Skocz do zawartości
addept

Czy warto zmienić obudowę na nową?

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Posiadam obudowę Zalman Z1 z dwoma wiatrakami be quiet! Pure Wings 2, do której ostatnio władowałem nowy sprzęt (tak jak w sygnaturce).

 

Wziąłem wczoraj na warsztat program OCCT i w teście Power Supply po 7 minutach procesor osiągnął temperaturę 83 ℃. W tym samym teście karta osiągnęła temperaturę 78 ℃. Zapytacie się dlaczego aż tyle? Bo jest to jednowentylatorowiec, a do tego ustawiłem specjalnie limit krzywej wentylatorów na MSI Afterburner na 75 % by przekonać się ile ℃ przy tylu obrotach maksymalnie ta karta złapie (większe obroty generują już spory hałas).

 

No dobra, w czym w takim razie rzecz?

 

Przeprowadziłem drugi test, na tych samych jak wyżej ustawieniach, ale z otwartą obudową. Wyniki? Procesor 77 ℃, karta graficzna 72 ℃. Różnica dość znaczna, chociaż faktem jest, że otwarta obudowa to jednak całkiem odmienne warunki pracy

 

Moje pytania brzmią:

1. Jak bardzo mogę zbić temperatury wymieniając obudowę? Dam radę dojść np. do 80 ℃ procesora i 75 ℃ karty graficznej przy zamkniętej obudowie?

2. Czy warto zmienić obudowę?

3. jeśli tak to na jaką? Podświetlane mnie nie interesują. Szyby też niekoniecznie (a już na pewno nie jakieś pleksiglasy).

4. Czy w cenie maksymalnie 200 zł dostanę coś wartego uwagi, co dostatecznie poprawi temperatury podzespołów przy zamkniętej obudowie? Wymiary maksymalne: szerokość 21 cm, Wysokość 48 cm, głębokość 43 cm.

 

Ostatecznie nie jestem jeszcze przekonany do tego by wymieniać mojego starego Zalmana (5 lat), ale rozważam to od jakiegoś czasu.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana obudowy by urwać 2-3 [°C] w/g mnie nie ma sensu ...

 

Bez OC masz tyle na CPU ? może lekki uv zrób .

 

U mnie na def. Ryzen 2600 przy szybkiej pracy wentyli mam max ok. 60 [°C] na CPU przy OCCT :)

 

https://iv.pl/images/40005150719830239526.png

 

2 - wydmuch ( tylny wentyl ok. 1000 rpm )

3 - nadmuch z przodu ~ 800

 

https://iv.pl/images/85561415237378861238.png

 

OCCT Power Suply 7 minut 65[°C] na CPU , GPU 75[°C]

 

Podejrzewam, że Ryż 3600 ma sporo wyższe napięcie i się mocniej grzeje , a chłodziwo CPU masz słabsze od mojego.

Ustaw wydmuch -obroty - większe niż nadmuchu - w obudowie.

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor akurat jest z włączoną opcją Precision Boost Overdrive. Ogólnie te nowe Ryzeny są dość ciepłe i mają problemy z odprowadzaniem temperatur. Zależy też jaka sztuka się trafi. W grach temperatury procesora są niższe (nie katowane testami). Np. w Assasin Creed Unity gdy odpaliłem sobie testowo grę przy zamkniętej obudowie na najniższych ustawieniach graficznych (by dociążyć mocniej procesor), miałem maksymalnie 75 °C przy użyciu procesora 90-100 %

 

Temperatury to jedno. Lepsza buda to mimo wszystko lepszy przepływ powietrza, a tym samym możliwość ustawienia wiatraków na niższych obrotach (kultura pracy).

 

Tylko sam nie wiem ....

 

EDIT: Obroty wydmuchu mam ustawione na większe ... Ogólnie to mam wybór między suszarką przy największych obciążeniach (zwłaszcza ten cholerny jeden wentylator w karcie graficznej), a piekarnikiem.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm , zostaje jeszcze uv i optymalizacja ..

Mój RX to też suszarka na domyślnych napięciach.

 

Zmiana obudowy poprawić może na pewno komfort ;)

 

U qmpla złożyłem RTX2070 z 8086K i ma cicho/wydajnie , ale on ma to w dużej obudowie z Noctua 15 i Seasonem Platinum 660 ..

 

Cooler Master 690 III

 

P.S. Myślałem też na modem Zalmana Z1 , by w topie obudowy wywiercić otwory wylotowe , ale nie bardzo chce mi się za to zabrać :P

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź w łapę wiertarkę i na topie obudowy (nad procesorem) przewierć okrąg czy kwadrat na 120mm lub 140mm na sito i zamontuj dodatkowy wentylator wyciągający powietrze :E

 

Ręki bym sobie uciąć nie dał, ale coś mi się wydaje ze z przodu tez dałoby radę zamontować dodatkowy wentylator.

 

Edit:

 

 

P.S. Myślałem też na modem Zalmana Z1 , by w topie obudowy wywiercić otwory wylotowe , ale nie bardzo chce mi się za to zabrać :P

 

Tak, 5 min roboty! Zrobisz to szybciej niż zamówisz i odbierzesz nową budę ( a tą możesz zamówić w każdej chwili jeśli nie będziesz zadowolony z rezultatów)

 

Pimp my case! :E

 

ef22b444fa7c.jpg

 

 

Albo jak się uprzesz zmiana na SilentiumPC Regnum RG4T Pure Black

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, postanowiłem jeszcze pokombinować. Na razie bez wiertarki ;)

 

Zauważyłem, że przy obciążeniu wydmuchujący, tylni wentylator pracuje nieregularnie, takimi falami. Ustawiłem go by szybciej wchodził w wyższe obroty, przy niższych odrobinę temperaturach (jest z tyłu, więc siłą rzeczy mniej go słychać)

 

Skorygowałem też trochę wentylator CPU oraz przedni wentylator (ten trochę przyciszyłem by nie hałasował).

 

Zamknąłem obudowę. Odpaliłem OCCT znowu na 7 minut. Coś mi nie pasowały temperatury, więc ustawiłem od razu kolejny OCCT Power Supply na 7 minut. Po tych dwóch przebiegach zrobiłem screena z HWinfo:

 

 

tcSMu6G.png

 

 

Stwierdzam, że może tak być. Na razie nie będę nic wiercił, obudowy nowej też nie będę kupował. Hałas też ujdzie w tłoku w porównaniu do tego co było wcześniej :E

 

Jeszcze pobawię się potem GPU by je odrobinę bardziej może ujarzmić, niemniej graniczna temperatura jaką teraz zanotowałem odrobinę mnie uspokoiła (karta jest po OC).

 

Dziękuję za "burzę mózgów". Na forumowiczów zawsze można liczyć. Zawsze to parę złotych zaoszczędzone dzięki Wam. Jesteście nieocenieni (ewentualnie wyceniam Was na koszt nowej obudowy :lol2: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...