Skocz do zawartości
Gorgc

AMD Ryzen 5 2400G z integrą jaki linux ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie do fanów i użytkowników linuxa

Jestem zainteresowany małym zestawem do odpalenia linuxa

wybrałem AMD Ryzen 5 2400G z kartą graficzną zintegrowaną

Jaki system do tej konfiguracji polecacie ??? Mint ? Ubuntu ? Jaką wersję ?

Były problemy z kartą zintegrowaną ... rozwiązano je ?

a takie jest moje założenie zakupu i użytkowania małego

oszczędnego komputera z płytą.

Jestem też ciekawy jak dziś wygląda sprawa pracy AMD Ryzen core picasso 3400G oraz

Ryzenów Matisse na przyszłość ? Są problemy jest coś ważnego na co zwrócić uwagę ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne na co powinieneś zwrócić uwagę to "świeżość" dystrybucji. Nowe jądra nie mają problemów ani z Ryzenami, ani ze zintegrowanymi Vegami. A wybór distro? Jeśli korzystałeś już z linuksa to wybierz to co już znasz, jeśli nie, to wybierz to czego używa Twój sąsiad/kolega linuksiarz. Jeśli nie masz znajomego użytkownika linuksa to pooglądaj filmy na YT, popatrz co Ci się podoba, potestuj wersje "live".

 

Ja używam Ubuntu 18.04 na desktopie (z dość poszerzoną listą repos, bo w Ubuntu LTS wersje pakietów często nie są zbyt świeże), na serwerach mam CentOS, Debian, Ubuntu server lub RHEL. Na Twoim miejscu ograniczyłbym wybór do: Ubuntu, Debiana, OpenSuSE i Manjaro. A jeśli chcesz się rzucić na głęboką wodę to dodaj do listy Slackware, Gentoo i LFS. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne na co powinieneś zwrócić uwagę to "świeżość" dystrybucji. Nowe jądra nie mają problemów ani z Ryzenami, ani ze zintegrowanymi Vegami. A wybór distro? Jeśli korzystałeś już z linuksa to wybierz to co już znasz, jeśli nie, to wybierz to czego używa Twój sąsiad/kolega linuksiarz. Jeśli nie masz znajomego użytkownika linuksa to pooglądaj filmy na YT, popatrz co Ci się podoba, potestuj wersje "live".

 

Ja używam Ubuntu 18.04 na desktopie (z dość poszerzoną listą repos, bo w Ubuntu LTS wersje pakietów często nie są zbyt świeże), na serwerach mam CentOS, Debian, Ubuntu server lub RHEL. Na Twoim miejscu ograniczyłbym wybór do: Ubuntu, Debiana, OpenSuSE i Manjaro. A jeśli chcesz się rzucić na głęboką wodę to dodaj do listy Slackware, Gentoo i LFS. ;)

 

Dzięki za szybka odpowiedź

Uruchomiłem .... a właściwie chciałem odpalić i zainstalować

ubuntu 18.04 LTS i natrafiłem na problem z kartą zintegrowaną

po wsadzeniu starego Geforce'a wszystko się odpaliło. Dlatego

szukam coś co w 100% zadziała z integrą Ryzena 2400 .... bo taki

był cel zakupu i użycia tego procesora.

Zastanawiałem się jak działa np. mint dlatego tutaj pytanie zadałem

może ktoś pracuje na takiej konfiguracji i tak jak ja miał problemy,

chyba że teraz to już problemów nie ma ??? w końcu ryzen 2400G już

na rynku jest dość długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Mintem miałem więcej problemów niż z Ubuntu, i to z Vegą właśnie (ale ja mam specyficzne wymagania). Co prawda mam kartę PCIe, a nie integrę, ale sterowniki AMDGPU są w jądrze (o ile pamiętam od 4.15 nie mają problemów z Ryzenami). Jedyne co musisz zrobić to ściągnąć najnowszy obraz ISO ze strony Ubuntu, wrzucić na USB zgodnie z instrukcją i wyłączyć w biosie CSM (ma startować tylko z UEFI). I pod żadnym pozorem nie instaluj sterowników własnościowych ze strony AMD - to powoduje w zasadzie same problemy. Jako serwer X wybierz x.org (Wayland też potrafi robić problemy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...