Skocz do zawartości
DarasXX

Platforma S775 Lenovo vs Gigabyte

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Od pewnego czasu jestem posiadaczem komputera Lenovo M58P w wersji tower, posiada on zwykłą płytę główną mini ATX, ale jak to wiadomo jak bywa z układami Lenovo, Dell itp. Nie posiadają one funkcji OC. Zacząłem myśleć nad zmianą mobo, ale jest problem, bo chciałbym zachować oryginalną kaste jako że mi odpowiada, no i Lenovo narobił bigosu z Frontowym panelem USB i Audio, o ile nie jest to problematyczne można kupić przedłużki od Arduino by podłączyć sobie frontowy panel, pwr led, hdd led itp. bez lutowania i kombinowania (schematy wtyczek znalazłem w necie). Każda płyta główna się mieści z formatu mini ATX ale fundamentalne pytanie to: Czy jest sens Wymieniać Mobo z fabrycznego na np. Gigabyte Pod OC by skręcić Q9550 ze stockowego 2,86Ghz na 3,7Ghz. Chłodzenie mam do tego dostosowane i da sobie radę, bo na stockowych zegarach procek w stresie ma max 52C.

 

Dodam że na co dzień grywam w gry typu:

 

Skyrim (Liczę na poprawę wydajności w wersji SE dlatego myślę o OC)

League of Legends

Need for Speedy

Czasami Citi Buildery jak: Cities Skylines.

 

Wiem że GPU nie posiada bottlenecka więc nie po to chciałbym kręcić CPU, a jedynie pod tytuły które są bardziej CPU bound. Tylko czy zauważę różnicę względem stockowego taktowania na podkręconym w granicach 3,6-3,7Ghz.

 

Mobo które upatrzyłem sobie to:

 

https://allegro.pl/oferta/d65-plyta-gigabyte-ga-eg41mft-us2h-okazja-7931828230

 

Kabelki do podłączenia panelu:

 

https://allegro.pl/oferta/przewody-polaczeniowe-zensko-meskie-20cm-40szt-8219670881

 

Mój obecny config:

 

Q9550, 4x2GB DDR3 1066 Samsung (posiadają radiatory), GTX 750 Ti 2GB OC na windforce, SSD+HDD, zasilacz 500W Liteon 80+ Bronze (12V1 = 16A, 12V2 = 18A, Linia 12V max 380W)

 

Będę wdzięczny za opinie odnośnie opłacalności OC i odnośnie podłączania wtyczek USB i Audio od frontowego panelu czy już bawiliście się w takie remake. Zależy mi na obudowie jak już wcześniej pisałem bo będę ją dawał do lakieru na białą perłę z czanymi akcentami i podświetleniem czerwonym (taki własny wizualny projekt - dont judge :D, nie gram w nowe gry więc nie zmienię mobo na 2,3gen intela). Dysponuję jeszcze pastą termo: Thermal Grizzly która ponoć pod OC jest super.

 

Kasta poniżej

 

7930.jpg

Edytowane przez DarasXX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś/szukałeś czy przypadkiem nie ma gdzieś w necie modowanych/odblokowanych BIOSów do obecnej płyty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z g... bata nie ukręcisz... a ten gigabajt nadaje się tak samo do oc, jak Twoja obecna płyta szczerbaty.gif skoro masz ddr3 to czas pomyśleć o i5 sandy (są w cenie breloczków)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie miałem jeszcze okazji do bawienia się tą platformą bezpośrednio, ale może by wypalił bsel mod do ustawienia fsb=1600? :D

Napięcie też pewnie trzeba by podbić pinami.

 

Ktoś z forumowiczów zgłębiał temat fsb 1600 na Q45? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z g... bata nie ukręcisz... a ten gigabajt nadaje się tak samo do oc, jak Twoja obecna płyta szczerbaty.gif skoro masz ddr3 to czas pomyśleć o i5 sandy (są w cenie breloczków)

 

Bartosz nie przesadzaj, i proszę czytaj ze zrozumieniem by uniknąć spamowania na forum, wyraziłem się jasno że nie chcę i nie mam zamiaru zmieniać całości na nowszą generację skoro nie grywam w tytuły AAA, a jeśli to robię to na konsoli. Poza tym temat brzmi czy będzie zauważalna różnica po OC a nie czy mam się przesiąść na nowszą generację.

 

Co do Biosa modyfikowanego wiem że jest to Phoenix bios, są w necie fora ze specami od takich modyfikacji, niestety albo źle szukałem i błądzę w kółko albo po prostu nie ma do tego mobo biosa z odblokowanym OC :( a wolałbym zmienić sam Bios niż kupić mobo, fakt że więcej niż 100zł wydatku to to nie jest, ale sam fakt, do tego babranie się z tymi kabeleczkami od frontowej części obudowy :/ kto wpadł na taki idiotyczny pomysł by zmieniać wtyczkę ze standardu intel HD audio na taką która ma 2x GND... wszystko by tylko kupować ich części... Popaprane.

 

Co do mobo nie musi być to co wyżej wymieniłem, mogę znaleźć inne.

Edytowane przez DarasXX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesiadka na nowszą generacje

 

- allego (płytę możesz przełożyć do swojej obudowy, tylko chyba będzie potrzebna przejściówka do zasilacza - przejściówka zasilacz lenovo i do tego jakiś procesor intel I3 /I5 s.1150 - Intel desktop procesors

 

Ten gigabyte ga-eg41mft-us2h nie nadaje się do OC lepiej wziąć coś takiego na chipsecie P45 - forum

 

Zwłaszcza, że dobra płyta do OC pod s.775 to wydatek nawet 200zł.

 

 

 

 

 

---

Edytowane przez barthelemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka przejściówka z zasilacza :o żadnej przejściówki nie trzeba... Po jednym dniu posprawdzania cen wnioskuję że nie opłaca mi się wywalać 200zł na mobo +150 na jakiego i7 by osiągnąć w grach +/- więcej 15FPS do 20... Lepiej by było w sumie złożyć coś na 1155 niż iśc gen wyżej tylko. A nie będę używał tego PC i tak do nowszych gier. Zaś do obrabiania wideo i photoshopa wystarczy mi aż z nadmiarem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz... Bo nie kazdy gra w tytuly aaa na pc. Tylko na konsoli, a dla mnie kupno kompa za 1500 mija sie z celem skoro gram w lola czy skyrima czasami a tak to programowanie i photoshop. Wiec gdzie geniusz kupna czegokolwiek mocniejszego... A o OC pomyslalem bo zawsze zerowym kosztem mozna podniesc taktowanie chociaz o 400MHz. Wiec jak widac 775 nadal potrafi sprostac wielu zadaniom, nie kazdy potrzebuje 4k i cholera wie co jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana płyty w obrębie socketu na umożliwiającą OC jest nieopłacalna. Próbowałeś podkręcać programowo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo oc przez programy nie da ci więcej niż +15fsb co przyniesie minimalną poprawe

ja natomiast proponuje bsela na 400fsb co da 3.4ghz dopiero po bselu pożna cos podbić przez np setfsb co da ok 3.5ghz

na koniec podbij timingi przez memset co również przyniesie poprawe (u mnie w gta5 ok +3fps)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...