Skocz do zawartości
Turmetho

Wymiana Procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,chciałbym trochę ulepszyć moje maszynę używam komputera tylko do oglądania i grania w lola,lecz momentami są straszne ścinki co w kluczowych momentach jest uciążliwe zastanawiam się nad wymianą procesora i dołożenia trochę ramu 2x2gb lub 2x4 gb.

 

 

-Płyta główna Asrock n68c-s ucc

-Procesor AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 4200+ 2.21 ghz

-Grafika NVIDIA GeForce GT 220

-Ram 2x1 gb DDR2

 

Na pewno chcę kupić coś używanego tak do 130 zł na allegro patrzyłem jest kilka opcji lecz nie wiem do końca czy będą pasować do tej płyty głównej

-https://allegro.pl/oferta/amd-phenom-ii-x4-840-3-2ghz-am2-am3-7834463696

-https://allegro.pl/oferta/procesor-amd-phenom-ii-555-black-ediotion-2x3-2gh-7844435122

-https://allegro.pl/oferta/amd-phenom-ii-x4-955-be-3-2ghz-am2-am3-8371272832

 

Jeśli macie jakiś lepszy pomysł to możecie mi doradzić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 130 zł to nie poszalejesz, phenom 955 chyba nie będzie pasował do płyty przez zbyt wysokie tdp 125W płyta obsługuje chyba tylko procki do 95W Tutaj masz listę prockow które obsłuży twoja płyta. ram koniecznie 2x4 i juz zbieraj na jakaś lepszą grafikę, choć w sumie inwestowanie w antyka to takie troche wyrzucanie pieniędzy w błoto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego sprzęt masz archaiczny, upgrade po taniości to 2x2 GB DDR2 za równowartość flaszki napoju wyskokowego, jak Ci mobo obsłuży 4x2 znacząco przyśpieszy pracę. Procesor jest już bardzo archaiczny, bo za 50 PLN dostaniesz kompletny komputer pokorporacyjny z jakimś C2D o przyzwoitym taktowaniu, a procesory pokroju E7500 można kupić za równowartość dobrego piwa. Niemniej, do tego zestawu spokojnie pasują nawet X6, najopłacalniejszym procesorem będzie chyba X4 955 (ok. 50 PLN). Do tego karta graficzna np. Radeon HD4850 (do dostania od 30 PLN) lub nieco wyższy model (4870/4890 jeśli Ci zasilacz pozwoli) - LoL wymaga karty DX 9.0c a te radki są naprawdę bardzo przyzwoite o ile nie grasz w gry wymagające DX 11. Dodam, że ja na zestawie Q6600 bez OC (wydajność nieco gorsza niż X4 955) z 4 GB RAM i HD4890 ogrywałem Skyrima i inne gry sprzed lat na max detalach i przy wysokich rozdzielczościach, więc kupno takich części wyniesie Cię nieco ponad stówkę (ok, może jeszcze chłodzenie do Phenoma bo X4 ma fajny potencjał OC ale się grzeje) ograsz starsze gry jak panisko :-).

 

Za 130 zł to nie poszalejesz, phenom 955 chyba nie będzie pasował do płyty przez zbyt wysokie tdp 125W płyta obsługuje chyba tylko procki do 95W Tutaj masz listę prockow które obsłuży twoja płyta. ram koniecznie 2x4 i juz zbieraj na jakaś lepszą grafikę, choć w sumie inwestowanie w antyka to takie troche wyrzucanie pieniędzy w błoto

Fakt, TDP może być zbyt wysokie, ale X4 to minimum. RAM najlepiej 4x2 GB DDR2 bo DDR3 średnio się chyba opłaca (kostkę 2GB można dorwać za 10PLN). Co do grafy, to polecone przeze mnie radki są bardzo zacne jak do tego zestawu, chłopak za grosze może sobie zmodernizować kompa i jeszcze godnie ograć wiele tytułów :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leży mi coś podobnego gdzieś w szafie, jakiś phenom x2 z możliwością odblokowania do x4, z ramem(ddr3) budą i zasilaczem nawet kiedyś myślałem żeby to sprzedać, ale stwierdziłem ze nie warte zachodu, nie chciałoby mi się iść z tym nawet na pocztę. i tak chyba będzie leżał jako awaryjniak w szafie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba lepiej kupić nawet jakieś Sandy bridge. Phenom to słaba "inwestycja".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze na ten moment wynienie ram tylko teraz pytanie czy moge kupic 2x4gb czy tylko 2x2 gb ? Zobaczymy jak komputer będzie się sprawdzać i ewentualnie kupię procek i grafikę która kolega wyżej mi polecił.

 

Z tego co wyczytałem to płyta obsługuje do 8gb wiec chyba 2x4 gb będzie ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo Ty jeszcze masz płytę "combo"... a więc i tak tylko dwa moduły ram na raz.

Albo dwa DDR2, albo dwa DDR3.

 

Przy obecnym procesorze możesz użyć tylko DDR2. Dopiero phenomy/athlony II mają kontroler DDR3.

Ładowanie jakiejkolwiek kasy w DDR2 to jak w błoto.

Jak już ładować się w DDR3, to musisz zmienić procesor.

Budżet już nie wytrzymuje, a to wciąż ładowanie kasy w martwą platformę :(

 

Serio lepiej Ci będzie nazbierać więcej kasy i wziąć coś na nowoczesnym APU, bo grafika też do wymiany.

Athlon 200GE, a jak znajdziesz tanio to od biedy nawet A8-9600...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze na ten moment wynienie ram tylko teraz pytanie czy moge kupic 2x4gb czy tylko 2x2 gb ? Zobaczymy jak komputer będzie się sprawdzać i ewentualnie kupię procek i grafikę która kolega wyżej mi polecił.

 

Z tego co wyczytałem to płyta obsługuje do 8gb wiec chyba 2x4 gb będzie ok

Zaproponowany phenom x4 955 Ci nie ruszy, TDP 125, płyta obsłuży procki do 95W Ram Ci sporo pomoże, ale fajerwerków się nie spodziewaj,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładowanie kasy w DDR2 to wyrzucanie pieniędzy w błoto, serio? Za 15 PLN można kupić 2x4 GB DDR2, ja wiem że to żaden lux ale chłopak sobie jeszcze na tym całkiem sensownie pogra, szczególnie z radkiem 4xxx w grach wymagających DX 9.0c :). Nie każdy gra w nowości, BA - sam się zastanawiam od jakiegoś czasu nad kompem retro do gier Win16 (Win 95/98SE) i jak nie znajdę starego Durona 1800 z 512 MB RAM i Radeonem 9550 + 3Dfx (gdzieś u rodziców powinien być) to sobie takowy złożę za grosze, a co :-). Zaś do kompa do gier z "ery" XP taki Phenom nada się bardzo ładnie, w tandemie z 2x2 GB DDR2 800 MHz i lepszą sztuką HD4890 1 GB można godnie ograć stare tytuły i bawić się świetnie jeszcze przez wiele lat - powiedzmy tytuły do 2012-2013 roku będą śmigać na najwyższych detalach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 15 PLN można kupić 2x4 GB DDR2

Gdzie Ty masz moduły 4GB po 15zł? Za tyle to sam bym do złoma wziął, ale realnie DDR2 4GB chodzą po 35-40zł. Super-bajer kompatybilne z intelem - od jakoś 150zł 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jak nie znajdę starego Durona 1800 z 512 MB RAM i Radeonem 9550 + 3Dfx (gdzieś u rodziców powinien być) to sobie takowy złożę za grosze,

 

a7651b332dbb.jpg9004e66ef21a.jpg

 

Durona tez powinienem gdzieś mieć :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Core 2 Quad OK

Phenom II X4 NIE

ludzie ogarnijcie się przecież to jest sławetne 5% różnicy ...

 

Phenom II X4 parowano z GTX 660/950 i ogrywano Wieska 3 ...

a On ma płytę z wsparciem DDR3 [co prawda lepiej się do tego tworu nie przyznawać]

 

@Turmethospróbuj z wysoko taktowanym Phenom II X4 850/840/945 Black Edition

jeśli nie rozwiąże problemu zwiększ ilość pamięci RAM do co najmniej 4 GB DDR2 (2 x 4GB nie zadziałają na nvidiach) lub 8 DDR3

dodatkowo radze wydupczyć z systemu google chrome!

grafa do LoL'a jeszcze przejdzie ale jak by Cie naszło na wiedźmina to już trzeba się jej pozbyć

 

za 55 zeta może mieć AMD Radeon HD 6670

Edytowane przez Namonaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie Ty masz moduły 4GB po 15zł? Za tyle to sam bym do złoma wziął, ale realnie DDR2 4GB chodzą po 35-40zł. Super-bajer kompatybilne z intelem - od jakoś 150zł 8:E

Ołkiej walnąłem się :E, chodziło mi o 2x2 GB :-)

 

a7651b332dbb.jpg9004e66ef21a.jpg

 

Durona tez powinienem gdzieś mieć :E

Nie zrozum mnie źle, mam sporo "złomu", w tym gdzieś płytę na Sempronie właśnie wraz z procem, ale tamten komp miał klocki które na bank zadziałałyby na retro sprzęcie - chipset nForce2 itd - szczególnie niezbyt wysoki zegar, 512 MB RAM (czyli limit dla 95/98 - choć można to obejść) no i 9550 który swego czasu był zacną kartą, choć najlepszą kartą z tej epoki byłby chyba GF 6600/6800? 3Dfx to oczywiście nieśmiertelny Diamond Monster 3D i szczerze mówiąc wystarczyłby bo ceny za wyższe modele są chore - wolę już pierwsze problematyczne gierki ograć na VooDoo 1 a kolejne na wrapperze (to "tylko 640x480 z uwagi na 4 MB vRAM).

 

Ale to tylko taki lekki offtopic apropo "złomu" - przypominam, że do dziś działa scena "małego " Atari, a taka Amiga 1200 na wypasie nie należy do najtańszych sprzętów. Są ludzie, którzy lubią starsze kompy - sam się do nich zaliczam, po części z sentymentu (np. możliwość kupienia sobie dzisiaj za grosze sprzętu marzeń sprzed lat) po części wynikające z zainteresowania (testowanie najróżniejszych konfiguracji pod kątem nietypowych zastosowań lub kupno "egzotycznych" urządzeń) a po części z czystej radochy (np. kupno modułu MT-32 + GM/GS i podłączenie "prawilnie" przez GamePort żeby ograć gry w "czystym" DOSie na sprzęcie 100% oryginalnym z epoki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9550 który swego czasu był zacną kartą, choć najlepszą kartą z tej epoki byłby chyba GF 6600/6800?

 

Za czasór radeonów 9550/9600/9700/9800 nvidia dysponowała w tym samym okresie FXami 5600/5700/5800. A FXy były tak wspaniałą konstrukcją, że już nigdy więcej nvidia nawet nie użyła nazwy FX w swoich kolejnych produktach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Core 2 Quad OK

Phenom II X4 NIE

ludzie ogarnijcie się przecież to jest sławetne 5% różnicy ...

 

Ja bym brał coś, co ma komplet najpopularniejszych dzisiaj rozkazów, w tym SSE 3 jako absolutne minimum oraz najlepie chociaż 4.1.

 

https://pclab.pl/art50000-4.html

 

Niestety ale bez tego po prostu nie uruchomimy nawet niektórych gierek.

 

Dodatkowo ostatnio w grach pojawiają się też instrukcje AVX.

 

 

 

Czyli QUAD ostatnie wypusty albo te serwerowe z aliexpres zmodyfikowane ? Też coś takiego było chyba mega tanio dostepne. I nie chodzi tylko o 5%.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment udało mi się dostać na miejscu u mnie w mieście phenoma 9950 4 rdzenie i jedną kostkę 2gb ddr2 drugą będę miał w przyszłym tygodniu fps w lolu znacznie się podniosły wcześniej nawet menu mi lagowalo tylko pojawił się taki problem że po 2 minutach gry wyświetlił się niebieski ekran i komputer sam się zrestartowal wszedłem do gry ponownie i tym razem sama gra się wyłącza a niebieski ekran już nie wyskakuje wiec nie wiem nawet co tam pisało teraz za każdym razem gdy wchodzę do gry to po prostu się wyłączą. Jaka może być tego przyczyna ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzaj obu nowych komponentów na raz, bo uniemożliwiasz sobie diagnostykę.

Czyli - odpal z nowym cpu na starych pamięciach, oraz z nową pamięcią na starym cpu.

 

Na pewno prawidłowo nakładasz nową pastę po wyczyszczeniu starej?

 

Ile dałeś za ten procesor? 9950 to topowy model z tejgeneracji, a one praktycznie zawsze na rynku wtórnym mają niedorzecznie wysoką cenę. Na pewno kupiłeś 9950, a nie 9550?

 

Bardzo możliwe, że stare chłodzenie po x2 nie daje rady, bo jest dostosowane do niższego TDP.

Podaj dokładny model tego x2 który masz - jest napisany na samym procesorze (będzie ADO4200IAA5DO albo podobne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włożyłem stary ram i jest to samo. Co do procesora to teraz patrzę i jest Amd Phenom 9950 Quad-core processor 2.61 Ghz dałem za niego 100 zł. Procesora sam nie wymieniłem ponieważ wolałem tego nie tykac i oddałem go do serwisu żeby mi wymienili co do starego procka to: ADO4200CUBOX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym razem po jakiś 30 minutach przeglądania Internetu znowu pojawił się niebieski ekran i restart komputerze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem w tym że są dwa(?) podobne procki.

jeden ma 125w a drugi 140w,oba BE.

 

może tu wampir pogrzebany?

albo bzdury na wiki piszą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary procesor miał tdp 65W. Chłodzenie boxowe z procesorem najpewniej było dobrane pod to TDP.

Jak lamka poprawnie zauważył, 9950 były w dwóch wersjach, gdzie obie przekraczają blisko dwukrotnie TDP poprzedniego procesora. To raz.

 

 

Dwa - ani jeden, ani drugi wariant 9950 w ogóle nie jest oficjalnie wspierany przez płytę. Wsparcie procesorów kończy się na jednostkach z TDP 95W...

Mogłeś autorze zapytać przed decyzją o zakupie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • w pełni wyczerpując temat: Włączenie opcji TPM 2.0 Security w BIOSie na starszych laptopach z procesorami Intel 8. generacji i systemem Windows 10 64-bit może mieć wpływ na zabezpieczenia systemu, ale głównie w kontekście niektórych zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa i funkcji uwierzytelniania. Oto kilka możliwych korzyści z włączenia TPM 2.0: - BitLocker i szyfrowanie danych: Włączenie TPM 2.0 może umożliwić skuteczniejsze korzystanie z funkcji szyfrowania danych, takich jak BitLocker. BitLocker wykorzystuje moduł TPM do przechowywania klucza szyfrowania, co może zwiększyć bezpieczeństwo danych na dysku. - Funkcje bezpieczeństwa systemu Windows: System Windows może korzystać z funkcji TPM do różnych zastosowań, takich jak uwierzytelnianie sprzętowe, uwierzytelnianie systemowe i uruchamianie zaufanej ścieżki (Trusted Platform Module). - Zwiększone bezpieczeństwo autoryzacji: Włączenie TPM może wpłynąć na zabezpieczenia autoryzacji na poziomie sprzętowym, co może zapobiegać niektórym atakom związanym z próbami przejęcia konta użytkownika. - Zarządzanie kluczami: TPM może być używany do generowania, przechowywania i zarządzania kluczami kryptograficznymi, co może być przydatne w przypadku aplikacji wymagających wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Jednakże, jeśli użytkownik korzysta jedynie z zwykłego hasła w swoim profilu systemu Windows, to włączenie TPM 2.0 może nie mieć znaczącego bezpośredniego wpływu na zabezpieczenia jego systemu, ponieważ TPM jest bardziej przydatny w połączeniu z zaawansowanymi funkcjami uwierzytelniania i szyfrowania danych. W takim przypadku włączenie TPM może być bardziej korzystne, gdy użytkownik korzysta z funkcji takich jak BitLocker lub wymagane są zwiększone zabezpieczenia na poziomie sprzętowym.
    • Manipulując krzywą napięć i taktowania, możemy też jednocześnie wykonać OC. UV nie musi wiązać się z obniżeniem wydajności. Można uzyskać jedno i drugie zarazem np podnosząc max taktowanie i jednocześnie obniżając dla niego napięcie. Poza samym podniesieniem taktowania, jednoczesne obniżenie napięcia pozwala obniżyć nieco temp rdzenia co też pozwoli utrzymać dłużej wysokie takty. Mamy więc 3 zalety za jednym posunięciem. 
    • W poprzedniej części też nawet dużo zmian zajmowało parę kilobajtów. Całość to fixy w skryptach LUA. Największy Update w poprzedniej części chyba miał 1 MB z groszami. Bardzo dobre rozwiązanie niż pobieranie paru GB.
    • Ja już od lat lecę na jakiś kartach czy dac'ach żeby wzmocnienie było na słuchawki bo inaczej kroków w multi to prawie że nie słychać  w 3 ostatnich płytach miałem i mam alc 892 to jest dramat na słuchawkach, nie mając osobnej karty/daca podłączałem jakiś czas pod głośnik słuchawki aby robił za wzmacniacz  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...