Skocz do zawartości
MisieX

Pomoc z wyborem obudowy (do 900zł) i AiO (do ~600zł) do zestawu

Rekomendowane odpowiedzi

Po ponad 8 latach pora na zmianę platformy. Mam ogromny problem z wyborem obudowy i chłodzenia, dlatego liczę na waszą pomoc :)

 

Przydatne info:

  • Nowa płyta główna to Gigabyte Aorus Elite X570
  • RAM 2x HyperX Predator RGB
  • Początkowo R5 3600 + 5700XT lub 2700S, w przyszłości wrzucę albo 3900X albo coś z Zen3
  • Zasilacz nie wybrany jeszcze, ale tutaj nie będę miał problemu
  • Przesiadam się z Corsair 650D, więc lubię większe budy :)
  • Komp będzie stał na biurku
  • Nie zamierzam nic podkręcać (AiO jest głównie dla aspektów wizualnych a nie wydajnościowych)

 

Ogólne wymagania

  • Stawiam na platformę z RGB - nie będę raczej robił lunaparku i tęczy tylko jednolity kolor wszędzie, ale fajnie gdyby wszystkimi elementami (płyta, obudowa, wiatraki, pompa) dało się sterować z jednego miejsca (Gigabyte RGB Fusion)

 

OBUDOWA

 

Budżet do 900zł MAX

 

Must have

  • Miejsce na 2 dyski 3,5"
  • USB C na panelu IO (a.k.a. 3.1 Gen 2)
  • USB 3.0 na panelu IO
  • Audio na panelu IO (zdecydowanie wolę osobno a nie Combo Jack)
  • Okno z boku
  • Filtry przeciwkurzowe

 

Nice to have

  • Panel IO/Przyciski z przodu a nie z góry obudowy
  • RGB integrowalne z płytą
  • eSata lub stacja dokująca na dyski 3,5"
  • zatoka 5,25"
  • Zmieści chłodnicę od AiO z góry (wybór AiO niżej)

 

Can't have

  • Materiałowe meshe od góry (niczym nie zabezpieczone, jeśli można je zakryć to spoko

 

Propozycje

Kolejność przypadkowa. Dołączyłem kilka moich uwag, które zapamiętałem robiąc research, ale chętnie usłyszę Wasze

 

Phanteks Eclipse P600S TG

+ dobra jakość

+ dobre wyciszenie

+ pokrywy na siatki z góry i z przodu

- power na górze

? żywotność materiałowych siatek

 

Phanteks Enthoo Evolv X RGB Tempered Glass

+ bardzo dobra jakość

+ cable management

+ Szkło z obu stron

+ RGB

+ wizualnie w czołówce propozycji (moim zdaniem)

- cena

- power na górze

 

be quiet! Dark Base 700 Black

+ bardzo dobra jakość

+ bardzo dobre wyciszenie

+ RGB

- bardzo ograniczony przepływ powietrza na górze (a chciałbym wydmuchiwać górą z chłodnicy AiO)

 

Fractal Design Meshify S2 Black Dark TG

+ wygląd! Bardzo podoba mi się design tej siatki na froncie (w sumie tylko dlatego ją uwzględniam)

+ cena (najtańsza z propozycji)

+ siatka na całej górze, więc dobry airflow dla AiO, ale...

- ... nie jestem pewien czy chłodnica + wiatraki się zmieści. Boję się, żeby nie zahaczało o RAM

- IO na górze

 

Lian Li PC-O11 Dynamic

+ chyba najlepszy airflow z wszystkich propozycji

+ mega łatwy montaż komponentów i kable management

+ szkło z boku i z przodu

- trochę szerokawa, wejdzie na biurko na styk, tak żeby było mi komfortowo

- brak przycisku RESET (nie mam go też na płycie głównej)

- przestrzeń w środku jest tak duża, że musiałbym kupić AiO z 3 wiatrakami na bok, żeby nie wyglądało to biednie

 

NZXT H710

+ jakość wykonania

+ wygląd

+ Kraken na pewno wejdzie ;)

+ wizualnie w czołówce propozycji (moim zdaniem)

- IO z góry

- Combo Jack

- Brak przycisku RESET (nie mam go też na płycie głównej)

- póki co mała dostępność

 

CoolerMaster MasterCase SL600M

+ wygląd

+ jakość wykonania

+ wyciszenie (budowa kominowa)

+ wizualnie w czołówce propozycji (moim zdaniem)

+ zbliżeniowe podświetlenie IO (dużo siedzę po ciemku, więc przyda się)

- cena

 

AiO

 

Budżet do ~600zł

 

Wymagania (za dużo ich nie mam)

  • Cicha pompka
  • RGB na pompce
  • Mile widziane RGB na wentylatorach
  • Mile widziany tryb pasywny (bez obrotu wiatraków do pewnej temperatury)

 

Propozycje

Kolejność przypadkowa. Tutaj zrobiłem już mniejszy research niż przy obudowach, ale dałem wszystkie te, które podobają mi się przynajmniej wizualnie (także nie proponujcie tutaj innych modeli, ewentualnie te co niżej, ale w innych rozmiarach)

 

CoolerMaster MasterLiquid ML240R

Ładna pompa, Wentyle RGB, dobra cena

 

CoolerMaster MasterLiquid 360R RGB

Podobnie jak wyżej. Jedyne 360 na które mnie stać ;) pasowałoby do Lian Li PC-O11 Dynamic

 

NZXT Kraken X62 v.2

Najpopularniejsze AiO. Najładniejsza pompa (moim zdaniem), dobre wentyle.

 

Corsair Hydro Series H115i Pro

Pompa podoba mi się chyba najmniej, ale nadal ujdzie. Największym plusem jest tryb pasywny (wentyle się nie kręcą do określonej temperatury w układzie) oraz wentyle z łożyskami magnetycznymi (o ile to nie jest tylko marketingowy chwyt...)

 

Corsair H115i Platinum

To samo co wyżej tylko lepsze RGB + wentryle RGB. Drogo - pytanie czy warto dopłacać waszym zdaniem?

 

Deepcool Castle 240 RGB

Podoba mi się design, jedynie to logo na pompie trochę średnio. Dobra cena jak za pełne RGB.

 

 

Podsumowując

 

Byłbym wdzięczny za pomoc w wybraniu obudowy i chłodzenia, które dobrze zgrają się (wizualnie i gabarytowo) z moją płytą główną i RAMem :)

Edytowane przez MisieX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, zacytuje to co napisałem temat obok. Dodam jeszcze że w moim przypadku udało mi się wywrać AiO za 519 PLN więc było kompletnie bezkonkurencyjne.

 

Mój wybór padł na h115i platinium.

 

Wybrałem to AiO ze względu na cene, zarówno kraken x62 i h115i PRO były zauważalnie droższe. Mam to chłodzenie od kilku dni i mogę już wystawić opinie.

 

Pierwsze co mnie zaskoczyło to wydajność. Stockowa pasta i wentyle, 9900KF@5.0, temperatura w occt z avx2 na poziomie 62 stopni. Jak na moje rewelacja.

 

Pompka coolit na maksymalnych obrotach (+-3k rpm) po odpowietrzeniu jest delikatnie slyszalna. W predefiniowanym ustawieniu quiet (+-2k rpm) nie jestem w stanie jej uslyszec nawet po przylozeniu ucha do obudowy.

 

Mój werdykt odnośnie wydajności i kultury pracy - rewelacja, duzo lepiej niz MasterLiquid lite 240.

 

Oświetlenie RGB to kwestia gustu, jest zrobione bardzo dobrze ja jednak tego nie lubie i przełączyłem na jednolity kolor.

 

Wentyle na niskich RPM (600-700) są bardzo ciche, na max szumia ale nie jest to nieprzyjemny dzwięk.

 

Jedyna wada z mojej perspektywy jest to że urządzenie nie zapamiętuje ustawień. Po wyłaczeniu corsair icue wszystko wraca do defaultowych ustawien (RGB oraz ustwienia rpm pompy i wentyli).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, zacytuje to co napisałem temat obok. Dodam jeszcze że w moim przypadku udało mi się wywrać AiO za 519 PLN więc było kompletnie bezkonkurencyjne.

 

No tak, ale co mi po tym, że Tobie udało się wyrwać za 519zł, skoro ja musiałbym wyłożyć minimum 650zł? O ile nie podzielisz się kodem promocyjnym lub namiarami na sklep to za dużo mi ta wypowiedź nie pomaga. Wersja Pro ma te same wentyle (ML bearings) tylko bez RGB, więc wydajnościowo powinna wyjść identycznie. Z kolei z RGB mogą być problemy tak jak piszesz.

 

Za 600zł mogę mieć Master Liquid 360, które w dodatku jest oficjalnie wspierane przez Gigabyte (https://www.gigabyte.com/MicroSite/512/partners.html).

 

Największy problem mam z obudowami...

 

Póki co skłaniam się ku:

- Phanteks Evolv X

- CM SL600M

- Ewentualnie Lian Li jeśli sparowałbym ją z Master Liquid 360

 

Może ktoś mógłby się wypowiedzieć na temat montowania chłodnicy na górze w Be Quiet 700? Jeśli jest tak jak myślę, że zadusi się z tymi małymi wylotami to od razu ją skreślę z listy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tutaj coś dojdzie do listy z tego:

 

https://pcpartpicker.com/products/case/#t=4,3&f=2,3,6,12&J=2,20&D=4&G=1,12&B=2,5,3,4

 

generalnie ciężko o kombinację w której jest np. usb c i jednocześnie wbudowany dock na dyski 3,5''.

Wiele z tych wymagań dałoby się obejść kupując odpowiednie panele w zatoki 5,25''.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Define R6C+panel 5.25" z ESATA, ja mam jakiś Akasa z czytnikiem kart USB 3.0, hubem USB i ESATA właśnie. Dwa dyski 3.5" zamontujesz pod boczną ścianką, żeby sanki (chyba 6szt. w zestawie) nie zakłócały przepływu powietrza. Spełnia prawie wszystkie Twoje wymagania, nie ma tylko RGB, no i panel IO jest na górze. Mniej przewiewna niż meshify, ale tragedii nie ma.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AiO jest głównie dla aspektów wizualnych a nie wydajnościowych

 

 

Miałem ten sam dylemat, w zasadzie nie ma nad czym się zastanawiać poza krakenem ;)

 

To samo miałem z obudową, wszystkie Phanteksy odpadły przez wygląd, no dla mnie to one wyglądają tragicznie.

Brałem pod uwagę jeszcze dark base 700, jednak trochę gorszy wygląd (niż h700) + słaby top na który nie wejdzie radiator 280mm ostatecznie ją skreśliły.

 

H700/710 white + kraken x62 to jest to ;) Elegancka i świetnie wygląda

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi do tej pory. Na razie udało mi się wyeliminować:

 

- Lian Li - obejrzałem więcej recenzji i okazuje się, że tutaj będzie problem z kurzem. Brak filtrów od dołu i od tyłu a filtry od boku i od góry bardzo zatykają przepływ powietrze wg recenzji. Dodatkowo nie ma ona żadnych wentyli w zestawie, więc dodatkowe koszty na starcie

- Be Quiet - za mało miejsca na górze dla AiO i sensownego wylotu ciepłego powietrza górą + znalazłem kilka negatywnych recenzji w necie

- Phanteks Eclipse P600S TG - nie chcę ryzykować z siatkami z materiału - nie wiem jak się zachowają po dłuższym czasie + czyszczenie ich może być kłopotliwe (odkurzaczem albo demontaż całych paneli z góry i z przodu)

- NZXT 710 - niestety nie jest jeszcze dostępna w Polsce. Jest tylko w jednym sklepie, który nie ma siedziby w Polsce i wolę nie ryzykować z kosztami realizacji Gwarancji.

 

eSata i 5,25" są bardzo opcjonalne i dam sobie bez nich w zupełności radę - nie chcę na ich rzecz robić kompromisu

 

W tej chwili na placu boju zostały:

 

Phanteks Enthoo Evolv X RGB Tempered Glass

Fractal Design Meshify S2 Black Dark TG

CoolerMaster MasterCase SL600M

 

Jeśli chodzi o AiO to rezygnuję z Corsair (cena) i Deepcool (ostatnio ukazały się średnie recenzje). Także albo Kraken albo MasterLiquid.

 

W tej chwili najbardziej skłaniam się ku CoolerMaster MasterCase SL600M + MasterLiquid. Jedyny problem z tą obudową jaki mam (oprócz ceny) to to, że jeśli nie zamontuję w niej GPU pionowo, to będzie dość spora dziura z niczym poniżej płyty głównej, a RISER nie jest oczywiście dołączony = kolejne koszty. Boję się też, że jesli zamontuję 2x HDD 3,5" na przedzie, to uduszą mi one zasilacz.

Edytowane przez MisieX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SL600M polecam jak najbardziej - porządnie wykonana obudowa

 

O dyski 3,5" na froncie i ich wpływ na zasilacz bym się nie martwił. Bardziej o temperatury na procku jeśli grafikę chciałbyś dać standardowo horyzontalnie - ograniczy to air flow. U mnie pomimo wertykalnego montażu i tak procek dochodzi do 80 stopni aczkolwiek obudowa jest pod grubym blatem z dwóch stron i nie ma za dużo powietrza ;)

 

u4XXyh7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SL600M polecam jak najbardziej - porządnie wykonana obudowa

 

O dyski 3,5" na froncie i ich wpływ na zasilacz bym się nie martwił. Bardziej o temperatury na procku jeśli grafikę chciałbyś dać standardowo horyzontalnie - ograniczy to air flow. U mnie pomimo wertykalnego montażu i tak procek dochodzi do 80 stopni aczkolwiek obudowa jest pod grubym blatem z dwóch stron i nie ma za dużo powietrza ;)

 

u4XXyh7.jpg

 

Wielkie dzięki! Pomogłeś mi podjąć decyzję :) Mam jeszcze kilka pytań dodatkowych do tej obudowy:

 

1. Czy kartę graficzną masz czymś podpartą z prawej strony, czy tylko się trzyma na śrubkach z lewej?

2. To jest Kraken X62 czy X72? Czy ogólnie polecałbyś do tej budy chłodnicę 240/280 czy 360? (pytam z punktu wizualnego, czy ten pionowy panel nie zasłania kompletnie czegokolwiek poza 240?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Tylko na śledziu.

2. To jest x62. I tak ta blaszka z logiem zasłania wszystko. U mnie nie mieści się maskownica zasilacza ze względu na jego długość więc pod spodem wygląda to tak:

1jXOMiL.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...