Skocz do zawartości
dragin

Lenovo Legion Y540 czy ASUS ROG Strix G531GU

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

przeglądnąłem już bardzo wiele wątków, zarówno na tym forum, jak i na innych. To co mnie zastanawia to który z tych dwóch laptopów będzie lepszy wg. mojego zapotrzebowania które podałem poniżej.

 

Laptopy:

https://www.x-kom.pl/p/507212-notebook-laptop-15-6-lenovo-legion-y540-15-i7-9750h-16gb-480-win10x-gtx1660ti.html

https://www.x-kom.pl/p/492811-notebook-laptop-156-asus-rog-strix-g531gu-i7-9750h-16gb-512-win10.html

 

Rozważałem też laptopy MSI jednak na chwilę obecną odpadły ze względu na matrycę.

 

Laptopa potrzebuję do programowania (np. C++ i Visual Studio, golang czy android studio) oraz do grania (X-Plane 11 zibo 737 oraz FlightFactor A320 czy np. Elex lub World of Tanks).

 

Generalnie jeżeli chodzi o podzespoły to już mniej więcej wiem co chcę (i7-9750H, GTX1660Ti [nie bardzo widzę sens kupowania RTX 2060], 16GB RAM). Potrzebuję do tego Windowsa (Home wystarczy). Jeżeli chodzi o matrycę to zdecydowałem się na IPSy (chociaż do tej pory żyłem z TN) jednak nie jestem w 100% przekonany, że jest to takie ważne dla mnie (czyli np. jeżeli różnica w cenie lub specyfikacji będzie mocno przemawiać za laptopem z TNką to mogę to rozważyć). Preferują 15cali ze względu na częste przenoszenie.

 

To co dla mnie najważniejsze (priorytet zgodnie z kolejnością podawania):

  • Najlepsze chłodzenie (nie lubię thermal throttlingu)
  • Jakość wykonania
  • Jasność ekranu

 

Cena to maks. około 6200PLN.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Dragin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli laptop będziesz używał do pracy, to Legion Y540 będzie dobrym wyborem. Opcjonalnie w droższej wersji z szybkim dyskiem SSD M.2 PCIe 960GB, lub z dwoma dyskami SSD M.2 PCIe 256GB + HDD 1000GB.

 

Lenovo Legion Y540-15 i7-9750H/16GB/960/Win10X GTX1660Ti - 5399zł

Legion Y540 ma matową matrycę 15,6" IPS z dobrymi kolorami i cienkimi ramkami, oraz wygodną klawiaturę z białym biznesowym podświetleniem, które podczas długiej pracy mniej męczy wzrok.

 

Lenovo Legion Y540-15 i7/16GB/256+1TB/Win10X GTX1660Ti - 5199zł

Y540 jest również dostępny w wersji z dwoma dyskami SSD 256GB i drugim HDD 1000GB, oraz Windowsem 10, który jest wliczony w cenę i postawiony na pierwszym dysku SSD 256GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Y540 to dobry wybór, ewentualnie przekraczając nieco budżet masz jeszcze:

Acer Helios 300 i7-9750H/16GB/512/Win10 GTX1660Ti 144Hz za 6499zł

Ze 144Hz matową matrycą FHD IPS, pojemny SSD. Helios ma aluminiową obudowę i całkiem niezły układ chłodzenia. Do zalet zaliczyłbym też możliwość instalacji jeszcze dwóch dysków, cienkie ramki matrycy oraz  stonowany design.

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś update ? Coś wybrałeś ?

Jeszcze nie, zakup najprawdopodobniej będzie w okolicy środka tego tygodnia.

Na chwilę obecną, patrząc na odpowiedzi, skłaniam się ku Y540, wersja 960GB SSD zaproponowanego przez pabloesc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie, zakup najprawdopodobniej będzie w okolicy środka tego tygodnia.

Na chwilę obecną, patrząc na odpowiedzi, skłaniam się ku Y540, wersja 960GB SSD zaproponowanego przez pabloesc.

 

y540 to dobry laptop ale zwróć uwagę, że ma matrycę 60Hz vs 120Hz u Asusa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie, zakup najprawdopodobniej będzie w okolicy środka tego tygodnia.

Na chwilę obecną, patrząc na odpowiedzi, skłaniam się ku Y540, wersja 960GB SSD zaproponowanego przez pabloesc.

 

W takim razie podsyłam jeszcze dwa modele laptopów które nie pojawiły się w tym temacie a są warte uwagi - o identycznej specyfikacji jak Legion. Acer Nitro pozwala na dołożenie dwóch dodatkowych dysków a HP Omen jeszcze jednego.

 

Acer Nitro 5 i7-9750H/16GB/512/Win10 GTX1660Ti IPS - 5 599 zł

 

HP OMEN 15 i7-9750H/16GB/512/Win10 GTX1660Ti - 5899 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie podsyłam jeszcze dwa modele laptopów które nie pojawiły się w tym temacie a są warte uwagi - o identycznej specyfikacji jak Legion. Acer Nitro pozwala na dołożenie dwóch dodatkowych dysków a HP Omen jeszcze jednego.

 

Acer Nitro 5 i7-9750H/16GB/512/Win10 GTX1660Ti IPS - 5 599 zł

 

HP OMEN 15 i7-9750H/16GB/512/Win10 GTX1660Ti - 5899 zł

 

O tych Acerach, jak udało mi się gdzieś kiedyś wyszperać, słyszałem, że potrafią się dość grzać i nie są specjalnie polecane.

Natomiast jeżeli chodzi o HP, wczoraj też zacząłem się nad nim zastanawiać. Przemawia za nim Thunderbolt 3 co wydaje się bardziej "future-proof".

Czy może ktoś wie jak ten laptop wypada na tle chłodzenia oraz jakości ekranu w porównaniu z Lenovo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz test Nitro 5 w poprzedniej wersji, ze starszym procesorem i słabszą kartą ale już wtedy było całkiem dobrze:

Link do testu

 

Cytuję:

The performance decreased by only 5% in our Cinebench loop (other laptops performed worse), but the CPU was already running at just 2.4 to 3.9 GHz (average: 3.2 GHz) during the first round, instead of constantly using the multi-core Turbo Boost of 3.9 GHz.
While many gaming notebooks require a headset for gaming because of the high noise level, the Nitro 5 does not exceed 50 dB(A) even in the stress test with FurMark and Prime95. However, 42-46 dB(A) is not silent at all. Both, the Lenovo Y530 and the Dell G5 are quieter. Only the HP Omen 15 reaches similar values.
As with the HP Omen 15 and Dell G5, the surface temperatures are quite normal and range between 52 °C (126 °F) on the top and 55 °C (131 °F) on the bottom of the device. During the stress test, the palm rest heated up to a temperature of 37 °C (99 °F), which was not cool but still acceptable.

 

Legion ma dobre chłodzenie ale matryca niczym się nie wyróżnia - IPS jak większość w laptopach także tutaj nie będzie różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wyszedłem chwilę temu ze sklepu ze sprzętem, gdzie obejrzałem dużo laptopów gamingowych. Wszystkie miały zainstalowane demo Unreal Tourmament. Pomacałem i pograłem na każdym. Takie spostrzeżenia na gorąco: laptopy 15 cali są zauważalnie gorętsze. Jak dla mnie różnica między 15 a 17 jest prawie niezauważalna A 17 są chłodniejsze. Nie dotyczy to właśnie heliosow, msi i omenów. Fajna ta aluminiowa obudowa na heliosie, ale nie przesadzając , w wersji 1660 ti nad klawiaturą można jajka smażyć. Na klawiaturze czułem dyskomfort taki był gorący. Wizyta na żywo wyleczyla mnie z heliosa. Najlepiej wg mnie wypadł 15calowy y540 z 1660 ti. Cichy, zauważalnie ciepły ale nie gorący. No i teraz jeszcze wiem że zamówię wersję 17calowa. No i na żywo wygląda lepiej niż na filmikach i zdjęciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie potwierdziłeś moje odczucia że Legion to jedna z lepszych konstrukcji i że warto wybierać 17 cali bo temperatury niższe niż w odpowiednikach z 15,6 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku, po przeanalizowaniu sytuacji, pewnie zdecyduję się jednak na wersję 17 calową, jak widzę nie ma dużej różnicy w cenie. Podróżuję z laptopem może i często, ale własnym samochodem. Dodatkowo nie jestem fanem używania takiego sprzętu w pociągu czy samolocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już brać 17-stkę, to lepiej wziąć z fabrycznym 256GB SSD i dorzucić 1TB:

Lenovo Legion Y540-17 i7-9750H/16GB/256/Win10X GTX1660Ti za 5099zł+ Crucial 1TB 2,5" SATA SSD MX500 za 499zł

Wychodzi drożej, ale masz tu dwa dyski, a dodatkowo w przypadku wysyłania na gwarancji w razie czego wysyłasz z 256GB SSD, a dodatkowy zostawiasz. Tym bardziej że wersja z 960GB SSD to jest to właśnie ta wersja, tylko że wyjęto w niej 256GB dysk i na jego miejsce włożono większy. Legion objęty jest gwarancją Premium Care - link.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ up, czyli jak wydać 100 zł więcej po to żeby zająć sobie obydwa sloty na dyski. Bardzo przyszłościowe. I powiedz że nie wrzuciłeś tej propozycji tylko po to żeby zgarnąć reflink :lol2:

 

No tak, i zamiast mieć 1TB SSD na NVME to za 100 zł więcej będzie miał 256 GB na NVME i 1TB na SATA. Bardzo mądre.

Edytowane przez manuelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ up, czyli jak wydać 100 zł więcej po to żeby zająć sobie obydwa sloty na dyski. Bardzo przyszłościowe. I powiedz że nie wrzuciłeś tej propozycji tylko po to żeby zgarnąć reflink :lol2:

 

No tak, i zamiast mieć 1TB SSD na NVME to za 100 zł więcej będzie miał 256 GB na NVME i 1TB na SATA. Bardzo mądre.

Ok, wersja którą podałeś ma 960GB SSD PCIe NVMe, tylko że nie wiadomo jaki to producent i model, więc może tu być coś b.szybkiego jak i zwykły przeciętniak.Ja tam wolę 256GB fabryczny i wybrać sobie markę i model SSD- w tym wypadku bym tak zrobił, inna opcja to zamiana 256GB SSD na 1TB SX8200Pro, ale to też wychodzi drożej.

Poza tym różnica 100zł wychodzi, ale ma w sumie do dyspozycji 1256GB zamiast 960 więc za 294GB dopłaca te 100zł.Każdy robi po swojemu- ja w tym konkretny wypadku zrobiłbym tak jak napisałem.Tym bardziej że jak wiadomo dysk SSD PCIe FPS'ów nie dodaje. szczerbaty.gif

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo jaki. Pisałem do Lenovo o podanie marki dysku.

 

Western Digital PC SN720 NVMe SSD

 

 

Sequential Read/Write

 

3,400/2,800MB/s

 

Random Read/Write

 

Up to 500/400K IOPS

 

Form Factor

 

M.2 2280

 

Interface

 

NVMe Gen3 X4

 

Endurance

 

400 TBW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to specyfikacje ma bardzo dobrą, prędkości na poziomie wspomnianego jako "droższa" opcja SX8200 Pro. Nie widzę najmniejszego sensu kombinować zamiast brać jeden dysk 960 GB.

Jest to najbardziej sensowna propozycja moim zdaniem link do posta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo jaki. Pisałem do Lenovo o podanie marki dysku.

 

Western Digital PC SN720 NVMe SSD

 

 

Sequential Read/Write

 

3,400/2,800MB/s

 

Random Read/Write

 

Up to 500/400K IOPS

 

Form Factor

 

M.2 2280

 

Interface

 

NVMe Gen3 X4

 

Endurance

 

400 TBW

 

Tylko, że to nie jest dysk 960GB, tylko 256GB. Podałeś numer seryjny laptopa, który fabrycznie ma zainstalowanego WD, a sklep wymienił go na inny, dlatego też dostałeś odpowiedź od Lenovo co "siedzi" tam fabrycznie.

Z resztą ten model nie występuje w wersji 960GB, tylko 256/512GB i 1TB : https://www.westernd...es/pc-sn720-ssd 

 

 

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lenovo odniosło się do wersji 980gb

 

Ale fakt dziwne że WD pokazuje 1 TB a Lenovo twierdzi że 980.

Ale idąc dalej - Lenovo montuje superszybkie m2 w wersji 256 i 500 a 980 da wolne? ;)

 

Zresztą - odbiorę dzisiaj z paczkomatu swoje y540 z 980 gb to Wam napiszę po postawieniu systemu co tam siedzi.

 

A komentując 256gb m2 plus 1 TB SSD - absurd.

Edytowane przez mrigi85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zresztą - odbiorę dzisiaj z paczkomatu swoje y540 z 980 gb to Wam napiszę po postawieniu systemu co tam siedzi.

 

I jak, coś udało się dowiedzieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, wybór padł na Lenovo Legion Y540 w wersji z 960GB SSD, 17 cali (z któregoś z poprzednich reflinków).

 

Dziękuję wszystkim za rady, teraz czas przetestować sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak tam po testach? Też czaje się na tego lapka i ineresuje mnie przede wszystkim głośność i temperatury podczas gry? Thermal Throttling jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak, coś udało się dowiedzieć?

Przepraszam, miałem wyjazd i zapomniałem odpisać.

U mnie zamontowany jest

Corsair 960GB M.2 NVMe PCIe x4 SSD Force Series MP510

Prędkość odczytu (maksymalna)

3480 MB/s

Prędkość zapisu (maksymalna)

3000 MB/s

 

Ciekawostką jest fakt, że to wersja pochodząca z xkoma.

Szwagier podniecony moim lapsem zamówił na allegro taki sam model- z 960 gb A otrzymał 1

tb Samsung Evo.

 

Sam laptop w grach nie jest denerwująco głośny jak Helios i jakikolwiek Msi, w łapki też nie parzy.

Ja jestem zadowolony i z czystym sumieniem polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...