Skocz do zawartości
C#17

i7 9700k 5GHz 1.32v na płycie GIGABYTE z390 gaming x

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

wyciągnąłem w swojej i7 9700k stabilne (w grach i testach potwierdzone) 5GHz 1.32V na płycie GIGABYTE z390 gaming x (na chłodzeniu dark rock pro 4)

 

I tutaj pytanie do znawców

Zastanawiam się czy iść o krok wyżej jeszcze na tej płycie? i próbować 5.1 - 5.2? bo nie chciałbym żeby mi płyta zdechła, nie próbowałem kręcić go wyżej jak 5GHz jeszcze :P

 

W sumie nie próbowałem schodzić również z napięcia bo może te 5GHz pójdzie na trochę niższym napięciu jeszcze ;)

post-267627-15655223503959_thumb.png

Edytowane przez powerxenergy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płycie nic nie będzie, testuj kombinuj ustawiaj, byle tych 1.4v nie przekraczać. każdy procesor ma tzw ścianę przy której dowoltowanie nie skaluje się już ze wzrostem mhz. 5 Ghz to już fajny zegar ja tu bym sprawdził na jakim napięciu będzie stabilny i tak zostawił na co dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba być znawcą. Większość ludzi robi OC 5.0 przy okolicy 1.3V i przy tym zostają. Ciekawe jaką temperaturę ma VRM. Mam nadzieję że nie testowałeś stabilność przez cinebench tylko, ponieważ to o niczym nie świadczy. Od siebie polecę RealBench v2.56 na 8 godzinek. Nie katuje sprzętu i sprawdza dobrze stabilność.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie procek wstał mi na 5GHz przy 1.3v więc zrobię teraz kilka testów (realbench, cinebench, aida64, 3dmark) i zobaczę czy stabilnie będzie i o ile temperatura spadnie ;)

 

 

 

edit:

 

czy to normalne jest, że w biosie mam ustawione 1.3v na procku a w HWINFO pokazują mi się takie wartości?

 

e66005906f90d.png

 

A znowu Cpu-z prawidłowo mi odczytuje 1.3v

 

 

@hopes 5GHz na 1.3v:

 

vrm po 15 minutowym teście w realbench ma 78 stopni

 

Na procku max temperatura rdzenia 86c

 

Natomiast w pokoju mam dość gorąco teraz bo prawie 27 stopni...

Edytowane przez powerxenergy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VID to nie vcore. W hwinfo również znajdziesz Vcore razem z SA i IO. Więcej raczej bym nie podkręcał żeby nie przekroczyć maksymalnej temperatury 90 stopni na rdzeniu podczas testu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VID to nie vcore. W hwinfo również znajdziesz Vcore razem z SA i IO. Więcej raczej bym nie podkręcał żeby nie przekroczyć maksymalnej temperatury 90 stopni na rdzeniu podczas testu.

 

Właśnie zszedłem na 1.26v 5GHz i testy przechodzi także będę sukcesywnie szedł w dół. Oczywiscie automatycznie temperatury spadły dzięki temu.

 

Edit// właśnie testuje napięcie 1.22 na 5ghz ;p

Edytowane przez powerxenergy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu jakim programem jedziesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu jakim programem jedziesz?

 

Zaczynam od testu w cinebench, następnie realbench odpalam na 30 minut i na koniec 3dmark time spy, teraz nawet odpaliłem forze 4 horizon i grałem 30 minut i nic się nie działo na 1,22V 5GHz. Jak nie ma żadnych problemów to obniżam napięcie, ciekawe czy uda mi się jeszcze zejść poniżej 1,22 ;p

 

na noc myślę, że jak już dojdę do najniższego możliwego napięcia to zapuszczę realbench na 8 godzin i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 minut to żaden test. To musi być mocno niestabilny żeby pokazał. 1.22V to bardzo optymistyczne. Ustawiłbym sobie budzik na 2 godziny, jak będzie bez problemu to niech jedzie do końca pełne 8 godzin. Mniejsze napięcie nie opłaca się nawet próbować, bo to byłby rewelacyjny wynik jeśli będzie stabilny.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 minut to żaden test. To musi być mocno niestabilny żeby pokazał. 1.22V to bardzo optymistyczne. Ustawiłbym sobie budzik na 2 godziny, jak będzie bez problemu to niech jedzie do końca pełne 8 godzin. Mniejsze napięcie nie opłaca się nawet próbować, bo to byłby rewelacyjny wynik jeśli będzie stabilny.

 

 

Jest super, 8 godzinny test w realbench na 5GHz i napięciu 1,22v przeszła moja i7 9700k bez problemu,

max temperatura na rdzeniu 79c, CPU Package power max 119w, IA Cores power max 117W. vrm max 75c.

 

 

teraz pytanie,

 

1. testować to jeszcze w jakiś sposób czy mogę już przyjąć, że jest stabilnie?

 

2. Jest sens iść jeszcze w górę, np na 5,2GHz? czy zostawić na 5GHz przy 1,22v.

Edytowane przez powerxenergy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest super, 8 godzinny test w realbench na 5GHz i napięciu 1,22v przeszła moja i7 9700k bez problemu,

max temperatura na rdzeniu 79c, CPU Package power max 119w, IA Cores power max 117W. vrm max 75c.

 

 

teraz pytanie,

 

1. testować to jeszcze w jakiś sposób czy mogę już przyjąć, że jest stabilnie?

 

2. Jest sens iść jeszcze w górę, np na 5,2GHz? czy zostawić na 5GHz przy 1,22v.

 

Przejedź sobie jeszcze na aida64 extreme:GPGPU Benchmark i patrz zwłaszcza na ostatnie pozycje powinny nieźle go wymęczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz LLC ustawione?? Ta plyta lubi sobie zapodawac napiecie po swojemu. AVX jak ustawiony ?? Jesli z AVX na 0 leci 5.0Ghz 1,22v to bardzo optymistyczna sztuka.

 

Limity mocy na plycie masz wylaczone?? :hmm:

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz LLC ustawione?? Ta plyta lubi sobie zapodawac napiecie po swojemu. AVX jak ustawiony ?? Jesli z AVX na 0 leci 5.0Ghz 1,22v to bardzo optymistyczna sztuka.

 

Limity mocy na plycie masz wylaczone?? :hmm:

 

 

A więc LLC ustawiłem na TURBO, avx mam ustawione AUTO, limity mocy wyłączone (tzn nie wiem czy z tymi limitami to o to Ci chodzi, ale mi chodzi o to, że wyłączyłem na płycie wszystkie opcje związane z oszczędzaniem energii na procku)

 

 

 

Teraz np. po godzinie gry (COD BO 4) 65 stopni max na rdzeniu. ////// edit po 3 godzinach w cod bo 4 max 72c na rdzeniu :)

 

Może rozważyć ciekły metal na czapę? żeby jeszcze lepiej go schłodzić... jak myślicie? Obecnie mam pastę Thermal Grizzly Kryonaut.

 

 

 

 

Przejedź sobie jeszcze na aida64 extreme:GPGPU Benchmark i patrz zwłaszcza na ostatnie pozycje powinny nieźle go wymęczyć.

Coś takiego mi wyszło (max temperatura na rdzeniu podczas tego testu 84c):

 

7cbd51707909e.jpg

Edytowane przez powerxenergy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz avx na auto to ustaw na 0 i wtedy przetestuj w RB bo moze ci zbijac mnoznik i wtedy procek nie leci 5.0Ghz. Limity mocy to nie stany oszczdzania energi. Jesli masz je wlacozne to przy dlugotrwalym obciazeniu procek moze zbijac takty wiec twoje OC wraca do stanu sprzed oc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz avx na auto to ustaw na 0 i wtedy przetestuj w RB bo moze ci zbijac mnoznik i wtedy procek nie leci 5.0Ghz. Limity mocy to nie stany oszczdzania energi. Jesli masz je wlacozne to przy dlugotrwalym obciazeniu procek moze zbijac takty wiec twoje OC wraca do stanu sprzed oc ;)

 

A wtedy nie pokazałoby mi w hwinfo, że minimalne taktowanie na rdzeniu jest mniejsze jak 5GHz? (podczas gdy program realbench np. działał załóżmy 8 godzin i taktowanie przez czas testu byłoby chwilowo np obniżone)

 

 

 

Natomiast skoro tak jest, to dzisiaj na noc ustawię znowu rb na 8 godzin przy avx na 0, co do limitów mocy to muszę poczytać jak je wyłączyć na swojej płycie bo nie wiem.

 

Załóżmy, że procek przejdzie test 8 godzinny to wtedy mam te ustawienia zostawić? czyli avx na stałe dać na 0? i te limity mocy wyłączone cały czas?

 

 

EDIT/// szukam i szukam i nie mogę znaleźć jak wyłączyć te limity mocy na płycie głównej ;/

 

 

EDIT2// Procek przeszedł bez problemu 8 godzinny test na realbench z ustawionym parametrem AVX na 0 (5GHz na 1,22v).

Edytowane przez powerxenergy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT2// Procek przeszedł bez problemu 8 godzinny test na realbench z ustawionym parametrem AVX na 0 (5GHz na 1,22v).

Bravo TY :D Testowałeś Prime95 ? Jestem przekonany że klęknie :D

Edytowane przez MrTooth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i próbka 4 Kb cool.gif

 

Rog Bench spokojnie wystarczy do stabilności na normalny użytek. bigsmile.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Odkopuje wątek, ale mam parę pytań odnośnie temperatur.

 

Mam te same CPU oraz płytę główną, chłodzenie aio 240, założone na przodzie wsysając powietrze. Przy 5 GHz na 1.250v po 15 min teście w Realbench procesor osiągnął max 67C, a vrm 77C.

 

Jakie są bezpieczne temperatury dla vrm?

Czy przekładając chłodnicę na górę obudowy z wentylatorami ciągnącymi do góry uzyskam mniejsze temperatury vrm kosztem gorszych temperatur CPU?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź ?

 

Jeszcze pytanie do powerxenergy: po używaniu dłużej swojego OC zostawiłeś LLC na Turbo, czy próbowałeś zmniejszyć na High? Czy zmniejszenie tego obniży temperatury? I czy to nie spowoduje jakiś niestabilności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VRM do 115°C to taka graniczna wartość, chyba powyżej następuje throttling więc to twoje 77 jest ok

Co do zamontowania chłodnicy z przodu rozumiem że wentylatory z zewnątrz zasysają powietrze i gorące powietrze idzie do środka obudowy, to zdecydowanie lepiej będzie założyć na top aby wydmuchiwały ciepłe powietrze na zewnątrz . Ale najlepiej samemu sprawdzić jakie będą temperatury na moje oko to Twoje mogą być :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Finalnie po testach zostawiłem procesor na 5Ghz przy napięciu 1.225v. Po 4 godzinnym teście w realbench cpu miało max 68C, a vrm 80C. Co do ustawienia chłodnicy to jakiś czas temu z ciekawości robiłem porównanie temperatur i z chłodzeniem (Cooler Master MasterLiquid 240 z wentylatorami be quiet! SilentWings 3 120mm PWM High-Speed) na przodzie temperatury były niższe o średnio 6-7C, a grafika (Gigabyte RTX 2080 gaming oc) grzała się o symboliczne 2C więcej (max 62C w grach przy obciążeniu stałym ponad 90%). Skoro temperatury są daleko od przekroczenia granic to zostawiam wszystkie ustawienia w BIOS-ie tak jak są.

 

Dzięki za odpowiedź!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do sprawdzenia stabilności najlepiej użyć prime95 test small ftt z włączonym avx, a nie takie popierdułki. 129W na 8 rdzeniowym procku ??? - to świadczy o słabości testu - ten procesor powinien przy włączonym avx2 ciągnąć ze 150 W minimum przy takim napięciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • W działach "chłodzenie" i "procesory" powinna wisieć dupna informacja w oczo..ych kolorach: zanim zmienisz chłodzenie, zrób UV procesora !! Niestety duża większość nie wie nic na temat UV
    • Mam takie same zdanie, AM5 już będzie w miarę dojrzałe to będzie można na luzie zmienić jak wydajności zabraknie, mogę jeszcze u siebie wpakować 5700X3D jak cena spadnie odpowiednio, na razie 5600 mi do wszystkiego wystarczy, ten w lapku 5600H jest tylko troszkę gorszy, ale też wszystko ogarnia w 1080p jak trzeba.
    • @SherrySherryLady  Czyli mam rozumieć, że w praktyce SW4 140mm BL096 będzie miała lepszy przepływ  lub podobny do Dynamic X2 GP-14 przy tym samym RPM? Patrzyłem na tych stronach co podałeś, ale ciężko o konkretne porównanie danych modeli. Będę kupował wersje PWM, ale gdybym się rozmyślił to chciałbym móc też potestować przez kontroler Fractala a tam szerokość wtyczki większa jak 3piny nie wejdzie, trzeba by wycinać plastik we wtyczce. @Send1N  Młockarnie to nie,  po prostu nie chce mieć gorszego przepływu przy tym samym RPM niż miałem dotychczas, stąd pytanie o CFM bo patrzeć na specyfikacje na papierze to wywnioskowałem, że czym ciszej tym gorsze CFM, ale to chyba tak, nie działa? 😀 Venturi HF-14 wyższy RPM tylko 200 więcej, ale zgadza ma duży CFM bardziej porównywałem Dynamic X2 GP-14 tylko wersja 1000RPM jest bez PWM.   Który czujnik CPU jest używany w biosie do kontroli wentylatora? żeby wybrać ten poprawny w Fan Control.     Czasami zastanawiałem się na który czujnik temp CPU w HWinfo należy patrzeć:  Temperatury rdzeni, Tdie - odczyt z czujnika modułu, CPU (Tctl/Tdie) odczyt z najgorętszego miejsca w CPU, czyli Hot Spot i to chyba ten ostatni ?  To jaki wentylator ogólnie (cisza/dobre temp) waszym zdaniem wypada najlepiej? Silent Wings4 140mm PWM, Light Wings 140mm PWM, Fractal Dynamic X2 GP-14, Pure Wings 3 140mm PWM, NF-A14 PWM, NF-A14 PWM Chromax Black Swap    
    • Zależy, jakie masz obecnie temperatury oraz kulturę pracy karty. Jak jest przyzwoicie, to bym tego nie dotykał, bo po co. Ale jak zaczynasz się zastanawiać nad demontażem chłodzenia, a widzę, że tak to nie widzę przeciwskazań. Jedynie utrata gwarancji boli, jeżeli takowa jest
    • A niech wprowadzają im więcej zakazów tym więcej kasy dla czarnego rynku. https://www.o2.pl/biznes/koniec-z-alkoholem-na-stacjach-benzynowych-tego-chce-minister-zdrowia-7018236356721600a
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...