Skocz do zawartości
dmgary

Router dla internetu powyżej 1000 Mbit

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Rozważania jak na razie czysto teoretyczne.

 

Usługodawca np. Multimedia Polska dostarcza internet o prędkości 1200 Mbit/s, zwykłe karty pozwolą uzyskać prędkość w okolicy 940 - 960 Mbit/s.

Są płyty główne z kartami 10 Gbit/s , są też takie dedykowane karty na Pcie, ale jak podać taki sygnał.

 

Jaka jest możliwość wpuszczenia internetu z pełną prędkością do komputera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem ten modem ich Huawei nie ma wyjscia 10 gb/s a 1gb/s, więc szkoda kasy żebyś kupował karty sieciowe 10Gb/s.bo nic ci to nie da.

Z jednego połączenia osiągniesz tyle ile piszą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tańszych CCR1036-8G-2S+

Jak co bardziej przyszłościowego (w pełni sprzętowy) to Cisco ASR 1001-X ale to już kwota 5 cyfrowa i z 3 na początku.

Bez X na końcu to co innego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tańszych do domu jak i małej firmy to spokojnie starczy CRS305-1G-4S+IN którego można nabyć za mniej niż 6 stówek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są płyty główne z kartami 10 Gbit/s , są też takie dedykowane karty na Pcie, ale jak podać taki sygnał.

 

Jaka jest możliwość wpuszczenia internetu z pełną prędkością do komputera?

Wszystko zależy od tego jak operator zaterminuje swoje łącze. Z tego co pisze Enjama jest tylko 1Gigabit. Ale załóżmy że jest to 10GbE czyli 10Gb po Ethernecie, czyli 10Gigabitowa skrętka miedziana kategorii co najmniej 6A. Wtedy albo odpowiedni switch, albo bezpośrednio do kompa do karty 10GbE.

 

Kolejna opcja to połączenie światłowodem, tzn operator terminuje urządzeniem z portem SFP+. Wtedy potrzebny jest światłowód, dwa moduły Gbic i albo pośrednio przez jakiś switch (np. wspomniany przez SeN81 Mikrotik CRS305-1G-4S+IN), albo bezpośrednio do kompa do odpowiedniej karty sieciowej. Oczywiście może tez być tak, że światłowodem do switcha, a ze swicha do kompa miedzianym 10GbE. No i nie mówię tutaj o światłowodzie który dociągnie operator usługi, tylko o połączeniach już za jego urządzeniem końcowym.

 

Można też połączyć porty SFP przewodami DAC, ale tutaj jest ograniczona długość takiego połączenia. Ale jest to teraz chyba najtańsza opcja uzyskania 10Gb połączenia. W tym wpisie masz filmik, który może lepiej zobrazuje mój opis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tańszych do domu jak i małej firmy to spokojnie starczy CRS305-1G-4S+IN którego można nabyć za mniej niż 6 stówek.

To jest switch a nie router

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czy będzie switchem czy routerem zależy od systemu. Masz tam dual boot i możesz odpalić RouterOS dzięki czemu urządzenie będzie w pełni funkcjonalnym routerem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zrób z niego router, odpal nat i zrób speedtesta bez fast tracka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że te urządzenia dzieli przepaść jeśli chodzi o wydajność ale ja mówię o zastosowaniach domowych. Poza tym dlaczego rezygnować z fasttracka, przecież to spory kop wydajnościowy.

 

Nie mniej dyskusja na ten temat i tak nie ma sensu z uwagi na fakt że Multimedia łącze 1,2Gbps dostarcza z urządzeniem abonenckim (ZHONE 2726A1 lub HUAWEI EG8245Q) do którego wchodzi światło ale dla klienta dostępne są tylko porty ETH 1Gbps. Tak więc uzyskanie 1,2Gbps możliwe jest tylko przez sumę kilku połączeń.

 

Czyli będzie to wyglądało mniej więcej tak

FTP_flow-01.jpg

Edytowane przez SeN81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...] Nie mniej dyskusja na ten temat i tak nie ma sensu z uwagi na fakt że Multimedia łącze 1,2Gbps dostarcza z urządzeniem abonenckim (ZHONE 2726A1 lub HUAWEI EG8245Q)

 

Zgadza się , ale chodzi właśnie o to by wyeliminować urządzenie abonenckie z portami 1 Gbps i zastąpić czymś ze złączami np. 10 Gbps.

Czy to będzie podłączone skrętką klasy 6 czy światłowodem to mnie istotne byle uzyskać "sieć domową" klasy 10 Gbps.

 

 

Ps. Teraz przerzucając pliki z kompa do kompa "zapycha" połączenie na maksa możliwości cieci 1Gbit.

post-60442-15656902020812_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się , ale chodzi właśnie o to by wyeliminować urządzenie abonenckie z portami 1 Gbps i zastąpić czymś ze złączami np. 10 Gbps.

Czy to będzie podłączone skrętką klasy 6 czy światłowodem to mnie istotne byle uzyskać "sieć domową" klasy 10 Gbps.

Pytanie czy operator pozwoli wyeliminować urządzenie abonenckie... Zawsze masz możliwość postawienia swoich urządzeń z portami 10Gb (patrz #5), a urządzenie abonenckie traktować tylko jako źródło Internetu.

 

Ps. Teraz przerzucając pliki z kompa do kompa "zapycha" połączenie na maksa możliwości cieci 1Gbit.

Błędnie myślenie. "Zapycha" się jedynie interfejs karty sieciowej... Myślisz, że switch w routerze czy tam oddzielny switch też się zapychają?

Edytowane przez Qwinto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wyeliminujesz urządzenia abonenckiego bo żaden duży operator ci na to nie pozwoli.

Jak chcesz mieć na LANie 10Gb to kupujesz switch 10Gb i do niego podłączasz urządzenia z sieci. A aby wykorzystać 1,2Gb podpinasz switch do routera 2 kablami i robisz na portach teaming.

W Mikrotikach nazywa się to bonding

Także do tego celu nada się wspomniany przeze mnie wcześniej CRS305-1G-4S+IN lub jak potrzeba więcej portów to jest też 8 portowy CRS309-1G-8S+IN.

 

No i podstawowe pytanie czy operator w ogóle udostępnia takie łącze w twojej okolicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o czymś prostszym...

 

Take go typu router.

 

Wejście optyczne neta 10 Gbit i pozostałe porty nie 1 Gbps tylko 5 lub 10 Gbps (przewody miedziane kat.6a) i problem byłby rozwiązany.

 

Tylko chyba nie ma jeszcze takich rozwiązań ...

 

 

 

post-60442-15657017099198_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Take go typu router.

Wejście optyczne neta 10 Gbit i pozostałe porty nie 1 Gbps tylko 5 lub 10 Gbps (przewody miedziane kat.6a) i problem byłby rozwiązany.

Tylko chyba nie ma jeszcze takich rozwiązań ...

Akurat ten router R9000 Nighthawk X10 AD7200 ma SPF+ ale nie koniecznie jako WAN tylko jako LAN.

 

To o czym myślisz można zrobić na Mikrotiku hAP ac (ma port SPF) lub podobny. Albo Edgerouter The EdgeRouter™ X SFP. Z tym, że na na razie bez szybszych portów niż 1Gbps.

I jeszcze raz powtórzę, licz się z tym że korpo operator nie pozwoli na użycie swojego sprzętu bezpośredniego na końcówce. Nawet jak kupisz sobie własny terminal optyczny. Już prędzej jakiś lokalny ISP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat ten router R9000 Nighthawk X10 AD7200 ma SPF+ ale nie koniecznie jako WAN tylko jako LAN.

 

 

Da się tak skonfigurować by był jako WAN . Tyle że ma pozostałe 6 wyjść "tylko" 1 Gbps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to super. Teraz już tylko szukać ISP, który pozwoli podłączyć własną wkładkę. No chyba że da swoją.

Ale ma porty nr 1 i 2 które można zagregować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Port SFP działa z przepustowością 1,25Gbps więc przy łączu 1,2Gbps nie ma znaczenie czy w urządzeniu brzegowym będzie port SFP+ czy SFP na obu net będzie śmigał z pełną prędkością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że te urządzenia dzieli przepaść jeśli chodzi o wydajność ale ja mówię o zastosowaniach domowych. Poza tym dlaczego rezygnować z fasttracka, przecież to spory kop wydajnościowy.

 

Nie mniej dyskusja na ten temat i tak nie ma sensu z uwagi na fakt że Multimedia łącze 1,2Gbps dostarcza z urządzeniem abonenckim (ZHONE 2726A1 lub HUAWEI EG8245Q) do którego wchodzi światło ale dla klienta dostępne są tylko porty ETH 1Gbps. Tak więc uzyskanie 1,2Gbps możliwe jest tylko przez sumę kilku połączeń.

 

Czyli będzie to wyglądało mniej więcej tak

FTP_flow-01.jpg

Taki drobny detal. Przy fast track nie działa firewall.

 

W skrócie autor nie ma szans na uzyskanie więcej niż 950mbit.

Żaden operator nie indywidualnemu nie zestawi ciemnego wlokna.

Jedyna możliwość to wkładka GPON on stick ale chyba jeszcze nie ma w technologii 10gbit.

Terminali ONT 10gbit nie widziałem z portami powyżej 1Gbit.

Wydaje mi się że Huawei posiadały możliwość agregacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W skrócie autor nie ma szans na uzyskanie więcej niż 950mbit.

Żaden operator nie indywidualnemu nie zestawi ciemnego wlokna.

 

 

hmm u mnie na wiochach jest gruba rura operatora z takim wypierdem, że łolaboga są już zapisy na internet do 2 lat mieli wszystkich chętnych podłączyć a to parę wioch podłączania.... Jak widzęw programie to jakieś 36k gospodarstw domowych

 

 

 

Na razie postawili darmowe hotspoty u testowych ludzi niezabezpieczone podpięte do grubej baski i mozna cobie cyckać za freee 10mbps na klienta z pingiem 2ms na speedtestach.

 

 

 

Zastrzel mnie...w ramach działania „Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa” inea sa https://www.inea.pl/oferta/dla-ciebie/swiatlowod

 

najniższa opcja 1Gbps

druga opcja 10Gbps

 

To jak klient podłączy sobie takie internety na wiochach w puszczy (bo tam to robią) będzie miał 1Gbps ? :D 36tys gospodarstw domowych maja podłączyć w dwa lata i to kilka wioch na zadupiu, skąd my takie routery wezmiemy by dzielić 10gbps na pół wioski :D

 

No nie wiem, można spokojnie wybrać opcje 10Gbps w tym rejonie i od razu zapłacić i czekać, to jak 1Gbps a reszte w wiaderkach będą dostarczać ?

 

inea ma i inea daje jak widzę w regulaminie.

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki drobny detal. Przy fast track nie działa firewall.

Nie tyle nie działa co jest pomijany , bo skoro wiemy że dane połączenie ma przejść to po co ma sprawdzać kolejne reguły na firewallu. Poza tym fasttracka raczej nie stosujemy dla całego ruchu tylko dla określony połączeń. Takimi połączeniami mogą być te które mocno wysycają łącze np. połączenia nawiązywane przez klienta STEAMa. Jak nie ustawisz mu lejka to zapcha każde łącze. Dla zwykłego przeglądania netu czy nawet oglądania YT nie ma sensu ustawiania fasttracka. 1080 w 60kl na YT to bitrate poniżej 10Mb, nawet 4k w 60kl nie przekracza 50Mb więc do zapchania łącza dość daleko.

Edytowane przez SeN81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejki też nie działają.

Nie zmienia to faktu że choćby autor się zesrał za przeproszeniem nie zobaczy więcej niż 950mbit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ale tak bylo od wiekow to na prawde zejdz na ziemie i nie skladaj klockow. Wyplata opodatkowana a podatek od nieruchomopsci to calkowicie odmienne tematy. No masz racje na 2024 co wychodzi na duzy + bo drugi spada na 12% do 85K
    • @kola01Ok, dzięki za ogólne wyjaśnienie jak działają chłodzenia i stwierdzenie czy moje chłodzenie, którego nigdy w życiu na własne uszy nie słyszałeś jest ciche lub głośne😆 Bardzo wiele to zmienia w moim życiu, dobra robota👏  Jak "głośny" jest Fortis 5 dual przy swoim maksymalnym RPM 1400 w porównaniu z różnymi aio możesz przeczytać tutaj:  https://www.purepc.pl/test-silentiumpc-fortis-5-i-fortis-5-dual-fan-coolery-dla-procesorow-z-dobrym-stosunkiem-ceny-do-wydajnosci-i-cichymi-wentylator?page=0,7 Może uwierzysz 
    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
    • Masz calkowita racje. 1 kwietnia lece na Florida zakupic dzialke i zaczac budowe domu. Nie dosc ze tax ma sprzedaz jest 6% to jak dom bedzie jako glowny nie bede placil stanowego podatku od zarobkow w moim wypadku to 10.75% ze stanu NJ. Tym sposobemdom wybuduje sie z tax z NJ.
    • No nie wiem jakim cudem ale w pit masz ustalone progi procentowe od zarobkow/ Kosz pracodawcy pracownika nic nie obchodzi bo to dwie oddzielne dzialalnosci. No to najprostrza droga. Z tego co sie orientuje to jak dobrze sie uczysz to studia nadal w Polsce sa bezplatne?.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...