Skocz do zawartości
Ksamek

32 czy 27" 1440p oraz prośba o ocenę obecnego monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, porównałem sobie ostatnio z pomocą kalkulatora ilość pixeli na cal w przypadku tv 55" 4k oraz standardowego monitora fhd 24". Zdziwiło mnie, że większe zagęszczenie pixeli jest w tym wypadku na 24" monitorze. Skłoniło mnie to do refleksji - skoro pomimo mniejszego zagęszczenia pixeli na cal w 55" 4k odbiorniku niż w przypadku standardowej rozdzielczości fhd i odbiornika 24" treści i tak wyglądają zdecydowanie lepiej to czy zakup odbiornika 27" 1440p (większe zagęszczenie) jest lepszym wyborem niż 32" 1440p (zagęszczenie ~jak przy 24" fhd) w perspektywie rozrywki?

 

Druga sprawa to prośba o subiektywną ocenę szybkości obecnego monitora. HP 25 Omen, 24,5" FHD, TN. Niestety w internecie na próżno szukać jakichkolwiek sensownych testów tego egzemplarza. Do pytania skłonił mnie ufo test wykonany na w/w tv (VA), który wypadł lepiej niż ten HP na TN :E Spierać się można tylko o górne ufo czyli to na najciemniejszym tle (wiadomo va). W myśl zasady czego oczy nie widzą, sercu nie żal, zastanawiam się czy w moim przypadku wystarczającym skokiem jakości nie byłby zakup 27"/32" VA Samsunga czy AOCa zamiast wyczekiwania na IPSy z wyższą responsywnością, której i tak nie wyłapię.

 

UFO test Omena 25, monitor pracował z częstotliwością 120hz, nagrane kalkulatorem 240fps:

 

Dzięki za pomoc. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 27' będzie ostrzej niż na 32' Na 32 w 1440p będziesz miał ostrość jak na 24 w fullHD ot cała filozofia Na 55' to w sumie nie ważne, bo siedzisz od niego kilka metrów i i tak nie zauważysz tej "ostrości" jaka by niebyła.

 

Ad2 Tych omenów jest tyle ...szukaj po numerze seryjnym/po numerze modelu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siedzę 1,5 metra od tv z padem w dłoni i widzę, że pomimo mniejszego zagęszczenia obraz jest lepszy. :) Ten Omen tak się nazywa, HP 25 Omen. Innych Omenów 25 prócz tego nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 27' będzie ostrzej niż na 32' Na 32 w 1440p będziesz miał ostrość jak na 24 w fullHD ot cała filozofia Na 55' to w sumie nie ważne, bo siedzisz od niego kilka metrów i i tak nie zauważysz tej "ostrości" jaka by niebyła.

 

Ad2 Tych omenów jest tyle ...szukaj po numerze seryjnym/po numerze modelu

A Twój AOC poszedł na elektrozłom?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, porównałem sobie ostatnio z pomocą kalkulatora ilość pixeli na cal w przypadku tv 55" 4k oraz standardowego monitora fhd 24". Zdziwiło mnie, że większe zagęszczenie pixeli jest w tym wypadku na 24" monitorze. Skłoniło mnie to do refleksji - skoro pomimo mniejszego zagęszczenia pixeli na cal w 55" 4k odbiorniku niż w przypadku standardowej rozdzielczości fhd i odbiornika 24" treści i tak wyglądają zdecydowanie lepiej

A co w tym dziwnego? Jeszcze większą gęstość pikseli masz w smartfonach, ale czy to znaczy że obraz z niego dasz do oglądania w knajpie/lokalu? No raczej nie ;)

"Siedzę 1,5 metra od tv z padem w dłoni" - no jeśli siedzisz 1.5 metra od 55" to raczej nie jest to normalna odległość przy tej przekątnej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siedzę 1,5 metra od tv z padem w dłoni i widzę, że pomimo mniejszego zagęszczenia obraz jest lepszy. :) Ten Omen tak się nazywa, HP 25 Omen. Innych Omenów 25 prócz tego nie ma.

 

Ale od czego obraz jest lepszy? Od obrazu na 24 calowym monitorze fullHD? Nie sądzę 55' 4K (3996x2160) =83 pixele na cal, 24' fullHD (1080p) =92 pixele na cal.

 

 

A Twój AOC poszedł na elektrozłom?

Nie dostałem jeszcze żadnej odpowiedzi :E

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale od czego obraz jest lepszy? Od obrazu na 24 calowym monitorze fullHD? Nie sądzę 55' 4K (3996x2160) =83 pixele na cal, 24' fullHD (1080p) =92 pixele na cal.

 

:D Doszedłeś do tego o czym napisałem w temacie. Tak obraz jest lepszy, jest ostrzejszy, wyraźniejszy i przyjemniejszy dla oka. Tym samym wysnułem przypuszczenie, że lepiej mi będzie na większej matrycy z zagęszczeniem rzędu fhd niż mniejszej o większym zagęszczeniu.

Edytowane przez Ksamek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D Doszedłeś do tego o czym napisałem w temacie. Tak obraz jest lepszy, jest ostrzejszy, wyraźniejszy i przyjemniejszy dla oka. Tym samym wysnułem przypuszczenie, że lepiej mi będzie na większej matrycy z zagęszczeniem rzędu fhd niż mniejszej o większym zagęszczeniu.

Ale ja do niczego nie musiałem dochodzić, wręcz napisałem Ci o tym już w pierwszym swoim poście. Żadna nowość, Ameryki nie odkryłeś. :E

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie zrozumiałeś. Tak, obraz jest lepszy przy 55' 4K (3996x2160) =83 pixele na cal od 24' fullHD (1080p) =92 pixele na cal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obraz jest lepszy przy 55' 4K (3996x2160) =83 pixele na cal od 24' fullHD (1080p) =92 pixele na cal.

Wiadomo, że 4x więcej pikseli da lepszej jakości obraz. Choć, gdyby oceniać skrawek 1x1 cal, z odległości np. 60cm, to na jednym jest bida z nędzą, a na drugim już tylko bida ;)

 

ps. skąd wziąłeś 3996px. Pierwsze słyszę o takiej rozdzielczości matrycy.

 

ps2. 3840x2160 na 55" daje 80ppi, choć nie rzadko 55" to nieco mniejsze przekątne, np. 54,6" i wówczas mamy bliżej 81ppi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że 4x więcej pikseli da lepszej jakości obraz. Choć, gdyby oceniać skrawek 1x1 cal, z odległości np. 60cm, to na jednym jest bida z nędzą, a na drugim już tylko bida ;)

 

ps. skąd wziąłeś 3996px. Pierwsze słyszę o takiej rozdzielczości matrycy.

 

ps2. 3840x2160 na 55" daje 80ppi, choć nie rzadko 55" to nieco mniejsze przekątne, np. 54,6" i wówczas mamy bliżej 81ppi.

 

Faktycznie, ale ja tylko skopiowałem kawałek tekstu Sary, nie zauważyłem tego błędu. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz.

Przy 32" 1440p i przy 24" 1080p zagęszczenie pikseli będzie identyczne a na wersji 32" przez większą rozdziałkę będzie widać więcej szczegółów - tak będzie tak samo kanciasto jak przy 24" 1080p ale bardziej szczegółowo...w końcu większa rozdziałka to więcej pikseli.

I nie mówcie, że nie bo mam obok siebie monitor 32" 1440p i 24" 1080p... Zagęszczenie jest takie samo, kanciastość czy tam ostrość jest taka sama ale jednak więcej szczegółów widać na 32".

Edytowane przez Noa3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie jak piszesz. Przy większej ilości pikseli na całą klatkę, będzie widać więcej detali (każdy obiekt będzie budowany z większej ilości pikseli, przy identycznej pozycji "kamery").

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka będzie optymalna rozdzielczość do 4K ? Obecnie pracuję na FullHD na monitorze 27'. Taka rozdzielczość to maksymalnie dla 24'.

27' czy 32' dla 4K ?

Edytowane przez desmoRR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

27' czy 32' dla 4K ?

Mam 31,5" 4K, bo nie było nic spełniającego moje wymagania w rozmiarze 27" ( 4K, IPS, 1500:1, szeroki gamut, wysoka jakość reprodukcji kolorów czy gammy ), ale gdyby był taki model 27" to bym go wolał, bo 31,5" jest niepotrzebnie wielki. Skalowanie ustawiłem na 180% :) Pewnie na 27" siedziałbym nieco bliżej, przy skalowaniu 200%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...