Skocz do zawartości
Makatak

Problem RAM DDR4

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam problem z ramem, konkretnie HyperX Predator 3200. Mam w tym momencie włożone 4x 8gb na płycie msi 270z M5 i prockiem i7 6700k. Problem polega na tym, że ta pamięć jest niestabilna na jakimkolwiek taktowaniu innym niż stockowe(nieważne czy profile xmp czy ręcznie ustawiane). Najpierw miałem tylko 2x8gb, myślałem, że to może problem z samym ramem, próbowałem zmienić na inne kości i niestety ten sam problem. Próbowałem wyłączać OC procesora, włączać jakiś tryb kompatybilności ram w biosie(który częściowo pomógł, ale błędy nadal się pojawiały, tylko w mniejszej ilości). Do komputera mam też włożone 2 karty graficzne msi 2080 ti i asusa gt 710 pod piąty monitor(miałem problem z podłączeniem piątego na integrze).

 

Pamięć testowałem memtest86. I tu też w zasadzie z tym testowaniem dziwne historie miałem, bo mimo 0 ilości błędów przy taktowaniu i tak niższym bo 2600, to po jakimś czasie zauważyłem crashe komputera, na 99% spowodowane ramem, bo po skręceniu ramu do stockowych zegarów crashe ustały.

 

Ram niby jest kompatybilny z tą płytą główną, procesor raczej też bez problemu powinien taki ram obsłużyć. Nie wiem, czy po prostu mam walnięta płytę główną, czy mimo wszystko jest jakiś problem z kompatybilnością, może między płytą a procesorem, czy czymś innym i przez to jest problem. Nie bardzo mam to niestety jak przetestować, więc jeśli ktoś się z czymś takim spotkał, albo ma jakiś pomysł, jak to dokładnie zdiagnozować czy naprawić to będę wdzięczny za pomoc.

Edytowane przez Makatak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna obsługuje RAM do częstotliwości 2400MHz. Wszystko powyżej tego poziomu to tryb OC, którego działanie nie jest gwarantowane przez producenta płyty głównej, nawet jeśli teoretycznie masz pamięci kompatybilne. Budę masz dość hardcore'ową, więc problemy mnie nie dziwią.

 

Monitoruj temperatury i podnoś napięcia na pamięciach. Układ 4xRAM jest zawsze problematyczny, a wraz ze starzeniem się płyty zazwyczaj robi się coraz gorzej. 1,40V możesz ustawić od razu. Powyżej tego już raczej trzeba ostrożnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budę mam dosyć dobrze chłodzoną, nie wydaje mi się, żeby był problem z temperaturami, a sama płyta jest dosyć świeża, ma niecały rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tą samą płytę główną i niedawno też miałem problem z niestabilnością komputera i losowymi bsodami. Sprawdziłem ram memtestem86 i wykrywało kilkaset błędów (około 700!). kości sprawdziłem pojedynczo z osobna, wszystko było okej, zero błędów. Potem sprawdziłem z powrotem dwukanałowo, tylko że bez xmp na taktowaniach 2133mhz i też zero błędów. Okazało się że z jakiegoś powodu profil xmp przy obsadzeniu dwóch kości nawalił, powodując niestabilność. Ustawiłem taktowanie ramu, timingi oraz napięcie na sztywno, znów odpaliłem memtest86 i przeszedł bez błędów, a sam komputer przestał się crashować/sypać bsodami oraz w grach przestałem doświadczać gwałtownych sekundowych zacięć obrazu i spadków fps.

 

Żeby wykluczyć ryzyko że ram się uszkodził, zacznij od przetestowania każdej z pamięci osobno (zajmie to trochę czasu niestety).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, ja już na sztywno próbowałem, nawet dziś jeszcze raz po tym twoim poście próbowałem na sztywno to ustawić ręcznie i niestety cały czas to samo, a nie sądzę, żebym to źle ustawiał. Kości testowałem, one same w sobie uszkodzone nie są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedmuchaj wszystkie cztery banki na pamięć ram sprężonym powietrzem, może jakiś paproch się tam dostał i powoduje że ram w pewnych miejscach nie styka się. Ewentualnie sprawdź piny w sockecie, czy któryś nie uległ lekkiemu wygięciu.

Edytowane przez Devairment

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mówisz, że RAM jest fizycznie uszkodzony, albo źle włożony, a problem pojawia się tylko przy wyższych taktowaniach? Przecież to nie ma sensu. Gdyby to był problem tego typu, to by nie działały cały czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli testowałeś pamięci pojedynczo na ich deklarowanym taktowaniu i memtest nie wykazywał błędów, to oznacza że są w pełni sprawne i wina leży gdzie indziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...