Skocz do zawartości
Aiko

Jaki monitor dla Front End'owca? IPS Do 1000 zł ?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Kilka godzin spędziłem na necie... szukając dobrego monitora.. bo przyszedł czas na zmianę... ze starego samsunga z 2009 roku :)

 

Napiszę, co potrzebuje do pracy, ale raz na jakiś czas grywam w gry ( boję się braku freesync'a etc - generalnie nie wiem czy to będzie tak bardzo widoczne)

 

Monitor powinien posiadać:

 

  • 24-27 cale IPS
  • rozdzielczość 1920 x 1080 a najlepiej 1920 x 1080
  • złącza hdmi, display port i dvi i d- sub + usb jakieś
  • matowy + bez ramek najlepiej
  • odświeżanie 60-75hz
  • technologie dla ochrony oczu itp.
  • opcje Pivotu ( chodź myślę, że to już jest co raz bardziej zbyteczne - zawsze drugi monitor jak będę kupował wyposażę w tą funkcje)

 

Do czego monitor ma mi służyć :

 

  • obróbka grafiki w Photoshopie lub Affinity
  • czasem będzie też do zmontowania jakiś film w Camtasii lub jakąś krótką sekwencje graficzną...
  • pisanie kodu + nauka + wiele godzin spędzonych po prostu przy monitorze
  • Front end stron www - gdzie po prostu muszę mieć ogar pod względem popularnych rozdziałek( i tego jak to będzie wyglądać na żywo od strony użytkownika)... gdzie obecnie na małym monitorze - nie mam jak tego zrobić... przerzucam wtedy to na lapka aby zobaczyć co i jak :)

 

Ten monitor będzie pierwszym zakupem z myślą, że później posłuży mi jeśli skupię się na funkcji piwotu tylko do pisania kodu, chodź kto to tam wie...

 

Z tego co się dowiedziałem... MUSZĘ IŚĆ na jakiś kompromis... ale ja już nie wiem jaki...

 

Myślę o takich monitorach:

 

Philips 241B8QJEB

Acer BE240YBMJJPPRZX

Dell P2418D

 

A może coś polesingowego kupić ? Wiem ze EIZO lub NEC są dobrymi monitorami, ale po prostu muszę poruszać się w obrębie danego zakresu ceny...

 

Dzięki za każdą POMOC :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[*] technologie dla ochrony oczu itp.

Jedyna "technologia" ochrony oczu, jaka jest istotna, to brak migania podświetlenia na niskich jasnościach. Natomiast różnego rodzaju "filtry niebieskiego światła" działają na zasadzie zmniejszenia skłądowej niebieskiej, co można zrobić sobie na każdym monitorze, a co prowadzi do ocieplenia temp. barwowej i nienaturalnie oddanych kolorów. Także już lepiej po prostu ustawić sobie w programie do pisania ocieplone tło, a nie paskudzić globalnie temp. barwowej.

 

[*] obróbka grafiki w Photoshopie lub Affinity

By mieć wiernie oddane kolory (na prawdę wiernie, a nie "mniej więcej") to ważna jest kalibracja i wygenerowanie dobrego profilu, który powinien zostać zapięty w systemie jako profil wyświetlacza (Photoshop chyba automatycznie sobie go podepnie, jak będzie określony w sys jako profil wyświetlacza). Generalnie temat rzeka, ale jak miałem rozkalibrowany EIZO z powodu zużycia (bardzo ocieplona temp. barwowa), to powiem Ci, że kolorystyka była w lesie. Oczywiście w programach bez CMS kolory też były w lesie (im większa różnica między przestrzenią kolorystyczną pliku graficznego, a przestrzenią kolorystyczną monitora, tym przekłamanie większe, jeśli nie będzie CMS) Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyna "technologia" ochrony oczu, jaka jest istotna, to brak migania podświetlenia na niskich jasnościach. Natomiast różnego rodzaju "filtry niebieskiego światła" działają na zasadzie zmniejszenia skłądowej niebieskiej, co można zrobić sobie na każdym monitorze, a co prowadzi do ocieplenia temp. barwowej i nienaturalnie oddanych kolorów. Także już lepiej po prostu ustawić sobie w programie do pisania ocieplone tło, a nie paskudzić globalnie temp. barwowej.

 

By mieć wiernie oddane kolory (na prawdę wiernie, a nie "mniej więcej") to ważna jest kalibracja i wygenerowanie dobrego profilu, który powinien zostać zapięty w systemie jako profil wyświetlacza (Photoshop chyba automatycznie sobie go podepnie, jak będzie określony w sys jako profil wyświetlacza). Generalnie temat rzeka, ale jak miałem rozkalibrowany EIZO z powodu zużycia (bardzo ocieplona temp. barwowa), to powiem Ci, że kolorystyka była w lesie. Oczywiście w programach bez CMS kolory też były w lesie (im większa różnica między przestrzenią kolorystyczną pliku graficznego, a przestrzenią kolorystyczną monitora, tym przekłamanie większe, jeśli nie będzie CMS)

 

 

Dzięki za informację, o tym pierwszym nie wiedziałem nawet :) Warto o tym wiedzieć.

 

Co do drugiego... nie chcę się fiksować, bo nie dam rady obecnie po prostu kupić monitora z zacięciem profesjonalnym jeśli idzie o grafikę... ale wiem, że moja praca to nie będzie tylko pisanie kodu, ale też właśnie aspekty obróbki grafiki i popracowania na palecie kolorów...

 

Posiedziałem trochę i co raz bardziej myślę iść w 25 cali i rozdzielczość 1920 x 1200 i tym monitorze Philips 252B9/00

 

Monitor ma wiele funkcji z których wiem, że będę korzystał... Freesync nie ma trudno...

 

Co wy na to ??

 

Domyślnie będą dwa monitory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

~90 PPI to niezła pikseloza jest ;) i ogólnie 1920x1200 to dosyć niska rozdzielczość (choć lepsze to od 1920x1080), więc kontrola jak tam się całość skaluje jest utrudniona.

 

Najtańszy monitor 23,8" IPS 2560x1440 kupisz za ~700zł, natomiast 3840x2160 27" IPS za ~1000zł. Oczywiście ani jednego, ani drugiego nie testowałem, więc nie wiem jak tam z liniowością pod wzgl. kolorów i gammy. Jednak skoro ten Philips co podałeś, to i tak wielka niewiadoma w kwestii reprodukcji gammy/kolorów, to przynajmniej wolałbym coś z porządnie większym PPI od mojego starego 11 letniego monitora ;)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...