Skocz do zawartości
Makaveli455

Komputer gamingowy około 4000 zł (bez karty graficznej)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zdecydowałem, że czas na modernizację mojego kompa. Mam już powybierane podzespoły, długo nad tym się zastanawiałem, ale przyszedł w końcu czas na działania, ale chciałem jeszcze ostatecznie to wszystko skonsultować z Wami :). No to zaczynamy. Mój obecny zestaw:

 

- GTX 1080 palit jetstream

 

- Płyta główna MSI B150M Pro-VDH

 

- Procesor Intel i5 6600k

 

- Ram 16GB DDR4 2133 CL15 Crucial

 

- Dysk twardy HDD 1TB

 

- Zasilacz Tagan Superrock 780W

 

- Monitor Dell S2240L

 

 

 

Oto zestaw, który skonstruowałem pod gaming w 1440p :

 

- GTX 1080 palit jetstream (zostaje przynajmniej jeszcze rok)

 

- Płyta Główna Aorus Elite x570 (nie chce żadnych kompromisów, chce najnowszą platformę, więc tutaj raczej nic się nie zmieni, tym bardziej że mam dostęp do tej płyty w miarę dobrej cenie w porównaniu do ceny detalicznej)

 

- Procesor Ryzen 3600 ( tutaj miałem bardzo twardy orzech do zgryzienia, ostatecznie padło na ten procesor, ze względu na najnowszą platformę, dobry stosunek ceny do wydajności oraz to że dobrze współpracuje z pamięciami operacyjnymi na wysokich szynach)

 

- Ram HyperX Predator 16GB DDR4 3200 CL16 (jest to dobry wybór, pod ten zestaw? Chciałbym w przyszłości nieco go podkręcić, nie będzie problemu?)

 

- Dysk Patriot 1TB M.2 SSD PCIe Viper VPN100 (Tutaj raczej też nie mam wątpliwości, napaliłem się na tego potwora, a w przyszłości planuje zakup drugiego, jeszcze szybszego pod PCI-E 4.0, obecnie troszkę cena tego cuda jest zaporowa i mało egzemplarzy na rynku, ale to jest na pewno przyszłość.)

 

- Zasilacz SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W (chce dużo mocy, mój obecny zasilacz służył mi 10 lat, był cichy i wydajny , no ale wiadomo, ma już swoje lata, a nie chce żeby nagle się spalił, zabierając nie daj Boże ze sobą, jakiś inny podzespół, dlatego zdecydowałem się na ten model, wydaje się ok, ale proszę jeszcze Was o opinię.)

 

- Obudowa MSI MAG VAMPIRIC 010 (tutaj przekonał mnie wygląd, bardzo estetyczna jest ta buda, dodatkowo filtr przeciwkurzowy na górze, szkło hartowane z boku, możliwość instalacji dwóch dużych bloków wodnych na górze i z przodu, zasilacz odizolowany od reszty podzespołów na dole obudowy , segregacja kabli i ogólnie wydaje się że jest pojemna i można fajnie zagospodarować przestrzeń a do tego cena przystępna.)

 

-Monitor Acer Nitro VG270UBMIIPX (oto nadszedł mój największy dylemat, monitor, który za tą cenę prezentuje się znakomicie IPS, na którym mi zależy, kompatybilność z G-Sync na czym bardzo mi zależy, a monitory z tym cackiem są mega drogie, czas reakcji 1ms, odświeżanie 75Hz, rozdzielczość 1440p, możliwość instalacji VESA 100x100 na czym również bardzo mi zależy, bo mam mało miejsca na biurku, a monitor 27 cali jest spory(mniejszych nie biorę pod uwagę, uważam, że 27 cali do 1440p jest idealne) i to wszystko za cenę 1049 zł,brzmi wspaniałe, ALE, widziałem wiele nieprzychylnych komentarzy nt. Tego monitora , a mianowicie chodzi o BLB czyli światło wychodzące z pod matrycy na czarnym tle, przez co czerń wygląda niezbyt dobrze na tym monitorze i kompletnie nie mam pojęcia co zrobić w tej sytuacji, proszę o Wasze opinie, lub propozycję modeli, które są porównywalne , bo ja mam ciężko znaleźć coś fajnego, co by spełniało mojego wymogi, nawet w cenie do 2000 złotych... Bardzo ciężka sprawa...)

 

- Jeżeli zostajemy przy powyższym monitorze to chciałem kupić do niego ten uchwyt https://www.uchwytylcd.eu/p1598,f80b-solidny-obrotowy-uchwyt-biurkowy-na-sprezynie-gazowej-do-monitorow-lcd-led-17-27.html?gclid=Cj0KCQjwhdTqBRDNARIsABsOl9_obgFaWBCC1536Rmuoqzta18UaGFnPvCOOfBT0YFWP9A_6MZ67BtYaAhTzEALw_wcB , wydaje się bardzo spoko,co o tym myślicie?

 

 

 

To już wszystko, bardzo proszę o Wasze opinie i rady, będę bardzo wdzięczny, pozdrawiam wszystkich komputerowych fanatyków! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz zmień na Seasonic Focus Gold 650W / 750W - Supremo jest ok, ale Seasonic ma 2x dłuższą gwarancję, lepszą regulację napięć, niższe tętnienia...

 

Co do obudowy - jest w porządku, ale filtrem przeciwkurzowym bym się nie zachwycał - z przodu go nie ma więc tutaj ci będzie sporo syfu wpadać. Na pewno trzeba dokupić też z 2 wentylatory do przodu, bo inaczej będzie ciepło.

 

W kwestii SSD - moim zdaniem szkoda kasy. Zobacz testy, przecież ten dysk nie wypada lepiej od szybkich dysków PCI-e 3.0. Wolałbym oszczędzić i wziąć np. PNY CS3030 1TB - fajny dysk, z nowoczesnym kontrolerem. SSD na PCI-e 4.0 można kupić w przyszłości - jak stanieją, jak faktycznie będzie jakiś konkretniejszy wzrost wydajności.

 

Monitor - prawdę mówiąc to z podświetleniem jest loteria, nawet modele za ~ 3k zł mogą zaatakować cię BLB. Ludzie nieraz wymieniają po 4-5 razy dany egzemplarz by w końcu trafić na taki, gdzie ten problem jest możliwie mały (bo rzadko nie ma go w ogóle).

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Tak, masz rację, dokupię jeszcze ze dwa wiatraczki do tej obudowy. W kwestii dysku, nie doczytałeś dokładnie, na chwilę obecną wybieram dysk, który jest bardzo podobny do tego, który poleciłeś, tylko że z radiatorem Patriot 1TB M.2 SSD PCIe Viper VPN100 , również uważam, że na razie nie masz sensu kupować dysku pod PCI express 4.0, napisałem, że myślę o takim zakupie w przyszłości :). Co do monitora, to sam nie wiem, chyba zaryzykuję i go wezmę, a najwyżej zwrócę i tak w kółko, hehe, chyba jedyna opcja. Zasilacz, który polecasz jest cichy? Bo na tym mi przede wszystkim zależy, supremo ma bardzo dobre recenzje pod tym względem. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do SSD - fakt, źle spojrzałem bo przed chwilą na innym forum ktoś chciał kupić Corsair MP600 i mi się pomieszały tematy :P

 

Seasonic jest cichy, na pewno nie wypada w tej kwestii gorzej od Supremo, a przy mocniejszym obciążeniu - powinien być nawet cichszy (choć przy takim zapasie mocy nie obciążysz na tyle Supremo, by doświadczyć tej różnicy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki jeden wentyl 140 mm powinien starczyć - https://www.x-kom.pl/p/363511-wentylator-do-komputera-fractal-design-dynamic-x2-gp-14-140mm.html - tani może nie jest, ale oferuje bardzo dobrą kulturę pracy przy co najmniej dobrej wydajności.

 

No i nie wspomniałeś nic o coolerze na CPU - jakaś Fera 3 by się przydała, opcjonalnie Fortis 3 czy Mugen 5 rev. B jeśli planujesz w przyszłości wymianę procka i chcesz coś na zapas (bo chyba po to bierzesz taką drogą płytę?).

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam tej obudowy nie polecę. Jeden znajaomy mi ją dobrze podsumował :V

Obudowa masakryczna. Z tego co pamiętam to w tej obudowie nie ma nawet filtrów z przodu. Szyba nie jest zakładana na żadne gumowe dystanse a kładziona na metalową strukturę i przykręcana śrubkami z gumowymi nakładkami. Przy zdejmowaniu panelu szklanego przy obudowie w normalnej pozycji trzeba uważać aby ona nie spadła. Panel I/O niby jest na górze obudowy ale nie do końca bo jeden przycisk nadal jest na plastikowym froncie więc zdejmując go do czyszczenia wentylatorów przodu trzeba uważać, żeby go nie wyrwać bo nie ma tam grubej wiązki jak np. w AR7 a jeden cienki kabelek. A czekaj, jakie wentylatory z przodu :V Przecież w tej budzie fabrycznie nie ma z przodu żadnych "śmigieł". W dodatku jeśli się nie mylę to tylny wentylator jest na złącze molex więc nie można ani sterować jego obrotami ani zsynchronizować z podświetleniem przodu. No chyba że mylą mi się obudowy ale wydaje mi się, że nie. Więcej chyba nie muszę mówić :P

 

Już lepiej brać SG1X TG RGB od SPC, 4 wentyle RGB na start + szkło hartowane z przodu w podobnej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Panowie, oczywiście nie zapomniałem o coolerze, chciałem wziąć Spartan, ale wezmę tego fera 3, a co do obudowy, bardzo fajny model poleciłeś Fox, dziękuję za tą wypowiedź, szczerze powiem przekonales mnie, wygląda solidniej ta buda i w dodatku zaoszczędzę na wentylach , super! Dzięki! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie taki zestaw wyszedł:

 

SilentiumPC Signum SG1X TG RGB

GTX 1080 palit jetstream

ryzen 3600

hyperx predator 3200 16gb ddr4 CL16

aorus Elite x570

PNY 1TB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030

supremo fm2 gold 750w

SilentiumPC Fera 3 HE1224

Acer Nitro VG270UBMIIPX

Fiber Novelty NB F80

 

Zastanawiam się jeszcze nad instalacją bloku wodnego na CPU, zamiast tego coolera , coś takiego by zdawało egzamin i czy by pasowało do tej obudowy? https://www.komputronik.pl/product/454557/coolermaster-masterliquid-lite-ml240l.html?utm_source=Ceneo&utm_medium=link&utm_campaign=Pro

 

moim zdaniem wygląda to bardzo dobrze, w weekend zamawiam i w przyszłym tygodniu składam, ewentualnie jak jeszcze jakieś ostatnie poprawki to piszcie, dzięki! :D

Edytowane przez Makaveli455

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zmień zasilacz. Strasznie nieopłacalna jednostka na tle Seasonica Focus, który bije SPC pod kazdym względem + 10 lat gwarancji. Wersja 650W będzie tutaj ze sporym zapasem nawet pod rozbudowę. Pod Ryzena 5 3600 bierz normalne cooler a nie budżetowe AiO. Jedyny sens tego AiO, to jakbyś poszedł w promo MSI gdzie te AiO dają po prostu gratis do płyty.

 

https://pl.msi.com/Promotion/I-Love-You-3000-AMD

 

Ogólnie brałbym SPC Fortis 3

 

Masz gdzieś potwierdzone info, że na tym szkle poprawnie działa G-Sync? W modeli ze 144 Hz matrycą jest ok (VG270UP) ale na 75 Hz w tym modelu od Ciebie jeszcze się nie spotkałem z G-Synciem.

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz już niestety posiadam, dlatego nie biorę pod uwagę zamiany, a szkoda że się pospieszyłem, no ale już trudno, myślę że da sobie radę, czy bawić się w odsyłanie? Jak już go mam to chyba aż taki zły nie jest, zależy mi żeby był cichy, a ten ma spory zapas mocy, więc chyba taki będzie. Widziałem tą promocję, ale chciałem płytę aorus Elite, gdyż mam ją za 700 zł, a tamte są mega drogie. Zostanę jednak przy zwykłym coolerze na CPU. Co do monitora, być może masz rację, myślałem że te dwa modele różnią się tylko tym odświeżaniem, nie potrzebne mi 144, więc chciałem tańszego 75, ale widzę że jednak będę musiał dopłacić, bo na g-sync mi zależy. Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zasilacz to zostaw, nie ma co przesadzać to i tak świetna jednostka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to zostawiam. Co do tego monitora jesteś pewny że tylko model że 144Hz posiada wsparcie g-sync?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W morele w komentach piszą, że działa - www.morele.net/monitor-acer-nitro-vg270ubmiipx-5260501/?component=reviews

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, też znalazłem ten komentarz i właściwie jest to jedyne potwierdzenie tego, że ten model to ma,gdyż na stronce nvidii nie potrafię się doszukać tego modelu, w liście monitorów kompatybilnych z g-sync, jak ktoś coś wie, to proszę napisać :Dhttps://www.nvidia.com/en-us/geforce/products/g-sync-monitors/specs/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz ten sam model tyle ze z 144hz. W komentarzu również pojawia się potwierdzenie obecności gsynca.

Swoją droga 350zl dopłaty i masz lepsza częstotliwość odświeżania.

https://www.x-kom.pl/p/469202-monitor-led-27-acer-nitro-vg270upbmiipx-czarny.html?gclid=EAIaIQobChMIhcTj25iH5AIVQ0PTCh1ikwM7EAQYAiABEgLGH_D_BwE

 

Nie da się ukryć, ze cena w stosunku do jego specyfikacji śmierdzi. W tej cenie można szukać monitorów na TN, bardzo rzadko na IPS chyba ze z 75hz..

Edytowane przez JKarol96

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebuję takiego odświeżania, więc wolałbym zaoszczędzić te 350 zł, wiem że specyfikacja w stosunku do ceny wydaje się być rewelacyjna, dlatego przykuł ten monitor moją uwagę, bo nie ma konkurencji w tej cenie, a co śmierdzi? Podstawka, której i tak nie będę używał, gdyż zamawiam do niego uchwyt i BLB, które występuje w wielu modelach, ale przy obniżeniu jasności ekranu jest ponoć spoko, ewentualnie jak dostanę model z tragicznym blb, to odeśle. Jedyne co to właśnie ten g-sync, bardzo mi na tym zależy, a nie potrafię dojść do tego, bez sensu :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opieranie się o jeden komentarz nie ma sensu. Nie ma żadnego potwierdzonego info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem, przetestuje, jak się okaże, że nie działa to zwrócę i zamówię ten 144hz. Ogólnie najbardziej zależy mi na jakości obrazu w 2K, najczęściej pykam w gierki typu single player, więc nie jest mi potrzebne 144hz, zresztą nawet nie da rady wyciągnąć tyle FPS'ów na tej maszynie jak poustawiam wszystko na full w 2K, a mam bzika na tym punkcie, haha. Wszystkie części już mam zamówione, w przyszłym tygodniu składamy i napiszę jak się wszystko spisuje ;) Dziękuję wszystkim za poświęcony czas i cenne rady :) Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...