Skocz do zawartości
Mediator95

Pomoc w podkręcaniu E5450

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jakiś czas temu założyłem temat o podkręcaniu procesora E8400 na płycie Asus P5Q. Teraz zamontowałem zakupiony za grosze E5450 (SLBBM) przystosowany pod LGA775 i chciałbym go podkręcić do rozsądnej granicy.

Tematów o OC E5450 jest wiele, ale proszę o pomoc w przeprowadzeniu go na tym konkretnym egzemplarzu i płycie.

 

Na chwilę obecną ustawiłem FSB na 450 przy mnożniku 9, co daje 4,05 GHz, przy napięciu 1,3 V. Po paru minutach testu w Prime95 wyskakuje błąd. Temperatura na najcięższym trybie (large FFT) w szczytowym momencie sięga prawie 80 stopni - ale domyślam się, że takiej temperatury nigdy nie osiągnę w normalnym użytkowaniu.

Czy teraz, aby osiągnąć stabilność, podbijać dalej napięcie czy zabrać się za ustawienie np. FSB Termination Voltage lub CPU GTL Reference? Jeśli tak, jakie wartości polecacie ustawić?

 

To moja ostatnia testowana konfiguracja w BIOSie:

 

IMG-20190818-220620.jpg IMG-20190818-220626.jpg

 

 

Chociaż RAMowi przydzieliłem 1,8 V, to MemTest nie wykrywa żadnych błędów. Czy na tej podstawie mogę stwierdzić że na razie przy tym taktowaniu, napięcie 1,8 V na RAM wystarcza? Czy MemTest sprawdza uszkodzenie modułów czy także stabilność pod obciążeniem?

ram.png

 

Zasilacz: SilentiumPC Vero M2 600W

 

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Edytowane przez Mediator95

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz uwalić tą starą płytę kręć dalej :P

 

A tak serio weź zjedź kilka [Mhz] na magistali ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja bym jednak podbił napięcie ramu przy FSB 450, przynajmniej do tych 1,9 - 1,96V, tym bardziej jeśli masz zainstalowane 4 moduły. Large FTT's ciśnie głównie właśnie po ramie. Ile masz w ogóle ramu?

Możesz jeszcze w biosie wyłączyć DRAM Static Read Control i DRAM Read Training. SB Voltage i PCIE SATA Voltage ustaw na sztywno na standardowe wartości. NB Voltage też bym ustawił na sztywno. Przecież pisałeś w temacie oc E8400 że radiator na NB dosyć mocno się rozgrzewa, nawet przy niedużym napięciu.

Testowałeś w ogóle w grach stabilność? U mnie np. przy FSB 470 i 8GB ramu wystarcza 1,3 V na NB i 2 V na ramie żeby było stabilnie w takim AC Unity który generuje prawie non stop 95-100 % użycia na wszystkich rdzeniach E5440. Z tym że mam dodatkowe 2 wentylatory zamontowane na P5Q Deluxe (na chłodzeniu NB i modułach ramu).

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, podbiłem napięcie na ramach.

Mam w pudełku kilka kości po 2 GB (dlatego też chcę wykorzystać tą starą płytę). Założone są obecnie 2 najlepsze sztuki (2x2 GB), które mają radiatory. Miałem wsadzone wcześniej jeszcze 2 moduły, ale mocno się grzały, były to zresztą jakieś tanie kości. W wolnym czasie będę musiał sprawdzić pozostałe, by ewentualnie mieć ostatecznie 4x2 GB.

 

Proponowane przez Ciebie opcje przestawiłem.

Mam ustawione teraz:

DRAM Voltage 1.90

NB Voltage 1.16

SB Voltage 1.10

PCIE SATA Voltage 1.50

Niestety, po kilku minutach w Prime95 jest BSOD. Po obniżeniu FSB o kilka MHz to samo. Który parametr teraz podbijać? Nie chciałbym jednego przekręcić, kiedy rzeczywistym powodem niestabilności byłby, zbyt nisko ustawiony, inny parametr. Kiedy NB ma najniższą wartość 1.10V, to karta graficzna nie jest wykrywana przez system, co świadczyłoby o zbyt niskiej wartości dla niego. Po zwiększeniu napięcia jest ok.

 

Na obecnie podłączonej karcie graficznej (stary GeForce 8400 GS) w zasadzie nie mam możliwości sprawdzenia stabilności w grach, jedynie programami typowo obciążającymi CPU. Wykonywałem testy wydajności w Cinebenchu R15 - tam idzie bez problemu, nie ma żadnej zwiechy do końca testu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

1,16 V na NB to może być za mało dla FSB 450. Podobnie jak 1,3 V na CPU (w windowsie będzie pokazywać przynajmniej o 0,01 V mniejsze napięcie w spoczynku - np. w CPU-Z). Ja np. ustawiłem w biosie 1,35625 V Vcore dla FSB 470 i CPU-Z pokazuje 1,344 V w spoczynku. Masz jakieś lepsze chłodzenie czy tylko boxowe na CPU? RAM też można jeszcze spokojnie podbić do np. 2 V skoro w profilu EPP kości mają napięcie 2,1 V dla CL4.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...