Skocz do zawartości
MisterMaster

Gigabyte Aorus CV27F - moje wrażenia. Ostrzegam!

Rekomendowane odpowiedzi

Monitor wczoraj przyszedł i...jakaż to była piękna katastrofa! Pierwsza sprawa to backlight bleed/clouding - sami spójrzcie:

 

veNLvFR.jpg

 

 

No ale nic tam, ciekawy byłem co tam Gigabyte przygotowało na danie drugie i powiem Wam, że się nie zawiodłem. Mianowicie monitor ma kompletnie szalony problem z backlight dimmingiem (dimming całego podświtlenia w monitorze, litości) i z wyjątkiem trybu srgb w którym to nie można zmieniać jakichkolwiek ustawień obrazu (nawet jasności) jak tylko wykryje, że na ekranie nie ma jakichś minimalnie większych lekko jasśniejszych elementów to momentalnie przygasza podświetlenie do minimum. Wynikiem tego jest sytuacja widoczna na filmiku

 

 

Sytuacja powtarza się gdy np. w Wieśku wszedłem nocą do jakiejś chłopskiej chaty w której jedynym źródłem światła było palenisko w kuchni. Jak patrzyłem na nie to podświetlenie waliło na maksa. Jak odwróciłem się w stronę ciemnej części izby to podświetlenie w ułamku sekundy spadło do minimum. Ale problem przyjął granice absurdu kiedy stanąłem tak, aby na ekranie nie było widać paleniska a tylko lekką poświatę od niego w rogu ekranu. Efekt? Monitor zaczął sobie migać radośnie jak na tym filmiku.

 

Chętni na więcej? To kolację podano. Otóż zacząłem testować jak monitor zachowa się w filmach i tu to już komedia przerodziła się w dramat. Przez dłuższy czas nie byłem świadom tego problemu bo obczajałem tylko filmy hdr w których problemu dimmingu nie było (choć i tak monitor w ciemnych scenach przygaszał ekran, nie tak agresywnie i mocno i choć widocznie to nie nazwałbym tego bugiem). Ale jak tylko odpaliłem film sdr to jasne stało się, że coś jest jak to mawiał Marcelus Wallace "k. daleko od ok". Otóż jak monitor tylko wykrył, że film lata na pełnym ekranie (zarówno w exclusive jak i fullscreen windowed) to automatycznie przełączał się w tryb hdr co skutkowało totalną kaszaną na ekranie - niewłaściwy poziom czerni i bieli, skaszanione do granic kolory itd. itp. Słowem - monitor najwyraźniej uznaje tylko treści hdr "bo tak ma napisane na naklejce hłe hłe". Wow.

 

 

Czy Gigabyte jest świadome problemu i czy załata te ewidentne i kompletnie zabijające sens kupna tego monitora bugi? Czas pokaże ale ja wiem jedno, absurdalnego backlight bleedingu nie spaczują.

 

ps Zapomniałem napisać, że poza jednym wypalonym pikselem tuż przy prawej ramce pod matrycą wyczaiłem trzy paprochy - w lewym górnym rogu ze dwa centymetry od obu ramek oraz jeden, największy z resztą ze trzy centy od górnej ramki na samym środku. No ale to w końcu panel Innoluxa więc po doświadczeniach z Tcl 55p607 który miał matrycę od tego producenta mogłem się już tego spodziewać...

Edytowane przez MisterMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:E Chyba wybiłeś mi z głowy czajenie się na jakikolwiek monitor od Gigabyte. Gdy ludzie pisali o loterii, nie spodziewałem się TAKIEJ loterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to już jestem lekko załamany bo odkąd pozbyłem się superhiper TCl` z całą gamą problemów i wad a mój stary tv Samsunga zakończył żywot to przez ostatnie trzy misięce udało mi się pograć przez niecałe 20 godzin a AC Origins i to tylko dlatego, że miałem 30 dni na oddanie Iiyamy z fatalnym BLB które i tak nie było aż tak tragiczne jak wady w pozostałych trzech monitorach które zwróciłem. Paranoja, w takim tempie to skończę tą grę jakoś po czterdziestych urodzinach a do nich jeszcze trzy lata :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiedziałem, że kontrola jakość to słowo tabu w 2019, ale o matko... kto to wypościł z fabryki?

Mój ~~5 Dell przy tym to cud techniki, wolny od błędów i niedoróbek. Też kosztował £359.99.

Chciałem wymienić monitor, ale chyba mi przeszła na to ochota :kwasny:

 

20190821-231340.jpg

20190821-231350.jpg

20190821-231359.jpg

20190821-231409.jpg

20190821-231452.jpg

20190821-231507.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za info, właśnie miałem go zamawiać, a tu takie cyrki, z drugiej strony teraz kompletnie nie mam pojęcia co kupić, bo widzę, że aktualnie każdy nowy monitor ma jakieś kosmiczne wady. Osobiście wystarczy mi coś bez martwych pikseli i fatalnych niedoróbek, no i ze znośnym BLB, ale jak widać, chyba wymagam za dużo...

 

Istnieje jakikolwiek producent, który przykłada się ciut bardziej w kwestii jakości swoich monitorów w tym przedziale cenowym? Czy wszyscy leją na to ciepłym żółtym strumieniem i liczy się tylko zysk i masówka?

Edytowane przez ObZen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największe badziewie jest w monitorach dla graczy - wszystko powyżej 60-75hz to jest kosmos żeby trafić ładny egzemplarz.

Kupując np 27" 1440p 60hz masz 10razy większą szanse na ładny egzemplarz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny Aorus i kolejna masakra :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest niepojęte że "eksluzywna" marka gigaszrota wypuszcza takie kwiatki.

Po co w ogóle powstał ten cały Aorus? miał poprawić wizerunek gigabyta a to taki badziew.

Edytowane przez bbandi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co w ogóle powstał ten cały Aorus? miał poprawić wizerunek gigabyta a to taki badziew.

 

No to jest mega zabawne że Aorus to marka Premium ale zupełnie tego nie widać po produktach klasy - monitory LCD dla graczy. ASUS'owi można też wiele zarzucić ale GIGABYTE to już zupełnie bryluje w tandecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedy stanąłem tak, aby na ekranie nie było widać paleniska a tylko lekką poświatę od niego w rogu ekranu. Efekt? Monitor zaczął sobie migać radośnie jak na tym filmiku.

 

Chętni na więcej? To kolację podano. Otóż zacząłem testować jak monitor zachowa się w filmach i tu to już komedia przerodziła się w dramat. Przez dłuższy czas nie byłem świadom tego problemu bo obczajałem tylko filmy hdr w których problemu dimmingu nie było (choć i tak monitor w ciemnych scenach przygaszał ekran, nie tak agresywnie i mocno i choć widocznie to nie nazwałbym tego bugiem). Ale jak tylko odpaliłem film sdr to jasne stało się, że coś jest jak to mawiał Marcelus Wallace "k. daleko od ok". Otóż jak monitor tylko wykrył, że film lata na pełnym ekranie (zarówno w exclusive jak i fullscreen windowed) to automatycznie przełączał się w tryb hdr co skutkowało totalną kaszaną na ekranie - niewłaściwy poziom czerni i bieli, skaszanione do granic kolory itd. itp. Słowem - monitor najwyraźniej uznaje tylko treści hdr "bo tak ma napisane na naklejce hłe hłe". Wow.

To wygląda tak fatalnie, że aż nieprawdopodobnie. Lepiej pogrzeb w OSD i poszukaj funkcji odpowiadającej za dynamiczne dostrajanie jasności do treści/kontrast dynamiczny (na jednym LG domyślnie było to to też włączone i zamaskowane pod nazwą "DFC" - po wyłączeniu jest wszystko jak należy) Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dziadostwo...

Istnieje jakaś szansa, że w najbliższej przyszłości producenci monitorów zaczną graczy traktować poważnie czy nadal będą nas mieli za frajerów którzy kupią wszystko jak tylko dodadzą naklejkę "Gaming" i kupę LEDów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle_PL

 

Stary, proszę Cię - chyba nie myślisz, że ja ten elaborat napisałem, nagrałem film i wrzuciłem na yt nie sprawdzając wcześniej: instrukcji, wszystkich, absolutnie wszystkich ustawień osd, kabli, ustawień sterowników gpu i tryliona innych możliwości i nie będąc pewnym, że to po prostu bug? Nie, dynamic contrast w tym monitorze zmienia tylko detale w cieniach i działa jak "black equalizer" w np. Iiyamie czy Lg a jedynym sposobem by wyłączyć ten absurdalny i kosmicznie zbugowany dynamic dimming jest odpalenie trybu obrazu "srgb". Problem w tym, że ten tryb ma stałą jasość która jest niska i nie da się w nim zmienić absolutnie żadnych ustawień obrazu poza bodajże ostrością. Także tak, monitor to niedopracowane gówno a takiego problemu dimmingu nie widziałem ani raz przez 15 lat a uwierz mi - w domu miałem kilkanaście tv lcd, kilkanaście innych testowałem, udzielałem się kiedyś latami na hdtv.com.pl i hdtv polska itd. itp. więc raczej wiem co mówię. Ja sam byłem wręcz zdumiony, że renomowana firma zatrudniająca wykfalifikowanych inżynierów wypuściła do sprzedaży taki bubel. Znalezienie tego buga zajęło mi dosłownie kilka minut i pojęcia nie mam jakim cudem ci specjaliści sobie z tego sprawy nie zdają. Wygląda na to, że widząc iż te matryce mają tak kosmiczny blb/clouding na szybko sklecili system który ma za zadanie za wszelką cenę to zamaskować.

 

Ale dziadostwo...

Istnieje jakaś szansa, że w najbliższej przyszłości producenci monitorów zaczną graczy traktować poważnie czy nadal będą nas mieli za frajerów którzy kupią wszystko jak tylko dodadzą naklejkę "Gaming" i kupę LEDów?

 

Odpowiedź brzmi: nie a będzie tylko gorzej. Poza tym, a piszę to już humorystycznie, niedługo jako ludzkość sami się unicestwimy. Planeta ziemia oczyszcza się ze wszelkiego syfu raz na ileś milionów lat i wiele wskazuje na to, że zbliża się właśnie koniec cyklu. Kiedyś dinozaury padły poprzez meteoryt czy zlodowacenie bądź wielką powódź a my nie będziemy do tego potrzebować nawet sił natury bo tacy jesteśmy "mądrzy" :E

Edytowane przez MisterMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tych nierównomierności na czerni, to jest jeszcze szansa, że po czasie się zmniejszą. Tylko dziwi mnie ten "niewyłączalny" w trybie normalnym "kontrast dynamiczny". Można by zapytać producenta, co on na to :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miał być hit a jest kit :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo ja mniej więcej wiem jak działa ten algorytm na podstawie którego tv/monitor decyduje o przygaszeniu wszystkich diod. W telewizorach Samsunga, w których jest on tak ze sto razy subtelniejszy i mniej agresywny i w których również nie da się tego wyłączyć nawet w menu serwisowym wystarczy w balansie bieli zjechać przesunięcie R,G i B do pewnego momentu w lewo, po czym analogicznie odpowiednio podnieść paramatr "jasność" (nie mylić z podświetleniem). Wtedy algorytm zostaje oszukany i myśli, że w ciemnych scenach nadal jest jasno i dynamic dimming nie załącza się. W tym "premium" Aosrucie regulacji przesunięcia rgb oraz jasności zwyczajnie nie ma więc pies pogrzebany.

Edytowane przez MisterMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... ale jest regulacja kontrastu ;) Może spróbuj dać R G B na max i zjechać z kontrastem (lub vice-versa, czyli kontrast na max i zjazd R G B).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nope, didnt work, did it already and no joy :lol2: Poza tym ja pisałem o przesunięciu bieli a nie jej wzmocnieniu/osłabieniu, to są dwie różne regulacje. Na dodatek w monitorach nie ma klasycznej regulacji jasności także ten. Dupa zbita. A co do tego blb/cloudingu to możliwe, że by się zmniejszył ale mnie to już rybka bo mój Aostrup wraca właśnie do xkomu.

Edytowane przez MisterMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładny ch.... autentycznie z dnia na dzień jest coraz gorzej :E w kwestii monitorów,no dobra niech będzie gorzej ale nie tragicznie a w tym wypadku tak jest.Co do unicestwienia,autodestrukcji to niestety tak to będzie prawda znana od długich długich lat :P Konsumpcjonizm,agresja,chciwość do tego prowadzi ,w latach 40tych pewien gałgan powiedział że przekazy srodków masowych,chciwość doprowadzi ludzkość do zagłady i to się dzieje na oczach :E sterowanie masami coś pięknego :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa dramat w każdym calu a Gigus to robi sobie w tym momencie antyreklamę sygnując to logiem marki Premium :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie widzialem zagietego VA bez tzw "batmana" czyli wycieku podswietlania spowodowanego gieciem matrycy wiec jesli o to chodzi to "normalne" :D A reszta problemow to jest katastrofa, wrzucilbym im to na FB na glowny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja oddałem Aorusa, przypakowany świecidełkami ten pierwszy model, wziąłem Asusa PG279Q za 2000 zł z pełną gwarancją z morele, i co prawda także ma swoje wady ale najlepszy ze wszystkich monitorów które testowałem. No jeszcze bardzo dobry był AOC 27 cali z matrycą TN, ale niestety kolorki gorsze jak się zmieniało pozycję. Także coś za coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się nowy soft do tego monitora i w opisie jest, że naprawia problem z podświetleniem "w niektórych grach" (dyplomaci, nie ma co :lol2:). Ciekawe czy to moje zgłoszenie na które nie odpowiedzieli ich oświeciło czy kogoś innego. Fajnie, że wspierają swój produkt bo nie każdy producent tak robi ale mogliby jeszcze spaczować ten kosmiczny clouding bo wiele w życiu widziałem ale czegoś takiego nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mogliby jeszcze spaczować ten kosmiczny clouding bo wiele w życiu widziałem ale czegoś takiego nie.

Coś jest nie halo z tą technologią, skoro nie potrafią tego ogarnąć. Wszelkie cyfrowe kompensacje niestety są guano warte (spadek kontrastu). Także niech te producenty matryc popracują nad rozwiązaniem problemu (może dodatnie jakiegoś materiału między warstwami), bo nierównomierności są prawdziwym problemem na LCD. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...