Skocz do zawartości
azgan

Usuwanie lub zmniejszanie niedoskonałości na ekranach LCD - BLB, DSE ect.

Rekomendowane odpowiedzi

Są to podstawowe porady jakimi możemy spróbować usunąć negatywne efekty domowymi sposobami zanim zdecydujemy się zwrócić sprzęt lub wysłać go na serwis.

 

Jak usunąć lub zmniejszyć efekt brudnego ekranu tak zwany Dirty Screen Effect (DSE)?

 

W tym zabiegu może pomóc wymasowanie matrycy.

 

Jak tego dokonać?

 

Używamy do tego irchowej ściereczki lub z mikrofibry

 

WtyQfRK.jpg

 

za jej pomocą wykonując pionowe i poziome ruchy polerujemy matrycę tak jakbyśmy chcieli wycierać ekran z kurzu tylko robimy to dłużej (30 min do 1h) i na sucho (bez użycia preparatów czeszących).

 

Pamiętajcie, żeby zbyt mocno nie uciskać przy tym matrycy i robić to z odpowiednim wyczuciem.

 

Monitor z DSE przed

 

8o19yx3.jpg

 

i po zabiegu (zmniejszyło się o 50%)

 

8bf4Ut6.jpg

 

BLB czyli jak zmniejszyć backlight bleed?

 

O8B2b5v.jpg

 

W tym celu możemy spróbować wygrzać matrycę

 

- ustawiamy monitor na 100% jasności (podświetlanie) oraz kontrast

- wł. w pętli lub z play listy filmy które cały czas będą zmienić obraz na ekranie wyświetlacza (może być YouTube lub Netflix ważne żeby był odpalony na pełnym ekranie a nie w oknie)

- katujemy tak monitor od rana do wieczora z przerwą na odpoczynek w nocy przez około 250-300 godzin

 

Powyższe triki nie gwarantują 100% skuteczności, ale warto spróbować, bo mogą wyraźnie wpłynąć na poprawę pewnych niedoskonałości

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masowanie matrycy - potwierdzam bo sam kiedyś "wytarłem" z czarnego tła na Sonym 32d3000 znak Wu-Tang :E Z wygrzaniem matrycy również się zgodzę tyle, że w ostatnich czasach matryce monitorów grzeją się minimalnie co niestety wyklucza ten sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W tym celu możemy spróbować wygrzać matrycę

 

- ustawiamy monitor na 100% jasności (podświetlanie) oraz kontrast

Trochę to zużyje podświetlenie (na niskiej jasności, jakiej zwykle się używa, podświetlenie dużo wolniej się zużywa). Dodatkowo podświetlenie LED nie lubi wysokich temperatur, a jak rozświetlimy LED na max, to będą się grzały maksymalnie (i mamy ponownie skrócenie żywotności z tego powodu). Także ja byłbym ostrożny. Z resztą na tym forum, zdaje się momentum'a ktoś tak przypalił (jeszcze w jakimś trybie podbijającym jasność).

 

Co do kontrastu, to raczej to nie ma znaczenia - to nie CRT. Choć jeśli mnie pamięć nie myli, to LCD się najbardziej grzeją, kiedy wyświetlamy ... czerń (zakładając, że "sprytna" elektronika, nie przygasi lamp, jak w jednym monitorze który spotkałem, gdzie przy 100% ekranu wyświetlającego kolor 0,0,0, elektronika po prostu gasiła podświetlenie)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak podświetlenie ma dobry radiator to podświetlenie nie przegrzewa się, nawet w wadliwych konstrukcja TV trzeba parę lat by podświetlenie padło z przegrzania. Naprawiam TV to coś tam wiem na ten temat wink.gif

 

Sprawdź sobie pobór mocy na nl.hardware monitorów w zależności od tła na max podświetleniu wink.gif

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung UE40H6400 wytrzymał ponad 4 lata i w końcu padło podświetlanie ,koszt na aliexpres wszystkich listw led kosztował ok 100pln po wymianie tv dalej miał kapitalny obraz jak na matryce VA ,co ciekawsze zostały kupione oryginalne listwy led identyczne jakie stosuje samsung(tyż chinole) bo nie udało mi się dorwać jeszcze lepszych chińskich które mają te obudowy z aluminium i defacto dużo mniej się grzeją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z resztą na tym forum, zdaje się momentum'a ktoś tak przypalił (jeszcze w jakimś trybie podbijającym jasność).

 

Ale to był wynik nieumiejętnego korzystania z ukrytego przed takimi właśnie osobami menu serwisowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak podświetlenie ma dobry radiator to podświetlenie nie przegrzewa się, nawet w wadliwych konstrukcja TV trzeba parę lat by podświetlenie padło z przegrzania.

 

W życiu rozebrałem 5 tv ccfl i led, ostatnio nawet Tcl 55p607 przez paprochy w dyfuzorach który grzał się konkretnie na maks jasności/hdr i...w żadnym podświetlenie nie miało jakichkolwiek radiatorów. Ot, białe tło z jakiejś ceraty za ledami, rozpraszacze i polaryzatory i na to matryca, konstrukcja jak budowa cepa. Z ciekawości - masz jakieś foty jak takie radiatory wyglądają?

 

Samsung UE40H6400 wytrzymał ponad 4 lata i w końcu padło podświetlanie ,koszt na aliexpres wszystkich listw led kosztował ok 100pln po wymianie tv dalej miał kapitalny obraz jak na matryce VA ,co ciekawsze zostały kupione oryginalne listwy led identyczne jakie stosuje samsung(tyż chinole) bo nie udało mi się dorwać jeszcze lepszych chińskich które mają te obudowy z aluminium i defacto dużo mniej się grzeją.

 

Jak tam u Ciebie kwestia szcelności - nie zaciąga kurzu pod matrycę? Czyściłem 46F5500 gdzie to była plaga a i o H6400 jest masa tematów z tym problemem.

Edytowane przez MisterMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...