Skocz do zawartości
Gibsong

i3-4160 mało wydajny, kusi mnie Ryzen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, obecny sprzęt i3-4160 / 8GB DDR3 / R9 270. Ten procek w wykonanym przeze mnie teście H265 osiągnął 7.7 fps, w sumie hobbystycznie tych konwersji robię sporo więc 2-2,5 raza szybciej byłoby fajnie.

Zastanawiam się nad Ryzenem 1600 ale może coś lepszego w podobnych pieniądzach, budżet raczej 1k z jakimś plusem, na CPU/MB/8 GB RAM na początek. Wymagania dla płyty to 6 x SATA. Gram w BF1/Wiedźmin nie na full detalach ale chwilowo ten Radek musi zostać. Bardziej mi zależy na przyspieszeniu konwersji HEVC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ryzen 5 2600 + jakieś mobo np. MSI B450-A PRO i ram Crucial 8GB 3000MHz Ballistix Sport LT CL15 a za jakiś czas dokupisz 2 kość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz rady wydać ~~ 1200 weź :

https://proline.pl/koszyk/dbc0e7bf

 

+ używany Ryzen 2600/1600X

 

Lepiej brać wersję 2600 , ma niższy pobór mocy przy, lekko lepszej wydajności ...

chyba , że 8 GB ram Ci wystarczy ( -110 zł ) :

https://proline.pl/pamiec-g-skill-ripjawsv-ddr4-8gb-2x4gb-3200mhz-cl16-rev2-xmp2-black-f4-3200c16d-8gvkb-p1314135

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybki odzew. Czyli Ryzen to dobry trop teraz kwestia czy różnica 100zł między 1600 a 2600 jest aż tak szalenie istotna. Nigdy nie kupowałem używanego procesora, zresztą tych używek nie jest znowu tak wiele w przypadku 2600 raczej zestawy. BTW na Euro AGD Ryzen 2600 - 549zł, 1600 - 599zł. Na początek 8 GB wystarczy, GPU-Z nawet przy włączonym BF1 pokazuje max około 6,5 GB użycia RAMu. Czy można kupić jedną kość 8GB a po czasie dokupić drugą i korzystać z dobrodziejstw Dual Channel czy innej technologii która obecnie jest, czy trzeba kupić specjalnie sparowane kostki od razu?

Płyta główna z chipsetem B450 jak widzę wszyscy polecają, wolałbym format ATX i 6xSATA więc wychodzi że ta Aorus będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aorus Elite jest dobrą płytą , weź Ryzena 2600 z EURO , a ram musi mieć 2 kości> inaczej tracisz SPORO w wydajności - bez DUAL CH.

 

Płyta z proline i np. 2x4GB G.Skill 3200 ~~ 385+249

 

i CPU 549 :)

 

~1180 , będzie OK

 

Ryzen 2600 jest jednak nowszy , ma lepszą wydajność ok. 10% przy tym samym zegarze w stosunku do serii 1600 ...

 

Qrv. juz podnieśli zno cene ramu o 10 :P

 

ja bym wolał pożyczyć i wziąć od razu 2x8 3000 CL15 + Aorus Elite B450 i używkę R 2600

 

https://proline.pl/koszyk/eb1db2a4 z nowym Ryzen z EURO ~ 1300 ... kiedyś dołożysz jakąś Fere3/Fortisa i będzie git ...

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spartan będzie musiał wystarczyć kupiłem do intela ale nie doczytałem że ma mocowanie tylko do AM4...

W międzyczasie dostałem ofertę na Ryzena 1200, 16 GB Ramu 2400 i Gigabyte B450M S2H, w na prawdę dobrych pieniądzach ale chyba przyrost wydajności byłby mizerny?

 

Dobra, zamówiłem Ryzena z Euro

https://www.euro.com.pl/procesory/amd-ryzen-5-2600-3-9-ghz-am4-yd2600bbafbox.bhtml

Resztę z morele, mam blisko M punkt więc obejdzie się bez kuriera

pamiec-ballistix-ballistix-sport-lt-ddr4-16-gb-3000mhz-cl15-bls2k8g4d30aesek

plyta-glowna-gigabyte-b450-aorus-elite-5628067

 

razem 1307zł, tak jak napisałem zamierzam to postawić na Siletium Spartan 3, zasilacz (BQ system power 550W) i niestety obudowa muszą zostać, ale obudowa w dość nieodległym czasie wleci nowa. Swoją drogą te nowe obudowy są jakieś dziwne, mam klocka starego typu wysokość 40cm ledwie, a mam 7 kieszeni 3,25" 1xFDD i 3 x 5,25" a w tych nowych bieda trochę a gdzieś 5HDD i 1SSD muszę zmieścić.

Edytowane przez Gibsong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spartan będzie musiał wystarczyć kupiłem do intela ale nie doczytałem że ma mocowanie tylko do AM4...

W międzyczasie dostałem ofertę na Ryzena 1200, 16 GB Ramu 2400 i Gigabyte B450M S2H, w na prawdę dobrych pieniądzach ale chyba przyrost wydajności byłby mizerny?

 

Dobra, zamówiłem Ryzena z Euro

https://www.euro.com.pl/procesory/amd-ryzen-5-2600-3-9-ghz-am4-yd2600bbafbox.bhtml

Resztę z morele, mam blisko M punkt więc obejdzie się bez kuriera

pamiec-ballistix-ballistix-sport-lt-ddr4-16-gb-3000mhz-cl15-bls2k8g4d30aesek

plyta-glowna-gigabyte-b450-aorus-elite-5628067

 

razem 1307zł, tak jak napisałem zamierzam to postawić na Siletium Spartan 3, zasilacz (BQ system power 550W) i niestety obudowa muszą zostać, ale obudowa w dość nieodległym czasie wleci nowa. Swoją drogą te nowe obudowy są jakieś dziwne, mam klocka starego typu wysokość 40cm ledwie, a mam 7 kieszeni 3,25" 1xFDD i 3 x 5,25" a w tych nowych bieda trochę a gdzieś 5HDD i 1SSD muszę zmieścić.

 

Bardzo dobry wybór - będziesz zadowolony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci powinny pójść na 3600 CL16, a chłodzenie da radę jeśli nie będziesz robił OC, tylko na domyślnej krzywej może być ciepło, więc się pobaw ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie nie mogę się pocieszyć nowymi zabawkami bo musiałbym wyjąć dwa dyski żeby sekcję zasilania płyty podłączyć...szukam nowej obudowy z miejscami na dyski obróconymi o 90 stopni. 5 x 3,5" i SSD 2,5". Bez świecidełek, jakieś sugestie?

Wysokość 50cm bez przenoszenia półki wyżej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze ryzen 1200 a nie 1600/2600-w tym bf1 nie bedzie super na 4c/4t, a o bf5 nawet nie wspominam-obie gry mocno procesorowe w multi i 4c/8t wymagane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze ryzen 1200 a nie 1600/2600-w tym bf1 nie bedzie super na 4c/4t, a o bf5 nawet nie wspominam-obie gry mocno procesorowe w multi i 4c/8t wymagane.

jeszcze bardziej szkoda, że nie czytasz dokładnie a odpowiadasz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem Ryzena 5 2600, z tego co widziałem w BF1 procek nigdy nie chodził na 100% nawet na i3. Teraz szukam obudowy, bo w mojej taka plątanina kabli że aż żal patrzeć.

Edytowane przez Gibsong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przestaje być zabawne włożyłem tą do obudowy tylko z dyskiem SSD włożyłem proca zgodnie ze sztuką założyłem chłodzenie, włożyłem RAM, próbuję uruchomić i komp się nie włącza. Świeci się dioda CPU na czerwono...Aktualnie piszę z kompa skleconego na biurku w oparciu o starą płytę i włącznik...Jakieś sugestie?

Czyżbym musiał reflash biosu zrobić bo nie rozpoznaje procesora? Zdaje się że B450 oficjalnie obsługuje Ryzeny 2gen. Ale z tego co czytam po angielsku wszystkim zwykle to pomaga.

Edytowane przez Gibsong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Powinno wszystko chodzić, reset biosu, a jak nie to ramy przekładać, czy tam jedną kość tylko włożyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź podłączenie przycisków power i reset - te wąskie kabelki z obudowy do płyty głównej (+ i - tez mają znaczenie). Sprawdź czy podłączyłeś wszystkie kable od zasilacza do płyty głównej - 24pin i 4/8pin do cpu. Sprawdź czy do GPU podłączyłeś zasilanie - też może nie odpalić kompa.

Odpalaj z jedną kostką ramu - po kolei w każdym slocie żeby wykluczyć uszkodzone sloty, później zmień kostkę ramu i powtórz operację jeśli będzie trzeba - żeby wykluczyć uszkodzone pamięci.

 

Teraz głupie pytanie - czy aby na pewno płyta główna siedzi na dystansach w obudowie? W zeszły weekend dostałem do zdiagnozowania stacjonarkę składana samodzielnie przez chłopaczka i okazało się że przykręcił płytę główną bezpośrednio do obudowy i komp się nie włączał. Na jego szczęście po wkręceniu dystansów wszystko działało...

Edytowane przez Bulbon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew, obudowa ma wbudowane dystanse.

Zaraz popróbuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew, obudowa ma wbudowane dystanse.

Zaraz popróbuję.

 

W końcu się udało, na pożyczonej obudowie zasilaczu i grafice i poprzekładanych ramach w końcu wstało, windows też wstał. Jutro przekładka reszty gratów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu się udało, na pożyczonej obudowie zasilaczu i grafice i poprzekładanych ramach w końcu wstało, windows też wstał. Jutro przekładka reszty gratów.

 

Zasilacz padł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, chodzi o to że ja potrzebuje kompa, godzinkę na składanie rozkładanie mogę poświęcić ale ogólnie musi działać. Mając zastępczą platformę do testów mogłem się spokojnie skupić na eliminowaniu błędów pierwszego montażu. Wychodzi na to że źle włożyłem pamięci. Zasilacz raczej sprawny i3 na nim cały czas hula. A odpaliłem na modecomie feel 400W z 4 pinową wtyczką 12V. Coś źle zrobiłem za pierwszym razem i miałem błędne założenia.

Dzięki za podpowiedzi, teraz szukam jakiejś obudowy która mi pomieści cały inwentarz bo tak jak jest to przynajmniej jeden dysk musi wylecieć poza obudowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic już nie rozumiem, próbowałem poskładać to w takim ustawieniu pamięci jak chodziło na Rivie i Modecomie i nie wstało. Zmieniłem zasilacz i działa...Jak to możliwe że i3-4160 bez zająknięcia chodzi na tym zasilaczu a ryzen nawet się nie włącza, nie lubi AMD czy co? Zasilacz Bequiet System Power 550W z ratingiem 80+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy zasilacz ma różne tętnienia/filtrowania napięć.

Najlepsze są te, które maja oddzielne zasilanie 12Volt na GPU i mobo.

No i w biosie jest takie coś, jak ... zapomniałem, ale to dotyczy oddziaływań magnetycznych.

Wyłącz to w biosie i uruchom maszyne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Spread Spectrum. Można jeszcze pokombinować z ERP off/on

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...