Skocz do zawartości
ObZen

Czy aktualnie kupno nowego monitora za 1500zł~ bez martwych pikseli, mocnego BLB, czy "przybrudzonych" kolorów graniczy z cudem?

Rekomendowane odpowiedzi

Teoretycznie mógłbym kupić coś za nawet 3 tyś, ale czy będzie warto? Droższe monitory mają jakąś gwarancję typu "3 lata bez martwych pikseli ", czy po prostu lepszą kontrolę jakości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Droższe monitory niekoniecznie mają lepszą kontrolę jakości (prędzej EIZO ma ... powiedzmy, bo w EV bywały kwiatki, ale już CS/CG to raczej nikła szansa by były jakieś niespodzianki).

 

CG mają chyba wszystkie te filtry "OCF" (nie srebrzą pod kątem). Natomiast CS obawiam się, że nie mają OCF.

 

ps. OCF - filtr optyczny w matrycy, rozwiązujący problem "srebrzenia" czerni na IPS pod kątem. Ze znanych mi marek tylko niektóre EIZO i niektóre NEC coś takiego mają.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem co czujesz. Wlasnie trzeci raz wymieniam monitor w przeciagu miesiaca. Iiyama zacinala mi animacje. Teraz samsung z martwymi pikselami. Wlasnie pojechal spowrotem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iiyama zacinala mi animacje.

!? ... ale ... jak? Jaki to model był? Ustawiłeś na 60Hz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem co czujesz. Wlasnie trzeci raz wymieniam monitor w przeciagu miesiaca. Iiyama zacinala mi animacje. Teraz samsung z martwymi pikselami. Wlasnie pojechal spowrotem.

Po co kontrola jakości jak tylko wymagający klient ma problem z finalnym produktem :E

Kontrola jakości wykonywana przez klienta zawsze na :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

!? ... ale ... jak? Jaki to model był? Ustawiłeś na 60Hz?

Iiyama gmaster 32 cale. Podlaczalem go i obok mojego acera 24 cale... Oba 144hz. Na acerze szlo plynnie a na iiyamie sie zacinalo bez spadkow fps... Teraz czaje sie na Monitor Acer 31,5" ED322QRPbmiipx (UMJE2EEP01)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iiyama gmaster 32 cale. Podlaczalem go i obok mojego acera 24 cale... Oba 144hz. Na acerze szlo plynnie a na iiyamie sie zacinalo bez spadkow fps... Teraz czaje sie na Monitor Acer 31,5" ED322QRPbmiipx (UMJE2EEP01)

 

Miałem dwa egzemplarze dokładnie tego Acera, oba były rekordzistami w kwestii martwych pixeli i różowej bieli...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, "dirty screen effect" (jak ja to nazywam: "efekt śniegu"/mieniąca się matryca) czy banding (zlewanie zbliżonych odcieni) ?

 

... a może jedno i drugie?

 

Jeśli miałeś tak fatalny banding, to czy przypadkiem nie miałeś ustawionego 6bpp w sterownikach karty? ;)

Nie miałem na myśli "color banding" a banding czyli nierówności w postaci pionowych lub/i poziomych pasów. O, takie coś:

 

 

banding2-300x2251.jpg

 

Dwa egzemplarze fajnego Benq ew277hdr które miałem posiadały owy banding na poziomie "nightmare" :lol2:

 

W pracy mamy różne IPS (kupowane stosunkowo niedawno ... mozę z 2 lata temu) i takich nierównomierności nie ma. Ten nowy 32UD99 też nie ma takich drobnych nierównomierności przy wyświetlaniu

 

Mhm, chcesz to Ci podeślę filmiki z szarościami w zakresie od 5% do 100% w skokach co 5%. Zapuść po kolei i sfotografuj w ciemnym pomieszczeniu ekran przy każdym tle. Potem wrzuć tu fotki po czym posyp głowę popiołem. To, że Ty czegoś nie dostrzegasz nie oznacza, że tego tam nie ma. A jest w jakimś stopniu na 100 kutwa procent bo jeszcze się na świecie taki ekran lcd nie urodził który byłby w 100% równomierny. Jakimś cudem na rtings.com czy innych stronach z testami takiego nie znaleźli od lat...

Edytowane przez MisterMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mhm, chcesz to Ci podeślę filmiki z szarościami w zakresie od 5% do 100% w skokach co 5%. Zapuść po kolei i sfotografuj w ciemnym pomieszczeniu ekran przy każdym tle. Potem wrzuć tu fotki po czym posyp głowę popiołem. To, że Ty czegoś nie dostrzegasz nie oznacza, że tego tam nie ma.

:]

Fotka tła o kolorze R63 G63 B63 (na Twoje to będzie zapewne "25%") wykonanego i wyświetlonego w PAINT :

4235e1d28e1f.jpg

 

Okno jest z lewej strony, ale żaluzje zasłonięte (na szczęście w chwili robienia zdjęcia było pochmurno), jasność podświetlenia na 95%, co daje okolice 200cd* (nie na tej planszy oczywiście, tylko na bieli R255 G255 B255), fotka w ustawieniach aparatu tak ustawiona pod wzgl. jasności, by oddawać ogólną jasność jak to widać na żywo.

 

Widać standardowe nierównomierności, ale nie jakieś dziwne paskowe przyciemnienia, o których piszecie, a nawet pokazujecie, jak na Twojej fotce powyżej. Oczywiście widać też morę, wywołaną przez siatkę pikseli monitora, nałożoną na siatkę pikseli matrycy światłoczułej aparatu, który to efekt przy patrzeniu gołym okiem nie istnieje. Także z popiołu nie skorzystam, ale dzięki.

 

* kiedyś mierzyłem ten ekran, stąd wiem jaką ma jasność w kandelach na metr, i skalibrowałem do 6500K

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że wygląda to cokolwiek dobrze ale jakbyś wrzucił fotki z kolejnych ciemniejszych szarości to można by było powiedzieć coś więcej. Moje monitory na 25% też wyglądały dobrze, problem zaczął narastać wraz ze zjazdem jasności szarego tła a w jakimkolwiek materiale video czy grach to właśnie zakres poniżej 20% stanowi większość tego co widzimy na ekranie. Poniżej filmiki z 10,15 i 20% szarości.

 

https://drive.google.com/open?id=1vK9Fsk0u2LKUxXtwrIKVxjfTqe0aDnWf

https://drive.google.com/open?id=1-37-fBvbQjRY2K-UdxOXZFISwGRGhkh_

https://drive.google.com/open?id=1wun8L_59Pm6LDaQVw1OO-v_dsY7gpdht

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest monitor trochę lepszej klasy niż poprzedni (przed tamtym chwilowo nie siedzę). Od razu by się nie bawić dałem najbardziej wymagające 10%, jasność (na białym) ustawiłem na 340cd (max), czas naświetlania zdjęcia 1/4,8 sekundy (jedna piąta prawie), ISO 200 i jakąś część nierównomierności wprowadza też aparat. Kompensacja nierównomierności w monitorze wyłączona.

 

05d79e7ccfc2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UP@ No i na tym drugim zdjęciu już widać DSE może nie jakiś dramatyczny ale jednak :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UP@ No i na tym drugim zdjęciu już widać DSE może nie jakiś dramatyczny ale jednak :E

Pytanie tylko, czy to DSE z APARATU, czy z monitora :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko, czy to DSE z APARATU, czy z monitora :E

 

A tego to ja już nie jestem wstanie stwierdzić, ale obstawiam że raczej na pewno z monitora ;). Jest o tyle dobrze, że nie towarzyszy temu żaden banding bo często występuje jedno i drugie.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"nie ma tragedii"? :lol2: O niebo lepiej niż na wszystkim co tu pokazaliście, ledwie ledwie widać jakieś nierównomierności, tylko na tym zdjęciu, zrobionym w takich warunkach i ustawieniach monitora by maksymalnie wszelkie nieidealności uwydatnić, no ale spox.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo masz mały monitor a nanich częściej wygląda to lepiej od większych przekątnych. Łalwiej zminimalizować DSE na takim. Było też mówione że DSE to domena VA i OLED a Ty wklejasz małego IPS'a z niskim kontrastem.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo mały monitor a nanich częściej wygląda to to lepiej. Talwiej zminimalizować DSE.

Mały 31,5" monitor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W porównaniu do tego co ja pokazywałem? Oczywiście. I to nadal IPS a wyraźnie pisaliśmy że większe problemy z tym mają ekrany z wysokim kontrastem czyli VA i OLED

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UP@ U Ciebie jest dobrze ale 20% to jest cały czas jasna szarość daj 5% i napisz jaki monitor oraz podaj typ matrycy i wielkość ;)

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NEC MultiSync EA271Q COLOR czyli 27 cali i IPS więc nie ma zaskoczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSE to domena VA i OLED a Ty wklejasz małego IPS'a z niskim kontrastem.

W porównaniu do tego co ja pokazywałem? Oczywiście. I to nadal IPS a wyraźnie pisaliśmy że większe problemy z tym mają ekrany z wysokim kontrastem czyli VA i OLED

Akurat ten monitor ma zbliżony kontrast ( ~1475:1) do nie jednego VA:

https://www.tftcentral.co.uk/images/asus_rog_swift_pg35vq/comparison_3.png

 

Generalnie jeśli już mamy segregować ekrany na te o "niskim kontraście" i "wysokim kontraście" to VA zdecydowanie bliżej do IPS (praktycznie ten sam rząd wielkości) niż OLED (kontrast ze 3 rzędy wielkości wyższy).

 

Natomiast co do wielkości, (twierdzisz, że monitor 31,5" jest mały), to z tego co zrozumiałem, problem dotyczy też takich "malutkich" monitorów. I to realny problem, a nie coś ledwie uwydatnionego na mocno naświetlonym zdjęciu.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie nowe VA mają tak niski kontrast? No błagam Cię bo zaraz się dowiem że IPS = VA . Totalnie w złym kierunku idzie ta dyskusja a wynika to z braku zrozumienia czym jest DSE.

 

OLED to jest zupełnie inna technologia Panie kolego a w LCD nie ma do czego innego tego porównać.

 

Dalej nie wiesz o co biega w DSE.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie nowe VA mają tak niski kontrast?

No przecież masz na tej fotce napisane modele, mające kontrast ponizej 2000:1, jak np. Asus ROG Swift PG35VQ

 

Totalnie w złym kierunku idzie ta dyskusja a wynika to z braku zrozumienia czym jest DSE.

... to czego nie rozumiesz? :lol2:

 

Dalej nie wiesz o co biega w DSE.

:lol2:

Czyli rozumiem, że to nie są te ciapki nierówności na ekranie, bo przecież "nie wiem o co biega w DSE" :

 

OLED to jest zupełnie inna technologia Panie kolego a w LCD nie ma do czego innego tego porównać.

I co z tego? Liczy się efekt końcowy, a czy to telewizor laserowy, czy MicroLED, czy LCD to bez znaczenia. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...