Skocz do zawartości
computerowiec

Resetowanie systemu Windows 10 do stanu początkowego lub instalacja od zera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Czytałem na temat instalacji Windowsa 10 na tej stronie:

https://www.komputerswiat.pl/poradniki/programy/windows-10-jak-zresetowac-i-przywrocic-system/5ls09p2

 

Ale niestety nie ma tam wszystkiego co by mnie interesowało. Dlatego mam pytania:

 

Czy jeżeli będę chciał zresetować system z usunięciem wszystkich danych, to czy te dane usuwają się TYLKO na partycji, na której jest system, czy też na całym moim dysku?

 

Windows 10 jest już z nami od jakiegoś czasu. Czy na podstawie własnych doświadczeń po tym czasie (na pewno było wiele aktualizacji usprawniających w międzyczasie) możecie śmiało stwierdzić, że lepiej używać ściągniętej 10 od 8? (Ja osobiście korzystam z Win 7, więc nie mam porównania)

 

Na początku ojciec miał system Windows 8, który później zaktualizował się do Windows 10. Czy klucz do 8 będzie działał na 10, którą legalnie ściągne z internetu?

 

Czy jeżeli zrobię resetowanie systemu, to wróci do systemu Windows 8? Czy skoro aktualizowany był do Win 10, to już zostanie Win 10?

 

Z góry wielkie dzięki za pomoc

Edytowane przez computerowiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czytałem na temat instalacji Windowsa 10 na tej stronie:

https://www.komputerswiat.pl/poradniki/programy/windows-10-jak-zresetowac-i-przywrocic-system/5ls09p2

 

Ale niestety nie ma tam wszystkiego co by mnie interesowało. Dlatego mam pytania:

 

Czy jeżeli będę chciał zresetować system z usunięciem wszystkich danych, to czy te dane usuwają się TYLKO na partycji, na której jest system, czy też na całym moim dysku?

 

Windows 10 jest już z nami od jakiegoś czasu. Czy na podstawie własnych doświadczeń po tym czasie (na pewno było wiele aktualizacji usprawniających w międzyczasie) możecie śmiało stwierdzić, że lepiej używać ściągniętej 10 od 8?

 

Na początku ojciec miał system Windows 8, który później zaktualizował się do Windows 10. Czy klucz do 8 będzie działał na 10, którą legalnie ściągne z internetu? (Ja osobiście korzystam z Win 7, więc nie mam porównania)

 

Czy jeżeli zrobię resetowanie systemu, to wróci do systemu Windows 8? Czy skoro aktualizowany był do Win 10, to już zostanie Win 10?

 

Z góry wielkie dzięki za pomoc

Jednak jako user wcześniej 8 i obecnie 10 to 10 jest lepsza jednak

Powinien działać klucz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz po prostu zrobić świeżą instalację, z usunięciem wszystkich danych to najlepszy sposób to zrobić dysk instalacyjny USB za pomocą: https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10 Gdy już masz gotowy dysk instalujesz normalnie windowsa, a przy wyborze partycji usuwasz wszystkie i tworzysz nową lub nowe, wszystkie formatujesz i wybierasz tą, na której chcesz zainstalować system. Jeśli masz na tym komputerze windows 10 w tym momencie, to nie potrzebujesz klucza systemu. Podczas instalacji wybierasz po prostu, że nie masz klucza, a system po instalacji powinien aktywować się automatycznie. Jeśli interesuje cię zachowanie jakiś danych to po prostu nie usuwaj wszystkich partycji, a po prostu sformatuj tą, na której był windows w tym momencie i na niej zainstaluj nowy system.

Edytowane przez Makatak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czytałem na temat instalacji Windowsa 10 na tej stronie:

https://www.komputerswiat.pl/poradniki/programy/windows-10-jak-zresetowac-i-przywrocic-system/5ls09p2

 

Ale niestety nie ma tam wszystkiego co by mnie interesowało. Dlatego mam pytania:

 

Czy jeżeli będę chciał zresetować system z usunięciem wszystkich danych, to czy te dane usuwają się TYLKO na partycji, na której jest system, czy też na całym moim dysku?

 

Windows 10 jest już z nami od jakiegoś czasu. Czy na podstawie własnych doświadczeń po tym czasie (na pewno było wiele aktualizacji usprawniających w międzyczasie) możecie śmiało stwierdzić, że lepiej używać ściągniętej 10 od 8?

 

Na początku ojciec miał system Windows 8, który później zaktualizował się do Windows 10. Czy klucz do 8 będzie działał na 10, którą legalnie ściągne z internetu? (Ja osobiście korzystam z Win 7, więc nie mam porównania)

 

Czy jeżeli zrobię resetowanie systemu, to wróci do systemu Windows 8? Czy skoro aktualizowany był do Win 10, to już zostanie Win 10?

 

Z góry wielkie dzięki za pomoc

 

Ad1. Tak, dane usuną się tylko z partycji systemowej.

 

Ad2. Z Win8 moja przygoda trwała kilka godzin, system mi po prostu nie podszedł, za to przejście z siódemki na dyszkę odbyło się gładko, szybko przyzwyczaiłem się do nowego systemu i jestem zadowolony.

 

Ad3. Tak, klucz zw win 8 zadziała przy instalacji na świeżo win 10, jednakże jeśli nie masz na niego paragonu/dowodu zakupu to tak jakbyś miał pirata.

 

Ad3 .Przywróci początkowe ustawienia czystego systemu Win 10.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi

 

Ad1. Tak, dane usuną się tylko z partycji systemowej.

Dasz sobie za to rękę uciąć? :) Może doprecyzuje na wszelki wypadek o co mi chodzi (choć pewnie dobrze mnie zrozumiałeś), bo jak sami rozumiecie, jak ojciec ma stracić wszystkie dane, to będzie problem. No więc resetowanie systemu ma polegać na tym, że system tak jakby wraca do tego punktu startowego (punktu przywracania), który był na samym początku. Jest jeden dysk podzielony na partycje. Na pewno sformatuje się TYLKO partycja systemowa w momencie, gdy zaznaczę, że chce usunąć wszystkie dane podczas resetowania systemu? :P

 

Ad3. Tak, klucz zw win 8 zadziała przy instalacji na świeżo win 10, jednakże jeśli nie masz na niego paragonu/dowodu zakupu to tak jakbyś miał pirata.

Edytowałem troszeczkę swój wpis, bo mógł być nieprecyzyjny. Win 10 jest legalnie dostępny w internecie, a ja nie planuje instalować Win 10 na swoim kompie, wykorzystując klucz ojca. Każda operacja będzie wykonywana na kompie taty. Wiec chyba wtedy ten Win 10 jest legalny, bo legalnie zrobiona była aktualizacja z win 8 na win 10.

 

Ad4 .Przywróci początkowe ustawienia czystego systemu Win 10.

Mniej więcej było tak, że 2 lata działał system Win 8, a później aktualizował się sam do Win 10. Jeżeli zrobię reset systemu do stanu początkowego, to chyba nie będzie to stan z dnia aktualizacji do Win 10? (Mam nadzieję, że dobrze myślę :)) Bo po tych 2 latach użytkowania Win 8 już trochę system się zasyfił :). A później tylko się aktualizował sam do Win 10.

 

Dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi

 

 

Dasz sobie za to rękę uciąć? :) Może doprecyzuje na wszelki wypadek o co mi chodzi (choć pewnie dobrze mnie zrozumiałeś), bo jak sami rozumiecie, jak ojciec ma stracić wszystkie dane, to będzie problem. No więc resetowanie systemu ma polegać na tym, że system tak jakby wraca do tego punktu startowego (punktu przywracania), który był na samym początku. Jest jeden dysk podzielony na partycje. Na pewno sformatuje się TYLKO partycja systemowa w momencie, gdy zaznaczę, że chce usunąć wszystkie dane podczas resetowania systemu? :P

 

 

Edytowałem troszeczkę swój wpis, bo mógł być nieprecyzyjny. Win 10 jest legalnie dostępny w internecie, a ja nie planuje instalować Win 10 na swoim kompie, wykorzystując klucz ojca. Każda operacja będzie wykonywana na kompie taty. Wiec chyba wtedy ten Win 10 jest legalny, bo legalnie zrobiona była aktualizacja z win 8 na win 10.

 

 

Mniej więcej było tak, że 2 lata działał system Win 8, a później aktualizował się sam do Win 10. Jeżeli zrobię reset systemu do stanu początkowego, to chyba nie będzie to stan z dnia aktualizacji do Win 10? (Mam nadzieję, że dobrze myślę :)) Bo po tych 2 latach użytkowania Win 8 już trochę system się zasyfił :). A później tylko się aktualizował sam do Win 10.

 

Dzięki za pomoc

 

Robiąc tak jak ja to opisałem, otrzymasz najlepszy efekt i czysty system, ale oczywiście po takiej instalacji możliwe, że część sterowników będzie trzeba ręcznie pobrać z internetu ze strony producenta. Pamiętaj tylko o tym, że jeśli twój ojciec ma jakieś programy, które chce zachować, to niekoniecznie się to uda, nawet jak są one zainstalowane na innej partycji niż systemowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz po prostu zrobić świeżą instalację, z usunięciem wszystkich danych to najlepszy sposób to zrobić dysk instalacyjny USB za pomocą: https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10 Gdy już masz gotowy dysk instalujesz normalnie windowsa, a przy wyborze partycji usuwasz wszystkie i tworzysz nową lub nowe, wszystkie formatujesz i wybierasz tą, na której chcesz zainstalować system. Jeśli masz na tym komputerze windows 10 w tym momencie, to nie potrzebujesz klucza systemu. Podczas instalacji wybierasz po prostu, że nie masz klucza, a system po instalacji powinien aktywować się automatycznie. Jeśli interesuje cię zachowanie jakiś danych to po prostu nie usuwaj wszystkich partycji, a po prostu sformatuj tą, na której był windows w tym momencie i na niej zainstaluj nowy system.

Dzięki za odpowiedź

 

Powiedz mi czy w dzisiejszych czasach Windows sam zainstaluje sterowniki do sprzętu w laptopie, czy trzeba samemu to robić? (ja w przeszłości korzystałem ze starych systemów, więc jak coś to mniej wiecej wiem jak to się samemu ogarnia)

 

Szczerze mówiąc to chyba najbardziej odpowiadałaby mi opcja, w której robię reset systemu do stanu początkowego (czyli przywracanie systemu do tego startowego punktu przywracania). Wtedy nie będę musiał się chyba bawić z tymi sterownikami, bo one już będą. Tylko właśnie to mnie zastanawia, czy jeżeli zrobię ten reset z usunięciem wszystkich danych (bo tam są takie opcje, że albo zostawiam dane albo usuwam wszystkie dane), to te dane usuną się z wszystkich partycji czy TYLKO z partycji systemowej. (Zaznaczę, że w laptopie jest jeden dysk podzielony na 3 partycje).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to sam nigdy resetu nie robiłem, więc nawet do końca nie wiem, jak to się skończy. Windows 10 raczej instaluje wszystko, albo prawie wszystko, ale mogą się zdarzyć jakieś elementy, do których z automatu sterowników nie znajdzie. Natomiast ja wole czystą instalację z jednego powodu, pozbywamy się całego syfu, który instaluje producent laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi

 

 

Dasz sobie za to rękę uciąć? :) Może doprecyzuje na wszelki wypadek o co mi chodzi (choć pewnie dobrze mnie zrozumiałeś), bo jak sami rozumiecie, jak ojciec ma stracić wszystkie dane, to będzie problem. No więc resetowanie systemu ma polegać na tym, że system tak jakby wraca do tego punktu startowego (punktu przywracania), który był na samym początku. Jest jeden dysk podzielony na partycje. Na pewno sformatuje się TYLKO partycja systemowa w momencie, gdy zaznaczę, że chce usunąć wszystkie dane podczas resetowania systemu? :P

 

 

Edytowałem troszeczkę swój wpis, bo mógł być nieprecyzyjny. Win 10 jest legalnie dostępny w internecie, a ja nie planuje instalować Win 10 na swoim kompie, wykorzystując klucz ojca. Każda operacja będzie wykonywana na kompie taty. Wiec chyba wtedy ten Win 10 jest legalny, bo legalnie zrobiona była aktualizacja z win 8 na win 10.

 

 

Mniej więcej było tak, że 2 lata działał system Win 8, a później aktualizował się sam do Win 10. Jeżeli zrobię reset systemu do stanu początkowego, to chyba nie będzie to stan z dnia aktualizacji do Win 10? (Mam nadzieję, że dobrze myślę :)) Bo po tych 2 latach użytkowania Win 8 już trochę system się zasyfił :). A później tylko się aktualizował sam do Win 10.

 

Dzięki za pomoc

 

Ad1. Na pewno zmianie ulegnie tylko i wyłącznie partycja systemowa, pisząc o partycji wiem czym się rożni partycja od dysku :E Zostaną z niej usunięte wszelkie dane a system będzie czysty.

 

Ad2 W internecie jest dostępna wersja testowa (wersja trial) systemu Windows 10, która aktywuje się automatycznie na twoim komputerze jeśli wcześniej już było to (aktywacja) zrobione (Ms przechowuje/zapisuje u siebie dane, klucz został przypisany do twojej(twojego ojca) płyty) Mniemam ze jeśli ojciec kupował komputer z oryginalnym Windowsem 8, ma na nim naklejkę, lub na dowodzie zakupu widnieje Windows 8 - wtedy Windows jest jak najbardziej legalny.

 

Ad3.Tu nie jestem pewien, mogą pozostać jakieś śmieci, dla tego najlepiej po prostu zrobić bootowalnego pendraka i z niego postawić system na świeżo. -(gwarancji Ci nie dam, ale wydaje mi się ze przy odzyskiwaniu bez zachowania danych, winda postawi się do stanu po aktualizacji do Win10, wtedy chyba jest tworzona na nowo partycja odzyskiwania systemu)

 

 

PS Klucze z Win7 tez przechodzą :E

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

Teraz tylko tak na szybko napisze jedno pytanie. A jeśli zrobiłbym ojcu przeinstalowanie systemu na czysto, to wtedy automatycznie stworzy się NOWY startowy punkt przywracania? Czy będzie dalej ten stary? A może będę musiał go sam stworzyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Resetowanie systemu a punkt przywracania to są dwie różne rzeczy. Punkty przywracania możesz sobie tworzyć co jakiś czas lub zupełnie tą funkcję wyłączyć, a reset powinien Ci przywrócić ustawienia fabryczne windowsa i wyczyścić lub nie dysk systemowy lub wszystkie w zależności od wybranej opcji. Do resetu nie potrzebujesz, żadnego punktu przywracania, czy czegokolwiek takiego.

Edytowane przez Makatak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Resetowanie systemu a punkt przywracania to są dwie różne rzeczy. Punkty przywracania możesz sobie tworzyć co jakiś czas lub zupełnie tą funkcję wyłączyć, a reset powinien Ci przywrócić ustawienia fabryczne windowsa i wyczyścić lub nie dysk systemowy lub wszystkie w zależności od wybranej opcji. Do resetu nie potrzebujesz, żadnego punktu przywracania, czy czegokolwiek takiego.

 

A jeżeli zrobię reinstall systemu na czysto, a później w przyszłości zrobię reset systemu, to wróci do stanu którego? :) Do tego stanu zaraz po zakupie laptopa?

Edytowane przez computerowiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wróci do stanu ustawień fabrycznych windowsa 10, aktualnej wersji, którą masz zainstalowaną. I jeszcze jedno nie myl odzyskiwania systemu, z partycji odzyskiwania, którą ma fabrycznie większość, jak nie wszystkie laptopy z resetem windowsa. To pierwsze Ci jak najbardziej może przywrócić wersję z zakupu.

Edytowane przez Makatak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...