programu? Przy włączonym monitorze jest wszystko ok. DDC wyłączyłem na próbę, ale to nic nie dało.
    • Do kuców to w ogóle słowa krytyczne odnośnie ich idoli czy nawet partii, z którą się teraz utożsamiają, bo oni gadają po POPiS czy jak ta Unia jest złem i trzeba wyjść z UE najlepiej jeszcze następnego dnia nie docierają . Zresztą to nie tylko kuców dotyczy, takim samym zachowaniem praktycznie również wykazują ci w elektoracie PiS-u. Kuce jak to kuce, ale w Konfie coraz śmielej zaczynają również tam odzywać z nie wiadomo do końca jakich powodów kobiety. Patrząc na taką Bryłkę, Zajączkowską, Pikułę, Domagałę, Czech i wiele wiele tych kobiet w Konfie odnoszę takie wrażenie, że są ładne, ale jednocześnie są głupie tak jak niektóre kobiety w Lewicy pokroju Żukowskiej.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...