Skocz do zawartości
zarzew

FX-9590 na płycie GA-990FXA-UD3 (rev. 3.0)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam takie pytanie.

 

Posiadam płytę GA-990FXA-UD3 (rev. 3.0) Obecnie mam jakiegoś tam phenoma. Mniejsza z tym. W specyfikacji tej płyty na stronie http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-990fxa-ud3rev_30#kf

jest lista procesorów obsługiwanych przez płytę. Max to FX-8370

 

W rewizji 4.0 jest procesor troszeczkę szybszy, i tego akurat mam okazję kupić w naprawdę fajnych pieniążkach bo za niecałe 300zł. Chodzi o model FX-9590. Wydziela więcej ciepła i tu jest pytanie czy moja rewizja 3 podoła oraz jak z biosem?

 

Z doświadczenia wiem, że poprzednia płyta też GA nie obsługiwała mojego aktualnego phenoma a jednak używałem jej z tym procesorem 8 lat.

Na różnych serwisach aukcyjnych widzę ten procesor FX-9590 wsadzone w płyty z max TDP 140 wat i działają. tzn tak piszą.

 

Czy jak schłodzę dobrze procek i samą płytę, to będzie można uruchomić procesor i używać go w pełnym jego zakresie?

 

Nie mam na razie konkretnych funduszy na zmianę PC-ta a drobna modyfikacja zawsze cieszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego punktu widzenia,nie uruchomisz FX-9590 na płycie GA-990FXA-UD3 Rev 3.0(a jak uruchomisz to i tak będzie informacja o niewspieranym CPU itd.)

Można spróbować mod biosami,ale nie wiem czy je znajdziesz.

Taka płyta chyba będzie miała problem z podołaniem FX-9590,z uwagi na TDP 220W

 

FX 9590 i 9370 to nic innego jak FX-8350 z fabrycznym OC i wyśrubowanym TDP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadnego FX-9590. To jeden z najbardziej niedorzecznych procesorów w historii, może mieć co najwyżej wartość sentymentalną, kolekcjonerską, albo memiczną.

 

No, jeszcze inne jego zastosowanie to szybkie zabijanie płyt :lol2: A tych coraz mniej na rynku, i ich ceny wciąż są relatywnie wysokie.

 

Bierz FX-83xx i kręęć, jeżeli zmiana platformy jest niemożliwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tych coraz mniej na rynku, i ich ceny wciąż są relatywnie wysokie.

Niestety,to fakt.Płyty 990FX w cenie płyt B450/X470 mówi wszystko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko się zgadza jeśli chodzi o ceny i wydajności, nie liczę na jakiś mega efektywny przyrost klatek czy wydajności. Powolutku ale to tak bardzo powoli składam sobie zestaw na 9tej generacji. Ten aktualny posiadany chce po prostu wymaxować i pójdzie na działkę i będzie używany głównie raz w miesiącu lub na urlopie :) ale póki co rok musi jeszcze podziałać u mnie.

 

W takim razie kupie fx 8370 do 300zł sie zmieszczę patrząc po aledrogo i OLX :)

 

P.S

Co do swojego starego AMD Phenoma nie mogę powiedzieć żeby był to zły procek, może i testach wypada kiepsko ale w grach z połączeniem 1080ti nie grzeje się, wszystko działa na maxa :) fakt w METRO exodus mam między 85% a 95% obciążenie procka :) dla tego chcałem coś zmienić na wydajnijszego nawet o te 10-15%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki ale trzeba nie mieć wyobrazni żeby płacić ok 300pln za tego fx :E do 300pln to kupujesz i5 2500 lub nawet i7 2600 razem z płytą główną.Ostatnio chyba ze 2szt poszły i7 2600 za 200pln + do tego coś na h61 za 100 i po zawodach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 200zl kupi ryzen 1200 którego wymieni bez problemu na dużo lepszego procka niż i7 nie mówiąc o gwarancji na początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki ale trzeba nie mieć wyobrazni żeby płacić ok 300pln za tego fx :E do 300pln to kupujesz i5 2500 lub nawet i7 2600 razem z płytą główną.

Ja z kolei kupowałem do siebie FX-8350,tylko dlatego że już posiadałem płytę.

Gdybym kupował CPU + płytę to bardziej pochyliłbym w stronę i7 2600K+płyta Z68/Z77

 

Za 200zl kupi ryzen 1200

Ryzen 1200 jest nawet wydajniejszy od FX-8350 :E

Niestety,jest to fakt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 200zl kupi ryzen 1200 którego wymieni bez problemu na dużo lepszego procka niż i7 nie mówiąc o gwarancji na początek

nooooo tylko do tego trzeba ddr4 i tu jest taki mały szkopuł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nooooo tylko do tego trzeba ddr4 i tu jest taki mały szkopuł.

Wszystko lepsze niż kupowanie piecyka :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko lepsze niż kupowanie piecyka :D

 

Taka mała dygresja co do Piecyka. Od praktycznie dziecka mam AMD bo było po prostu tańsze ale porównywalne a nawet i lepsze od pentium-ów od święta :)

Nie pamiętam, żeby AMD się grzały. moje nawet te ostatnie pozycje któe przerobiłem i mam obecnie czyli phenom ii x4 965 i teraz 980 w stresie przy max obciążeniu nie mają więcej niż 60 stopni. Znajomy za to fan intela co prawda starszej generacji bo zatrzymał się na 2 do 4 i walczy na różne sposoby :)

 

Wracając do dyskusji. Wiem, że można zmienić wszystko za małe pieniądze tylko czy jest sens od nowa stawiać system, kupować ddr4 w jakimś tam przypadku, inne chłodzenie bo stokowe to zazwyczaj dno. Potrzebuje minimalny skoczek wydajności, zaopatrzę się w FX-8370 zobaczymy jaka będzie różnica. Drugi pecet składa się powolutku to za rok sobie pogram na razie czeka mnie wielka przeprawa przez wszystkie dyski bo mam 6szt ssd po 120gb i 2 x terówka na talerzu. Trzeba tutaj zrobić porządek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka mała dygresja co do Piecyka. Od praktycznie dziecka mam AMD bo było po prostu tańsze ale porównywalne a nawet i lepsze od pentium-ów od święta :)

Nie pamiętam, żeby AMD się grzały. moje nawet te ostatnie pozycje któe przerobiłem i mam obecnie czyli phenom ii x4 965 i teraz 980 w stresie przy max obciążeniu nie mają więcej niż 60 stopni.

AMD lepsze było za czasów Athlona XP i Athlona 64(po tym jak przyszły Core 2,AMD nie miało co zbierać niestety)

Phenom II były porównywalne,ale do Core 2 Duo/Quad,gdzie intel już miał pierwszą generację Core i3/i5/i7

Wśród procesorów AMD,które naprawdę się grzały to pamiętam Athlon 64 X2(w sumie to słyszałem nie raz że FX to też grzałki,owszem też się grzeją,ale po OC.Problemy z temperaturami procesorów FX wynika w dużej mierze przez śmiesznie niski próg throttlingu(70 st.) - Phenomów II również dotyczy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to raczej wartość TPD rozdmuchana do granic możliwości ...

... ktoś okazał wiele talentu w trolowaniu naiwniaków więżących że te wartości są w jaki kol-wiek sposób porównywalne miedzy AMD a Intelem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesiadka na ryzena jest opłacalna z trzech powodów, raz dostajesz wsparcie dla nowych instrukcji których nie ma w phenomie ii, fx je posiada prawie wszystkie. Drugi powód nowy sprzęt na gwarancji jak by nie patrzyć phenom ii ma już 10 lat, a płyty na 990 jakieś 6-7lat. Trzeci to lepsza efektywność na W, phenom ii pobiera więcej energii od ryzena 1200, fx wiadomo powyżej.

 

No ale każdy według własnego uznania podejmuje decyzje.

 

PS. jak komp nie służy już do grania albo w niszowe stare gierki można rozważyć 2200g/3200g tylko tutaj tylko win10.

Edytowane przez Markiz88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fx je posiada prawie wszystkie.

Tak,FX posiada wszystkie niezbędne instrukcje oprócz AVX2,który pewnie się upowszechni za dobre kilka lat 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,FX posiada wszystkie niezbędne instrukcje oprócz AVX2,który pewnie się upowszechni za dobre kilka lat 8:E

Napisałem prawie wszystkie, dlatego nie wymiałem tych różnic bo są nie istotne dla użytkownika końcowego. Chociaż efektywność wykonywania co poniektórych z nich już nie.

http://www.cpu-world.com/Compare/990/AMD_FX-Series_FX-8350_vs_AMD_Ryzen_7_1800X.html

można się lepiej wgłębić w temat różnic.

 

Natomiast sama odpowiedź twoja nic nie wniosła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Pamięć RAM GOODRAM IRDM DDR4  (4x8GB) 3200MHz, Zasilacz: CHIEFTEC Smart GPS-600A8 600W Grafika: RTX 3070 6 GB Procek: Intel I7 6700k Płyta główna: Asus Z170 pro gaming Chłodzenie procka to coś takiego (podwójne wentylatory): https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-endorfy-fera-5-dual-fan-ey3a006-11788461/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=19706589240&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwqpSwBhClARIsADlZ_TnsUcqCx3gtfeqE30iNROlFLBFQQR44uSmBQlSenBA_gfYvjrjOKIwaApJ6EALw_wcB A obudowa to nie pamiętam. Wiele lat temu kupiona ale duże pudło SilentiumPC. 
    • Myślę, że większość ludzi robi to dla funu i dla nauki, niekoniecznie fixując grę, tylko zwyczajnie dodając/zmieniając jej mechaniki (na to właśnie czekam, stąd pytanie), potem jeszcze tacy frajerzy zostają jakimiś dobrze opłacanymi programistami czy coś, ha tfu, jak można tak nisko upaść xD
    • @Caps dzieki wielkie, mam kilka pytanek: - poleciles Endorfy Navis F360 Black 360mm, czy jest to lepsze chlodzenie niz Arctic Liquid Freezer III 360? - poleciles ssd Kingston KC3000 2TB. Gdzies na reddicie polecili mi Crucial SSD T700 ktory jest duzo szybszy ale i duzo drozszy (i ma tylko 1TB). Czy warto go wziac bo bym sie ku temu sklanial bo mam juz 4TB SSD SanDisk Extreme Pro portable gdzie moglbym trzymac dane - zasilacz 750W ten ktory poleciles bedzie OK? Od czego zalezy kiedy trzeba wiecej W? - ta ramka NeoTEC ILM Fixer to jest teoretycznie opcjonalnie zeby procek sie nie przegrzewal?  - jakies dodatkowe wentylatory sa nieporzebne?   Zastanawiam sie czy np. zwiekszenie budzetu do 11k nie poprawi znaczaco ktoregos z komponentow czy raczej juz nie ma sensu doplacac? Chce kupic kompputer tak zeby mozna go bylo w przyszlosci rozszerzyc, czy z obecnym zestawie bedzie to mozliwe?    Tutaj jbc jest lista z reddita: https://pcpartpicker.com/list/YhFR89
    • Odp. na pytanie. Już się z tego wyleczyłem, kiedyś faktycznie wszystko co nowe było ciekawe teraz większość to przeciętność okraszona problemami. Jest tyle "starszych" tytułów już połatanych że jest w co grać i z czego wybierać. Nie ma ciśnienia żeby rzucać się na każde barachło 😉.
    • Dragons Dogma 3 kupisz w częściach, każda osobno po 700zł każda, a każde kolejne uruchomienie gry będzie kosztowało 5$ jak Ci pasuje takie podejście to ok, ale mi nie pasuje jak wielu innym graczom takie coś.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...