Skocz do zawartości
ObZen

Czy aktualnie kupno nowego monitora za 1500zł~ bez martwych pikseli, mocnego BLB, czy "przybrudzonych" kolorów graniczy z cudem?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie drodzy forumowicze, właśnie jestem w trakcie zwrotu już trzeciego monitora w przeciągu 40~ dni, głownie z powodu masy niedoróbek, wad, czy martwych pikseli, itp. owych urządzeń.

 

Nie jestem specjalnie wymagający, chciałem kupić raczej tańszy monitor 2K, 32 cale, 144hz, głownie do grania, czasami oglądania filmów, no i oczywiście przeglądania internetu, aczkolwiek, chyba mam ogromnego pecha, albo po prostu większość produkowanych dziś monitorów w tym przedziale cenowym to tak potocznie zwana "lipa", a może to wina sklepów, lub po prostu wymagam zbyt wiele od monitora za 1500zł~?

 

Pierwszy był Samsung LC32JG50QQUXEN w sklepie stacjonarnym, ale ostatecznie nawet go nie kupiłem, bo wszystkie 6 egzemplarzy, które był dostępne, miały przynajmniej po 2 martwe piksele. Postanowiłem więc kupić model innego producenta o podobnych parametrach na pewnej "morelowej" stronie, wybór padł na Acer ED323QURAbidpx. Pierwszy egzemplarz - masa martwych pikseli, grubo ponad 5, więc poprosiłem o wymianę na nowy egzemplarz, znowu martwe piksele + bardzo nierówno różowo-pomarańczowa biel na całym monitorze. Zdecydowałem się na zwrot pieniędzy, po czym kupiłem AOC CQ32G1, po włączeniu go od razu odpaliłem PUBG'a i zauważyłem, że trawa miejscami jest mocno różowa, gdzie indziej niebieska. W trakcie gry dał się we znaki także martwy piksel praktycznie na środku matrycy, ale to co ujrzałem na czarnym tle lekko mnie zszokowało, czerń na tym egzemplarzu wszędzie miała mocno widoczne pomarańczowo - niebiesko - fioletowe plamy, jakby pod matrycą była by rozlana tęcza... Było to też widoczne na tle innych kolorów, nawet na ruchomym obrazie dało się to dostrzec bez problemu. Oprócz kolorowych plam, miał on też spory problem z "backlight bleedingiem" + dziwny pionowy jasny pasek wzdłuż matrycy, więc go spakowałem, ponownie zgłosiłem chęć zwrotu i jutro zabiera go kurier...

 

Rozumiem, że dla większości producentów kilka martwych / zaciętych pikseli i lekki "backlight bleed" nie jest usterką, ale czy można w dzisiejszych czasach kupić nowy monitor, który nie będzie posiadał takich baboli? Czy jestem skazany na martwe piksele, zdewastowane kolory itp? Dlaczego moje monitory i telewizory kupione 5-10 lat temu nie miały i nadal nie mają takich problemów?

 

Macie jakiś sprawdzony sposób na kupno monitora, tak, aby nie męczyć się ze zwrotami bubli? Polecicie jakiś sklep stacjonarny, który ewentualnie gładko i szybko zgodzi się na zwrot?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie ma takiego sposobu za co możemy podziękować galopującemu do granic szaleństwa konsumpcjonizmowi i związanemu z nim brakowi jakichkolwiek sztywnych standardów jakości. Wiem co czujesz stary - na przestrzeni dwóch miesięcy zwróciłem już trzy monitory i wszystkie były nie do przyjęcia. 2x Benq ew277hdr - zero bleedingu/cloudingu, idealna biel...i tak absurdalnie fatalny dirty screen effect/banding, że przecierałem oczy ze zdumienia. Ostatnia była Iiyama g2730hsu która to znowu nie miała blb a i biel była idealna za to czerń...eech. Co ciekawe do pikseli mam wybitne szczęście - na kilkanaście tv/monitorów trafił mi się daaawno temu jeden pełny stuck piksel w Tv Lg który po pomizianiu palcem zaskoczył po czym żył długo i szczęśliwie. Postanowiłem się wczoraj lekko szarpnąć na markę bardziej "premium" (ale tylko trochę bardziej :lol2: ) i jutro odbieram Aorus cv27f więc zobaczymy co to warte ale szczerze wątpię by w jakikolwiek sposób selekcjonowali matryce. Zapewne po prostu je biorą od producenta włącznie z gotowym podświetleniem i tyle. Mój już 13 letni Samsung 37b550 który w owych czasach jawił mi się jako słaba sztuka przy obecnych wypustach jest uosobieniem jednorodności matrycy. Jak to trafnie stwierdziła kiedyś pewna pani "sorry, taki mamy klimat". Najsmutniejsze, że już obecnie nie gonię za prawie ideałem a po prostu za akceptowalną matrycą i...jak na razie poległem ;)

 

ps A, nie - chyba jednak sposób jest. Można kupić za jakieś kilka/naście tysięcy jakieś profesjonalne Eizo czy Nec i liczyć, że nadal tak sztywno kontrolują ich jakość :E

Edytowane przez MisterMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 40 dniach jesteś już być może w 1/3 drogi kto to wie :E gaming i jakość obrazu nie idzie w parze poza szczególnymi wyjątkami ale to 3x droższa zabawka i ma 27 cali :E .Według mnie jak najbardziej kiedyś się bardziej przykładali do produkcji czegoś lepszego ale pewnie jest to też spowodowane dużo mniejszym rozmiarem ,dużo łatwiej wyczesać 24 calowy równy w miarę monitor niż 32 cale.Następna sprawa to marketing a w tych czasach jest koszmarny ,rozdmuchać,rozreklamować i nawet gó... da się sprzedać za kosmiczne pieniążki ,niestety tak to działa.Ogólnie masz duże wymagania 32 cale 144hz,równy,kolorki bez przekłamań itp. :E dużo za dużo jak na te czasy ,te które opisałem wcześniej.Myślę że jedynym dobrym rozwiązaniem jest to jak to robisz do tej pory sprawdzaj,badaj te sztuki może w końcu ci coś podpasuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest to bardzo trudne. Lwia część monitorów ma wady (co najmniej paprochy, BLB lub martwe piksele - często w kombinacji).

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

absurdalnie fatalny dirty screen effect/banding

To znaczy, "dirty screen effect" (jak ja to nazywam: "efekt śniegu"/mieniąca się matryca) czy banding (zlewanie zbliżonych odcieni) ?

 

... a może jedno i drugie?

 

Jeśli miałeś tak fatalny banding, to czy przypadkiem nie miałeś ustawionego 6bpp w sterownikach karty? ;)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

banding jest typowe dla 6bit i udawanych 8bit na gamingowych TN-kach

 

dirty screen effect to głównie matryca VA, ale widziałem i na innych, ja mam w pracy coś takiego na IPSie.

 

musisz przerzucić 10+ monitorów, by trafić na taki bez wad.

 

 

Kupuj z Amazon.de jeśli chcesz brać udział w loterii.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekko ponad budżet, ale możesz sprawdzić LG 32GK850F. Spełnia Twoje wymagania i jakościowo o wiele lepszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie zamawiać żeby nie było problemów ze zwrotem (oprócz Amazona)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dirty screen effect to głównie matryca VA, ale widziałem i na innych, ja mam w pracy coś takiego na IPSie.

 

musisz przerzucić 10+ monitorów, by trafić na taki bez wad.

 

Nie tylko ekrany z matrycami VA, bo na OLED TV jest to też częste zjawisko. Wystarczy wrzucić jakiś test z szarym tłem i cały urok pryska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ekran, na którym zrobicie matową, chropowatą powierzchnię, będzie miał ten efekt śniegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie efekt śniegu tylko przebarwienia (zabrudzenia) tak zwany dirty screen effect czyli brak jednorodnego koloru na ciemno szarym tle

 

tak to wygląda na jednym z topowych TV Samsunga Q8FN

 

JYsmH6j.jpg

 

a tak na OLED TV LG C8

 

LEz4zJ5.jpg

 

to, że jakiś monitor za 1000 czy tam 1500 zł ma z tym problem to pikuś w porównaniu, z sprzętami które są warte grube tysiące i ludzie potrafią wymieniać po kilka razy takie 65 calowe ekrany w poszukiwaniu lepszej sztuki a co dopiero mówiąc o pozbawionej całkowicie wad ;)

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie potraficie nazwać rzeczy po polsku, czyli "nierównomierna czerń"? Tylko jakie "dirty effect" , "clouding" itp. a tak na serio, to jeden kit :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem trochę acerów, samsunga, benq. Jak nie urok to sraczka po prostu :lol2:

 

Widząc jak to wygląda, aż odechciewa się bulić nie wiadomo ile za monitor.

 

Ostatnio wyczaiłem LG 32QK500-W, lecz niestety mało o nim wiadomo. Wygląda ciekawie i cena 1099 zł. 32" IPS 1440p FreeSync VESA. Niestety nie do końca wiadomo co to warte. Recenzji brak, a gdzieś pojedyncze opinie kupujących niby pozytywne.

 

 

Każdy ekran, na którym zrobicie matową, chropowatą powierzchnię, będzie miał ten efekt śniegu.

 

Matowa acera jest ok i tutaj nie ma problemu, ale jak miałem samsunga JG50, to tam była prawdziwa śnieżyca :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie potraficie nazwać rzeczy po polsku, czyli "nierównomierna czerń"? Tylko jakie "dirty effect" , "clouding" itp. a tak na serio, to jeden kit :lol2:

 

Tu nie o czerń chodzi, bo dirty screen effect może występować też na innych kolorach np. niebieskim.

 

Przykład QLED Samsung Q8FN

 

A5V0T8Y.jpg

 

Poczytaj sobie o tym, bo widać, że tutaj akurat nie jesteś zbyt dobrze zorientowany. Nazywamy rzeczy po imieniu tylko Ty nie wiesz za bardzo jak się odnieś do problemu ;)

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie o czerń chodzi, bo dirty screen effect może występować też na innych kolorach np. niebieskim

 

 

Poczytaj sobie o tym, bo widać, że tutaj akurat nie jesteś zbyt dobrze zorientowany. Nazywamy rzeczy po imieniu tylko Ty nie wiesz za jak się odnieś do problemu ;)

Jak ekran wyświetla nierówno, to będzie tak na każdym kolorze, czerni też. Na obrazie który pokazałeś, widzę po prostu nierównomierności w wyświetlaniu. Są one drobniejsze (co nazywacie dirty effect), lub bardziej rozmyte (na czarnym ludzie nazywają gładsze/większe nierównomierności "clouding"). JA to nazywam po prostu nierównomierność i tyle :) Faktycznie teraz się dopiero dowiedziałem, że nierównomierność świecenia ekranu = dirty effect x-P Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ekran wyświetla nierówno, to będzie tak na każdym kolorze, czerni też. Na obrazie który pokazałeś, widzę po prostu nierównomierności w wyświetlaniu. Są one drobniejsze (co nazywacie dirty effect), lub bardziej rozmyte (na czarnym ludzie nazywają gładsze/większe nierównomierności "clouding"). JA to nazywam po prostu nierównomierność i tyle :) Faktycznie teraz się dopiero dowiedziałem, że nierównomierność świecenia ekranu = dirty effect x-P

 

Nie i dalej nie kumasz czym jest spowodowany ten problem tylko snujesz własne domysły. Czerń w OLED TV masz przecież idealną, bo tam gaśnie dioda to jak może być nierównomiernie podświetlona :E? OLED ma właśnie największe problemy z zabrudzoną i nierówną szarością. W LCD DSE można zmniejszyć lub usunąć za pomocą ściereczki i masowania matrycy bez rozbierania ekranu. Musisz odrobić zadanie domowe i wróć tu jak się dowiesz czegoś ciekawego :P.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego 6 - 8 lat temu, gdy brałem w ciemno jakiś TV, czy monitor, to takich problemów z kolorami, podświetleniem, czy pikselami po prostu nigdy nie doświadczałem? Mój stary TV Samsung w salonie ma grubo ponad 6 lat, blb w nim praktycznie nie istnieje, a martwe pixele? 0!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego 6 - 8 lat temu, gdy brałem w ciemno jakiś TV, czy monitor, to takich problemów z kolorami, podświetleniem, czy pikselami po prostu nigdy nie doświadczałem?

W pracy mamy różne IPS (kupowane stosunkowo niedawno ... mozę z 2 lata temu) i takich nierównomierności nie ma. Ten nowy 32UD99 też nie ma takich drobnych nierównomierności przy wyświetlaniu.

 

Nie i dalej nie kumasz czym jest spowodowany ten problem tylko snujesz własne domysły. Czerń w OLED TV masz przecież idealną, bo tam gaśnie dioda to jak może być nierównomiernie podświetlona :E? OLED ma właśnie największe problemy z zabrudzoną i nierówną szarością. W LCD DSE można zmniejszyć lub usunąć za pomocą ściereczki i masowania matrycy bez rozbierania ekranu więc?

... bo świeci nierówno.

 

Czerń w OLED TV masz przecież idealną, bo tam gaśnie dioda to jak może być nierównomiernie podświetlona :E?

OLED świeci swoim światłem ... i może świecić nierówno (szczególnie jak się wypalą jakieś loga stacji itp. :P ).

 

ps. widziałeś kiedyś nierównomierności czerni na OLED? Wiesz dlaczego? ... bo jest tak ciemna, że praktycznie nie świeci.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... bo świeci nierówno.

 

"Tak" OLED świeci nierówno (nie zgaduj tylko poczytaj sobie) :E

 

DSE to nie BLB ani Banding to są zupełnie inne niedoskonałości matrycy i kto jak kto, ale żeby Tobie się to myliło to nigdy bym nie podejrzewał

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSE to nie BLB ani Banding to są zupełnie inne niedoskonałości matrycy i kto jak kto, ale żeby Tobie się to muliło to nigdy bym nie podejrzewał

pomyliłeś mnie z kimś innym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

OLED świeci swoim światłem ... i może świecić nierówno (szczególnie jak się wypalą jakieś loga stacji itp. :P ).

 

ps. widziałeś kiedyś nierównomierności czerni na OLED? Wiesz dlaczego? ... bo jest tak ciemna, że praktycznie nie świeci.

 

No właśnie bingo więc to wyklucza Twoją teorie bo w NOWYCH OLEDach masz też DSE zwłaszcza na szarych odcieniach. Zgadujesz a nie opierasz się na wiedzy nie snuj domysłów tylko zacznij zgłębiać temat.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie bingo więc to wyklucza Twoją teorie bo w OLEDach masz też DSE zwłaszcza na szarych odcieniach. Zgadujesz a nie opierasz się na wiedzy nie snuj domysłów tylko zacznij zgłębiać temat.

Przecież na szarym OLED świeci, więc może to robić nierównomiernie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra szkoda mi czasu na dywagacje z Tobą. Zabrudzenia ekranu nie wynikają bezpośrednio z podświetlania ani żadnej matowej czy błyszczącej powłoki. Sprawdziłeś chociaż w Internecie czym jest DSE czy dalej snujesz domysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra szkoda mi czasu na dywagacje z Tobą. Zabrudzenia ekranu nie wynikają bezpośrednio z podświetlania ani żadnej matowej czy błyszczącej powłoki. Sprawdziłeś chociaż w Internecie czym jest DSE czy dalej snujesz domysły?

No to przecież już ustaliliśmy, że nie wiedziałem jakoby Dirty Effect nie było efektem śniegu (paradoksalnie ostro matowa powłoka/efekt śniegu robi wrażenie brudnego ekranu i z tego powodu tak skojarzyłem), tylko dirty effect jest po prostu drobnymi nierównomiernościami świecenia ... nawet na CRT coś takiego istniało.

 

Przykładowo na powyższym filmie, widać pionowy przyciemniony pasek (od środka ekranu trochę na lewo) - taka nierównomierność świecenia/luminacji. Ja to od zawsze nazywałem nierównomiernością po prostu, a nie "dirty screen effect".

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytajcie sobie Panowie https://www.rtings.com/tv/tests/picture-quality/gray-uniformity-dirty-screen-effect-dse

 

Zarówno LCD jaki i OLED mają z tym problemy.

 

LCD, mimo że jest od 20 lat na rynku ma więcej baboli niż mogłoby się co niektórym zdawać - BLB, DSE, Banding, Black Crush... ect.

 

Jak czytam, że ktoś ma jakiś tam problem z budżetowym monitorem to uśmiecham się pod nosem z nieświadomości ludzi jaki sprzęt jest aktualnie wypychany na rynek za grube tysiące złotych a wymagamy jakości od tanich paździerzy :E.

 

Autor to powinien zjechać z wymaganiami albo zwiększyć budżet. Szukaj sprzętu z jak najmniejszą ilością ukrytych wad a nie ideału bo takiego nie znajdziesz zwłaszcza w ekranach dla mas ;)

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...