Skocz do zawartości
M.C

Asus Prime Pro vs Gigabyte Aorus Pro (X570)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, przymierzam się do kupna płyty na X570 i procesora 3900X. Czy mógłby ktoś doradzić co wybrać, ewentualnie zaproponować coś innego? Poczytałem fora i strony producenta ale nie ma dokładnych pokazówek UEFI.

 

Zależy mi na jak najlepszej kontroli wentylatorów z poziomu UEFI i w miarę dobrze schłodzony chipset. W zestawie który buduje, chcę osiągnąć całkowitą ciszę w IDLE i lekkim obciążeniu, dlatego zależy mi żeby się dało dobrze kontrolować, lub nawet wyłączać wentylatory całkowicie.

 

Z tego co wiem to jest opcja fan stop w Gigabyte (ale 6 lat temu wtopiłem, bo kupiłem dosyć drogiego Gigabyte i kontrolę wentylatorów można było sobie rozbić o kant stołu).

Edytowane przez M.C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Aorus x570 i jesli chodzi o kontrole wentylatorów to tak - da się je wyłączyć do pewnej temperatury, bądź ustawić bardzo nisko (kontrola jest podobna do ustawien z na przyklad MSI Afterburner).

Pierdziawka na chipsecie po w trybie silent u mnie wcale się nie uruchamia (na najnowszym bios - u mnie chipset okolo 50 stopni caly czas). Ogólnie - jest cichutko :P.

Minus jedynie taki, ze w kontroli wentylatorów nie da się ustawić, aby były zależne od temperatury GPU tylko procesora / czujników na płycie.

Plus taki, że zamontowana grafika nie zasłania wentylatora chipsetu :P.

Co do płyty Asus się nie wypowiem, bo nie posiadam :P, natomiast Buildzoid ogolnie omawiając płyty wspominał, że jest to bardzo solidna konstrukcja.

Podejrzewam, że jak poszukasz na youtube to znajdziesz uefi asusa i jak tam wyglada kontrola wentylatorow :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Aorus x570 i jesli chodzi o kontrole wentylatorów to tak - da się je wyłączyć do pewnej temperatury, bądź ustawić bardzo nisko (kontrola jest podobna do ustawien z na przyklad MSI Afterburner).

Pierdziawka na chipsecie po w trybie silent u mnie wcale się nie uruchamia (na najnowszym bios - u mnie chipset okolo 50 stopni caly czas). Ogólnie - jest cichutko :P.

Minus jedynie taki, ze w kontroli wentylatorów nie da się ustawić, aby były zależne od temperatury GPU tylko procesora / czujników na płycie.

Plus taki, że zamontowana grafika nie zasłania wentylatora chipsetu :P.

Co do płyty Asus się nie wypowiem, bo nie posiadam :P, natomiast Buildzoid ogolnie omawiając płyty wspominał, że jest to bardzo solidna konstrukcja.

Podejrzewam, że jak poszukasz na youtube to znajdziesz uefi asusa i jak tam wyglada kontrola wentylatorow :P.

 

To chyba mamy dwie różne płyty, także mam X570 Pro i cały wentylator chipsetu jest zasłonięty przez kartę (2080 SUPER Strix). 1060 zasłaniał po części. Co do zależności od GPU to jest opcja PCIE i ta opcja zbiera temperaturę jaką mi pokazuje karta graficzna więc chyba się jednak da. ;)

 

Jak chcesz osiągnąć całkowitą ciszę w idle to weź pod uwagę, że nasz kochany Ryzen skaczę do 60 stopni w IDLE BEZ POWODU CO CHWILA. Więc jak nie chcesz turbinek na stałe ustawić na ~70-80% i nie lubisz tego cichego furkotu to zmień platformę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ma ten PRO czego nie ma X570 AORUS ELITE? Elite jest 250 zł tańszy i ma przesunięty wiatraczek trochę niżej tak że nie jest pod kartą graficzną.

(wiem że trochę nie na temat ale nie rozumiem sensu droższych płyt pod X570)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ksamek - ja napisałem, że mam Aorus Elite - nie Asus x570 Pro :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ksamek - ja napisałem, że mam Aorus Elite - nie Asus x570 Pro :P

gdzie napisałeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w IDLE temperatury będą skakać i rozkręcać wentylatory? Platforma już wybrana, że będzie Ryzen. Nie gram za dużo żeby opłacała mi się inna podstawka. Co do wideo YT znalazłem tylko X570 Strix, na którym nie były pokazane krzywe wentylatorów. Ten Gigabyte dosyć ciekawe brzmi w takim razie.

 

@Ksamek, ty masz Asusa Pro w takim razie?

Edytowane przez M.C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...