Skocz do zawartości
Nikelajer

[Problem]Inne/Nowy/W10/Monitor?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

wczoraj moja obecna konfiguracja komputera (sygnatura) postanowiła przestać działać. Ot po prostu wygasł obraz i komputer nie przechodzi post-u. Zero dźwięków, zero błędów na płycie (nawet jak na samym procesorze uruchamiam komputer) więc zacząłem się zastanawiać nad modernizacją. Być może uda mi się załatwić miernik żeby sprawdzić zasilacz i jeśli to będzie to, to póki co tylko wymienię PSU, ale mam wrażenie że jednak padła płyta. Także, jeżeli padła płyta to siłą rzeczy wolę zrobić modernizację grubszą, niż wymieniać tylko ten element. Także w tym wypadku czeka mnie wymiana płyty głównej, procesora, ramu no i zasilacza. Może dorzuciłbym od razu jakiś ssd na nvme.

Zastosowanie to głównie gry AAA w 1440p. Karty graficznej nie zamierzam póki co zmieniać.

Widzę, że wszędzie obecnie trwa wojna w kwestii CPU i7-9700k vs r7 3700x. Z racji zastosowania na gry chyba bardziej byłbym skłonny na intela.

Co byście doradzili?

 

Edytowane przez Nikelajer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 3700x, dowolna b450 od msi z dopiskiem max, crucial ballistix 3000mhz CL15 2x8gb, seasonic focus 550w, adata sx 6000pro. Intel wyjdzie drożej, mobas do intela drożej a dużej różnicy w fps nie ma test, no i ryzen jednak ma tą wielowątkowość a nie gołe 8 rdzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im dłużej czytam tym bardziej się nastawiam na tego ryzena właśnie. Ale z dostępnością płyt od msi w wersji max już tak za różowo nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można wziąć MSI X570-A PRO (spokojnie ogarniała ryzena 3800x po OC), i tak wyjdzie taniej niz i7 9700k + z390, na którym mógłbyś go normalnie podkręcić.

Edytowane przez poof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im dłużej czytam tym bardziej się nastawiam na tego ryzena właśnie. Ale z dostępnością płyt od msi w wersji max już tak za różowo nie jest.

 

 

Bez problemu dostaniesz wersje msi b450-a pro max, może odrobinę trudniej będzie gaming plus max. Co do procka to brałbym 3700x ze względu na wielowątkowość, ten 8/8 kiedyś zacznie się pocić. A jeśli chodzi o różnice w grach to nie przesadzajmy jest jakaś, ale nie, aż tak wielka. Natomiast jeśli chodzi o reszte programy, aplikacje to zmiata gołe jajca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie można bez problemu ją dostać? szukam i szukam i wszędzie brak towaru.

 

edit:

napięcia aktualnego psu sprawdziłem i wyglądają ok. czyli płycie się zmarło. Chyba że jest możliwe, że procesor wyzionął ducha. W każdym razie czy mobo czy cpu to platformę trzeba odświeżyć ;)

 

edit2:

 

po kolejnych burzach mózgów na podstawie propozycji @poof złożyłem taki zestaw: 

https://proline.pl/koszyk/a3b34a26

 

Procesor AMD Ryzen 7 3700X AM4.                                                1495 zł

MSI B450 GAMING PLUS AM4.                                                   439 zł

Pamięć Crucial Ballistix Sport LT 8GB DDR4-3000 CL15 BLS8G4D30AESBK.    169 zł

Zasilacz Seasonic FOCUS Plus Gold 650 (SSR-650FX) 80Plus Gold 650W.        389 zł

Chłodzenie procesora SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2.                            149 zł

 

z nvme póki co zrezygnuje. Mam jedynie dylemat co do płyty głównej- po pierwsze, nie jest to wersja MAX, ale flashbackiem sobie bios wgram jakby nie miał tej wersji, która odczyta procesor. Po drugie czytam ciągle o problemach z cold bootem... ogólnie, jeżeli warto, to jestem w stanie dopłacić do x570 np. aorus elite, aczkolwiek jak widzę te ceny i ich historię to jakaś masakra. 100 zł w kilka dni w górę.

Edytowane przez Nikelajer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:thumbup: jednak jeśli potem dozbierasz to dokup cooler.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o masz, dobrze że przypomniałeś bo nie zauważyłem że go nie ma ;) dorzucone do zestawu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, sprzęt dojechał, wszystko zamontowałem, odpalam. Ładnie się ledy pozapalały na płycie i w ogóle, ale na ekranie czarno. Po chwili płyta piszczy, jeden długi, trzy krótkie- sprawdzam w instrukcji- brak karty vga. Myśle ki diabeł, przecież karta jest, kabel z psu pociągnięty, displayport podpięty,monitor włączony..

Po kilkunastu próbach włączenia/wyłączenia, włożenia w drugi slot pci-e, uzycia innego kabla znalazłem na necie temat, gdzie ktoś poradził podpiąć komputer pod inny wyswietlacz, bo niektore monitory mają problemy z wyswietlaniem biosu i przeskakują od razu do windowsa. No ale że sprzęt nowy to windowsa nie uruchomi bez reinstalacji- szybka akcja, podpiąłem komputer do TV. Obraz się pojawił- no to sukces. reinstall windowsa, windows zainstalowany no to komputer odpinam od tv i podpinam monitor.

No i zonk. Bo dalej piszczy jak poprzednio ze nie wykryto karty vga. Jutro podepnę go znowu do tv, poszukam czegoś w biosie, zainstaluje sterowniki do wszystkiego i sprawdzę. Może ktoś miał coś podobnego i poratuje żebym na pół dnia tv nie blokował? ;)

 

edit:

ok, po podłączeniu do tv co zrobiłem:

w biosie zmieniłem fast bios na disabled (chyba z 10x restartowałem zanim udało mi się w bios wejść..)

zainstalowalem stery do chipsetu, do monitora, do grafiki. update windowsa.

po podpieciu monitora bez zmian- dalej sygnał no vga detected, ale po ok 10 sekundach monitor się ładuje i obraz jest. Można powiedzieć sukces ale denerwujące jest takie uruchamianie. spróbuję jeszcze zaktualizować bios do najnowszej wersji i zobacze co z tego będzie- tylko nie wiem czy znowu do tv nie musze isc zeby w bios wejsc bo monitor zaskakuje po tych 20 sekundach dopiero, tak samo jak klawiatura wiec zadne F2 czy del nic nie daje.

 

edit2:

po wszelakich próbach różnej maści uruchomienie boota w tryfie uefi i legacy (opcja CSM odblokowana) spowodowało, że w końcu monitor był widoczny i wyświetlał normalnie post, a błąd vga not detected ziknął. Nie działała natomiast klawiatura (Corsair Strafe)- znalazlem w sieci informacje żeby przytrzymać F1 i klawisz windows lock przez 5 sekund i klawiatura powinna zaczęła działać w biosie.

 

edit3:

ponieważ musiałem restartować bios to problem powrócił. W czeluściach Internetu ktoś podał link do strony nvidii: https://www.nvidia.com/object/nv-uefi-update-x64.html. No i wyszło, że moja karta wymagała aktualizacji. Problem zniknął jak ręką odjął. 

Edytowane przez Nikelajer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...