Forum PCLab.pl: 128GB + 500GB czy samo 500GB - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

128GB + 500GB czy samo 500GB pod system i gry Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   hozza 

• Dyskutant
  • PipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 19 Sierpień 2019 - 09:21

Co wedlug was bedzie lepsza opcja?

1. Instalacja systemu na starszym dysku (byl wykorzystywany 3 lata w PS3 i laptopie) SANDISK SSD STANDARD 128GB (SDSSDP-128G-G25) z transferami 350MB/490MB.

+ Instalacja programów i gier na oddzielnym SSD Crucial MX500 500GB.

2. Instalacja systemu gier i programow na jednym dysku SSD Crucial MX500 500GB (510MB/560MB).

#2 Użytkownik jest niedostępny   Caroozo 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 19 Sierpień 2019 - 09:32

Zobacz posthozza, o 19 Sierpień 2019 - 10:21, napisał(a):

Co wedlug was bedzie lepsza opcja?

1. Instalacja systemu na starszym dysku (byl wykorzystywany 3 lata w PS3 i laptopie) SANDISK SSD STANDARD 128GB (SDSSDP-128G-G25) z transferami 350MB/490MB.

+ Instalacja programów i gier na oddzielnym SSD Crucial MX500 500GB.

2. Instalacja systemu gier i programow na jednym dysku SSD Crucial MX500 500GB (510MB/560MB).

Dysk systemowy dość intensywnie pracuje, podczas gdy drugi dysk będzie w zasadzie tylko do odczytu - to dobra kombinacja, jeśli nie masz zastrzeżeń do kondycji Sandiska. 3 lata pracy to i mało i dużo - zależy jaki był TBW. Generalnie jeśli nie zapchasz go do 80%+, będzie ok, ALE używaj go tylko do systemu + programów. Sam posiadam w lapku 128 GB SSD na system + 1 TB HDD na pozostałe dane i taka kombinacja sprawdza się wyśmienicie. Plusy są takie, że jak korzystasz ze Steama i wszystko masz na drugim dysku, to po zmianie systemu całą bibliotekę można "przywrócić" bez ponownego ściągania. Natomiast gry z GOG-a działają nawet z pendrive'a, więc w takich przypadkach jest to bardzo fajna opcja. Osobiście polecam aplikacje w wersji portable (jeśli masz taką możliwość), wtedy wymiana systemu jest w zasadzie bezbolesna.

#3 Użytkownik jest niedostępny   cichy45 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Sierpień 2019 - 09:33

Wszystko na 1 dysku, zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Chyba że uznasz że 128GB wystarczy na system i wszystkie programy. Ale z doświadczenia wiem, że miejsce szybko ucieka.

#4 Użytkownik jest niedostępny   hozza 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 19 Sierpień 2019 - 09:42

Jesli instalowalbym system na SSD 128GB to znalazlby sie tam tylko system i programy typu

hwmonitor
cpuz
malwarebytes
occt
ccleaner
filezilla
mpchc
google chrome
crystaldiskmark
winrar

podejrzewam ze to wszystko nie zajmie wiecej niz 30gb. Pozostale ~80gb byloby puste. A na tym drugim SSD 500GB instalowalbym gry i programy typu steam, origin, uplay itp.

#5 Użytkownik jest niedostępny   cichy45 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Sierpień 2019 - 09:50

Pamiętaj że gry przy instalacji też dużo pobocznego softu dodają. Jakieś antycziterskie programy, c++ redist, klienty, playery kij wie co. Na komputerze rodziców w sumie nic nie ma a zjada to 50 albo 60GB.

Instalacje aktualizacji, cache różnych softów. Albo ściągniesz coś, zapiszesz byle gdzie i się marnuje miejsce. Ja bym obstawał jednak przy 1 dysku większym. Sam wziąłem EVO z sygnaturki na system i gry i to jest dobre rozwiązanie.

Ten post był edytowany przez cichy45 dnia: 19 Sierpień 2019 - 09:50

#6 Użytkownik jest niedostępny   Caroozo 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 19 Sierpień 2019 - 09:54

Zobacz posthozza, o 19 Sierpień 2019 - 10:42, napisał(a):

Jesli instalowalbym system na SSD 128GB to znalazlby sie tam tylko system i programy typu

hwmonitor
cpuz
malwarebytes
occt
ccleaner
filezilla
mpchc
google chrome
crystaldiskmark
winrar

podejrzewam ze to wszystko nie zajmie wiecej niz 30gb. Pozostale ~80gb byloby puste. A na tym drugim SSD 500GB instalowalbym gry i programy typu steam, origin, uplay itp.

I to jest dobre wyjście, ponieważ mając wszystko na jednym dysku i pobierając w tle np. jakąś aktualizację systemową nie będziesz miał mikro-przycięć. Podobnie jest z 6+ rdzeniowymi komputerami - dodatkowe, teoretycznie nieużywane rdzenie w starszych grach zajmują się pozostałymi procesami.

Z tą wielkością systemu 30 GB polemizowałbym, szczególnie jak rzadziej czyścisz komponenty które CCleaner pomija (logi, tempy systemowe, starsze wersje systemu). Pamiętaj, aby instalując Steama i ferajnę instalować je od razu na Crucialu, a w przypadku innych programów korzystać z opcji instalacji portable - mówię to z doświadczenia, gdzie musiałem dość często taką konfigurację zmieniać i w 99% przypadków zmiana dysku systemowego czy też samego systemu była niemal bezbolesna dla reszty softu na drugim dysku. Wyjątkiem jest oczywiście Office i np. soft do audio wymagający licencji (choć tutaj mogę repozytorium sampli/wtyczek VSTi trzymać na drugim dysku, a instalować tylko "klienta" + update'y). Nie muszę dodawać, że jeśli nie daj Boże padnie Ci SSD to pozamiatane - więc ew. posiadanie dwóch dysków i robienie okresowo kopii "w razie w" na jednym i drugim też jest dość ważne (chyba że trzymasz dokumenty w chmurze).

Zobacz postcichy45, o 19 Sierpień 2019 - 10:50, napisał(a):

Pamiętaj że gry przy instalacji też dużo pobocznego softu dodają. Jakieś antycziterskie programy, c++ redist, klienty, playery kij wie co. Na komputerze rodziców w sumie nic nie ma a zjada to 50 albo 60GB.

Instalacje aktualizacji, cache różnych softów. Albo ściągniesz coś, zapiszesz byle gdzie i się marnuje miejsce. Ja bym obstawał jednak przy 1 dysku większym. Sam wziąłem EVO z sygnaturki na system i gry i to jest dobre rozwiązanie.

Niby racja ale on ma 2 dyski tu-i-teraz i myśli czy nie użyć dwóch. Ja mówię "tak" bo ma to sens - ogranicze je SATA III więc dwie sztuki jak najbardziej, nowsze mają dużo wyższe transfery i IOPS. A co do zakupu to oczywiście że najlepiej wziąć 1 TB NVMe i mieć spokój.

#7 Użytkownik jest dostępny   Kyle_PL 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Sierpień 2019 - 10:33

Zobacz postCaroozo, o 19 Sierpień 2019 - 09:54, napisał(a):

mając wszystko na jednym dysku i pobierając w tle np. jakąś aktualizację systemową nie będziesz miał mikro-przycięć.
Mam wszystko na jednym SSD i podczas grania, jak w tle pobiera się aktualizacja systemowa, to nie mam mikro-przycięć.

#8 Użytkownik jest niedostępny   Caroozo 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 19 Sierpień 2019 - 13:26

Zobacz postKyle_PL, o 19 Sierpień 2019 - 11:33, napisał(a):

Mam wszystko na jednym SSD i podczas grania, jak w tle pobiera się aktualizacja systemowa, to nie mam mikro-przycięć.

Wszystko zależy od danej gry oraz od prędkości R/W dysku, bo na starszych SATA II/III zdarzały się przycięcia gdy Win10 aktualizował się a korzystaliśmy z gry doczytującej sporo tekstur/danych/FMV. Być może masz NVMe lub nie miałeś takiego przypadku, ale 2 dyski skutecznie eliminują takie ryzyko i kontroler mniej się grzeje ;).

Strona 1 z 1