Skocz do zawartości
UriBoyka

Spada prędkość Internetu

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

 

A więc sytuacja wygląda następująco. Posiadam Internet od lokalnego dostawcy. W mieszkaniu z Internetu korzystają dwie osoby na komputerach stacjonarnych - jedna z osób siedzi na Wi-Fi i prędkość sieci tej osoby jest stabilna, ciągle w Speedtestach utrzymuje się na granicy 220 Mbps (download). Ja jestem na kablu (druga osoba) i to wygląda tak, że speedtest jest taki:

CH2CQKx.jpg

 

A gdy odłączę kabel LAN od jednostki bądź routera, wynik zaraz po jest taki, czyli jak być powinien:

bvMPpSa.jpg

 

Mogę pobierać z normalną prędkością, ale wystarczy, że trochę pogoogluje, włączę jeden program, drugi, ponowny speedtest i wraca do 90~... I tak jest zawsze, stałe 90 Mbps, nie 60, nie 110, tylko 90. I tak jak piszę, sytuacja wraca do normy na parę/paręnaście minut gdy odłączę kabel na 1-2 sek. od komputer lub routera.

 

Parę informacji dla Was:

- router to Dasan H660GM

- kabel jest stary, ma z 5-8 lat, coś takiego. Nie wiem czy coś to Wam powie, ale na kablu jest napisane "4PR 125MHZ gigabit ethernet"

- karta sieciowa, Realtek PCIe GBE Family Controller (nie wiem czy to Wam dużo mówi...)

 

Czy wina może leżeć po stronie starego kabla? Chcę zamawiać kabel, ale jeszcze postanowiłem zapytać znawców na forum ;) Nie raz mi już pomogliście, liczę na Was i teraz, dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykły Cat5e, kup gotowy za grosze, lub sam dotnij na wymiar i zaciśnij końcówki. Na takim kablu o długości 10 i 15 metrów, przy 300 Mbps żadnych spadków nie uświadczyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, zapomniałem dodać - długość kabla od routera do komputera to jakieś ~15 metrów.

 

@mattecz, a czy nie lepiej zainwestować w kable (nie wiem czy dobrze napiszę) 6A? Żeby mieć już spokój?

 

A czy może wina leżeć po stronie np. karty sieciowej? Ale skoro ten Internet ma swoją maksymalną prędkość, tylko po jakimś czasie spada, to raczej nie wina sprzętu, a kabla właśnie. Dobrze rozumiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie router ma porty gigabitowe, przewód jest gigabitowy (wynika z opisu, ale może być uszkodzony), karta sieciowa LAN jest gigabitowa. Sprawdź, jakie zestawia się połączenie na komputerze (klawisze <Win>+<R> i wpisujesz ncpa.cpl, następnie klikasz podwójnie w ikonę połączenia i masz aktualną prędkość). Jeśli gigabit to teoretycznie nie powinno być problemu (chociaż uszkodzony kabel też może mieć wpływ). Jeśli jest FastEthernet (100Mbps) to wina kabla. Jaki kabel wtedy kupić? Patchcord cat 5e wystarczy w zupełności do gigabitu.

 

Ostatnio kupiłem patchord cat 5e o długości 10 metrów, marki 4WORLD, za całe 15zł. Prawdopodobnie przepłaciłem ok 1/3 ale potrzebny był kabel. Po przetestowaniu iperfem pokazywał prędkości transferu na poziomie 922Mbps (piszę z pamięci, gdzieś zapisałem test, ale nie mogę znaleźć).

 

Znalazłem ten test:

# sudo iperf3 -s
-----------------------------------------------------------
Server listening on 5201
-----------------------------------------------------------
Accepted connection from 192.168.1.2, port 49965
[  5] local 192.168.1.1 port 5201 connected to 192.168.1.2 port 49966
[ ID] Interval           Transfer     Bandwidth
[  5]   0.00-1.00   sec   105 MBytes   879 Mbits/sec
[  5]   1.00-2.00   sec   111 MBytes   929 Mbits/sec
[  5]   2.00-3.00   sec   111 MBytes   935 Mbits/sec
[  5]   3.00-4.00   sec   112 MBytes   937 Mbits/sec
[  5]   4.00-5.00   sec   110 MBytes   924 Mbits/sec
[  5]   5.00-6.00   sec   112 MBytes   940 Mbits/sec
[  5]   6.00-7.00   sec   110 MBytes   926 Mbits/sec
[  5]   7.00-8.00   sec   104 MBytes   873 Mbits/sec
[  5]   8.00-9.00   sec   112 MBytes   937 Mbits/sec
[  5]   9.00-10.00  sec   111 MBytes   935 Mbits/sec
[  5]  10.00-10.05  sec  6.06 MBytes   942 Mbits/sec
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[ ID] Interval           Transfer     Bandwidth
[  5]   0.00-10.05  sec  1.08 GBytes   922 Mbits/sec                  sender
[  5]   0.00-10.05  sec  1.08 GBytes   922 Mbits/sec                  receiver

 

Edytowane przez Qwinto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteście mi w stanie polecić jakiś kabel kat 6? Minimum 15 metrów, maksymalnie 20.

 

https://allegro.pl/oferta/kabel-sieciowy-rj45-rj45-kat-6-utp-15m-patchcord-6912023723

 

Ten byłby w porządku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to pomoże rozwiązać komuś problem w przyszłości, to u mnie nowy kabel (kat6) załatwił sprawę, Internet działa już tak jak powinien :)

 

Temat do zamknięcia, dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to pomoże rozwiązać komuś problem w przyszłości, to u mnie nowy kabel (kat6) załatwił sprawę, Internet działa już tak jak powinien :)

 

Temat do zamknięcia, dzięki!

Prawdopodobnie każdy inny, sprawny kabel, załatwiłby sprawę. Kategoria 6 wcale nie była tu potrzebna. Z załączonego w Twoim 1 poście wyniku speedtest wychodzi, że Twój poprzedni kabel był uszkodzony lub był fatalnej jakości i przez to było zestawiane połączenie o prędkości 100Mbps zamiast 1Gbps.

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...