Skocz do zawartości

Zabezpieczenie folderów i ich synchronizacja miedzy dyskami

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam dwa dyski zewnętrzne po 4TB na USB3.1 na których trzymam dość dużo danych. W jaki sposób mogę:

 

a) Zabezpieczyć foldery przed prostym usunięciem klawiszem 'delete'? Próbowałem zabawy ze zmianą właściciela folderu i plików w nim ale nic to nie daje jeśli użytkownik ma uprawnienia administratora.

b) Ustawić synchronizację plików między dyskami? Tzn. obrabiam materiał video i wrzucam kopię na jeden dysk, czy można to ustawić tak że dyski po podłączeniu do PC automatycznie się ze sobą zsynchronizują?

 

Synchronizację między folderami próowałem załatwić Synctoy'em ale mam do tego zaufania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad a - chyba nie ma sposobu, jedyne co mi się nasuwa to wyłączenie klawisza delete - działa dla wszystkich kont, zamiast dla menedzera zadań można używać ctrl-shift-escape; natomiast usuwać z prawego kliku;o ile wiem delete normalnie usuwa tylko do kosza, żeby całkowicie potrzebny wpis do rejestru - a ten działa dla konta, nie komputera

 

ewentualnie możesz ukryć partycje na dysku dla innego konta, ale jeśli admin może wpis usunąć

 

ps - chyba masz na myśli "złośliwe", nie proste usunięcie przez delete - jeśli nie, tzn przypadkowe, raczej mało prawdopodobne - wiem z autopsji, bo używam od wielu lat tylko del do usunięcia, i dotychczas "popełniłem" tylko 1 przypadkowe usunięcie pliku - więc raczej mało prawdopodobne; ale klawiatura pc, może na laptopie inaczej

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad a) Włącz monit o potwierdzanie usuwania.

 

usun3.png

Edytowane przez vhp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Posiadam dwa dyski zewnętrzne po 4TB na USB3.1 na których trzymam dość dużo danych. W jaki sposób mogę:

 

a) Zabezpieczyć foldery przed prostym usunięciem klawiszem 'delete'? Próbowałem zabawy ze zmianą właściciela folderu i plików w nim ale nic to nie daje jeśli użytkownik ma uprawnienia administratora.

 

https://omegasoft.pl/blog/jak-zabezpieczyc-dysk-zewnetrzny-haslem/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

 

Z opisu autora wynika, że chce utrudnić/uniemożliwić usuwanie plików, bez blokowania dostępu jako całość - a szyfrowanie właśnie to robi.

 

Jakimś rozwiązaniem byłoby ustawienie atrybutu "tylko do odczytu" dla całego dysku i/lub woluminu, np. z poziomu diskparta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie o to chodzi MitycznyJeżu,

 

Takie rzeczy typu potwierdzenie usuwania to podstawa ale chodzilo mi wlasnie o takie "tylko do odczytu" z tym ze to da sie bez problemu obejsc jesli mamy admina na danej maszynie.

Same dyski sa zaszyfrowane Bitlockerem.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@up

 

Z opisu autora wynika, że chce utrudnić/uniemożliwić usuwanie plików, bez blokowania dostępu jako całość - a szyfrowanie właśnie to robi.

 

 

Niektóre aplikacje, jak CloudFogger, umożliwiają szyfrowanie dowolnego folderu z menu kontekstowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://docs.microsoft.com/pl-pl/previous-versions/windows/it-pro/windows-server-2008-R2-and-2008/cc753659(v=ws.11)

 

https://www.varonis.com/blog/ntfs-permissions-vs-share/

 

https://www.laptopmag.com/articles/take-ownership-folder-windows-10-using-file-explorer

 

Tak samo jak z folderami na wewnętrznym dysku czy podpiętym pod sieć - musisz utworzyć przywileje i przywiązać je do użytkowników korzystających z danej maszyny.

 

Właściwości -> bezpieczeństwo -> zaawansowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem, chodziło mi bardziej o zrobienie plików read-only dla każdego, np. pożyczam komuś dysk i żeby (oprócz formatu oczywiście) nie dało się ot tak usunąć na nim plików.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Najlepiej wykonać backup w chmurze - klik.

 

Możesz spróbować jeszcze kontroli dostępu (odczyt/zapis) do urządzeń i nośników wymiennych - klik, ale chyba nie zadziała to na komputerach innych użytkowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...