Skocz do zawartości
Frythyr

Czym połączyć przerwany kabel?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, od razu mówię że nie ma możliwości wymiany kabla, tak więc beczka czy LSA

Chodzi mi o to która opcja będzie lepsza, z mniejszymi stratami, bo koszt jednego a drugiego to ~4zł, więc ceną się nie sugeruję

 

Zapomniałem o najważniejszym, skrętka UTP cat. 5e

Edytowane przez Frythyr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za moich czasów to się te kable skręcało i zalepiało taśmą, ewentualnie lutowało :E i chodziły bardzo dobrze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak sprawa wygląda pod wzgl. jakości parametrów elektrycznych, ale nie patrząc na to wybrałbym zdecydowanie "beczkę" ... co też w pracy uczyniłem na szczęście i już się to przydało (łatwa wymiana części kabla)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do tego typu łaczenia są specjalne złączki https://allegro.pl/oferta/szybkozlaczki-szybkozlaczka-zelowa-uy-25sztfv-0544-4960111854

 

jeśli kabel jest ekranowany a w pobliżu jest przewód z prądem mogą wystąpić zakłócenia i straty jeśli kabel jest długi i pracuje jako łacze gigabitowe możliwe że nie utrzyma już tych parametrów bo samo rozwinięcie kabla i pozbawienie go izolacji też powoduje straty i koniczne będzie użycie np. switcha

Edytowane przez klimatyzator66554

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem parę tematów i żelowe złączki odradzali. Dużo osób proponowało właśnie LSA, miejsce łączenie będzie raczej zatynkowane, ale w obu przypadkach to wykonalne.

O lutowaniu też czytałem na elektrodzie, ludzie chwalili, ale czy przy gigabicie będzie to trzymało parametry?

 

W sumie w beczce jest taki plus że nie odwijam tyle kabla, są końcówki i tyle

 

Może faktycznie to lepsze od LSA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przewód to linka czy drut? LSA jest do drutu...

Co do lutowania, to jaki masz skill w tej dziedzinie? Teoretycznie to się da zrobić, ale w praktyce to trzeba mieć niezłe doświadczenie żeby to zrobić porządnie. Linka czy drut, jeszcze jak czysta miedź to spoko, ale inne wynalazki mogą się kiepsko lutować. No i cienka izolacja żyły, bardzo łatwo potopić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest UTP w formie linki?

 

Czysta miedź, lutować lutowałem ale mistrzem nie jestem. Domyślam się że im mniej cyny pomiędzy bezpośrednim stykiem żył tym lepiej.

Jednak raczej zdecyduje się na jedno z powyższych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest UTP w formie linki?

A nie ma (przykład)? UTP to tylko Unshielded twisted pair...

 

Jak drut to LSA. Co do lutowania, to jak mniej cyny to będzie ładnej, ale bardziej chodzi żeby nie przegrzać izolacji poszczególnych żył...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, to nie wiedziałem że są.

 

No to kupię LSA bo beczka na 2x 8P8C średnio mi się podoba. Ale jak wyżej mówiłem, tu rozwijamy więcej kabla, ale czy przełoży się to na większe straty w stosunku do beczki? To mnie martwi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalutuj i po sprawie, jak ktoś nie ma lutownicy skręca, zalepia poxiliną czy silikonem by powietrze nie utleniało miedzi.

 

Druciarstwo ma lepszą wytrzymałośc w czasie niżli te wynalazki. Jak to bedzie gdzieś na zewnątrz czy w wilgotnym miejscu to tylko lutowanie ewentualnie skręcana puszka hermetyczna.

 

Starty? Zależy od długości przy 20-40 metrach niemalże 0

 

 

beczka u mnie rok wytrzymała, zasniedziała i padła i trzeba było skręcic i zalutować i tak smiga już 6 rok

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

beczka u mnie rok wytrzymała, zasniedziała i padła i trzeba było skręcic i zalutować i tak smiga już 6 rok

... a u mnie w pracy spokojnie od kilku lat puszka działa doskonale. Wniosek? - chauwa wrzuca puszki do gnoju . Wstyyyydź się chauwa, wstydź! ;) Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odcinek to ~16m, przerwa na 7 metrze. Tak w sumie to kabel jest przypalony i jest zwarcie na 2 żyłach a nie urwany, no ale to się i tak kwalifikuje do naprawy.

 

Może faktycznie to polutuje? Mam ponad metr zapasu tego przewodu na ew. błędy, ale nie mam czym przetestować 1Gb, a chyba że dwoma PC z 1Gb portami

 

Kyle, puszka czy beczka na te dwie RJtki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle, puszka czy beczka na te dwie RJtki

No takie małe plastik-fantastik pudełeczko, z obu stron zakończone gniazdami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
miejsce łączenie będzie raczej zatynkowane,
Ja bym zrobił to jeszcze w jakiejś puszcze, bo co później będziesz kuł ścianę, a do puszki łatwiej się dostać-z tym że wtedy to tylko raczej lutowanie pozostaje.Ewentualnie masz jeszcze takie łącznik: https://allegro.pl/oferta/lacznik-hermetyczny-ip67-rj45-gn-gn-kat-6-ekran-7494204310, ale to już nie jest wydatek 4zł. Choć na aukcji podają, że są zachowane parametry kat.6 .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To powiedzcie mi jeszcze jak najlepiej sprawdzić jakość tego połączenia. Mam do dyspozycji 2 PC z gigabitowymi sieciówkami w MoBo, na moje to mógłbym zrobić na jednym serwer a na drugim ściągać i zobaczyć czy poleci 1Gb, tylko nie mam routera z takimi portami, to musiałbym krosować kabel czy da się to jakoś programowo zrobić? Albo jest prostszy sposób?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Połącz te kompy tym kablem, jak nie ustawisz adresacji IP to zrobi to zrobi to APIPA (jeśli to Windows), zobacz czy będziesz miał zestawiony link gigabitowy (uruchom okno Uruchamiania (<Win>+<R>), wpisz ncpa.cpl, kliknij dwukrotnie ikonę tej karty sieciowej). Prędkość możesz sobie sprawdzić kopiując coś, ale będzie ona uzależniona od dysków, lepiej uruchomić w tym celu iPerf.

Edytowane przez Qwinto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za wskazówki. Dam znać co i jak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skręciłem poszczególne żyły ze sobą, trochę polutowałem i zalałem to silikonem na kształt kostki, aby było szczelnie.

Dzisiaj testowałem, wziąłem 2 laptopy, patchcord'a (bo gniazdko już jakiś czas zamontowane) i użyłem iPerf'a.

 

Zrobiłem test na samym patchcordzie, aby zobaczyć jakie ograniczenie wniosą porty w lapkach lub sam przewód. Wynik ~900Mb/s.

Ponowiłem test ale już ten który miałem zrobić, z jednym laptopem podłączonym do gniazdka, a drugim do przewodu. Wtyk zarobiłem śrubokrętem, sprawdziłem miernikiem czy żyły się widzą i było ok. Wynik ~790Mb/s

Więc 100Mb/s różnicy. Nie zdążyłem sprawdzić w innym pokoju - na innym gniazdku i nieuszkodzonym przewodzie, więc oprócz łatania kabla, przyczyny mogą być 3:

-jakość przewodu, ale jest to 100% Cu..,

-źle zarobione końcówki,

-niska jakość samego gniazdka (Simon 10, cat. 5e, jest dosyć tanie w porównaniu do innych marek).

Edytowane przez Frythyr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby dojść która para jest problemem, musiałbyś użyć jakiegoś fluke'a do certyfikacji 5e po miedzi.

Wypożyczenie na dzień to jakieś 100-150 zł

Nowy pewnie ze 40k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W to na pewno się nie będę bawił, sprawdzę jeszcze jak wygląda sprawa w pokoju obok, jak będzie 900Mb/s to mógłbym jeszcze spróbować podmienić gniazdka, bo są innej marki (Simon/Ospel). Wtedy jedynym winowajcą zostanie połatany kabel.

Edytowane przez Frythyr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 5-7 metrowym patch cordzie cat 5e mam 931 Mbits/s (i to przez router):

 

[ ID] Interval           Transfer     Bandwidth
[  4]   0.00-10.00  sec  1.08 GBytes   931 Mbits/sec                  sender
[  4]   0.00-10.00  sec  1.08 GBytes   931 Mbits/sec                  receiver

Więc jak będzie w okolicach tych wartości to będzie OK. Jakiś czas temu testowałem tani 10m kabel cat 5e i było ok 922 Mbps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wczoraj jeszcze testowałem na 2 PC przewód Shiru 20m cat. 5e z x-kom'u to właśnie też było coś pod ~950Mb/s

 

Ale ~790Mb/s to już spory odchył, jak sprawdzę w pokoju obok to jeszcze się odezwę, jak to wina łączenia to albo kupię tamtą lufkę cat 6 za 30zl albo zostawię jak jest a kiedyś dworem się wpuści nowszą kategorię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie raz uzywalem beczki ale to rozwiazanie do wciskania kabli uwazam za bardziej trwale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...