Skocz do zawartości
caleb59

Ryzen 5 3600 cały czas pracuje na full?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jako świeży posiadacz Ryzena 5 3600, MSI B450 Gaming Plus Max (najnowszy BIOS) oraz Crucial Ballistix Sport LT 16GB DDR4 3200MHz CL16 XMP mam pytanie.

Instalacja oraz stawianie najnowszej wersji systemu Windows 10 przeszło bez problemu, zainstalowałem najnowsze sterowniki AMD Chipset Driver oraz resztę wymaganych dla moich podzespołów.

 

Po pierwsze Ryzen 5 3600 działa mi cały czas na 100% w trybie boost w idle nic nie robiąc, czytałem w necie, że trzeba manualnie zmienić w planie zasilania AMD Ryzen Balanced zaawansowaną opcję Minimalny stan procesora na 5%, niestety nic to nie dało i procesor dalej pracuje na full.

 

Jedyne co zrobiłem przed zainstalowaniem systemu operacyjnego to wlazłem do BIOSu i włączyłem profil XMP dla pamięci, niczego więcej nie ruszałem.

 

Po drugie do czego służy paczka sterowników AMD RAID? Czy trzeba ją instalować korzystając z dysku SSD w podstawowym trybie SATA AHCI? U Intela była podobna paczka - Intel Rapid Storage Technology i instalowało się ją zarówno na SATA AHCI jak i na RAID - jak to wygląda w przypadku AMD?

 

Proszę o poradę!

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja instalowałem najnowsze sterowniki chipsetu ze strony AMD, plus resztę ze strony płyty głównej.

Tego RAID nie instalowałem, bo to dotyczy samego RAID, jak się nie mylę.

 

Włączałeś w biosie funkcję Cool n Quiet? To powinno pomóc

Ja korzystam z Ryzen Balanced, tam nic nie zmieniałem i mi zegar spada. A ten plan ma 99% min i max 100% stan procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cool n Quiet z tego co widzę jest ustawiona domyślnie na Auto - tak ma być?

Również korzystam z plany Ryzen Balanced.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel rapid to ogólnie narzędzie do lepszej współpracy z dyskami. Jego elementem jest oprogramowanie do raid, ale przydaje się często i bez raidu. W przypadku amd ta osobna paczka jest potrzebna tylko wtedy, kiedy będziesz chciał korzystać z raid.

 

Cool and quiet ustaw sobie na włączoną. Możliwe, że pomoże, ale raczej bym się rozglądał za aktualizacją biosu. Amd totalnie spartaczył wprowadzenie na rynek nowych procesorów i jeśli nie masz najnowszych płyt z x570, a chcesz korzystać z najnowszych ryzenów, przygotuj się na niespodzianki. Problem z procesorem jadącym non stop ma maxa jest często opisywany przez posiadaczy r3600 i wywoływany jest tym, że procesor nie rozpoznaje prawidłowo wielkości obciążenia w danym czasie. Mieli to podobno załatać w ostatniej poprawce mikrokodu, ale ta bodajże dalej jest w beta. Jednym działa, innym nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cool n Quiet z tego co widzę jest ustawiona domyślnie na Auto - tak ma być?

Również korzystam z plany Ryzen Balanced.

Tak włącz, tą opcję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestawienie opcji Cool n Quiet z Auto na Włączone wygląda, że rozwiązała problem.

Pytanie jeszcze odnośnie planu zasilania AMD Ryzen Balanced - domyślnie jak pisałem zmieniłem wartość Minimalny stan procesora na 5% co nic nie dało - z tego co czytałem na szybkiego w necie to nie jest dobry wybór dla tych procesorów i niektórzy radzili ustawić na 85% - jak to z tym jest? Domyślnie po instalacji sterownika było zdaje się 99%.

 

8l8cKYs.jpg

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel rapid nie jest czasem tylko dla intela :)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...