Skocz do zawartości
ObZen

i7 9700K za niskie napięcia w trybie AUTO?

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka, mam problem (chyba?) ze zbyt niskimi napięciami na moim i7 9700K - (mobo to z390 msi gaming edge ac z najnowszym biosem), tym bardziej, że są ustawione na AUTO, więc chyba powinny być nawet nieco zawyżone. Nie jestem specjalistą od podkręcania, ale wydaje mi się, że coś tu jest nie tak. Na początku to zignorowałem, ale dzisiaj przy odpaleniu Battlefield V powitał mnie Blue Screen, aczkolwiek gra działała i nadal działa bez problemu, nawet przy kilkugodzinnych sesjach.

 

Specjalnie nie grzebałem w biosie, bo szczególnie się na tym nie znam, jedynie podbiłem krzywe wentylatorów, odpaliłem profil XMP, na procku ustawiłem core ratio x49 na wszystkich rdzeniach + wszystkie napięcia zostawiłem na AUTO, CPU Ratio na Dynamic Mode, więc procek ładnie zrzuca zegary w idle, aczkolwiek max 1.260v przy 4.900MHz w 100% zużycia na wszystkich rdzeniach to chyba trochę za mało? Dodam, że przy niższych zegarach (4.6 Ghz) napięcia też były dziwnie niskie.

 

 

 

Zgodnie z tabelką na stronie MSI moje napięcia są za niskie: https://asset.msi.com/global/picture/news/2018/mb/intel-9th-3.jpg

 

Dodam, że do zasilania CPU na tym mobo jest wejście na 8+4 pin, jest podłączone tylko 8pin, ponoć jest to wystarczające.

 

Podsyłam jeszcze screena z MSI DRAGON CENTER, nic tam nie zmieniałem, takie napięcia ustawiły się automatycznie w biosie, wszystko jest OK? Czy rzeczywiście mobo ustawia mi za niskie napięcia? Mam się przejmować tym Blue Screenem?

 

 

 

Specyfikacja komputera:

 

- GPU ASUS GeForce RTX 2080 SUPER STRIX 8GB OC

 

- DYSKI SSD M.2 Intel 660p 1tb + SSD M.2 Intel 760p 256gb

 

- Chłodzenie SilentiumPC Grandis 2 XE1436

 

- Zasilacz Gigabyte B700H 700W

 

- CPU Intel Core i7-9700K

 

- Płyta główna MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC

 

- RAM Adata XPG Gammix D30 DDR4 2x8GB 3200 CL16

post-611370-15662754466228_thumb.png

Edytowane przez ObZen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak długo używasz tego komputera?

 

Tylko raz Ci się pojawił blue scr?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z komputera korzystam jakoś 6 dni, grałem sporo w wymagające gry, wszystko działa pięknie, temperatury bardzo OK, blue screen tylko raz właśnie przy odpaleniu tego BF V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednym blue scr się nie przejmuj. Ty powinieneś się cieszyć że na tak niskim napięciu masz 4,9Ghz. A na tą tabelkę ze strony Intela nie patrz nawet, to są średnie wartości... Każdy procesor to loteria krzemowa, Ty trafiłeś bardzo dobrze, inni by marzyli o takiej sztuce... Jakie temp masz pod stresem? I podaj może kod blue scr, w dzienniku zdarzeń znajdziesz, a gdzie to jest to odsyłam do googla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W BF V pod względem optymalizacji jest raczej słabo, tzn. niby gra wygląda dobrze i jest praktycznie stałe 140fps na full detalach, ale wiele ludzi ma problemy z lagami, freezami, crashami. Po kilku meczach czasami muszą resetować grę, bo zaczynają się mega stutteringi, kiedy taki BF 1 chulał perfekcyjnie. No i im więcej FPS w tej przeklętej grze, tym więcej CPU (tak CPU, a nie GPU!) zużywa gra, w moim wypadku prawie cały czas 100% zużycia na wszystkich rdzeniach.

 

A odnośnie temperatur... Przedwczoraj jak sprawdzałem to: w pokoju miałem 25c, a po takiej kilkugodzinnej sesji w BF V przy obciążeniu wszystkich rdzeni na 100% mam średnio 70c, ze sporadycznymi skokami do maks 85c. W OCCT po kilkunastu minutach testu jest średnio 62c, więc chyba jest ok? Temperatury sprawdzam za pomocą HWiNFO64.

 

Martwi mnie tylko ten blue screen, ale pewnie jest to wina tej konkretnej gry...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla pewności ustaw sobie te 1.27 lub 1.28V, widocznie do 4.9 procek potrzebuje ciut więcej papu. Te 1.28v to i tak będzie bardzo niskie napięcie jak na tak wysokie taktowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli po prostu przestawić w biosie CPU VCore Voltage na 1.27v - 1.28v? A co z CPU IO? Bo aktualnie jest na 1,2v i świeci się na czerwono, niby jest blisko górnej granicy, a ponoć to napięcie można ustawić na 1.15v i będzie wystarczająco.

Edytowane przez ObZen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.21V to wysoko, zmniejsz nieco.

Edytowane przez galakty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie IO ustaw na 1.15v oraz napięcie SA (VCCSA) na 1.2, jest to takie optimum przy 3200mhz na pamięci ram. Płyty MSI zwykle mocno zawyżają te wartości po włączeniu xmp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie IO ustaw na 1.15v oraz napięcie SA (VCCSA) na 1.2, jest to takie optimum przy 3200mhz na pamięci ram. Płyty MSI zwykle mocno zawyżają te wartości po włączeniu xmp.

 

SA i IO ustawione, VCore Voltage jeszcze nie ruszałem, aczkolwiek odpaliłem jakiś program BlueScreenView, by dowiedzieć się nieco więcej o moim BSOD, niżej przesyłam screena z owego programiku.

 

EDIT: wyłączyłem jeszcze w biosie Intel C-state i C1E Support, aktualnie po 30 min w OCCT wszystko stabilnie, 0 błędów.

post-611370-15663056373753_thumb.png

Edytowane przez ObZen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą miałem freeze komputera, aczkolwiek tym razem bez BSOD. W końcu zmieniłem napięcie na 1.27v i ustawiłem tryb "adaptive", teraz średnio mam 1,275v, ale zauważyłem, że w końcu w stresie mam nieco wyższe napięcia - maks. 1.315v, aczkolwiek temperatury zwiększyły się minimalnie, testuję dalej, oby nie był to jakiś poważniejszy problem ze sprzętem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli był freeze ekranu to oznacza że jeszcze ciutkę trzeba procka dovoltować. Niestety taktowania 4.9ghz i wyżej wymagają bardzo często napięcia w okolicach 1.3v w górę. Przykładowo mój 7600k by chodził stabilnie na 4.9ghz potrzebuje 1.36v z llc na 3 poziom i podczas prime95 blend test napięcie wynosi około 1.37/38v i jest stabilnie po ponad 10 godzinach katowania. próba użycia niższego napięcia już skutkowało problemami ze stabilnością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...