Skocz do zawartości
jart372

Rx 570 + i5 4460. Czy ma to sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Planuje skladac cala skrzynke za okolo rok, maksymalnie półtora, ale jako ze moj obecny komp juz ledwo zipie to pomyslalem o upgradzie gpu do tego czasu. Moj obecny pc to:

r9 280

i5 4460

ASRock B85 PRO4 LGA1150

2x 4gb ram 1600 mhz cl9

Thermaltake Smart SE 530W

monitor 1080/144hz

 

Myslalem o wymianie karty na rx 570, ktory na papierze zapewnilby mi wzrost o jedyne 30%, ale oprocz do doszedlby freesyns, i przesiadka z 120 na 144 hz wiec jakis upgrade by byl. I tu moje pytanie, czy ta karta rozwinie swoje skrzydla przy tym procku, czy moze bedzie ja ograniczal? Ogolnie nie chcialbym wiecej inwestowac w tego pc oprocz wymiany karty, ktora i tak pewnie sprzedam za rok, wiec wymiana cpu raczej nie wchodzi w gre.

Druga pytanie to czy ten zasilacz podola tej karcie? Wedlug testow nie powinien caly zestaw wziac wiecej niz 300W, ale zasilacz budzetowy i ma prawie 5 lat wiec wole sie upewnic.

Z gory dzieki za odpowiedz :)

Edytowane przez jart372

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są gry w których nie będzie różnicy, a są takie gdzie będzie bardzo duża. Grasz w coś konkretnego, czy po trochu we wszystko nowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są gry w których nie będzie różnicy

 

Na przykład tetris, saper i szachy. Rx 570 zużywa mniej prądu niż r9 280 więc nie wiem czym tu się martwić.

 

czy ta karta rozwinie swoje skrzydla przy tym procku, czy moze bedzie ja ograniczal?

 

Skoro uważasz że będzie tylko 30% szybsza, to gdzie tu miejsce do ograniczeń?

 

https://www.anandtech.com/bench/product/1869?vs=1751

Edytowane przez qrek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rx 570 jest dużo szybszy i pobiera mniej prądu, aczkolwiek jak masz zamiar za rok wymieniać kompa, to może lepiej pomyśleć o gtx 1660, tak żeby po upgrade reszty bebechów nie zastanawiać się czy wydajność tego rxa Cię zadowoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rx 570 jest dużo szybszy i pobiera mniej prądu, aczkolwiek jak masz zamiar za rok wymieniać kompa, to może lepiej pomyśleć o gtx 1660, tak żeby po upgrade reszty bebechów nie zastanawiać się czy wydajność tego rxa Cię zadowoli.

 

Nie ma gdybać co będzie za rok, bo za rok gtx 1660 może go nie zadawalać, za rok gtx 1660 może być dwa razy tańszy niż dziś albo za rok stwierdzi że se kupi konsole.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale zmieniać kartę dla tych 25%, to ja już bym wolał przesiedzieć na starej póki działa, dozbierać kasę i kupić mocniejszą która doda zdecydowanie większego kopa. Z drugiej strony zależy w jakiej cenie tego rxa 570 kupi i czy w fajnej wersji od sapphire. Generalnie przy tym procku co autor ma, gtx 1660 to taka karta, która by "wymaksowała" jego platformę.

Edytowane przez Devairment

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy tym procku wymiana na rx570 bez sensu - kumpel ma podobny zestaw, we wszystkich nowych grach siedzących na cpu karta nie wyciąga z siebie maxa - jedynie różnicę zobaczy w grach gdzie procek gra drugie skrzypce, czyli starszych, ale w stosunku do r9 280 to nie będzie jakis szał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO jest masa gier które na 4c4t nadal chodzą dobrze, głównie kolejne bfy i asasiny się do tego zacnego grona nie zaliczają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedynie różnicę zobaczy w grach gdzie procek gra drugie skrzypce

 

Kto by się spodziewał, że zmieniając kartę graficzną zanotujemy dużą poprawę w grach opartych na dużej ilości obliczeń graficzncyh.

 

czyli starszych

 

Bo powszechnie wiadomo, że każda nowa gra oparta jest na procesorze, a każda 2-3 letnia czyli "stara" jest oparta na grafice. I wiesz w co kto będzie grał i dlatego udzielasz rady na podstawie tego w co gra twój kolega. Masz jeszcze jakieś bzdury do napisania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

weź mnie chłopcze nie rozśmieszaj chociaż, wszystkie nowe gry assasiny, tomb raidery, bfy, farcry-e itd, jak nie masz obecnie 8 wątków albo bardzo mocnej i5 to nie podchodź, bo procesor zdycha - a on ma jednego z najniżej taktowanych haswelli (3,2ghz), taki rx570 będzie działał u niego jak na zaciągniętym ręcznym

a w co będzie grał? raczej w wymagające gry skoro napisał, że przy obecnej karcie komp mu ledwo zipie i pewnie to odnosi się właśnie do gier siedzących na cpu, bo jego karta na niższych ustawieniach spokojnie sobie we wszystkich grach poradzi, a jego procesor do nowych gier to już niestety padaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki rx570 będzie działał u niego jak na zaciągniętym ręcznym

 

Przestań pisać bzdury. Masz najnowszego tomb raidera z 1060.

60fps procek zazwyczaj 50%-80%, gpu 99%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kochan4

RX 570 to nie jest karta do ustawień Ultra a te "Ultra" w większości przypadków dają większe wymagania dla procesora. Na zestawie i5 4460 + RX 570 pograsz konfortowo praktycznie w każdą grę po ustawieniu odpowiednich detali. Jedynie Assasiny są cholernie wymagające i tutaj z tym procesorem może liczyć na ~40fps. Seria Tomb Raider działa wzorowo na 4c i uzyska pełne wykorzystanie karty. To samo w serii Far Cry. Przeskok z R9 280X na RX 570 będzie spory nawet przy procesorze i5 4460.

 

Test Liptona (i5-4570 + RX 470)

 

Ja sam pół roku temu siedziałem na i5 6400 + RX 580 i po za Assasinami i BF5 DX11 Multi nie miałem problemów z rozgrywka. Oczywiście w niektórych momentach są ograniczenia od strony CPU ale to jest rzadkość zważywszy na to, że karta jest dociśnięta ustawieniami graficznymi.

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Assassin's Creed Odyssey | GTX 1060 6GB | i5 4460 | 1080p | Max Settings

cpu i gpu 100%

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za odpowiedzi. Faktycznie moglem sprecyzowac w co glownie gram bez z tego troche nie ma to sensu.

 

Tak wiec głownie pogrywam w gry ma multi: cs go, apex, pubg. Cs go nie jest problemem go na obecnym zestawie wyciagam ~200 fps. Za niedlugo wychodzi cod i miedzy innymi z mysla o nim myslalem o upgradzie kart. Oprocz tego od czasu do czasu zagram takze na singlu, a w ciagu najblizszego roku pewnie wyjda gry na ktore bede chcial ograc. W skrocie mowiac, w grach multi zalezy mi jak najwzyszym fpsie z racji tego ze mam monitor 144. Obecnie w wiekszosci gier mam locka na 60 fps. Na singlu oczywiscie cel to 60 fpsow, zakladajac zejscie na nizsze detale.

 

Z testow ktory wrzuciliscie wynika ze raczej procek nie ograniczy jakos specjalnie w tej karty, moze nie liczac assasina ktory i tak mnie nie interesuje. Wlasnie o cos takiego mi chodzilo. Karte planuje kupic nowa, a za rok/poltora ja odpsprzedac i wymienic caly sprzet. 1060 6 gb odpada, jest drozsza, chodzi mi o jak najlepszy stosunek ceny do wydajnosci.

 

Ktora wersja tego rxa jest warta uwagi? Z tego co widze to wybor mocno ograniczony. Z tych z miare normalna cena to chyba jedynie saphire/msi armor. Ta karta w ogole jest jeszcze produkowana?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem jak rx 570 miałby być ograniczany przez i5 4460 :E Ludzie te procki łączyli z gtxami 970/980 czy r9 390/x i jakoś nie narzekali. Jestem zdania że nawet gtx 1660 będzie miał co robić w miejscach GPU (Metro exodus na wysokich na pustyni czy tajdze, lub Wiedźmin 3 na wysokich w lokacjach leśnych) Ja wiem że AC odyssey, ja wiem że WD2 zabijają procki 4 wątkowe, ale przy jego obecnym r9 280 to karta jest kulą u nogi a nie procesor.

Edytowane przez Devairment

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 4460 spokojnie można dać tego GTXa 1660. Ludzie, nie popadajmy w paranoję. RX570 za mocny, dobre, dobre :lol2:

 

Co do zasilacza to on ma ponad 500W na linii 12V, nawet się nie spoci.

Edytowane przez stark2991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brat ostatnio kupił RX570 do i5 2500 i jest mega zadowolony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak po niektorych opiniach mozna wnioskowac ze jak ktos ma procek 4/4 intela to nie powinien kupowac nic lepszego niz GT 1030 :lol2: . Ogarnijcie sie. W grach to karta graficzna ma decydujace znaczenie. Majac mocniejsza grafe mozna sobie pozwolic na wyzsze ustawienia i to karte docisnac co np w AC splaszczy fps i bedzie mozna w tych 40 fps grac niezaleznie od miejscowki. Chyba lepsze to niz gra w nizszym fps i nizszych ustawieniach bo autor poslucha rad autorytetu kochan4 i sobie kupi jakiegos pazdzierza bo wszystko inne bedzie za mocne. Az nawet mi sie nie chce dalej komentowac. Rece opadaja

 

Autorze kup RX 570 bedziesz zadowolony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdzie ja jakieś tanie karty polecam omnibusie forumowy? wystarczy , że weźmie jakiegoś 1060 6gb do tego procka i już mu będzie dużo lepiej chodzilo niż z tym rx-em

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no lepiej bo 1060 6GB jest wydajniejszy od RX 570

 

a gdzie ja jakieś tanie karty polecam omnibusie forumowy? wystarczy , że weźmie jakiegoś 1060 6gb do tego procka i już mu będzie dużo lepiej chodzilo niż z tym rx-em

 

 

Nigdzie nie napisalem ze polecasz tanie karty to po 1, po 2 odpowiadam na twoja sugestie ze RX 570 bedzie za mocny. Jesli wg ciebie rx 570 bedzie za mocny to znaczy ze wg ciebie powinno sie dobrac slabsza karte

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Up w końcu ktoś kto mówi z sensem. Nie gadajcie bzdur że rx 570 i i5 haswell to słabe połączenie, ja przez pewien czas grałem na r9 290x (czyli wydajność zbliżona do rx570) przy niekręconym i5 4/4 i nie było mowy o bottlenecku. Problem narzutu sterownika AMD dotyka najbardziej procesory o słabym ipc (czyt, seria FX).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja przez pewien czas grałem na r9 290x (czyli wydajność zbliżona do rx570) przy niekręconym i5 4/4 i nie było mowy o bottlenecku.

Taaaa a grałeś w AC Origin/Oddyssay? Battlefield5 Multi DX11 czy Watch Dogs2?

 

Problem narzutu sterownika AMD dotyka najbardziej procesory o słabym ipc (czyt, seria FX).

Problem narzutu sterownika AMD zobaczysz zawsze na tle konkurencyjnego sterownika nv w miejscach typowo procesorowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaaa a grałeś w AC Origin/Oddyssay? Battlefield5 Multi DX11 czy Watch Dogs2?

No I co. Na przykładzie kilku gier procesorowych będzie teraz udowadniał, że jednak RX570 jest za mocny?

Powiem wam coś ciekawego. Gram na i5 4570 + GTX1050Ti, więc bardzo podobny zestaw. Obecnie ogrywam GTA V z modami, między innymi Redux. Żeby osiągnąć stabilne 75 klatek musiałem pewne opcje graficzne obniżyć i tu się zrobiło ciekawie, bo jak włączyłem sobie monitoring CPU to się okazało, że dobija do 100%, a 1050Ti ledwo 70. No bottleneck jak w mordę strzelił. Obniżyłem trochę zasięg rysowania i teraz oba podzespoły są obciążone w równym stopniu.

Jaki jest morał tej historii? Ano taki, że w innych grach (np. Wiedźmin 3), ten sam procek jest obciążony w 60%. To co, mam zmieniać proca, bo w jednej grze, znanej z siadania na CPU, mam większe obciążenie? Jest multum gier, które polegają głównie na mocy karty graficznej i to pod takie gry się dobiera sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czytaj wypocin o ograniczeniu Procesora. Posiadam i5 4590 i po dokładnej analizie wychodzi na to że maksymalna karta pod ten procesor to 1660ti, bądź GTX1070... Za jakiś czas przesiądziesz się na Ryzena 2600 po taniości, później dokupisz jeszcze wydajniejszą kartę pokroju RX5700XT, kiedy będzie już po tym całym szale marketingowym.

Edytowane przez amnum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem 4460 i on już przy 5750 nie dawał rady przez narzut sterownika, w niby prostych gierkach rdzenie dochodziły do 100%. Zmieniłem na 1060 6GB i jak ręką odjął, ze 100% spadło do 30-40%.

 

I co ma do tego 4590? Rozmawiamy o 4460, a ten przy GTX 1070 powoduje 40-50% bottleneck.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...