Skocz do zawartości
Paw79

i5-3550 - niesprawny kontroler pamięci?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W zeszłym tygodniu zrobiłem upradge mojego drugiego komputera wymienając CPU z Celerona G530 na i5-3550, i mam problem z działaniem drugiego slotu pamięci RAM.

 

Na początek konfiguracja:

 

Celeron G530 -> i5-3550

Gigabyte GA-H61M-S1 Rev. 2.1 (najnowszy BIOS F10b)

1x4GB Adata 1333MHz CL9

1x4GB Elixir 1600MHz CL11

EVGA GTX750Ti

Seasonic S12II-430 (SS-430GB)

Cooler Master Elite 110

 

Stary Celeron G530:

Obie kości pamięci działają bez problemów zarówno w dual-channel (2x4GB) jak i pojedynczo, każda kostka w każdym z dwóch slotów pamięci RAM.

Co prawda chodzą z prędkością 1066MHz, ale takie już uroki G530- na więcej nie pozwala wbudowany kontroler tego procesora.

 

Nowy i5-3550:

W pierwszym slocie pamięci RAM każda z kości działa bez problemów, nawet po ustawieniu 1600MHz CL9.

Przy obsadzeniu obu slotów, lub obsadzeniu wyłącznie drugiego slotu pamięci, obojętnie którą kością- płyta nie uruchamia się.

Komputer najpierw trzy razy "rozkręca" wentylatory w obudowie usiłując wstać, a po trzech takich nieudanych restartach "rokręca" je na 100% i tak już zostaje, przy braku jakiegokolwiek sygnału na monitor.

 

Czego już próbowałem:

- taktowania pamięci na 1066Mhz i timingów auto

- taktowania pamięci na 1066Mhz i timingów ustawionych na sztywno, identycznych jak te które ustawiała płyta gdy w gnieździe CPU był Celeron

- taktowania pamięci na 1333Mhz i timingów auto

- taktowania pamięci na 1333Mhz i timingów z XMP kości od Adaty

- downgrade'u BIOSu do wcześniejszych wersji F7 i F9

Efekt zawsze ten sam- przy i5-3550 i obsadzeniu drugiego slotu RAM komputer nie wstaje i nie można nawet wejść do BIOS'u.

 

Czy możliwa jest taka usterka kontrolera pamięci w procesorze, że nie ma on żadnych problemów z pierwszym slotem, gdzie można nawet robić drobne OC pamięci (na tyle, na ile pozwala chipset H61), natomiast w ogóle nie chce obsłużyć drugiego slotu (obojętnie czy jest to 2x4GB RAM, czy tlko 1x4GB RAM w drugim slocie)?

Jakieś inne pomysły co może być przyczyną takiego zachowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uszkodzenie procesora lub procesor ma problem z tym, że są to różne pamięci. Niektóre płyty startują tylko, jeśli RAM jest w konkretnym gnieździe, więc tu też może być problem tego typu. Sprawdzałeś, czy na starym procku na drugim gnieździe startuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli procesor jest czysty a pady na nim są w pełni ok, to tak - może być uwalony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uszkodzenie procesora lub procesor ma problem z tym, że są to różne pamięci. Niektóre płyty startują tylko, jeśli RAM jest w konkretnym gnieździe, więc tu też może być problem tego typu. Sprawdzałeś, czy na starym procku na drugim gnieździe startuje?

Na starym procesorze (G530) pamięci działają zarówno razem (2x4GB) jak i pojedynczo (1x4GB), niezależnie od tego czy są zamontowane w pierwszym czy w drugim slocie.

Gdyby nie startował wyłącznie dual-channel obstawiałbym wzajemną niekompatybilność pamięci.

Ale skoro nie startuje pojedyncza (obojętnie która) kość w drugim slocie, gdzie z Celeronem działa 2x4GB jak i 1x4GB w drugim slocie, to wygląda na to że problem leży w nowym procesorze.

 

Jeżeli procesor jest czysty a pady na nim są w pełni ok, to tak - może być uwalony.

Sprawdzałem nawet czy przypadkiem nie wykrzywiłem któregoś pin-a w gnieździe.

Ale nie- procesor jak i gniazdo wyglądają ok.

 

Przy obsadzeniu wyłącznie pierwszego slotu zakupiony i5-3550 przechodzi 0,5h w Prime95 z pamięcią ustawioną na 1600MHz 9-9-9-24-1T.

Przy obsadeniu drugiego slotu komputer w ogóle nie startuje- ani na ustawieniach fabrycznych, ani nawet po obniżeniu taktowania pamięci do 1066MHz.

 

Edit:

Wie ktoś które z pinów odpowiadają za obsługę drugiego slotu pamięci RAM?

 

51fb4b0aa7fa.png

 

Mapa pinów LGA1155 w pełnym rozmiarze

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Datasheet u intela? -> KLIK

 

Jeżeli po przeczyszczeniu izopropanolem padów kanał wciąż nie śmiga, to nie wydaje mi się, że można cokolwiek zrobić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli po przeczyszczeniu izopropanolem padów kanał wciąż nie śmiga, to nie wydaje mi się, że można cokolwiek zrobić...

Heh! Jak zwykle najprostsze rozwiązanie okazuje się najskuteczniejsze. :D

 

Optycznie na padach nie było nic widać- nawet pod światło.

Mimo wszystko zdecydowałem się dokładnie je "wyszorować" (nie miałem izopropanolu, więc użyłem perfum).

Bez entuzjazmu zamontowałem z powrotem procesor w gnieździe, nie wierząc specjalnie że cokolwiek to da, a tutaj ku mojemu zaskoczeniu komputer wstał z pamięcią zamontowaną w drugim slocie!

 

Nowy i5-3550 śmiga teraz bez problemu na płycie H61 z all-core 3,5GHz i pamięcią 2x4GB 1600MHz 9-9-9-24-1T.

 

Dziękuję za pomoc. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...