Skocz do zawartości
Introverder

Laptop MSI grzejący sie w grach pod 100 stopni (w systemie do ponad 90 st.)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Zgłaszam się do Was z taką sprawą, a właściwie problemem.

 

Niedawno kupiłem taki oto laptop:

 

https://www.x-kom.pl/p/495340-notebook-laptop-173-msi-ge75-i7-9750h-16gb-2561tb-win10-rtx2070-144hz.html

 

 

Jest to MSI GE75 Raider 9SF-471PL. Mam go nieco ponad 2 miesiące. Zastosowany w nim CPU to i7-9750H oraz karta graficzna RTX 2070.

 

 

Problem jaki z nim mam jest taki, że grzeje się NIEMIŁOSIERNIE od początku .. W grach CPU dobijało do 100 stopni a może i ponad, bo takie były pomiary w niektórych pozycjach w programach mierzących w stylu HWiNFO64 czy HWMonitor. W systemie też laptop potrafił ostro szumieć, co wskazywało na wysokie temperatury nawet przy instalacji jakichś programów i spokojnie rozgrzewać się do ponad 90 stopni..

 

 

Próbowałem różnych rzeczy - podkładki chłodzące Cooler Master Ergostand III, Glacier NC400 czy Trust GXT 278, z czego ostatnia miała w odróżnieniu od pierwszych kilka wiatraków i to w miejscach koło kratek od CPU i GPU na spodzie.

I o ile wstawienie samej podkładki daje może parę stopni zysku temperatur, tak mi się wydaje, to sam nawiew od nich nie zmienia absolutnie nic.

 

 

Czyli dopasowanie podkładek nie odniosło żadnego efektu niemal, więc jak pamiętam poszedłem w dalsze rozwiązania - softwarowe mające na celu zbicie napięć.

 

Stanęło ostatecznie na obsłudze programu ThrottleStop, w którym to zmieniając suwaki "Offset Voltage" w zakładce "CPU Core" oraz "CPU Cache" osiągnąłem ostatecznie zbicie napięć o 160 mV. Początkowo była to wartość -120mV, bo na -130mV w "CPU Stress Test" w Intel Extreme Tuning Utility (zwanym skrótowo XTU) wywaliło błąd i myślałem, że jest niestabilnie, ale potem już się to nie zdarzyło jak zrobiłem po iluś dniach drugie podejście do UV CPU i wtedy wyszło, że system crashuje na -180mV, zaś system zdawał się stabilny na -175mV, chwilę puściłem jakieś klipy, zrobiłem "CPU Stress Test" 30-minutowe i zaliczyło bez zwiechy. Dla spokoju dałem -170mV i odpaliłem GTA 5 - 2 razy w niecałą godzinę jak pamiętam wywaliło z gry z info o błędzie, więc zmniejszyłem napięcie na -165mV i to było chyba stabilne, bo potem przez już nie pamiętam 2-3 godziny było ok. Następnie odpaliłem "Wieśka 3" i tam z kolei wywalały błędy na niebieskim ekranie wieszając system przy wspomnianych -165mV, więc znowu obniżyłem napięcie o 5mV i parę godzin na -160mV w "Wiedźminie 3" i wydaje się ta wartość stabilna.

 

 

Co do efektów UV - bez niego ciągłe zbijanie zegarów w grach, z nim efekty połowiczne, bo nawet na -160mV przy 6 zegarach na 4.0 GHz i UV CPU na poziomie -160mV - czyli ustawienie domyślne (dla 5-ciu aktywnych rdzeni ustawieniem domyślnym jest 4.1 GHz, dla 4-ech 4.2 GHz, dla 3-ech 4.3 GHz, dla 2-óch 4.4 GHz, dla 1-ego 4,5 GHz) - temperatury i tak mają peaki wg pomiarów do 95 gdzieś, zaś normalnie to do lekko ponad 90 stopni gdzieś.

 

Zatem nie zostało mi nic innego jak obniżyć również zegary - i dopiero zbicie 6 aktywnych rdzeni do 3,4 GHz (5-ciu do 3,5 GHz z 4.1, 4-ech do 3,6 GHz z 4.2, 3-ech do 3,7 GHz z 4.3, 2-óch do 3,8 GHz z 4.4, 1-ego do 3,9 GHz z 4,5 GHz - po prostu zrobiłem symulację kolejnej ilości pracujących rdzeni z dodawaniem 0,1 GHz dla o 1-ego rdzenia mniej - tak jak domyślnie było, tyle, że zaczynając od poziomu 3,4 GHz a nie 4.0 GHz) sprawiło, że temperatury CPU w grach zaczęły mieścić się zasadniczo w przedziale 70-80 stopni, z peakami do 84-85 stopni maksymalnie, zaś w grze rzadko obserwowałem to zjawisko.

 

 

Jednak jest to rozwiązanie, które zabiera trochę mocy prockowi tak(?), laptop nadal nie jest specjalnie chłodny, choć jak rozumiem nie jest to już b. zła temperatura, zaś ThrottleStop muszę uruchamiać za każdym razem po starcie systemu.

 

 

I zastanawiam się w sumie co robić? Grafa osiąga w GTA 5 czy Wiedźminie 3 maksymalnie gdzieś 78 stopni, a średnio 77 stopni ostatnio. Wyniki już po UV, który nie zmienił chyba jej temperatur jak pamiętam, zaś zwiększył wydajność może o 7% dzięki wyższym zegarom. Ale grafa jest w miarę ok, z tym, że też fajnie byłoby zmniejszyć jej temperaturę, by móc obniżyć manualnie tempo pracy wentylatorów, bo nie ma aktualnie rezerwy specjalnie na to temperaturowej. Łącznie cały laptop mocno szumi jednak i by go wyciszyć musiałbym zbić jeszcze temperatury i coś zrobić ogólnie by się to cholerstwo tak nie grzało, bo nad klawiaturą to jajko można usmażyć jak się uruchomi grę bez UV i bez downclockingu, a klawiatura bez tych operacji na CPU też jest nieprzyjemnie gorąca.

 

 

MSI napisało mi tylko, że jak zmienię pastę to stracę gwarancję. Zero reakcji na wzmianki o grzejącym się tak lapku! A z problemem pozostałem w sumie.

 

 

I tak zacząłem myśleć, że skoro tak to może trudno i lepiej oddać do jakiegoś serwisu, wybrać może dobrą pastę termo ala Thermal Grizzly Kryonaut do aplikacji, tylko nie wiem czy to da wystarczający efekt. No i stracę gwarancję chyba..

 

Co mi radzicie w mojej sytuacji? Wydaje mi się, że ten laptop konstrukcyjnie jest b. źle rozwiązany, bo w grach CPU osiąga wyższe jeszcze temperatury niż w "Stress Test" w XTU - Intel Extreme Tuning Utility.

 

 

A i w systemie w sumie z powodu grzania się CPU mam na stałe ustawienie takie jak dla gry - 6 akt. rdzeni to 3,4 GHz (z 4,0 GHz), 5 - 3,5 GHz (z 4,1 GHz), 4 - 3,6 GHz (z 4,2 GHz), 3 - 3,7 GHz (z 4,3 GHz) 2 - 3,8 GHz (z 4,4 GHz), 1 - 3,9 GHz (z 4,5 GHz) oraz jeszcze UV -160 mV i wtedy w systemie temperatury może momentami przekraczają aktualnie 70 stopni, bo dokładnie nie było okazji za często widzieć zmian, zaś przy jakimś surfowaniu czy mało wymagających rzeczach widzę, że temp. w spoczynku przy takim UV i downclockingu są zdecydowanie poniżej 60 stopni - chociaż tyle.

 

 

Dobre jest chociaż tyle, że znalazłem sam i kombinując sam jakieś wyjście z problemu, choć jest ono zdecydowanie nieidealne :/. Zbijane zegary, nadal ciepły laptop w grach (choć w systemie już chyba nie tak), a do tego dosyć głośny.

 

 

Jakbym zbil zegary jeszcze bardziej, to by już w ogóle ten procek chyba tracił za dużo mocy, więc uznałem, że przynajmniej postaram się by w peakach dociągał maksymalnie do 85 stopni, zaś poza nimi do 70-80 stopni póki co - w grach. W systemie nie robiłem jakichś instalacji, by sprawdzić jak teraz by wyglądały temp. ale liczę, że nie powyżej 70 stopni zasadniczo mam nadzieję.

 

 

Acha, w grach to nawet Cooler Boost robiący z laptopa wodospad NIC nie pomaga w zbijaniu temperatur i ogólnie temperatury z tym CPU to jakaś MASAKRA w ogóle!!.. Dobrze, że komp jest cichy teraz przynajmniej jak się nie gra, choć jakby coś się instalowalo to nie wiem czy też nie włączałyby się nieco wyższe obroty.

 

 

Mam chociaż to małe szczęście, że przynajmniej CPU się daje tak mocno UV, bo mimo że to nie daje dużego efektu, to gdyby trafiła mi się gorsza sztuka procesora, to pewnie by uzyskać przyzwoite temperatury musiałbym zbijać zegary znacznie bardziej jeszcze :/.

Edytowane przez Introverder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na gwarancję i nic nie kombinuj, skoro się tak przegrzewa, to oni mają to zrobić. Po gwarancji ciekły metal (jak nałożysz w trakcie gwarancji to ją stracisz). Ciekły metal zbije Ci temperatury(choć trzeba uważać, żeby układ chłodzenia był z miedzi, a nie z aluminium, bo zostanie z niego pył).

 

Skoro undervolting i podkładka nic Ci nie dają, to widać, że coś nie halo z laptopem. Masz gwarancję to z niej skorzystaj, tak będzie najprościej i nic nie zepsujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak - sam pięknie zbadałeś temat i doszedłeś do starej prawdy - to Intel dał ciała wraz z producentami laptopów, oferując takie grzałki. 6-rdzeniowe procki w 14nm niestety nie mogą pracować na full. Już 8750H miał spore problemy, a co dopiero 9750H. Zmniejszenie offsetu o 160 to przyzwoity wynik, zbicie zegarów jest JEDYNYM sensownym rozwiązaniem. 80+ stopni dla procesora mobilnego to normalne warunki pracy. Sam w lapku wymieniłem procek o TDP 37W na 47W, lekki UV + lekkie zbicie zegarów i można korzystać. Pamiętaj też, że komputer działając na wysokiej wydajności żyłuje zegary na maxa - czasami zupełnie niepotrzebnie, sprawdź sobie użycie poszczególnych rdzeni i po prostu obniż zegary (jak już to zrobiłeś) do poziomu, gdzie nie będzie Ci to kradło wydajności. Możesz rozważyć również wyłącznie HT - obniża to nieco temperaturę, ale sprawdzi się głównie w grach które nie wymagają 8 wątków.

 

Lepiej jest założyć kaganiec na takty + UV aniżeli pozwolić sprzętowi się przegrzewać i doświadczać throttlingu. Pomoże tu jedynie ciekły metal ale jak koledzy piszą, sam tego nie zrobisz bez utraty gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam posiadam taki procesor tylko z RTX'em 2060 w laptopie, który tez mam dopiero 2 miesiące i mi nie przekracza 75 stopni laptop na podkładce Glacier w grach. Cały czas mam uruchomiony program do sprawdzania temperatur, w dodatku nie mam odpalonych wentylatorów na max. Dlatego dziwi mnie, że inne laptopy dochodzą do takich wielkich temp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra pasta termo też powinna zrobić robotę może. Tzn. myślę o Thermal Grizzly Kryonaut, tyle, że kosztem gwarancji to.

 

 

Przeleciałem trochę topiców i wydaje się że to może w przypadku MSI i ich past zbić naprawdę dużo temperatury. Wygląda na pasty tragicznej jakości jak zgaduję i fatalnie zaaplikowane może.

 

A i nie wiem czy są tam też termopady, ale w razie co może je też należałoby wymienić w razie co(?).

Edytowane przez Introverder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ja tam wychodzę z założenia, żeby trochę dołożyć do mobo i nie kupować tych najtańszych, jak ktoś siedzi trochę dłużej na podstawce, żeby poniżej jak zajdzie potrzeba móc tam wsadzić coś naprawdę mocnego, mimo że na ten moment kupujemy coś pokroju 7500F. Nie raz widziałem, że ktoś na słabszej płycie, która była tylko 150-200zł tańsza od dużo lepszej, po latach wsadził coś mocniejszego z większą ilością rdzeni i nagle sekcja zamiast 50 stopni ma ponad 80. Więc jak już ktoś się przenosi z AM4 na AM4 to niech aż tak bardzo nie oszczędza na tej płycie, bo później sobie tam wsadzi jakiegoś 8800X3D i nie będzie miał żadnych problemów.  Sam też jak Ty kupiłem 4 lata temu MSI Gaming Plus z tym, że X570 i był to jeden z tańszych X570 z sekcją pewnie gorszą niż wypasione B550 i dałem za nią równo 725zł, ale miała już ALC1220. Siedziałem tam do niedawna na starym Ryzenie 3700X i też mnie trochę kusiło przejście na AM5. Ale do mojego grania stwierdziłem, że wykrzesam jeszcze co się da z AM4, pewnie mnie co niektórzy zjecie, ale kupiłem 5800X3D chyba niecałe dwa tygodnie temu. Na starego 3700X już jest chętny za 450zł na wtorek po świętach, więc potraktujmy to, że dopłata to 750zł. Temperatury na sekcji podczas Cinebenchu mam w okolicach 49-50 stopni, w grach to nawet nie mówię, a widziałem jak niektórzy na płytach 200zł tańszych mieli ponad 80 i jestem zadowolony. Tak więc jak na pewno nie ma co dzisiaj polecać komuś "martwej" podstawki jak ktoś składa zestaw od nowa, ale nie do końca za wszelką cenę trzeba od razu iść w AM5, gdy komuś zależy żeby tanio zrobić upgrade samego procka, no i wszystko zalezy ile ta dopłata wyniesie. Ten 5800X3D w rozdzielczości i fpsach jakich gram starczy mi jeszcze na dość dług, mimo, że ma dwa lata jest naprawdę spoko i dopiero jak mi zacznie brakować mocy ze strony CPU zmienię na AM5 i jakiegoś dobrego X3D. Na ten moment przesiadka z dopłatą 750zł moim zdaniem całkiem w porządku, patrząc na ile zyskałem w grach.
    • Ja się dziwie tym młodym PiSiorom, co dostali posadki w ministerstwach. Ja rozumiem, że jak się kradnie to tak aby nikt nie mógł nas połączyć z tym faktem. Oni podpisywali różne dokumenty swoim nazwiskiem, łamali własne regulaminu/ustawy itd. Przecież te wałki z tym funduszem są tak oczywiste, że głowa mała. Taki Woś czy ten śmieszny Harry Potter z MF byli tylko pionkami w grze.
    • Czemu od razu zakładasz że biogaz ma pokryć zapotrzebowanie niemalże 1:1 a nie zakładasz masy innych inwestycji, które mają zmniejszyć zapotrzebowanie np. na ciepło, czyli termomodernizacje i wspominane nie raz podwyższanie klas energetycznych budynków. Do tego jak najbardziej istnieje możliwość rozbudowy mniejszych źródeł ciepła instalowanych lokalnie.  
    • @Rico650  Rdr 2 potrafi wywalić grę na pulpit bez modyfikacji grafiki. Co do programu to  Speed Way jest dość czuły na UV . Inne benchmerki u mnie przechodzą po kilka razy a Speed Way już nie.  Rdr 2  ostatnio nie chce mi się za każdym razem ładować i pokazuje mi błąd  że mam za mało pamięci.  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...