Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,czy gdzieś w PL są dostępne customowe obudowy na zamówienie ?? i czy takie obudowy się opłaca kupować jak są to gdzie i w jakich cenach ?? ktoś coś ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chcesz miec bude jakiej nikt inny nie ma lub/i zalezy ci na wymiarach do 0,5mm lub/i chcesz zagospodarowac wnętrze idealnie to nie kupisz idealnej budy w sklepie - zostaje tylko na zamowienie, wiec nie da sie porownac oplacalnosci no chyba ze np nie zalezy ci na tych rzeczach a np wymiary mozesz nagiąć to wtedy kupienie gotowej bedzie napewno tansze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elder robi swoje skrzynki - Black Ice, ale widziałem tylko jeden egzemplarz starszej wersji, który był u kogoś.

 

Zrobienie custom obudowy to cięższy temat. Jeśli chcesz, żeby ktoś to zrobił stricte pod Twoje wymagania, to szykuj się na wydanie grubych hajsów, bo potrzeba sporo czasu na zaprojektowanie wszystkiego, potem zrobienie prototypu oraz finalnej wersji, bo za pierwszym razem nigdy wszystko nie wyjdzie idealnie. Licz ze dwie średnie krajowe na taką obudowę (jak nie więcej), jeśli ma być większych rozmiarów i ma to być profesjonalnie zrobione co do 0,5mm, z dobrych materiałów i fajnie wykończone. Skorzystanie z czyjegoś gotowego projektu byłoby tańsze, o ile ktoś zgodzi się poskładać taką budę dla Ciebie. Generalnie custom obudowy ludzie zawsze robią stricte pod siebie, często pod jeden, konkretny projekt, więc potem nie każdemu pasują rozwiązania, które zostały zastosowane. Prościej jest kupić normalną, fabryczną obudowę i potem ją zmodować pod własne potrzeby. W takich sprawach warto napisać do Eldera lub iksmodiwa.

 

Z ciekawych obudów robionych w "manufakturach" masz Hex Gear (Modele R80 i R40), ale coś ostatnio nic nie robią, Case Labs - ogłosili upadłość, ale sporo ich obudów krąży po necie, czy Parvum - przez ręce przeszły mi ich 3 obudowy, wszystkie mocno modyfikowane względem oryginalnych projektów. Generalnie ogarną Ci wszystko, nawet zrobią obudowę od zera, ale są z UK, więc licz się z wysokimi kosztami, bo każda przeróbka względem oryginalnego projektu słono kosztuje.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz warunki warsztatowe to robisz sam full custom budkę dokładnie pod własne wymagania,

Black Ice Alpha poza unibody zrobionym w firmie na zamówienie była robiona z aluminium w domowym warsztacie.

No doszły szyby akrylowe wycinane laserem i lakierowanie proszkowe.

 

Czasochłonny temat,masa narzędzi i skill oraz cierpliwość konieczne...i masz dokładnie to co zaprojektowałeś i wymyśliłeś.

To budka dedykowana do LC z 2x560mm chłodnicami...nic takiego nie było na rynku to sobie zrobiłem i z bani.

 

 

 

p1490613emr6u.jpg

 

 

 

Robiłem też benchtable (Unibench) pod moje potrzeby

i midi tower Slipstream do AC według konceptu Darwinmachines.

 

 

 

p1590994lvsnu.jpg

 

 

 

I inne full custom budki.

Koszty zależne od zaawansowania projektu,w skrócie...drogo.

To co unikalne i solidnie wykonane nigdy nie jest tanie.

 

Krótko...jak kto się uprze to zrobi full custom dowolną budę

idealnie dopasowaną do własnych potrzeb.

 

Pytanie czy się opłaca to robić podsumuję tak...jeśli na rynku nie ma ani jednej seryjnie produkowanej obudowy

która Tobie pasuje 100% to albo robisz full custom albo bierzesz co jest dostępne i nie walczysz.

 

99% userów kupi seryjną budkę,przymknie oko na jej niedoskonałości i po temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej 99,999% :D

 

Customowe budy są mega, przynajmniej niektóre projekty strasznie mi się podobają, niestety koszt i ilość czasu którą trzeba poświęcić, żeby coś sobie dobrze zaprojektować, zrobić i potem pewnie parę razy zmodyfikować poraża :)

 

@Autor

Pewnie jak rzucisz gdzieś ogłoszenie, że dasz 10k za zrobienie budy pod siebie według wytycznych z jakąś zaliczką na projekt to się do Ciebie ktoś zgłosi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10K może wystarczy a może nie. Sporo firm podbije cenę do 20-30tys abyś się odwalił albo zapłacił extra za poświęcony czas na projekt. Firmy robiące takie rzeczy preferują jako odbiorców inne firmy, które staną się stałym klientem i będą zlecać różne projekty do wykonania.

 

Przykładowo średnia cena za wykonanie stołu pomiarowego do jakiejś części, zazwyczaj waha się w granicach 20-60tys euro. W zależności od gabarytu danej części.

 

Wykonanie obudowy z projektem nie będzie się za bardzo różnić od tego. Będzie po prostu drogo i każdy zakład oferujący obróbkę CNC jest w stanie to wykonać. Projektant CAD/CAM i później operator CNC to dość wysoko płatne stanowiska. Co oznacza, że 40-70zl będzie kosztowała godzina pracy. Do tego trzeba zarobić na księgową, sprzątaczkę, kapitał firmowy. Trzeba też kupić materiał, zamortyzować mega drogie maszyny, podatki i opłaty. Jak się wszytko doda, to obstawiam 150-250zl stawki godzinowej netto do zapłaty. Do tego co się nazbiera dojdzie jeszcze 23% VATu.

 

 

ps. obudowy Hex Gear to nie do końca indywidualne zamówienie, raczej produkcja nisko seryjna ale ciągle seryjna. Koszt projektu rozbija się już na wiele zamówionych sztuk. Przy zamówieniu tej jednej jedynej, koszt projektu będzie przytłaczający ;)

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli samemu nie potrafi się projektować, to najlepiej szukać studenta zapaleńca, który zrobi projekt taniej, ale wiadomo, że jakość wtedy może ucierpieć. Prawie wszystkie custom obudowy robią zapaleńcy, jak Elder, którzy sami projektują sobie obudowy. Odpada wtedy ten koszt. Co do produkcji, to najlepiej jak się Elder wypowie, ale z własnych doświadczeń mogę powiedzieć, że 90% firm z odpowiednim parkiem maszynowym zbywa jakiekolwiek zamówienia na drobne i jednostkowe rzeczy, rzucając zaporowe ceny lub po prostu się nie odzywając. Jeśli nie masz kogoś znajomego z dostępem do parku, który byłby w stanie to przepchnąć, czy wykonać po godzinach, to pchasz się w spore koszty.

 

Chcesz custom budę - pisz do Parvum, zrobią Ci wszystko, bo mają i park maszynowy i CADowców, ale licz grube hajsy, bo za proste przeróbki obudów, które mają dostępne na swojej stronie liczą po 100-200 funtów i to w sytuacji gdy dajesz im gotowe pliki, więc koszt projektu i produkcji od zera będzie znacznie, znacznie wyższy.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieraz nawet jak firma jak idzie wytoczyć w parku kilka pierdółek, to płaci się za byle ucho po 500-1500zl co wygląda jak gałka do mebli kuchennych.

 

Jak już się podejmują dodatkowych małych zleceń, to cena zwala kontroling i właściciela MPK z nóg. Najniżej zszedłem chyba do 50zl za kosteczki cięte i frezowane z gotowego profilu teflonu. Mało pracy ale zamówienie było nisko seryjne na jakieś 50 sztuk. Całość i tak około 3000zl kosztowała. Ale to taki "partner biznesowy" z częstymi zamówieniami od nas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale zalezy co kto rozumie przez obudowe custom - dla mnie np to tylko wymiary zewnętrzne, ewentualnie zrobienie custom chłodzenia (wodne czy air) do elementow

 

np wskazcie mi obudowe do ktorej wejdzie mobo itx + gpu mini i na gpu i cpu bede mogl dac noctue d14/d15 lub obudowe na większą ilosc dyskow (np 12-16 a ktora bedzie dosc mała)

 

 

1-2lata temu odkrylem sposob jak robic w miare tanie budki o dowolnych wymiarach - panele lasercut plexi/alu/ew nierdzewka a szkielet budy z paneli alu - takich budek wykonałem 4 sztuki łacznie (3 dla ludzi, jedna do koparki mi zostala) niestety foty przepadły :(

 

 

cos w tym stylu

 

xd1o8k4j.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To taki stojak bardziej niż buda. Dobry patent pod bardzie serwerowe podejście. Jak ma być to co Elder chyba giął i wycinal, to nie ma porównania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To taki stojak bardziej niż buda. Dobry patent pod bardzie serwerowe podejście. Jak ma być to co Elder chyba giął i wycinal, to nie ma porównania.

 

panele są z kazdej strony wiec mozna uznac ze buda ;), zamiast kart mozna dac np 12x hdd a jak sie uprzesz to nawet gpu na riserze wejdzie (20cm)

 

poza tym napisalem ze kazdy wymaga czego innego, gusta tez są inne - elder odwala dobrą robote ale subiektywnie mi jego konstrukcje nie podchodzą, wole ostre/kanciaste kształty niz zaokrąglone do tego raczej mniejsze (itx/matx) niz jakies klocki 30-40kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Full custom buda ma sens jak kto miał kilkanaście seryjnych budek,modyfikował je aż mu to obrzydło

i doszedł do wniosku że kompromisy seryjnych konstrukcji to zło

i trzeba od podstaw coś zrobić aby w 100% pasowało do potrzeb.

 

 

Zanim w full customy poszedłem na całego to modyfikowałem sobie i chłopakom z forum z 30 seryjnych budek.

Full custom case to pewien etap moddingu do którego doświadczenia zbiera się często przez lata.

 

Autor topicu nie określił czego dokładnie potrzebuje więc nie będziemy wałkować tematu

jakie to wygeneruje koszty wykonania.

Dla mnie tylko full custom budy pod autorskie LC mają sens (chociaż robiłem od podstaw i pod AC budki)

 

Jak kto nie chce korporacyjnych śmieci z blachy na konserwy rybne i plastiku

a coś unikalnego i ciekawego w formie co jest podatne na modyfikacje

to jest przecież kilka fajnych budek full alu do LC na rynku.

 

Przykładowo Bykski Veneno.

Modułowa konstrukcja w stylu IN WIN S-Frame ale za marne 286 usd.

 

https://ggflan.com/the-seasonic-build-computex-2019/

 

 

 

P1122450.jpg

 

 

Czy budki z Malezji ... Zeaginal.

https://pl.aliexpress.com/item/32999969905.html?spm=a2g0o.detail.1000060.2.7b5948c8VkS55o&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.139616.0&scm_id=1007.13339.139616.0&scm-url=1007.13339.139616.0&pvid=bf55b2a6-12e3-405d-b4d3-bf25897fcf5d

 

 

HTB1tLI1QNYaK1RjSZFnq6y80pXaW.jpg

 

 

 

Można kupić gotowca ale w sumie to zrobienie takiej lub podobnej konstrukcji to pikuś.

Eragona w wersji XL robiłem dłuższy czas temu i takie customy na początek przygody z projektowaniem polecam.

Zabawa jak z klockami Lego.

 

 

rend1ddj7p.jpg

 

 

rend5jpu6f.jpg

 

 

Michał zrobił fajny demo projekt na event w tej budce.

A teraz pewnie jego Eragon zbiera kurz na strychu :)

 

 

23215773_170569410610mjue0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staszek "tips" wiertelak tez robi niezle skrzynki z metalu w ulubionych klimatach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staszek robi demo projekty diaxem spawarą sprajem z puchy których jakość wykonania jest jak w ghetto modach z 2006 roku

i jeśli o taki modding PC chodzi to nie ma w nim kompletnie nic

co mnie interesuje.

 

Jednak dla początkujących modderów jest to doskonały punk wyjścia

i sposób na zdobycie doświadczenia.

 

Bierzemy gruza z blachy na konserwy rybne,tniemy,poprawiny lakierujemy i mamy autorski projekt

który jak się znudzi wywalamy do śmieci i kolejny projekt można pyknąć.

 

Koszty śmieszne a CNC zbędne,tak samo lakiernia proszkowa zbędna

bo wystarczy jak Staszek upaćkać to sprayem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.. Dziękuje za ogrom wiedzy i nakierowanie na temat , wiem co z czym , ogólnie temat nieopłacalny bo nikt nie zrobi tego za "rozsądne" pieniądze czyli dla przeciętnego Kowalskiego . Z tego co czytam nikt nie zajmuje się tym na większą skale ( zaplecze już z gotowcami w czym można wybierać ) bo popytu brak a raczej ludzi z kasą na takie rzeczy . Zostaje zam. indywidualne co wykracza poza zdrowy rozsądek .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafiłeś w sedno.

 

Nie ma firm czy osób priv które full custom case od podstaw zaprojektują w Inventor czy Solidworks

ogarną prace na frezarce CNC plus anodowanie aluminium czy lakierowanie proszkowe

plus waterjet/wycinanie szklanych tafli

na jednostkowe zamówienie.

Hurt owszem,jedna sztuka kosmos koszty.

 

Nikt tego nie tyka,miałem takich zainteresowanych...wystarczy dać kosztorys i potencjalny klient znika jak kamień rzucony w wodę.

Nie da się wejść w full custom profi case i naiwnie wierzyć że będzie to projekt na poziomie kosztów zakupu seryjnej alu budki Silverstone,In Win czy Lian Li.

 

Nie da rady,jednostkowa produkcja jest potwornie droga...podam prosty przykład.

NCASE M1 prototyp kosztował około 2000 usd,potem jak budka weszła do produkcji seryjnej i natłukli tego setki to kosztowała około 220usd.

A to mały szczyl a nie big tower alu.

 

 

http://www.ncases.com/

 

 

Jest mała elitarna grupa wariatów co pakują w to kasę i masę czasu bo chcą,

potrafią,mają skill i silną wolę,nigdy się nie poddają...jak Andreas.

 

Projekt Wing X99 pożarł mu 1000 godzin życia,były dni że po 12-14 godzin walczył w warsztacie.

Sam projektował,sam wykonał giętarkę rolkową do gięcia 8mm tafli aluminium,zbudował własną frezarkę CNC :E

bo zlecenie prac CNC firmie w jego kraju to tysiące euro przy takim projekcie,

zrobił nie tyle PC co dzieło sztuki

ale w tym wszystkim najbardziej godnym podziwu jest nie komp...a siła woli tego człowieka.

To nie projekt LC,to cała Odyseja.

 

Po przejrzeniu worklogu nasuwa mi się jedno stwierdzenie...MISTRZ.

 

Tacy ludzie inspirują.

 

https://www.overclock.net/forum/362-sponsored-builds-case-mods/1609381-sponsored-wing-x99-cnc-milled-scratch-build-completed-35.html

 

 

 

d48cefbd_PdClxxc.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elder to co wkleiłeś to masakra! :D W zasadzie zanim normalny człowiek takie coś zaprojektuje i wykona to będzie trzeba cofać się co najmniej do połowy, bo wyjdzie nowy chipset z nową płytą, nowa grafa i wszystko do wymiany a stary projekt pewnie nie dopasuje się do nowych gratów ;D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh...to HEDT,w rok czasu ogarniesz taki projekt LC a workstation używa się długo,

zwykle nie mniej jak 3-4 lata do zmiany cpu i mobo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...