Skocz do zawartości
Magnez

Stacja obliczeniowa + odbiorniki.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie jestem już od lat w temacie ale ostatnio naszła mnie pewna myśl i pomyślałem, że zapytam na forum. Czy jest możliwe stworzenie w obrębie WiFi stacji obliczeniowej ( mocny komputer stacjonarny) i podłączenie do niego slabszego laptopa, który by korzystał z jego mocy? Mam tu na myśli granie w gry, obsługę sketchupa itp. W praktyce komputer musiałby przesyłać obraz na laptopa i odbierać sygnały z urządzeń sterujacych z laptopa. Macie jakieś doświadczenia z tym związane? Wiem, że coś podobnego funkcjonuje z ps4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie samo WiFi czy połączenie kablowe nie ma tu nic do gadania. To tylko medium transmisyjne. To dana aplikacja musi potrafić w obliczenia rozproszone (czy ogólnie na pracę rozproszoną)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyglada to na jakis streaming ale slabo to moze wygladac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja autora zrozumiałem, że szuka rozwiązania typu VDI czy multipoint server, gdzie jego latpop jest thin clientem serwera / odbiorcą zdalnego pulpitu. Co do reszty Qwinto ma rację. Kiedyś tak było, że thin client musiał być dedykowany i połączony bezpośrednio do specjalnej karty sieciowej, ale to daaawne czasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja autora zrozumiałem, że szuka rozwiązania typu VDI czy multipoint server, gdzie jego latpop jest thin clientem serwera / odbiorcą zdalnego pulpitu. Co do reszty Qwinto ma rację. Kiedyś tak było, że thin client musiał być dedykowany i połączony bezpośrednio do specjalnej karty sieciowej, ale to daaawne czasy.

Jeśli to faktycznie ma być na zasadzie VDI, gdzie mamy mocny serwer i do niego dostajemy się przez zdalny pulpit ze słabych końcówek to jak najbardziej. Mozna mieć np. Windows Application Server, albo Windows Terminal Server.

Teraz to się wszystko wirtualizuje, tworzy się np wirtualne maszyny z dajmy na to Winodswem, potem klonuje i np. tak działa całe callcenter. Sam serwer jest mocny, ma de duplikację plików w celu zmniejszenia zajętości, a użytkownik łączy się Pulpitem zdalnym do swojej maszyny wirtualnej. Takie rozwiązania testowałem już 10lat temu (jeszcze na rozwiązaniach Sun Microsystems). Wcześniej używało się terminali SunRay. To było fajne rozwiązanie, ale tylko dla systemu operacyjnego Solaris.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze rozumiem VDI to dokładnie o coś takiego pytam. Stwierdziłem, że skoro ludzie nie korzystają z takiej funkcji w domu to działa to średnio do domowych zastosowań (gra na słabym laptopie poprzez zdolny pulpit na mocnym komputerze stacjonarnym). Co myślicie o samej jakości takiego rozwiązania? Ma to w ogóle sens w dzisiejszych czasach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VDI to raczej do pracy statycznej, tzn obsługa aplikacji typu Excel, czy baza danych, czy wspomniany SketchUp. Natomiast jeśli chodzi o gry to raczej zapomnij. Tu istotna jest karta grafiki na miejscu, a nie na serwerze. Dlatego nikt tego nie używa do gier w domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, jeśli to jest jeden komputer, to takie rozwiązanie masz praktycznie gotowe za pomocą Steam i aplikacji Steam link.

Podobnie działa jeszcze AMD Remote Play na kartach AMD i Nvidia Geforce Now.

Było jeszcze trzecie rozwiązanie, które tak jak steam jest niezależne od sprzętu, ale umknęła mi nazwa.

 

Co innego jak chcesz więcej osób podłączyć naraz, wtedy będziesz potrzebował karty graficznej z rynku profesjonalnego, lub po jednej karcie graficznej per użytkownik, i zrobić gpu passthrough dla każdej maszyny wirtualnej (dla każdego użytkownika).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, jeśli to jest jeden komputer, to takie rozwiązanie masz praktycznie gotowe za pomocą Steam i aplikacji Steam link.

Podobnie działa jeszcze AMD Remote Play na kartach AMD i Nvidia Geforce Now.

Było jeszcze trzecie rozwiązanie, które tak jak steam jest niezależne od sprzętu, ale umknęła mi nazwa.

Chromcast? Ale to jest bardziej wyświetlenie samego obrazu na innym ekranie, np obraz z kompa/laptopa/tableta czy smartfona na dużym TV. Chyba że coś pomyliłem.

 

Co innego jak chcesz więcej osób podłączyć naraz, wtedy będziesz potrzebował karty graficznej z rynku profesjonalnego, lub po jednej karcie graficznej per użytkownik, i zrobić gpu passthrough dla każdej maszyny wirtualnej (dla każdego użytkownika).

Coś w ten deseń

. Jak widać da się, ale to jest sztuka dla sztuki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wpadłem na program do wirtualnej maszyny "No machine" opartym na protokole NX. Rzekomo działa to bardzo dobrze. Macie jakieś doświadczenia z tym? Jak będę miał trochę wolnego czasu to potestuję. Poniżej link do jakiegoś ruska co gra w wieśka 3 poprzez ten program

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...