Skocz do zawartości
DirtySouth

16GB 3000mhz CL15 vs 16GB 3200mhz CL16 - co będzie wydajniejsze?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie - chciałbym się dowiedzieć, co będzie lepszym wyborem. Co będzie po prostu wydajniejsze. Niektórzy mówią, że herce są ważniejsze, inni natomiast, że opóźnienia. Jak Wy się na to zapatrujecie? Wiem, że różnica pomiędzy CL15 a CL16 będzie ledwie widoczna, ale lepiej chyba wybrać te lepsze ramy, nawet jeśli wzrost klatek będzie większy zaledwie o 2-3.

 

Ramy mają śmigać na procesorze Ryzen 5 2600 oraz płycie głównej Gigabyte B450M DS3HH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa nie jest chyba taka prosta jak się wydaje, niektóre aplikacje będą preferować herce inne tajmingi i tutaj w temat trzeba było by się bardziej wgłębić. a przynajmniej dla mnie. gdy dokonywałem podobnego, a w zasadzie takiego samego wyboru, nie było to tego warte i wybrałem tańsze kości 3200 cl 16 :E Działają jak miały działać, nawet lekko udało się obniżyć timingi (udało się tez je puścić wyżej, ale po aktualizacji biosu musiałem wrócić do 3200) W każdym bądź razie nie narzekam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w temacie - chciałbym się dowiedzieć, co będzie lepszym wyborem. Co będzie po prostu wydajniejsze. Niektórzy mówią, że herce są ważniejsze, inni natomiast, że opóźnienia. Jak Wy się na to zapatrujecie? Wiem, że różnica pomiędzy CL15 a CL16 będzie ledwie widoczna, ale lepiej chyba wybrać te lepsze ramy, nawet jeśli wzrost klatek będzie większy zaledwie o 2-3.

 

Ramy mają śmigać na procesorze Ryzen 5 2600 oraz płycie głównej Gigabyte B450M DS3HH.

Możesz to sobie tak tłumaczyć

3200/16 200

3000/15 200

Im większa liczba wyjdzie dzieląc to tym lepiej.

3200/14cl daje już 228

Podsumowując 3200 cl16 a 3000 cl15 to jest bez różnicy, bierz tańsze.

 

Oczywiście ta "metoda" nie do końca jest dobra, to tylko takie przybliżenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Głosują wszyscy, a nie ci co się znają. Różnicy między nimi wielkiej nie ma. 3200Mhz bardziej do kręcenia piszą, ale ja wybrałem 3000 i też uzyskałem 3600mhz.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko tu dochodzi jeszcze problem wewnętrznej szyny w Ryzenach...

ciekawe czy podkręcanie samej szyny IF w Zen2 nie daje podobnych efektów efektów ...

@Wpotrzebie2017 "Crucial Ballistix 16GB DDR4 3000Mhz CL15 @ 3533 Mhz CL14 CR1" Malezja?

Edytowane przez Namonaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurwa, sam już nie wiem, co brać. Tak czy inaczej, dzięki wszystkim za wskazówki.

 

Wezmę chyba CL16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tylko tu dochodzi jeszcze problem wewnętrznej szyny w Ryzenach...

ciekawe czy podkręcanie samej szyny IF w Zen2 nie daje podobnych efektów efektów ...

@Wpotrzebie2017 "Crucial Ballistix 16GB DDR4 3000Mhz CL15 @ 3533 Mhz CL14 CR1" Malezja?

 

A jak to sprawdzić bez wymontowywania?

 

Kurwa, sam już nie wiem, co brać. Tak czy inaczej, dzięki wszystkim za wskazówki.

 

Wezmę chyba CL16.

 

Weź co tańsze. Jak nie kręcisz nie odczujesz różnicy. Jak kręcisz to bliżej 3600 ma zawsze 3200, choć jak mowie, moje poszły.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imo bierz 3200mhz cl16, jeśli dopłata to jakieś 30-50zł. Gry multiplayer lubią wysoko taktowane ramy. Same zaś kości 3200mhz są lepszego sortu niż 3000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imo bierz 3200mhz cl16, jeśli dopłata to jakieś 30-50zł. Gry multiplayer lubią wysoko taktowane ramy. Same zaś kości 3200mhz są lepszego sortu niż 3000.

 

Powiedziałbym nawet, że to mniejsza dopłata. I chyba tak zrobię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To za ile kupujesz te ramy? Za 4 stówki są HyperX 16GB 3333MHz Predator CL16 :P

 

Nie robią 3600 MHz (dopiero na CL18), chyba że na nowych płytach/biosach może zrobią, ale na Ryzenie 2600 nie ma szans. Natomiast robią stabilne 3466 MHz CL16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurwa, sam już nie wiem, co brać. Tak czy inaczej, dzięki wszystkim za wskazówki.

 

Wezmę chyba CL16.

Namącę ci jeszcze w głowie :E Pamiętaj, że ram binowany na niższe CL może chodzić z wyższą prędkością ale nie musi za to prawdopodobnie niższe CL uzyskasz. Znowu ram binowany na wyższą prędkość ale na wyższe CL powinien chodzić z wyższą prędkością ale nie koniecznie będzie chciał robić niższe CL :E

Ja kupiłem 2 różne komplety w dwóch różnych miejscach i przy 4 modułach robią 3600 CL16 ostatecznie ale mam płytę z topologią T więc przy dwóch modułach nie mam bonusów za to przy 4 już tak. W praktyce jak nie umiesz kręcić ramu to brałbym 3200 CL16 jak umiesz to zaczajka na promo i za 280-290 wyrwiesz CL15 3000 i zrobisz 14-(17-14)-14-34@3400 i ciasnych subach przy max 1.4v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak już to 14-20-14-(i tu byle co bo nawet na 22 wstaje).

 

TRRD 17 to robią te lepsze egzemplarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodzi ci o TRCDWR ;) moje wszystkie moduły robią 17 :E i teraz testuje 3466 na timingach 3400 podbiłem im tylko napięcie o 16mv do 1.416v i niedługo zamknę 4 pętle bez błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3000/cl15 zrobisz max 3600 cl16 na 3200/16 zrobisz 3600/14 max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

3000/cl15 zrobisz max 3600 cl16 na 3200/16 zrobisz 3600/14 max

 

Dziwne, że ja i nie tylko ja zrobiłem z 3000/cl15 3600 cl14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, że ja i nie tylko ja zrobiłem z 3000/cl15 3600 cl14

 

Kwestia szczęścia.

 

3200c16 powinno dostawać nieco lepsze kości niż 3000c15. Ale jak ktoś ma szczęście to lepsze 3000c15 po OC wypadnie lepiej, niż u pechowca trafione nędzne 3200c16.

 

Bez OC na samym XMP bez znaczenia co się kupi i tak będzie nędza :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem 2 zestawy , jeden 3000cl15 i 3200 cl16 , ciężko powiedzieć od czego zależy oc tego ramu , moje podejrzenie to fabryka. Obserwując temat , wychodzi na to , ze wersję z Malezji się słabiej kręcą (3466cl16-14 / 3600cl16 ) . Wersję z Meksyku potrafią pracować na 3600mhz cl14 lub nawet 3733mhz cl14. Dziś mam do odbioru ryzena 3600, więc spróbuję pociągnąć ram do 3733/3800cl14. Ram z sygnaturki normalnie startuje pc przy 3733mhz cl14 , ale wysypuje w testach. Zmiana nawet na cl18 nie skutkuje podniesieniem stabilności, pc w identycznym momencie zamarza . Stawiam że kończy się kontroler pamięci w cpu , jednak mam procesor 1 generacji jakby nie patrzył. Myślę że po zmianie procka jest do ugrania 3800cl16/14 przy dość normalnych timingach . Zalecam podkręcac ram ręcznie, oc z gotowych profili mocno zbija wydajność względem ręcznego podkręcania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imo to są już limity cpu i mobasa. Możesz się terminacjami pobawić ale to pewnie nic nie da :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ryzenie 1gen już więcej nie mogę wycisnąć z tego ramu . Terminacja i opory ręcznie ustawiane:). Ryzen 3600 już na biurku leży, więc zobaczę jak to się ułoży z tym ramem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zenie+ też byś nic nie wycisnął więcej. Moja padaka ma gorszy IMC od 1600x tyle że szybszy. Też się chyba szarpnę na R5 3600 w jakimś promo bo na 4 modułach utknąłem na 4 GHz na cepie, bo 1.41v nie będę pompował w cepa. Ciekawe czy to nowa agesa czy efekt 4 modułów.

No nic dziś jeszcze potweakuje te memki i spróbuje dojść dlaczego za wuja pana przy 3400cl14 a nawet 3466cl14 nie jestem wstanie zejść poniżej 65,5ns na opóźnieniu. Przepustowość rośnie elegancko ale opóźnienie max 65,5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mieszkasz blisko Torunia, to w sobotę xkom otwiera nowy punkt w galerii plaza. Ryzen 3600 za 699zl , ryzen 2600 399zl . Zastanawiam się czy jest sens jechać, bym przygarnal monitor Acer 240hz za 699zl i ryzena 2600 dla kolegi . Ewentualnie szukaj okazji w necie . Ja kupiłem ryzena 3600 za 799zl w xtreem. Zamówiłem w środę, mieli długi weekend , przygotowali do wysyłki w poniedziałek i tego samego dnia kurier inpost zabral procka, ale niestety dotarł dopiero dziś (obsuwa inpostu ) . Ale dam znać czy ram coś wyżej idzie , może po prostu płyta jest za słaba do takich prędkości ramu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...