Skocz do zawartości
Silver Arrow

Ryzen 3700x problem z ramem

Rekomendowane odpowiedzi

witam. Posiadam ramy 2x8GB Ripjaws V 3200 CL14. Problem jest z ustawieniem profilu D.O.C.P., gdyż po zapisaniu zmian komputer nie wstaje i muszę robić reset po którym ustawienia to 2133. Płyta to Crosshair VII Hero z najnowszym biosem. Pytanie, czy manualne ustawienia pomogą i co zmienić? Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od początku, RAM masz w ogóle w dobrych slotach? 2 i 4 licząc od CPU?

Spróbuj zobaczyć, czy profil ruszy na pojedynczym module, najpierw pierwszy, potem drugi w slocie 2 od CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Pamięci w slocie 2 i 4. Zamieniałem je miejscami i próbowałem każdą osobno. Komp nie wstaje, kod błędu C5. Po resecie chodzi na 2133.

Edytowane przez Silver Arrow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem, jest to najprawdopodobniej kwestia wadliwego BIOS :kwasny: Najprawdopodobniej będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość, możesz też spróbować wgrać starszy BIOS.

https://www.overclock.net/forum/11-amd-motherboards/1730024-3900x-asus-crosshair-vi-hero-c5-boot-7106-7201-d0-7003-bios.html

Ten RAM powinien chodzić bez zająknięcia z XMP...

Spróbuj też ustawić RAM ręcznie.

Spróbuj takich ustawień:

DRAM Voltage 1,35v

SOC voltage 1,1v

Timingi główne 1.14.14.14.14.34

Jak będzie problem jakiś to spróbuj procODT najpierw 53, potem 60ohm.

Gdzie kupiłeś RAM?

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję tych ustawień. Ram na Morelach poniżej 600zł, bo nie zależy mi na rgb, a czytałem, że te kości są polecane i użytkownicy też zadowoleni.

 

Zrobiłem wszystko i niestety nie rusza.

Z ciekawości włączyłem w Overclocking presets na profil 3600 DRAM OC Profile. System wstał, ale ram działał na 2666MHz.

Mroczne zagadki...

Edytowane przez Silver Arrow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję tych ustawień. Ram na Morelach poniżej 600zł, bo nie zależy mi na rgb, a czytałem, że te kości są polecane i użytkownicy też zadowoleni.

 

Zrobiłem wszystko i niestety nie rusza.

Z ciekawości włączyłem w Overclocking presets na profil 3600 DRAM OC Profile. System wstał, ale ram działał na 2666MHz.

Mroczne zagadki...

Jak już pisałem jest to na 99% kwestia zbugowanego BIOSu, RAM jest jednym z lepszych jaki można mieć, szansa na to aby oba moduły były walnięte jest raczej żadna. Spróbuj w takim razie wgrać starszą wersję BIOS, tylko miej na uwadze, aby to był BIOS, który wspiera Ryzeny 3gen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja tam bym próbował manualnie ustawiać.

 

Najpierw najluźniejsze jakie się da, nawet CL20, trrd 20, tras 40, wysokie rfc (70) i trfc (700). Podobnie z oporami inne niż na auto, bo może to one są źle ustawione.

 

Podobnie kombinować z geardownem, CR2, czy synchronizacją i jej brakiem.

 

Ja bym się tak nie poddawał łatwo :) próbować warto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już próbowaliśmy ustawić te pamięci manualnie.

Spróbuj takich ustawień:

DRAM Voltage 1,35v

SOC voltage 1,1v

Timingi główne 1.14.14.14.14.34

Jak będzie problem jakiś to spróbuj procODT najpierw 53, potem 60ohm.

Jeśli płyta główna AM4 w 2019r "nie łyka" takich ustawień, to jest jest to wina BIOSu, tu się raczej niczego nie wyczaruje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Oczywiście, ale jest kilka timingów, które muszą być dobrze ustawione, by płyta wstała.

 

Np u mnie CL musi się równać tCWL. I takich kilka jest. Płyta może po prostu coś źle dobrać, nawet 1 timing i pach, nie wstaje.

 

Najlepiej nawet każdy ręcznie wklepać.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście spróbuję jeszcze rozluźnić timingi i zobaczę co się uda zrobić, bo nie ukrywam, że teraz wydajność zestawu jest mocno obniżona. Próbowałem też z napięciem 1,37V i to samo. Najgorsze, że nie widziałem temat, żeby ktoś miał teraz ten problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgranie innego biosu pomogło. Czuć różnicę w wydajności. Obecnie pracują w konfiguracji 3200 cl 14-14-14-34 Ciekwi mnie, czy pójdą na 3600 i jakie uda się ustawić opóźnienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...