Skocz do zawartości
mariusz9911

Nowy PC - Ryzen 5 3600 i dobór podzespołów.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim! Po przeczytaniu kilkudziesięciu postów i propozycji nadszedł czas na wybranie czegoś sensownego. Kwota jaką chcę wydać to +/- 6000zł. (kwota orientacyjna, to co się da i się opłaca to chciałbym używane, na pewno szukam używanego monitora)

 

Komputer ma być w większości do projektowania 3d i pykania w gierki. Trochę programowania, ale to czysta amatorka więc dużego obciążenia nie będzie.

Aktualnie pracuje w Fusion 360 i SolidWorks.

 

To co samemu udało mi się skompletować wraz z pytaniami do danego podzespołu prezentuję się następująco:

 

850zł CPU: Ryzen 5 3600 - tutaj myślę, że decyzja jest ostateczna - komputer przez najbliższe 2/3 lata nie będzie modernizowany.

 

600zł MOBO: (niedostępna proline) MSI B450 GAMING PRO CARBON AC - potrzebuję czegoś z WiFi. Aktualnie nie mam dostępu do podłączenia lana. Pytanie czy warto dopłacać do płyty z wbudowanym WiFi, czy dokupić zewnętrzną kartę sieciową?

 

400zł RAM: Crucial Ballistix 2x8GB 3200 CL16 - celuję w tą pamięć, aczkolwiek nie wszędzie jest dostępna - czy coś zamiennego i sensownego z dostępnych pamięci polecacie?

 

2000zł GPU: GTX 1080 Ti?? - w co celować z używanych kart? Chciałbym jakiś monitor 1440p 27', za którym też się aktualnie rozglądam w używanych ofertach. Kwota powiedzmy do 2000?

 

630zł DYSK: PNY XLR8 CS3030 1TB - na razie przystaję przy tym dysku i jestem otwarty na wszelkie propozycje.

 

360zł ZASILACZ: Seasonic FOCUS Plus Gold 550W

 

300zł OBUDOWA: Tutaj wyboru nie podjąłem, szukam czegoś z filtrami i wentylatorami od frontu - nie musi być z szybą.

 

170zł CHŁODZENIE: Gelid Phantom Black

 

Ze wstępnych wyliczeń wyszło 5380zł bez monitora. Są to orientacyjne ceny nowego sprzętu. Chciałbym urwać kasę na używkach gdzie się da.

Ostatnie pytanie, jakiego monitora szukać do pracy z grafiką? Monitor używany do 800zł powiedzmy - znajdzie się coś sensownego?

 

Dziękuje wszystkim za pomoc z góry!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cruciale mają problemy z ryzenami nie wiedzieć czemu, tak więc dla świętego spokoju bym wybrał inne kości, np. takie Ripjawsy w niewiele wyższej cenie, a są to jedne z lepszych kości https://www.komputronik.pl/product/278907/g-skill-ripjawsv-16gb-red-2x8gb-3000mhz-ddr4-cl15-dimm-.html Co do obudowy to wg. mnie rozsądną opcją jest Armis AR7 https://www.komputronik.pl/product/480505/silentiumpc-armis-ar7.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do płyty jeżeli chcesz b450 to tylko wersje MAX od MSI, np Tomahawk lub Gaming plus, ewentualnie wersje Aorus. Nie ma wifi w tych płytach także potrzebna zewnętrzna karta

Edytowane przez Bodzi3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te cruciale na micronach e-die to jedne z najlepszych pamięci do ryzena. Łatwo się kręcą nawet do takich prędkości jak 3600Mhz cl14. Poczytaj sobie ten temat jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej. Jeśli chodzi o płytę, to jak wyżej. Msi w wersji max, oprócz tego najmniej problemów z zen 2 miał gigabyte oraz asus na lepszych modelach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cruciale mają problemy z ryzenami nie wiedzieć czemu, tak więc dla świętego spokoju bym wybrał inne kości, np. takie Ripjawsy w niewiele wyższej cenie, a są to jedne z lepszych kości https://www.komputronik.pl/product/278907/g-skill-ripjawsv-16gb-red-2x8gb-3000mhz-ddr4-cl15-dimm-.html Co do obudowy to wg. mnie rozsądną opcją jest Armis AR7 https://www.komputronik.pl/product/480505/silentiumpc-armis-ar7.html

 

Cruciale i problem z ryzenem :hmm: ? Pierwsze słyszę, poza 1 filmem na youtube , takiego problemu nie ma i nie było. Miałem 3 zestawy cruciala i na żadnych nie miałem najmniejszego problemu, po drodze miałem 3 płyty główne i każda bez problemu współpracowała z tym ramem, zdecydowanie szybciej niż xmp nakazało. Najpierw miałem cruciale 2400cl16@ 2800cl14 , pracowały bez problemu na Asrock X370 gaming k4 i msi B350 Pc mate w połączeniu z ryzenem 2600. Na msi b450 tomahawk , miałem cruciale 3000Mhz cl15 i 3200mhz cl16 (z sygnaturki) , i oba zestawy w parze z ryzenem 1600 robiły 3600mhz , szare cl16 nic niżej , a białe jak widać. Na chwilę obecną, najbardziej opłacalny ram z tanich to właśnie cruciale. Jak się trafi dobry bin , to jest szansa na 3600cl14, a na ryzenie 3600 nawet wyższe taktowanie (będę wiedział mam nadzieję w poniedziałek). Miałem G.skill 2x4gb 3000mhz cl15 , to na 2 płytach robiły 2666 cl16 max (i to w listopadzie 2018r, na najnowszym biosie, dlatego kupiłem drugą płytę, bo myślałem , że to wina asrocka).

 

"Cześć wszystkim! Po przeczytaniu kilkudziesięciu postów i propozycji nadszedł czas na wybranie czegoś sensownego. Kwota jaką chcę wydać to +/- 6000zł. (kwota orientacyjna, to co się da i się opłaca to chciałbym używane, na pewno szukam używanego monitora)

 

Komputer ma być w większości do projektowania 3d i pykania w gierki. Trochę programowania, ale to czysta amatorka więc dużego obciążenia nie będzie.

Aktualnie pracuje w Fusion 360 i SolidWorks.

 

To co samemu udało mi się skompletować wraz z pytaniami do danego podzespołu prezentuję się następująco:

 

850zł CPU: Ryzen 5 3600 - tutaj myślę, że decyzja jest ostateczna - komputer przez najbliższe 2/3 lata nie będzie modernizowany.

 

600zł MOBO: (niedostępna proline) MSI B450 GAMING PRO CARBON AC - potrzebuję czegoś z WiFi. Aktualnie nie mam dostępu do podłączenia lana. Pytanie czy warto dopłacać do płyty z wbudowanym WiFi, czy dokupić zewnętrzną kartę sieciową?

 

400zł RAM: Crucial Ballistix 2x8GB 3200 CL16 - celuję w tą pamięć, aczkolwiek nie wszędzie jest dostępna - czy coś zamiennego i sensownego z dostępnych pamięci polecacie?

 

2000zł GPU: GTX 1080 Ti?? - w co celować z używanych kart? Chciałbym jakiś monitor 1440p 27', za którym też się aktualnie rozglądam w używanych ofertach. Kwota powiedzmy do 2000?

 

630zł DYSK: PNY XLR8 CS3030 1TB - na razie przystaję przy tym dysku i jestem otwarty na wszelkie propozycje.

 

360zł ZASILACZ: Seasonic FOCUS Plus Gold 550W

 

300zł OBUDOWA: Tutaj wyboru nie podjąłem, szukam czegoś z filtrami i wentylatorami od frontu - nie musi być z szybą.

 

170zł CHŁODZENIE: Gelid Phantom Black

"

Procek będzie dobrym wyborem .

Mobo wziąłbym np msi b450 gaming plus MAX (powinna bez problemu działać z ryzenem 3600 od strzała), a kartę wifi bym dokupił .

Ram bardzo dobry wybór. Na lepszy bin tego ramu najprawdopodobniej wpływa fabryka w jakiej zostały wyprodukowane, meksyk powinny się lepiej kręcić . Obserwuj promki , można te cruciale wyłapać poniżej 300zł np na amazon.de

Karta graficzna, jeśli nie boisz się używki to najwydajniej do 2tys zł powinna być właśnie gtx1080Ti. Lub rozejrzyj się w temacie RX5700XT , niereferenty już w drodze , może coś ciekawego dorwiesz, wydajność trochę bliżej rtx2070 super.

Co do ssd , niestety nie pomogę , sam będę się douczał w tej materii , bo planuję wrzucić coś na nvme do skrzynki.

Zasilacz dobry wybór, równy jakościowo z nim jest Corsair rm550x np , gwarancja również 10 lat.

Do 300zł powinieneś się zmieścić w zakupie armisa ar7 tg rgb, w zestawie masz 2x choinkowe podświetlenie, ale najlepszym bajerem jest kontroler wentylatorów, bardzo przydatny. Jak przeglądam neta to ustawiam minimum i komp jest niesłyszalny , jak gram w słuchawkach to regulator idzie na średnie ustawienie , albo na max, zależy jaką temp mam w pokoju. Szczerze , podzespoły w tej budzie się nie gotują, a potrafię mieć 35* w pokoju , więc mimo zabudowanego frontu , daję radę. Duży plus , że jest ogromna, i ma dużo różnych miejsc na dyski , kable , chłodzenie . Noctue połknęła jak małe dziecko, mam z 4-5cm do szyby jeszcze.

Słyszałem, że to chłodzenie jest wydajniejsze od grandisa, więc jak najbardziej ciekawy wybór.

Tu ss z wczorajszej gry w apexa , zurzycie cpu bardzo skaczące do 60% w mgnieniu oka, więc temperatura świetna. Karta graficzna też dobija do 80% obciążenia przy 144fps. W pokoju miałem około 25* regulator obrotów na połowie : https://images91.fotosik.pl/233/2a4cca89a109ea9b.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cruciale mają problemy z ryzenami nie wiedzieć czemu...

 

Nie wiedzieć czemu tak sądzisz ....

 

Ogólnie zestaw wygląda dobrze. Płyta jak wyżej B450 Gaming Plus albo Tomahawk w wersjach MAX od MSI. Jeżeli chodzi o SSD, jak najbardziej CS3030. Zasilacz, pamięci wszystko gra. Zerknij sobie na Meshify C, Define C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, przepraszam za brak odzewu - zabiegany jestem.

Co do komputera.

 

Płyta MSI b450 Gaming Plus Max.

Obudowy jeszcze nie wybrałem...

Co karty graficznej i monitora: Mam okazję (chyba okazję) - kupić monitor MSI Gaming 31,5' 4k - dokładnie ten:

MSI 321. Czy cena za niego 1200zł - jest nowy i nieodpakowany w kartonie - to dobra cena? Niestety przy zakupie tego monitora ewentualnie, zmniejsza mi się budżet trochę i gdzie tu zaoszczędzić? Kupić słabszą kartę graficzną czy szukać innego zestawu kompletnie? Monitor jest w 4k i chciałbym, mimo wszystko, żeby jakieś gierki typu csgo, world of tanks, apex i fortnite pośmigały w wysokich detalach.

 

Co możecie mi poradzić po raz kolejny?

Z góry bardzo dziękuję!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor niby spoko ale nie wiem czy pakowanie się w 4K ma sens, ty grasz w gry sieciowe gdzie to 4K to będzie większy problem niż pożytek. Raczej szukałbym ekranu 1440p maksymalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze! Jestem w trakcie zamawiania wszystkich gratów. To co już jest w drodze to:

Zasilacz Seasonic FOCUS Plus Gold 550

Procesor AMD Ryzen 5 3600 AM4

Pamięć Crucial Ballistix Sport LT 8GB DDR4-3000 CL15 x2

Gigabyte B450 AORUS PRO AM4

Gelid Phantom Black

SSD Pny cs3030 1tb

 

Zostało mi 2540zł na monitor, obudowie i kartę graficzną.

Monitor chciałbym 144hz i 1440p, do tego kartę graficzną żeby to jakoś współgrało.

Obudowe +/- 300zł.

 

Monitor i karta graficzna ma być używana - na co się rozglądać w tej kwocie, gdyż na 1080ti już nie starczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kart GTX 1080 / GTX 1070 Ti 1440p jak znajdziesz w dobrej cenie. Chyba, ze RTX 2060 sie uda dorwac. Z używanych monitorów to ciezko stwierdzic co sie tam znajdzie, poszukaj czegos i powrzucaj najwyzej linki to ocenimy.

 

Obudowa np. Armis AR7 / Signum SG1 SG1X TG RGB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie i panie, dalej poszukuje obudowy, monitora i karty graficznej.

Problem polega na tym, że w UK ciężko dostępne są produkty silentiumpc, a dodatkowo zależy mi na czasie.

 

Czy obudowa Corsair Carbide Series 100R za około 231zł jest dobrym wyborem? Szczerze nie potrzebuję żadnych udziwnień typu rgb, szyby i inne tego typu bajery. Poszukuje obudowy przewiewnej, bez szyby, w miarę "cichej", z tunelem na zasilacz - do około 50gbp. (+/- 250zł).

 

Monitor i karta graficzna - kwestia znalezienia czegoś w dobrej cenie więc na razie poszukuje obudowy na cito...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dzięki Dirian! Obudowa z wentylatorem jest już w drodze.

 

Wpadłem na pomysł odnośnie monitora. Stwierdziłem, że skoro używany przeze mnie od lat BenQ HDBL24 wystarczał mi w zupełności do wszystkiego - to chciałbym kupić 2 monitory w FHD - jak da radę to 144hz i 24".

 

Chciałbym zmieścić 2 monitory + GPU do tego w 2150PLN.

Ktoś coś może polecić z budżetowych monitorów?

Edytowane przez mariusz9911

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zakupiłem monitor Acer KG251Q za 1000pln. Poszukiwania karty graficznej trwają.

Dziękuje wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem wybór takiego monitora - matryca TN (słabe kolory i kąty widzenia) i tylko Full HD, pod twoje zastosowania to raczej ekran 1440p zapewniłby znacznie wyższy komfort pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może masz rację, ale nie pracuje z grafiką gdzie kolory mają znaczenie, robię modele w 3d w odcieniach szarości. Może z czasem wymienię monitor na coś innego jeżeli faktycznie ten mi nie przypasuje do gustu. W tej cenie nie doszukałem się żadnej opinii o czymś lepszym.

 

Przy okazji b450 aorus pro nie ma zaktualizowanego biosu i nie startuje z ryzenem 3600.... Jedyna opcja to serwis lub przekładka innego procesora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, nic innego nie zrobisz, niektóre płyty pozwalają na aktualizację BIOS przez specjalny przycisk, ale akurat w tej plycie takiej opcji nie ma.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios udało się zaktualizować za pomocą Ryzena 2600. Komp odpalony i hula aż miło.

Monitor otrzymałem z wyłamanym jednym "zatrzaskiem" od nogi i podstawy - tak jak na zdjęciu poniżej - reklamować?

Do tej pory siedziałem przy laptopie i oczy mnie nie bolały, a po chwili użytkowania oczy mnie bolą - czym to może być spowodowane? Jest szansa, że przy matrycy ips lub va tego nie będzie?

 

EDIT: FOTO

Lc79idW.jpg

Edytowane przez mariusz9911

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak połamane to reklamuj, im szybciej tym lepiej.

 

Co do oczu - moze wystepuje "migotanie PWM" na tym ekranie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie: zwróciłem ten monitor (Acer KG251Q) ze względu na pękniecie w podstawie.

Również nie byłem zadowolony z jakości wyświetlania obrazu.

Szukam monitora najlepiej 1440p i nie zakrzywionego, gdyż pracuję z modelami 3D.

Czy szukać monitora 60hz czy 144hz?

Kwota do około 1200zł - dodam, że monitor będzie kupiony w Angli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

31.5" aoc 1440p 75Hz na IPS - wymiata :)

 

AOC Q3279VWFD8

 

jaką masz grafę? bo nie widzę nigdzie co w końcu kupiłeś.

 

ogólnie odradzam zakupy pokroju 1070/1070ti bo nie wydalają w 1440p.

sam teraz stoję przed Tym wyborem i opcje są wg. mnie 3-4.

 

2060super/5700xt/2070/2070 super i ofc stara dobra 1080ti.

 

ja chyba kupię 2070super. (a zestwa skladam prawie taki sam)

Edytowane przez yampik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

31.5" aoc 1440p 75Hz na IPS - wymiata :)

 

AOC Q3279VWFD8

 

jaką masz grafę? bo nie widzę nigdzie co w końcu kupiłeś.

 

ogólnie odradzam zakupy pokroju 1070/1070ti bo nie wydalają w 1440p.

sam teraz stoję przed Tym wyborem i opcje są wg. mnie 3-4.

 

2060super/5700xt/2070/2070 super i ofc stara dobra 1080ti.

 

ja chyba kupię 2070super. (a zestwa skladam prawie taki sam)

 

Wielkie dzięki za odpowiedź.

Sprzęt, który posiadam aktualnie: Ryzen 5 3600 + gtx 560. GPU w najbliższym czasie do zmiany na gtx 1080/rtx 2060. - czekam po prostu na jakąś okazję. Póki co i tak nie mam monitora i korzystam z laptopa więc się nie pali. Dopóki nie kupie karty graficznej to i tak nie będę grał tylko używał do pracy biurowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żebyś nie płakał potem, że brakuje w 1440p :)

 

jest jeszcze rx5700

 

wszystko ofc kwestia kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...