Skocz do zawartości
Gość Azazell

i5 4690K a nowsze procesory

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Azazell

Od wielu juz lat posiadam PC z procesorem i5 4690K na pokładzie. W zasadzie pomału zacząłem sie interesować modernizacją.. Bo przede wszystkim nie mam płyty z m.2 itp. Ale czy faktycznie warto obecnie? Jak sądzicie czy ten i5 4690K daje jeszcze rade w porownaniu do nowszych procesorów powiedzmy do 800-900zł (np i5-8400 itp)? Patrze na testy porównawcze i benchmarki to aż tak nie odstaje w wynikach.. Ja ogólnie nie gram w wymagajace gry bo od tego mam konsole.. Jedynie na PC to oprócz pracy, internetu to gram w gry indyki, strategie 4X oraz RPG pokroju Divinity.. Jak sądzicie lepiej się wstrzymać? Obecne ceny i7 są porażająco wysokie ;/

 

Mam jeszcze 16gb ram, GF 1060 6gb i stary Crucial SSD, którego własnie zmienie na Samsunga EVO bo jednak potrzebuje wiekszy dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wymagających grach jak AC czy BF V multi 4 rdzenie mocno odstają od 6 rdzeni, 4/8 czy 6/12, ale ty w takie nie garsz. W grach indie to przeważnie bez większej różnicy.

 

W strategiach różnie, ale te nowsze potrafią przypiec CPU.

 

Np. Anno 1800 twój procek będzie gdzieś na poziomie co najwyżej i3 8100 na tym wykresie

d0xXENz.png

https://www.computerbase.de/2019-04/anno-1800-benchmark-test/3/

 

 

 

Ale jak zmieniać to nie na i5 8400, jak coś to i7 8700 lub ryzen 3600.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przesiadłem się dokładnie z tego procesora na Ryzena 2600. Mam wrażenie że nawet system jest bardziej responsywny, ale u mnie to jest milion kart w przeglądarce, muzyka w tle itd.

Z przyzwoitym ramem r2600 raczej osiągnie wydajność jednowątkową tej i5.

Jeśli chodzi o gry to celuję w 35 FPS w 4k, gdy tylko zmienię monitor i kartę, ale grafiki pewnie prędko nie zmienię.

6 rdzeni na pewno ma lepszy minimalny FPS w nowoczesnych grach.

 

Tak naprawdę jedyny opłacalny zakup obecnie to używany ryzen 1600/2600 lub nowy 3600, który na listopad pewnie trochę stanieje.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5 4690k kręcony i z szybkim ramem powinien dawać radę jeszcze. Zmieniać na i5 8400 nie ma co, jak już to 9600k + szybki ram, lub ryzen 3600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

Hm to może faktycznie macie racje aby uderzać w i7 lub te droższe ryzeny.. Dlatego chyba jeszcze sie wstrzymam... No chyba ze sprzęt sie sam spali lub zepsuje :P (oby nie :)).

 

Lukadd

Podałeś mi statsy z Anno w rozdziałce 4k.. To odpada ja chyba nigdy nie kupie takiego monitora :P bo jak mówiłem nie gram w gry 3D ani nie ogladam na nim filmow. Obecnie mam Dell 27 który kupiłem 2 tygodnie temu i mam rozdziałke 2K. I jestem mega zadowolony z tego rozwiązania.

 

Chociaż jakos wolę Intele :) Poczekam może cos do roku lub dwóch lat, pojawia sie tańsze i7 :)

Edytowane przez Azazell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z intela to warto rozważyć i7 8700, 6/12 z zegarem 4.3ghz to dobra opcja myślę na 4-5 lat bezproblemowego grania. Choć jak z AMD kwestia płyt głównych się unormuje, to jak najbardziej warto uderzać w ryzena 3600, gdyż sam procesor jest dużo tańszy od i7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

A płyty do ryzenów są za drogie? Ile gdzies kosztuje rozsadna płyta do takiego ryzena?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyty na b450 są tanie (około 300/400zł) tylko podobno biosy są wciąż niedopracowane i wybrakowane (zbyt mała pojemność kości bios) pod ryzeny 3 gen, a z kolei najtańsze płyty na chipset x570 to wydatek około 800zł, czyli bardzo drogo. Może niedługo pojawią się b550 i wtedy zakup ryzena może się okazać pewniakiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukadd

Podałeś mi statsy z Anno w rozdziałce 4k.. To odpada ja chyba nigdy nie kupie takiego monitora :P bo jak mówiłem nie gram w gry 3D ani nie ogladam na nim filmow. Obecnie mam Dell 27 który kupiłem 2 tygodnie temu i mam rozdziałke 2K. I jestem mega zadowolony z tego rozwiązania.

 

Chociaż jakos wolę Intele :) Poczekam może cos do roku lub dwóch lat, pojawia sie tańsze i7 :)

 

??? Podałem ci test procesorów w Anno 1800 w 1080p

 

W 4k to się zwykle możliwości GPU testuje a nie procesorów.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o płytę główną do nowego ryzena to warto poczekać czy dopracują bios czy porzucą b450 na rzecz b550. Wątpię żeby olali sprawę i zmuszali konsumenta do kupowania drogiej podstawki przez cały okres czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli mialbym kupic i7 8700 to...bym sie 5 razy puknal w leb i kupil ryzena 3600 + plyte to i tak wyjdzie taniej niz i7 8700. Ja zagorzaly fan intela odradzam kupno tych prockow i proponuje ryzena ale nie slabszego niz ten nowy 3600. Te 2600 i 1600 to maja slaby pojedynczy watek. Jak sie nie pali to czekac na plytki B550 i wtedy zadecydowac czy brac B450 (maja wyjsc wersje MAX specjalnie pod nowe ryzeny) czy jednak B550. To bedzie zalezec od ceny bo moze sie okazac ze B550 tez beda drogie w stosunku do B450

 

Za cene nowego i7 8700 masz R5 3600 + B450 + Fera 3. Wydajnosc bedzie bardzo zblizona a finansowo AMD wypada wyraznie lepiej. A do tego i7 tez trzeba plyte i chlodzenie

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Azazell

 

Poczekaj rok aż wyjdzie seria ryzenów 4xxx, bo te 3xxx to jakieś odpady. Albo może intel z czym nas zaskoczy szczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Azazell

Sprzedaj 4690K, kup 4790K i masz najmniej dwa lata z głowy.

Powiedzmy że 4690K sprzedasz za 350zł (minimum) a 4790K kupisz za 800zł to całość wyjdzie 450zł.

Tym bardziej jak masz płytę Z87 albo Z97, można sporo ugrać na OC i timingach pamięci, "Z" to głównie płyty do OC więc i 4790K będzie można dobrze podkręcić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel jest w tym momencie w tzw dupie bo nie sadze by dali procka w cenie 800 zl ktory bedzie mial 6 rdzeni z HT zbyt pazerni sa. Jesli teraz wszyscy polecaja ryzena 3600 zamisat 9600K/8700 tzn ze pieklo zamarzlo i intel troche sie zapedzil w kozi rog. Zaskoczyc nas moga jedynie obnizka aktualnych swoich prockow tzn musza obnizyc cene 9600K do poziomu ryzen 3600 jesli chca byc konkurencyjni wobec AMD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierw to niech intel wróci do starych cen sprzed nieco ponad roku, gdzie za 8700k się płaciło nieco ponad 1400zł, a za 8600k tysiaka, a nawet mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

Powiem tak.. No ja aż tak nie siedzę w tematyce CPU jeśli chodzi o technikalia i w ogóle benchmarkach itp .. Ale hm z tego co wiem Intel zawsze górował nad AMD (mówie o starszych czasach). .zwłaszcza w aspekcie wykonywania wielu operacji .. Intel z tego co dobrze pamietam zawsze sie lepiej nadawał jak wykonywaliśmy wiele czynności itp.. Juz dokładnie tego nie pamietam. No ale Odkąd Ryzeny się rozwijają to chyba już się wyrównały osiągi AMD = Intel?

 

Ja już dobre parę lat jestem zacofany :D Raz kiedys własnie złożyłem sobie ten PC z i5..to bylo jakoś w 2014r.. I nie wnikałem w rozwój technologiczny.. Jedynie zerkałem na newsy itp odnośnie GPU ... Ndal mój mózg widzi tylko 4 rdzeniowe procesory :D.. A teraz są 6 czy tam 8 :).

 

Dlatego tak zrobie.. Poczekam jeszcze rok lub dwa.. Bo chyba ten i5 mi jeszcze posluży.. Jak Intel nie obniży cen to wezmę Ryzena..

 

Więc dziękuje wam za Pomoc. Może i faktycznie też pomyśle o tych Ryzenach.. Bo nie śpię na pieniądzach a i7 kosztuja masakrycznie dużo.. Oczywiscie mozna kupowac używki ale ja jakoś nie jestem za tym aby kupować używany sprzęt.. Płyta, CPU, RAM czy zasilacz to muszą byc nowe.. Takie moje zdanie :P

---

Btw.. Wiecie może gdzie tu na forum można podyskutować o umiejscowieniu komputera PC na biurku ?

Edytowane przez Azazell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat CPU i RAM moga byc uzywane bo bardzo rzadko sie zdarzaja uszkodzenia tych podzespolow. Plyty i grafiki by sie bal kupic uzywki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej mówiłem poczekałbym jak ogarną płytę główną za 400-500 zł dla ryzena 3600 to będzie dobry deal na dzień dzisiejszy. Za rok dwa intel powinien wprowadzić 10 gen i5 6/12 i7 8/16 i9 10/20.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Azazell

Na razie zmieniłem SSD.. Kupiłem sobie Samsunga Evo i jejj ale teraz System działa :). Wiem, że to czysty system ale już czuc róznice miedzy starym SSDCruciala. Np uruchomienie systemu 2-3sek.. Druga sprawa to np jak robie backup w Steam to zero mulenia jak robie inne rzeczy.. A wcześniej na Crucialu muliło - można było działać ale lepiej było poczekać aż Steam zrobi Backup gier. :)

 

Teraz nie wiem co zrobić z tym moim starym Crucialem 256gb chyba sprzedam..

Edytowane przez Azazell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...