Skocz do zawartości
travisto

i5 4590 zawiesza komputer

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem sprzedać 3 stare chłodzenia do procesorów ale najpierw postanowiłem przetestować które będzie chłodzić najlepiej mój procesor w drugim komputerze - i5 4590. Przetestowałem pierwsze, potem zmycie pasty, nałożenie nowej, wsadzenie nowego chłodzenia i tak 3 razy. Po każdej zmianie chłodzenia testowałem procesor programem OCCT przez 30 minut.

 

Ostatnim chłodzeniem jakie zamontowałem był fortis 2. I jest to pierwsze chłodzenie z przykręcanymi śrubami (Do tej pory miałem tylko wtyki). Po teście OCCT też wszystko było ok.

 

Więc uznałem, że to chłodzenie sobie zostawię. Musiałem jednak rozebrać wszystko raz jeszcze żeby nałożyć porządną pastę a nie testową. Zmieniłem pastę, założyłem nowe chłodzenie (mam małą płytę i żeby zdjąć chłodzenie muszę zdejmować też za każdym razem ramy, wyjmować kartę graficzną i odpinać kilka kabelków.

 

I teraz najgorsza rzecz. Zrobiłem to wszystko, włączam kompa, temperatury w spoczynku są ok - nie przekraczają 30 stopni. Włączam więc OCCT na 30 minut i po 3 minutach OCCT pokazuje 8 błędów, a komputer się zawiesza i restartuje. Po restarcie próbuje się uruchomić, wszystkie wiatraki się kręcą, jest ciemny ekran i w ciągu 15 sekund znowu się wyłącza i próbuje uruchomić, ale cały proces się ponawia (czyli restart). Wyłączyłem go ręcznie, odłączyłem od zasilania i włączyłem ponownie. Uruchomił się ale na ekranie pokazała się informacja, że wszystkie ustawienia w biosie zostały zresetowane do domyślnych. Po włączeniu komputer normalnie działa, ale kiedy chcę przeprowadzić znowu test OCCT sytuacja się powtarza. Po 3 minutach wykazuje 8 błędów, zawieszenie komputera i dalej tak samo jak już napisałem. Co dziwne w czasie "zawieszenia się" temperatura CPU nie przekracza nawet 65 stopni, więc chyba nie chodzi o typowe "przegrzewanie się".

 

Co może być tego przyczyną i co polecacie zrobić w takiej sytuacji? Boję się, że w jakiś sposób uwaliłem sobie CPU...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor wyciągałeś z socketu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wyciągałem. Przy każdej zmiany pasty i chłodzenia procesor był cały czas w sockecie. Jedyne co wyciągałem to ramy, kartę + oczywiście zmiana chłodzeń i pasty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wyciągałeś to bardzo trudno uszkodzić CPU. Może pasty gdzieś dałeś za dużo i się rozlała...

Zdjął bym jeszcze raz chłodzenie, usunął pastę i ziarno grochu dał na środek lub mały X, potem sprawdził jeszcze raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie wyjąłem samą kartę i ramy. Po czym je przedmuchałem i wsadziłem dokładnie do tych samych slotów, które też przedmuchałem. OCCT idzie już 40 minutę bez błędów i bez zawieszenia komputera. To możliwe, żeby jakiś paproch albo inny syf spowodował te problemy? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest możliwe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...