Skocz do zawartości
Mr_Hyde

Ryzen 3900x OC Prime95 Small FFT AVX2. "Overheat shutdown" ?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam małą zagwozdkę z moim Ryzenem 3900x. Na stocku w Prime95 SmallFFT AVX2 mam temperatury w okolicy 74-78 stopni stabilne na Noctua D14 plus 1x 140mm i 4x 120mm wiatraki w budzie. Zegary wtedy zbija do 3.7-3.8Ghz (bez avx2 są w okolicach 4-4.1).

Jak wykręce proca i ustawie vcore na sztywno to przy odpaleniu Prime'a z powyższym testem od razu wywala temperatury w kosmos, dosłownie w sekunde do 90+ stopni i komp się resetuje :). Nie chce throttlować, tylko od razu urywa zasilanie. I zauważyłem, że podczas obliczeń z AVX nie zbija wogóle zegarów (albo nie zdąża).

Bez problemu przechodzi parogodzinne testy Aida64 FPU test/full test, OCCT small data oraz linpack i realbencha z temperaturami maksymalnymi w okolicach 80-82 stopni.

 

Takie bezpieczne OC na procu to vcore: 1.26V i zegary na 4.25Ghz (na 4.3, 4.3, 4.3, 4.25 generował po dwóch godzinach błędy w obliczeniach w OCCT, ale po podniesieniu napięcia na 1.28 było stabilnie). Wszystko stabilne jak skała poza wyskokiem temperatury w prime i resetem.

Nie sądze aby coś z chłodzeniem nie stykało ponieważ podobne objawy zaobserwował bym chyba w innych aplikacjach i stress testach.

Czy może jednak zainwestować w jakieś AIO które ogarnie w pore taki spike ? :)

Edytowane przez Mr_Hyde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie norma dla tych procków - mam już 2 sztuke 3900x i jest podobnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wy gracie w tego Prime czy jak? Co kogo obchodzą temperatury w durnym stress teście który nie ma żadnego przełożenia na realne zastosowania?

Chcesz poznać temperatury pod realnym obciążeniem to pobierz jakiś renderer siedzący na AVX, ewentualnie konwerter X265.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sie kiedyś testowało cpu ,maksymalna stabilnośc i tempy aby mieć pewność że jak zapuścisz render czy symulację to się nie wykrzaczy to 12h roboty .

Tutaj filmik co i jak taktowanie w stosunku do temperatury jakie uzyskiwali :czyli jak schłodzić żeby proc śmigał ponad 4200Mhz

U mnie to samo Prime jeszcze mocniej wygrzewa niż OCCT 5.3.1 - mała próbka danych.

 

Edytowane przez Tom Light

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to jedyny test którego wykonać nie mogę przez spike temperatury :). Ciężko mi się z tym pogodzić. Wygląda to tak jakby na sztywnym OC prime na avx nie obniżał zegarów aby to utrzymać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yuup... gdy manualnie ustawia się napięcie na sztywno to thermal throttling przestaje działać i bum resecik zamiast zbijania zegarów. podkręcenie rdzenia do 4.25Ghz z vcore na auto i throttluje w prime z avx.

Edytowane przez Mr_Hyde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, nadal brakuje nam możliwości ustawienia negatywnego mnożnika dla instrukcji AVX, tak jak to ma miejsce na platformach Intela.

 

Testowałeś może u siebie ustawienie Stock + XMP (lub ręczne ustawienie pamięci) + offset na -0.100V.

 

U mnie obyło się bez spadków w wydajności względem napięcia na Auto oraz zyskałem co najmniej 150MHz więcej podczas męczenia AVX2 Small FFTs maximum w Prime95.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...