Skocz do zawartości
jach3366

Uszkodzony RAM? Program MemTest86 wskazał błędy.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Tydzień temu poskładałem swój komputer, ale dopiero dzisiaj postanowiłem sprawdzić RAM programem MemTest86. Moja pamięć to HyperX 8GB 3200MHz Predator RGB CL16(dwie kości), procesor to Ryzen 7 3700x, płyta główna to Asus Prime X470-Pro. Pamięci działają w dual channelu z włączonym profilem XMP. W sumie wykonałem 3 testy dwóch kości. W pierwszym po pierwszym przebiegu program wskazał błąd na etapie 7(robiłem jeden przebieg, brak czasu), w drugim bez błędów(również jeden przebieg). Za trzecim razem w pełnym teście wskazał 3 błędy również na etapie 7. Sprawdzałem również kości pojedynczo po 1 przebiegu, brak errorów. RAM jest do zwrotu? Jeszcze mam na to czas :E Postaram się również przetestować kolejny raz kości pojedynczo w pełnym teście. Dodam, że testowałem po złożeniu AIDĄ64 Extreme(godzina) oraz Prime95 i nie było problemów. Podczas korzystania z komputera nie zauważyłem braku stabilności. Bawiłem się jeszcze w podkręcanie procka z ciekawości, podbiłem napięcie VDDCR SOC Voltage z 1.1V do 1.2V i może coś uwaliłem. :E Poniżej załączam raport MemTesta.

MemTest86-Report-20190809-161437.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze spróbuj przetestować pamięci bez profilu XMP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jeszcze co HCI memtest powie na stockowych ustawieniach. Memtest86 nie nadaje się do testowania ddr4. Podejrzewam, że niestabilność jest bardzo mocna, skoro widzi błędy.

 

P. S - przeczytaj instrukcję użycia hci memtest przed testowaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc ram wydaje się w porządku. Problem tyczy XMP, co jest w sumie normalne, bo XMP nie jest wartością gwarantowaną a zwykłym OC. Należy więc zrobić OC pamięci manualnie dobierając stabilne ustawienia z palca. Może spróbuj zaadoptować czyjeś ustawienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem jeszcze raz HCI memtest na stockowym ustawieniach, znalazł jeden błąd. Przetestowałbym na innym BIOSie, ale nowej wersji nie widać, mam najnowszą. Czyli prawdopodobnie RAM idzie do zwrotu? Przetestuje może jeszcze po jednej kości...

post-610577-15654560411333_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załączam jeszcze screeny z CPU-Z z zakładki Memory bez ustawionego profilu XMP i z nim.

post-610577-15654598688944_thumb.png

post-610577-15654598717686_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak hci znalazł błąd na stockowych ustawieniach w dodatku poniżej 200 % przebiegu, to rzeczywiście wskazuje na walnięty ram. Ewentualnie szerzej pojętą niekompatybilność. Możesz zwracać ten ram.

 

Z ciekawości - na xmp jak zachowuje się HCI? Pamiętaj, że musisz otworzyć co najmniej 12 okienek po 1024mb. Inaczej takie testowanie nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem kilka okienek po 2048MB, potem już coraz mniej się wolnego RAMu robiło, dlatego kilka innych miało mniej przydzielone. :D Okej, przetestuje jeszcze na włączonym profilu XMP. Ciekawe czy X-Kom będzie mi robił problem ze zwrotem pamięci, które chwilę u mnie chodziły...

Edytowane przez jach3366

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest tak, jak myślę, że jest to na XMP będzie ciekawie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test z włączonym XMP wciąż trwa, jednakże po 200% przebiegu jestem zaskoczony. Może kwestia płyty? :hmm: Teraz nie wiem czy zwracać pamięć...

post-610577-15655273158525_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej prawdopodobna jest jednak niekompatybilność pamięci. Jak swojego czasu było z Crucialami. Może to naprawią po którymś BIOS-ie. Tego nie można powiedzieć. Ale fakt, że na XMP pamięci latają lepiej, niż na stocku jest co najmniej dziwny. Czy procesor na pewno nie był podkręcany przed żadnym testem pamięci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek działa na stockowych ustawieniach, próbowałem go wcześniej podkręcić z ciekawości. Może coś uwaliłem, co jest raczej mało prawdopodobne, bo nie dawałem dużych napięć. Ogólnie podkręcanie na wraith prismie to zły pomysł, bo 2 razy dostałem restart komputera tylko nie wiem czy z powodu zbyt niskiego napięcia czy zbyt wysokiej temperatury(chyba na początku powinien zrzucać zegary, prawda?) :E .Sprzęt poza tym działa stabilnie, żadnych BSODów, zacięć. Może rzeczywiście to kwestia BIOSu, bo jak wejdę do niego to myszka działa jak w grze z 10 fps :E Jakby pamięć była wadliwa to wydaje mi się, że błędy by wywalało cały czas. Jak pisalem, testowałem Aidą, OCCT(tego nie pisałem), Prime95 i problemów nie było...:hmm:

 

P.S: Pamięć znajduje na QVL List płyty, jedna kość 8GB i dwie kości 16GB z włączonym XMP. X-Kom kontaktował się ze mną nt. zmiany pamięci w zamówieniu, bo mieli problem z dostępnością. Przypisali mi 2 koście 8GB zamiast pakietu dwóch, bo ten był droższy o 7 zł. :E Głupio by było, gdyby to było przyczyną problemu, w co oczywiście wątpię. :E

Edytowane przez jach3366

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij jeszcze do działu Ryzena 3000 i zapytaj, czy ktoś miał podobne problemy na tej płycie głównej i tej wersji UEFI. Klatkowanie w BIOS-ie nie wróży zwykle nic dobrego. A co do pamięci - błąd może obejmować naprawdę szerokie spektrum. Niestabilną pracę jednej z 16 kości Dram, walnięte/wadliwe PCB po - jak wspomniałem - szeroko rozumianą niekompatybilność pamięci, która u Ryzenów występuje dość często. Tyczy Kingstonów, Cruciali, rzadziej G-Skilla. Wykluczenie awarii któregoś z podzespołów w Twojej sytuacji wiąże się już niestety z podmienianiem sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad czym się tu zastanawiać... zwrot i brać Crucial Ballistix Sport LT 3200MHz CL16... 2x8gb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow ale cena... tydzień temu w xtreem były po 325 w promocji... Ale tak to ten...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...