Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem z poprawnym wyświetlaniem obrazu w grach oraz w windowsie, problem jest bardzo nietypowy, piszę w tym temacie, ponieważ nie potrafię znaleźć odpowiedniego miejsca na forum, ale wina nie leży po stronie monitora. Chodzi o to, że podczas grania w gry, kiedy świeci słoneczko, występują paski na niebie, doszedłem do tego że nazywa się to color banding, ale nie ma nigdzie rozwiązania jak to usunąć, ludzię doszukują się rozwiązania problemu w monitorze, czy karcie graficznej, ale w moim przypadku wiem na 100% że wina nie leży po stronie monitora ani karty, ani też kabla, gdyż mam teraz nowy komputer, w którym ze starego została tylko karta graficzna (gtx 1080), a wcześniej na starym komputerze problem nie występował. Również mam nowy monitor, ale podpiąłem stary (na którym nie było problemu na starym komputerze) za pomocą kabla HDMI (obecnie używam DP) i okazuje się że problem dalej występuje, a więc wina ewidentnie leży po stronie nowego komputera, coś jest nie tak, coś trzeba ustawić, ale nie mam pojęcia co, może ktoś kiedyś miał taki problem, bo jest to strasznie irytujące i na pewno nie mogę tak tego zostawić, bo niebo w grach wygląda tragicznie, nie po to robiłem upgrade, żeby mieć downgrade :D Moja specyfikacja: Ryzen 36000, Ram HyperX predator 16gb ddr4 3200, płyta główna aorus elite x570, zasilacz silentium supremo fm2 gold, dysk PNY 1TB M.2 PCIe NVMe XLR8 i karta gtx 1080, która na 100% nie jest winna. Przesyłam również screena, żebyście widzieli dokładnie o co mi chodzi. Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.

 

ddmPSz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może niewystarczająca precyzja renderowania. To samo zobaczyłem parę dni temu w Alan Wake, w części gry gdzie jest kopalnia - straszny banding na poświacie od latarki, widoczny na ścianach. Co ciekawe ustawienie monitora na 10bpp nic nie poprawiło wzgl. 8bpp, tak jakby gra renderowała max 8 bit/kanał (24bit kolor). Po ustawieniu 6bpp było oczywiście jeszcze gorzej niż przy 8bpp/10bpp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem, nie znam się, ale może to te nowe sterowniki od Nv i udostępnienie 30 bitowego koloru :E

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem, nie znam się, ale może to te nowe sterowniki od Nv i udostępnienie 32 bitowego koloru :E

U mnie to zjawisko zauważyłem w powyższym szczególnym przypadku na AMD, także obstawiam, że po prostu gry DirectX renderują ma 24 bit kolor (8/kanał czyli 256 odcieni pojedynczego koloru) , a to przy takich subtelnych odcieniach potrafi być za mało i trzeba wypalić miliardem kolorów (10 bit/kanał = 30bit kolor = 1073741824 kolorów / 1024 odcienie pojedynczego koloru)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym, że w ustawieniach Nvidia nie ma możliwości zmiany z 8bpp na cokolwiek innego, ktoś wie jak ustawić tą głębie kolorów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, potrzebny jest monitor, który umożliwia 10 bit kolor (30bit kolor) zamiast standardowego 8 bit (24bit). Dopiero wówczas pojawia się odpowiednia opcja w ustawieniach wyjścia karty graficznej (np. u mnie w dodatku jest taka opcja tylko przy DisplayPort, bo przy HDMI już o dziwo nie ... pewnie przy 4K 60 Hz nie wyrabia HDMI 2.0).

 

Nie mniej jednak sądzę, że problem jest głębszy i dotyczy precyzji renderowania na poziomie DirectX. Wygląda to tak, jak by na sztywno było wymuszone max 8 bit/kanał, czyli na wyjściu zwykły 24 bitowy kolor.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym, że w ustawieniach Nvidia nie ma możliwości zmiany z 8bpp na cokolwiek innego, ktoś wie jak ustawić tą głębie kolorów?

Nie wiem czy to nie dotyczy tylko RTXow, ale po prostu mogli coś popierniczyć w sterownikach przy okazji dodawania tej opcji. Nie wiem. Teraz to w ogóle jadę na starym zastępczym monitorze i nic nie wiem :E

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masakra, jakaś to jest, musi się to dać jakoś zrobić, może to wina płyty głównej? Nic innego nie przychodzi mi do głowy, bo niby jakim cudem na starym komputerze wszystko jest ok na obu monitorach, a na tym komputerze na obu monitorach są paski, karta ani monitor nie mają tu nic do rzeczy. Directx oraz sterowniki także bo na starymm komputerze mam zainstalowane te same wersje i problem nie występuje, więc zostaje płyta główna, może coś jest źle podpięte, na niej jakiś kabelek, bo nie wierzę żeby płyta główna za prawie 1000 zł była gorsza niż stara płyta od MSI B150M Pro-vdh... to jest nonsens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że nie było? Może nie zauważyłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewien na 100%, bo sprawdzałem, dzisiaj specjalnie.

 

Zresztą od razu mi się to rzuciło w oczy, niemożliwe żebym nie widział takich pasów :P

Edytowane przez Makaveli455

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reinstaluj sterowniki do karty graficznej, zainstaluj starszą wersję. Zaktualizuj DirectX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reinstaluj sterowniki do karty graficznej, zainstaluj starszą wersję. Zaktualizuj DirectX.

 

Mam najnowszy directX, sterowniki również nic nie zmieniły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm jeśli to nie sterowniki, nie karta, nie winda, to może jeszcze faktycznie wyglądać na jakieś zakłócenia obrazu i może właśnie przez płytę. Może to głupie, ale tak mi przychodzi do głowy, jak wiele osób miało problemy z dźwiękiem na zintegrowanych kartach muzycznych przez złe odseparowanie dźwiękówki od reszty płyty. Może tu źle odseparowali PCI-E? :E i są jakieś zakłócenia, albo w ogóle płyta zbabrana i przejmuje wszelkie zakłócenia z zasilacza i itd.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz dać zrzut wyrenderowany na tym poprawnie działającym PC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie tutaj tego problemu nie ma. W takim razie jedyne co mi przychodzi teraz do głowy, to ew. jakaś różnica w ustawieniach, w sterownikach karty graficznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia ekranu --> zaawansowane ustawienia wyświetlania --> wyświetl właściwości karty dla wyświetlacza 1 --> zarządzanie kolorami ---> zakładka urządzenia, wybieramy ekran i możemy dodawać i usuwać profile, przypuszczam że windows ma jakiś błąd i źle dobiera mi profil, czy mógłby ktoś, u kogo nie występuje ten problem podesłać mi swój profil? Ja bym sobie go dodał i sprawdził, ja niestety nie potrafię tego zrobić, nie wiem skąd skopiować ten profil. Dziękuję bardzo :) Daje screena dokładnie gdzie to jest:

Przy okazji możecie zobaczyć jak wygląda winda z tymi paskami (geforce experience)

UDbffa.png

 

Znalazłem jeszcze coś takiego https://windowsreport.com/nvidia-color-banding-fix/ , ale mojego problemu to nie rozwiązało :(

Edytowane przez Makaveli455

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam inny model monitora, więc pewnie kolory będziesz miał przekłamane, ale w ramach testów proszę bardzo:

https://ufile.io/hr6eqjml

ps. profil sRGB jako profil monitora, jest w 99,999999% przypadków profilem nieprawidłowym

 

 

Tego narzędzia używam nie tylko do podglądu krzywych korekcyjnych w LUT karty graficznej, ale też resetowania tego LUT do stanu domyślnego:

https://ufile.io/5o39l4af

 

Natomiast jeśli chodzi o Twój ostatni zrzut, czyli obraz z pulpitu, to nie widzę na nim bandingu (albo pokaż mi toto palcem, gdzie ten las krzyży, bo nie widzę ;) ) .

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety Twój profil nic nie pomógł :(, ale dzięki za chęci. Wysyłam screena, gdzie dokładnie to jest w geforce experience (może sprawdzić też czy to masz o ile posiadasz ten program :P)

 

qpJhBe.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak, teraz widzę, na tych kropeczkach.

 

ps. nie mam tego programu - mam tylko AMD Experience ;)

ps2. czy po zresetowaniu lut (tym śmiesznym programikiem, wciskasz tylko reset) jest jakaś poprawa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolory się zmieniają na takie jakby bardziej ciepłe i tyle, w przypadku tych pasków nic to nie zmienia. Co raz bardziej zaczynam podejrzewać, że rzeczywiście coś może być nie tak z płytą główną, bo jest to tzw. color banding (https://pl.wikipedia.org/wiki/Banding_koloru), jestem prawie pewien że to ona albo winda, ale nie potrafię się doszukać żadnych powiązań na necie, wszyscy raczej szukają rozwiązania w monitorze i karcie graficznej, ale nikt jeszcze rozwiązania nie znalazł, bo przeszukałem pół internetu i problem występuje, a rozwiązania nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Banding występuje głównie kiedy jest zbyt mało bit/kanał (kwestia kwantyzacji), alternatywnie, kiedy wyświetlamy 8bpp i korygujemy np. gammę bez nadmiarowości, czyli też na 8bpp (tutaj już jest to w praktyce raczej kwestia obliczeń wewn. monitora).

 

Płyty głównej bym w to nie mieszał.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykminiłem jeszcze jeden sposób, trochę drastyczny, no ale cóż, trzeba spróbować... Ponoć odkąd weszła aktualizacja windy 1903 w maju, u niektórych osób właśnie występuje ten problem co u mnie, niby znaleźli na niego rozwiązanie (wkleiłem link kilka postów wcześniej), ale u mnie ono nie działa, a więc spróbuję zainstalować poprzednią wersję systemu z przed maja 2019... Nie wiem tylko czy nie wystąpią inne problemy ze sprzętem, gdyż płyta x570 i ryzen 3600 to podzespoły z czerwca/lipca 2019... Ręce opadają, ale co zrobić, jak nic nie da się zrobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze szansa taka, że w kolejnych sterownikach do karty, lub przy kolejnej aktualizacji windowsa to naprawią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do karty wątpię, bo mam stery z 20 sierpnia. Skoro znalazłem na necie tematy banding windows 10 after 1903 update , to obstawiam że tak na 70% mi to pomoże, w końcu nie jest to pierwszy raz kiedy microsoft coś konkretnie spier... A jak nie pomoże to zostaje już tylko płyta główna, zasilacz, procek albo ram, a każdy z tych podzespołów wydaje się, że ma mało wspólnego z tym bandingiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...