Skocz do zawartości
Robertd12

SilentiumPC FM2 czy Seasonic Focus Plus

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Szukam zasilacza, który ma sobie dać radę z Ryzenem 2600 lub 2600x, i kartą pokroju rx580 + 3xHDD i 1xSSD.

 

Dostałem radę by szukać coś 650/750w bo będzie chłodniej i ciszej nawet jeśli zestaw będzie ciągnął połowę.

Głównie zastanawiam się nad

Zasilacz SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W - ok 350zł

Seasonic 650W Focus Plus 80 Plus Gold - ok 400zł

 

Warto dopłacać do Seasonica mimo, że ma 100W mniej ale 5 lat gwary więcej? A może w ogóle powinienem szukać 550/650 ?

Kiedyś miałem Corsair HX520 działał 10 lat, a potem go sprzedałem.

Edytowane przez Robertd12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę wystarczy do takiego kompa zasilacz 550W w zupełności, np. Supremo L2 550W za 250 zł. Jeśli już koniecznie chcesz czuć się "bezpieczniej" z mocniejszym zasilaczem to Supremo L2 650W za 300 zł. Wiadomo, Focus Plus Gold to lepszy zasilacz od Supremo (nie bez powodu kosztuje wyraźnie więcej) choćby ze względu na dłuższą gwarancję, ale to duży overkill do Twojego kompa. Twój komputer weźmie z gniazdka nie więcej niż 300W (przy maksymalnym i jednoczesnym sztucznym obciążeniu CPU i GPU), więc realnie wskakujesz w top sprawności zasilaczy 550W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odp. Celuje w modularny czego nie napisałem wcześniej. FM2 550w to 270zł, Seasonic 550w 330zł.

Jest jakaś kolosalna różnica w ich jakości wykonania, czy głównie długość gwarancji? 5 lat to i tak sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odp. Celuje w modularny czego nie napisałem wcześniej. FM2 550w to 270zł, Seasonic 550w 330zł.

Jest jakaś kolosalna różnica w ich jakości wykonania, czy głównie długość gwarancji? 5 lat to i tak sporo.

Dużej nie ma. Zgadzam się co do 5 lat, aczkolwiek różnie ludzie na to patrzą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze lepiej kupić lepszy jakościowo ale słabszy mocowo zasilacz - np. Bitfenix Formula Plus Gold 450W za 250 zł albo Seasonic Focus 450W za 300 zł zamiast Supremo.

RX 580 + R5 2600 weźmie z 250W DC, czyli dalej masz 200W zapasu.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze lepiej kupić lepszy jakościowo ale słabszy mocowo zasilacz - np. Bitfenix Formula Plus Gold 450W za 250 zł albo Seasonic Focus 450W za 300 zł.

 

Pieniądze nie są najważniejsze. Jestem w stanie dopłacić do Seasonica 550w/650w jeśli jest warto. 450 nie wezmę, bo w razie rozbudowy zestawu czuje, że może mi zbraknąć mocy ;). Ale jeśli pomiędzy FM2 a Focus+ różnica to 5 lat gwary to chętniej wezme FM2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

450W nie ra rady tylko topowym kartom jak Vega 64 czy RTX 2080 Ti, z czymś typu R7 3700X + RTX 2070 Super nie miałby żadnego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pieniądze nie są najważniejsze. Jestem w stanie dopłacić do Seasonica 550w/650w jeśli jest warto. 450 nie wezmę, bo w razie rozbudowy zestawu czuje, że może mi zbraknąć mocy ;). Ale jeśli pomiędzy FM2 a Focus+ różnica to 5 lat gwary to chętniej wezme FM2.

Masz racje, poniżej 550W bym nie schodził. Wiadomo, jeśli możesz dorzucić do Focusa 550/650 to jest to najlepsza propozycja, ale z Supremo M2/FM2 tez będziesz bardzo zadowolony, sam w jednym z kompów używam FM2 750W właśnie

 

450W nie ra rady tylko topowym kartom jak Vega 64 czy RTX 2080 Ti, z czymś typu R7 3700X + RTX 2070 Super nie miałby żadnego problemu.

Już kilkukrotnie rozmawialiśmy, że zapominasz o tym że większość kart graficznych a także wiele płyt głównych "sieje" i ma skokowe obciążenie. Zasilacze 500W potrafią wyłączyć się przez OPP już przy kręconym Ryzenie 2600 i mocniejszych kartach i to wcale nie musi być Vega. Co z tego że według miernika cały komputer bierze np. 350W jak skoki są pod 500W? Dopóki ktoś nie sprawdzi jak zachowuje się dany konfig na zasilaczu 450W nie możesz mówić że wystarczy

 

post-286890-15654539860023_thumb.jpg

 

To samo dotyczyło Fury Nano i poniżej cytat z testu tej karty na pclabie:

 

Mimo że cały zestaw z R9 Nano pobiera średnio 300 W, zdarza się, że chwilowo zapotrzebowanie osiąga nawet 400 W, co można zaobserwować szczególnie często w menu gry, gdy w końcu zostanie wczytany jej zapis. Obraz pojawia się wtedy tylko na moment, bo cały komputer się wyłącza z powodu zbyt wysokiego chwilowego poboru energii na linii 12 V. Radeon R9 Nano w ten sposób włączył zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe w dwóch zasilaczach SFX firmy be quiet!, 300- oraz 400-watowym. Z tego powodu musieliśmy zmienić platformę testową i zastosować 550-watowy model firmy SilverStone.

 

power_load.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

390X to też była topowa karta, poza tym nie wiem czy dobrze odczytuję ten wykres, czy z niego wynika, że 390X przez połowę czasu pobiera 350W-400W? :E

Tutaj są sensowne wykresy:

https://img.purch.com/radeon-rx-5700-environmental/o/aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9RL08vODQ0NjU2L29yaWdpbmFsLzU3MDAtWFQtTWV0cm8tUG93ZXItVnMucG5n

https://img.purch.com/radeon-rx-5700-environmental/o/aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9RL0gvODQ0NjQ5L29yaWdpbmFsLzU3MDAtWFQtTWV0cm8tQ2hhcnQucG5n

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

390X to też była topowa karta, poza tym nie wiem czy dobrze odczytuję ten wykres, czy z niego wynika, że 390X przez połowę czasu pobiera 350W-400W? To jest kompletnie bez sensu. :E

Tutaj masz sensowny wykres:

https://img.purch.com/radeon-rx-5700-environmental/o/aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9RL08vODQ0NjU2L29yaWdpbmFsLzU3MDAtWFQtTWV0cm8tUG93ZXItVnMucG5n

Źle czytasz wykres. Ten 390X ma skoki do 450 W i to jest istotne. Tak ma bardzo dużo kart i to jest też powód dlaczego trzeba brać zasilacze z zapasem a nie zdziwiać. Możesz wrzucać wykres jakiejkolwiek karty, to jest bez znaczenia dopóki ktoś nie sprawdzi na oscyloskopie dokładnie tego modelu którego ma autor, a najlepiej także razem z płytą główną i procesorem, bo one też swoje robią

 

Druga sprawa: jak wyjaśnisz że komputer z Radeonem Nano pobierający z gniazdka (nawet nie z zasilacza) 300W wyłącza się na zasilaczu 400W? Coś w Twojej historii się nie klei i Ty wciąż tego nie widzisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, kolejny powód by nie brać topowych Radeonów, nie pamiętam żeby karty Nvidii aż o tyle przekraczały specyfikację, Fury, Vega i R7 na pewno.

Nie ma szans żeby coś typu RTX 2060 albo RX 5700 miało skoki ze 180 do np. 300W.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, kolejny powód by nie brać topowych Radeonów, nie pamiętam żeby karty Nvidii aż o tyle przekraczały specyfikację.

Nie ma szans żeby coś typu RTX 2060 albo RX 5700 miało skoki ze 180 do 300W.

Asusy GTX 970 się kłaniają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strixy? Nic o tym nie słyszałem, daj link.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strixy? Nic o tym nie słyszałem, daj link.

nie mam tego pod ręką, jak znajdę t podeślę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, po prostu wydaje mi się to bardzo dziwne, bo nigdy o takich wysokich skokach nie słyszałem, a myślę, że większość ludzi ma PSU klasy co najwyżej Vero L2 albo Corsair VS i tutaj na forum nie widziałem jakoś dużo pytań o to czemu mi się wyłącza PC jak gram w grę, ale może i masz rację.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, po prostu wydaje mi się to bardzo dziwne, bo nigdy o takich wysokich skokach nie słyszałem, a myślę, że większość ludzi ma PSU klasy co najwyżej Vero L2 a tutaj na forum nie widziałem jakichś pytań o to czemu mi się wyłącza PC jak gram w grę, ale może i masz rację.

Bo nikt nie próbuje wsadzać Vero 500W do kompa z Ryzenem 8 rdzeniowym i Vegą czy innym RTX 2080 Ti czy 1080 Ti. Wiedzą wszyscy że zapas 200W jest zdrowym zapasem po prostu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założyłem, że osoba mająca R5 2600 + RX 580 nie kupi nagle zestawu i9 9900k + RTX 2080 Ti, tylko celuje raczej coś w stylu R5 3600/R7 3700X + RTX 2060/2070, a do takiego zestawu wystarczy 450W na 12V.

Wiadomo, że zawsze lepiej mieć więcej zapasu, ale ja bym wolał i bardziej ufał np. Focusowi 450W niż Supremo 550W.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zielone karty mają znacznie mniejszą tendencję do wysokich szpilek (kwestia też tego, co karta robi i jak zmienia się zapotrzebowanie na prąd)... dobre 450w, z odpowiednim zapasem na ocp, da radę bez problemu - ale patrząc od strony praktycznej oszczędzanie na zasilaczu i kupowanie na siłę mniejszych mocy nie ma sensu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założyłem, że osoba mająca R5 2600 + RX 580 nie kupi nagle zestawu i9 9900k + RTX 2080 Ti, tylko celuje raczej coś w stylu R5 3600/R7 3700X + RTX 2060/2070, a do takiego zestawu wystarczy 450W na 12V.

Wiadomo, że zawsze lepiej mieć więcej zapasu, ale ja bym wolał i bardziej ufał np. Focusowi 450W niż Supremo 550W.

Ale jak podkręci tego R6 2600 i wsadzi np. 5700 XT i będzie to karta która będzie siać obciążeniem, to może to być już problem dla zasilacza 450W. Mówiłem: dopóki ktoś nie sprawdzi jak w różnych scenariusza sprawuje się dana konfiguracja, dopóty trzeba zakładać dla bezpieczeństwa te 150-200 W. I nie ma tutaj znaczenia że TY z powodu własnych uprzedzeń bardziej ufasz Seasonicowi 450W niż Supremo L2 550W, szczególnie że ZNOWU porównujesz zasilacze z różnych pułek cenowych. W cenie tego F+ jest Supremo L2 650W z japońskimi kondensatorami, tymi samymi co w Focus Plus Gold 550+ W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stwierdziłem, że wezmę Supremo FM2 650W (339zł) ze względu na to co pisze Born. Po sprawdzeniu cen nie opłaca się, bo 20-30zl jest FM2 750W gold (365zł). FM2 750w gold wychodzi nieco drożej od Focus Plus 550w. Z tego co po necie szukałem to kondensatory są te same i Born to potwierddza, więc chyba wybór mam już prosty.

 

Born, myślisz, że to racjonalny wybór?

Edytowane przez Robertd12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej Seasonic 550W.

Przede wszystkim masz tryb półpasywny, większość czasu wentyl w zasilaczu się w ogóle nie załącza.

 

Seasonic Focus+ to półka wyżej jakościowo niż Supremo.

https://www.pepper.pl/promocje/zasilacze-seasonic-focus-80plus-gold-550w-i-650w-176518

 

Przy tak małej różnicy w cenie moim zdaniem nie warto brać SPC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stwierdziłem, że wezmę Supremo FM2 650W (339zł) ze względu na to co pisze Born. Po sprawdzeniu cen nie opłaca się, bo 20-30zl jest FM2 750W gold (365zł). FM2 750w gold wychodzi nieco drożej od Focus Plus 550w. Z tego co po necie szukałem to kondensatory są te same i Born to potwierddza, więc chyba wybór mam już prosty.

 

Born, myślisz, że to racjonalny wybór?

Niezależnie od tego co wybierzesz, będziesz w tej kwestii zadowolony, ja już swoje zdanie wyraziłem :) Jeśli uda Ci się wyrwać Focusa Plus 650W na promocji za mniej niż 400 zł to warto brać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki, super za wszystkie rady i posty. Wstrzymam się z zasilaczem dopóki nie będę miał nowych części i będę polował na Seasonic Focus Plus 650w w międzyczasie. Jeśli się nie uda wyrwać w dobrej cenie to FM2 750w wezmę :)!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ode mnie 3 grosze

 

seasonic ma standardowe wtyczki 8/6pin wiec w razie czego custom kable dorobisz/kupisz, fm2 ma nietypowe gniazda wiec nic trzeba kombinowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za rady, wziąłem Seasonica Focus Plus Gold 550W za 280zł z 9 letnią gwarą. Mam nadzieję, że biorąc używki nie wtopię kasy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...