Skocz do zawartości
kudel93

Procesor Intel Core i3-6100 vs 4K 60Hz PROBLEM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

 

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc :D

Bardzo chciałbym obejżeć swoje filmiki z wakacji, nagrywane kamerą DJI Osmo Pocket, aczkolwiek "COŚ" stoi mi na przeszkodzie. Komp, który miałby się podjąć zadania to 2 letni PC, z dość średniej półki (speki niżej w tabelce). Filmiki są w jakości 4k, 60 klatek. (średnio 3-8min/filmik)

 

Problem

Filmy zacinają podczas próby odtwarzania, przeskakują klatki, ostrooo lagują (również dźwięk). Kiedy sprawdzam w Manadżerze Zadań, CPU mocno obrywa (skoki do 98%). Problem jest z kompem, który nazwałem TESTOWANY w tabelce poniżej.

 

Podjęte kroki

Niestety mój elektroniczny kolega nie radzi sobie z nimi i próbuję ustalić przyczynę (wydaje mi się, że hardware powinno dać radę). Testowałem te same pliki na innych komputerach (speki również niżej) i odziwo te same pliki śmigały bez żadnego problemu. Swojego PC nie używałem od 2 lat, więc sformatowałem go, zainstalowałem jedynie GPU + kodeki (K-Lite oraz te z AllPlayera), zgralem filmiki na SSD i... dupa :)

Próbowałem wrzucać niektóre video do Adobe Premiera, ale dzieje się dokładnie to samo co w odtwarzaczach.

 

Testowane Odtwarzacze

VLC 2.1

AllPlayer

WMP Classic

QuickTime

 

Speki maszynek

tabla.png

 

 

 

Speki graficzne CPU wg Intela

1.png

 

 

Linki do przydatnych rzeczy :)

 

Porównanie CPU ze strony Intela

 

Testowany MacBook Pro

 

Tabelka ze spekami do pobrania w Excelu (dla tych co Ctrl+C)

 

Myślałem, że poprostu hardware nie da rady sobie z 4K, ale najbardziej zastawiające był fakt, że video śmiga na służbowym pudełku (CPU z 2013 roku :P). Firma Intel w spekach również twierdzi, że wszystko powinno płynąć :(

 

Poproszę o wszelkie sugestie, co może być przyczyną. Z góry dziękuje za wszelką pomoc. Będe mega aktywnie odpowiadał na wszelkie pomysły z opisem przebiegu :) Pozdro! :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajesz się mylić ze sobą dwie różne rzeczy - obsługiwane sygnały wyjściowe oraz możliwość dekodowania materiału wideo.

 

Pierwsze to to, jakie rozdzielczości i odświeżania obsługuje dany układ. Potrzebne do tego, by podłączyć monitor i wysłać do niego taki a nie inny sygnał.

 

Drugie to (tłumacząc lekkostrawnie) możliwość "dekompresji" materiału wideo do formy odtwarzalnej. Nowoczesny kodek (np. HEVC) ma duże wymagania obliczeniowe - i jak tylko się da, to korzysta się ze sprzętowej akceleracji tego procesu. Później - form pośrednich, i dopiero gdy nie zostaje nic innego - formy czysto programowej.

 

Spróbuj na swoim PC włączyć integrę w biosie ("igd multi-monitor" albo podobnie), zainstalować do niej sterowniki i zobaczyć.

W radeonach dość późno doszła obsługa hevc, dlatego przy wyłączonej integrze nie ma gdzie akcelerować dekodowania. Sam r7 370 to dwukrotnie "kotletowana" karta z 2012 roku, dlatego technicznie jest zacofana (m.in. też nie obsługuje freesync).

 

Nowsze buildy win10 w task managerze posiadają wgląd w obciążenie różnych elementów układu graficznego - obserwuj "video decode".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapomnij, że ci sie uda na Intel Core i3-6100 płynnie otworzyć 4k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapomnij, że ci sie uda na Intel Core i3-6100 płynnie otworzyć 4k

 

Dlatego trzeba użyc hardware żeby wspomagał cpu.

A więc PotPlayer + klite Codec Pack wersja Mega

No i wybierasz w filtrach albo render wideo przez co ma to być odtwarzane.Ja używam MADVR .

Sterowniki do grafy zaktualizuj  ze strony AMD.

Ale tego i3-6100 mialem i problemów nie było.PotPalyer - > dekodery/Filtry w ustawieniach.

Sprawdź w media Info jaki kodek jest w materiale wideo 4K ?

aha allplayer to shyt - odtwarzacz dla tych którzy sami nic nie umieją ustawić ,2dni temu robilem kumplowi DELL E6440 z i5-4300M i narzekał że mu filmy tną  na allplayer .

Luknij tutaj na playery :

https://www.videohel...s/video-players

Żeby Potplayer nie instalował dodatkowego softu trzeba mu dać decline przy instalacji ,tylko nie klikaj potwierdzeń yes,yes i dalej

albo odpiąć kabel sieciowy ,czy zablokować w firewallu.

 

Edytowane przez Tom Light

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak MitycznyJeż napisał, problemem jest karta graficzna AMD. Przełącz się na integrę Intela i powinno odtwarzać ok. Niestety, z tego co widzę Twoja płyta nie posiada DisplayPortu, przez co nie da się ustawić na integrze rozdzielczości ekranu 4K 60Hz. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się zakup karty graficznej od Nvidii. Np. GT 1030 spokojnie dałby radę albo coś używanego z generacji Maxwell lub Pascal (Pascal bardziej odciąży CPU).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to układ który dekoduje musi być też tym, który rzuca efekt tego dekodowania na ekran? ;)

 

Radeona można zostawić, jeżeli starcza do np. gier, póki integra poprawnie pełni funkcję dekodującą. Sytuacja analogiczna jak kodowanie streamów przy użyciu quicksync - integra jest włączona, ale nie posiada podpiętego monitora do siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt. Kiedyś to było niemożliwe, ale zapewne od czasów Sandy Bridge trochę się zmieniło ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz pojawił się kolejny problem. Nie widzę mojej zintegrowanej GPU... Próbowałem ściągnąć sterowniki ze strony Intela, to przy instalacji otrzymałem komunikat:

 

"Twój komputer nie spełnił odpowiednich wymagań aby zainstalować to oprogramowanie" ...

 

asas.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...