Skocz do zawartości
Jamnick

Temperatura AMD Ryzen 3600

Rekomendowane odpowiedzi

Nie twierdzę, że wszystko działa idealnie, będą nowe BIOSy to będziemy patrzeć panowie. Póki co u mnie odpukać nie ma problemów a monitoruję parametry dzień w dzień.

 

To nie Intel i trzeba się z tym oswajać - inna technologia, inny sposób działania czy się to komuś podoba czy nie, warto przeczytać informacje z 3 linków jakie wrzuciłem wyżej.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

novi, ja na 2600 pomimo stałych napięć też mam skoki temperatur, to u nich normalne. Gram, mam 62 stopnie i cyk robi się 70, spada do 62, chwilę pochodzi i cyk 70. W idle 40-42 i skoki do 48-50. Najlepiej mieć to gdzieś i nie patrzeć... Za dużo narzędzi mamy i problemy tworzymy.

 

Szczerze , ja na ryzenie 1600 i 2600 nie miałem skoków temp, a grałem często z monitoringiem , nie tylko na osd , nieraz hwinfo w tle. Dokładnie, na razie trzeba czekać na biosy, słabo wygląda w podpisie taki wolny ram :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze , ja na ryzenie 1600 i 2600 nie miałem skoków temp, a grałem często z monitoringiem , nie tylko na osd , nieraz hwinfo w tle. Dokładnie, na razie trzeba czekać na biosy, słabo wygląda w podpisie taki wolny ram :E

 

Ja mam skoki w grach, które mało obciążają procesor. Jak wstawię mu Cinebench albo OCCT to skoków nie ma żadnych :E

 

RAM masz tragiczny, ja na 3466 MHz dobijam do 53k w odczycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram niestety, ale jest ciaśniej ustawiony niż na ryzenie 1600 i odziwo ma słabszą wydajność niż na starszym bracie . Pewnie wina biosów , bo gdzieś mi się obiło o uszy , że na najnowszym biosie wydajność ramu wzrosła . Czekam na nowy bios i spróbuję pocisnąć ram na 3800cl14 , ciekawe czy moje albinosy sobie poradzą ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wgrał nowy bios i na 2600 spróbował, ale naczytałem się żeby tego nie robić na starej generacji i siedzę dalej na starym. Kusi mnie 3600 MHz CL16, ale... nie chce ryzykować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tomahawku i najnowszym biosie + ryzen 1600 miałem te same problemy z oc ramu co na ryzenie 3600, czyli max 3466mhz i wszystko co wyżej to pc nie wstaję :/. Akurat trafiłem na "dobre" uruchomienie pc , temp max mi skoczyła do 55* w przeglądarce . Otwartych parę kart + yt ;) średnia temp 40* , minimalna 37. W pokoju około 30* mam ;)

af8159a2269eda6b.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tomahawku i najnowszym biosie + ryzen 1600 miałem te same problemy z oc ramu co na ryzenie 3600, czyli max 3466mhz i wszystko co wyżej to pc nie wstaję :/. Akurat trafiłem na "dobre" uruchomienie pc , temp max mi skoczyła do 53* w przeglądarce . Otwartych parę kart + yt ;) średnia temp 40* , minimalna 37. W pokoju około 30* mam ;)

 

Albo trafiłeś na błędne uruchomienie i zaniża :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej prawidłowe ;).

Kuźwa ale bieda , asrock x370 gaming k4 co jest EOL ma bios ComboAM4

1.0.0.3 (ABB) hahaha , tak samo biostar x370gt7 ... , a msi leży i kwiczy w tym temacie jeszcze -.-

Jak pojawi się biostar w sklepie to chyba zaryzykuję i go kupię. Jest na amazonie 100Ojro, ale nowy sprzedawca , więc mam wątpliwości ...

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już na pewno płyty od MSI nie kupię, miała być na lata i przyszłościowa, a tutaj najlepiej nie wsadzać serii 3000. A kupiłem AMD, żeby w Intelu co procek nie zmieniać płyty :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@caleb59: co jest "intelowskim myśleniem"? Ludzie, którzy kupują 3700x za 1500zł, płytę główną na X570 za 1000zł i topowe chłodzenie za 400zł mają po prostu minimum oczekiwań co do kultury pracy. :P Nazwałbym to raczej świadomym konsumpcjonizmem. Ciężko zbudować półpasywny komputer (a w takim budżecie można) i ustawić sensowną krzywą obrotów, jeżeli procesor na pulpicie skacze do 70*C i nie wiadomo kiedy wynika to z faktycznego obciążenia, a kiedy z "tak ma być". Niewiele ma to wspólnego ze sloganem "cool'n'quiet". Histereza obrotów o której pisałem to tylko substytut rozwiązania. W linkach, które podałeś jest mowa o skokach 10*C wynikających z włączającego się boosta, tymczasem nawet w tym wątku użytkownicy piszą o dużo większych wahaniach i to przy sztywnych nastawach. AMD będzie mówić, że tak ma być, bo co innego mieliby powiedzieć? Wydaliśmy proce na szybko, ale póki co kupujcie dalej, jak wykupicie wszystko, to puścimy poprawioną rewizję za parę miesięcy?

 

@novi: temperatury różnią się u ciebie w zależności od tego jak komputer wystartuje, nawet mimo takich samych temperatur otoczenia? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest wina MSI, a nie Ryzena, AMD. Ta firma ma ostatnio wpadki i nie tylko z biosami. To jeden istny cyrk. Może mogłem też wziąć Gigusia, ja wprawdzie tak nie narzekam, siedzę na starszym biosie v18, boostuje mi 4.2ghz, na stocku mam 20200pkt+ w teście procka w Fire Strike.

U mnie temp to wygląda tak:

2J9zZ5L.jpg

 

A tu wynik 3dmarka:

https://i.imgur.com/4z9pTqa.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Reddzik no u ciebie wygląda to w miarę normalnie. :thumbup: Minimalny zegar 2.8GHz wynika z bezpośredniego przejścia z tej wartości do niskiego stanu energetycznego i ostatniej znanej wartości taktowania czy po prostu ustawiłeś tak w planie energetycznym Windows?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

52W maksymalnie? Odpaliłeś coś innego niż przeglądarkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam CnQ i C-state włączone, ale bez C-state też mi zniżało. Mam najnowsze sterowniki chipsetu, używam planu zasilania domyślny Ryzen Balanced, który ma wklepane 99% min i max 100%. Nie ruszałem nic, napięcie auto, jedynie co zmieniałem to RAM 1.35v i 3600mhz na ramie, ale hwinfo pokazuje 1.36v.

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@caleb59: co jest "intelowskim myśleniem"? Ludzie, którzy kupują 3700x za 1500zł, płytę główną na X570 za 1000zł i topowe chłodzenie za 400zł mają po prostu minimum oczekiwań co do kultury pracy. :P Nazwałbym to raczej świadomym konsumpcjonizmem. Ciężko zbudować półpasywny komputer (a w takim budżecie można) i ustawić sensowną krzywą obrotów, jeżeli procesor na pulpicie skacze do 70*C i nie wiadomo kiedy wynika to z faktycznego obciążenia, a kiedy z "tak ma być". Niewiele ma to wspólnego ze sloganem "cool'n'quiet". Histereza obrotów o której pisałem to tylko substytut rozwiązania. W linkach, które podałeś jest mowa o skokach 10*C wynikających z włączającego się boosta, tymczasem nawet w tym wątku użytkownicy piszą o dużo większych wahaniach i to przy sztywnych nastawach. AMD będzie mówić, że tak ma być, bo co innego mieliby powiedzieć? Wydaliśmy proce na szybko, ale póki co kupujcie dalej, jak wykupicie wszystko, to puścimy poprawioną rewizję za parę miesięcy?

 

@novi: temperatury różnią się u ciebie w zależności od tego jak komputer wystartuje, nawet mimo takich samych temperatur otoczenia? :hmm:

 

Raczej tak, temp w pokoju podobna, autostart czysty, tylko przeglądarka włączona . Wyłącze pc i włączę i pokaże jak temp się układają

Wczoraj albo przedwczoraj w podobnych warunkach miałem właśnie skok na 70* , w przeglądarce , nie robiłem ss bo potem włączyłem grę, więc by to dużo nie dało. Ustawie procek na "auto" i zobaczę jaki skok temp będę miał .

 

Na sztywno

 

66ad1eac1b754f93.jpg

 

 

Stock

 

e5d497ac36684e5d.jpg

 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobne do moich. 2min, więc nie zdążył też wpaść w głębszy "sen", do tego ty masz na sztywno zegar, to też może swoje robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobne do moich. 2min, więc nie zdążył też wpaść w głębszy "sen", do tego ty masz na sztywno zegar, to też może swoje robić.

 

 

Po własnych obserwacjach uważam że nie ma to większego znaczenia. Większą rolę odgrywa obciążenie. U mnie czy all stock, czy sztywne napięcie i taktowanie to pobór mocy i temperatury na pulpicie są niemalże identyczne. Dopiero duże obciążenie uwidacznia różnice.

Edytowane przez galakty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://ithardware.pl/aktualnosci/ryzen_3000_i_wysokie_napiecia_cpu_w_idle_to_przez_programy_monitorujace-9760.html

 

https://pclab.pl/news81531.html

 

Polecam używać ryzen master do monitorowania temperatury i zegarów procesora. Do tego aktualizację sterowników chipsetu. Minimum to co jest podane w artykule pclab. Lepiej oczywiście nowsze bo są już na stronie.

 

Do tego Bios z AGESA ABB jak jest dostępny dla płyty. Aktywacja cool&quiet jeżeli płyta sama tego nie robi i C stanów ;)

 

 

Warto też mieć na uwadze, że HwInfo to ten właśnie agresywny program, co potrafi co 200ms trzepać wszystkie dostepne sensory w kompie. I robi to tak delikatnie, że jak ktoś ma soft od Corsair (iCue lub Link) to rozwala całkowicie w nim odczyty.

 

W Biosie płyty na profilach wentyla warto jest też ustawić sobie maksymalne opóźnienia na działanie wentylatorów. Ktoś tutaj pytał czy da radę zrobić bezgłośny profil. Tak ale trzeba walnąć te opóźnienia. Skoki temperatury wewnątrz rdzenia nie mają najmniejszego przełożenia na skoki temperatury coolera. Wkręcanie wentylatorów na wysoki rpm nic nie da bo cała wieża radiatora z HP będzie i tak zimna.

 

Zwróćcie też uwagę, że zegary raportowane przez HwInfo wcale nie pokrywają się z tym, co pokazuje RyzenMaster. Realnie rdzenie co chwilę w IDLE wpadają w głębokie uśpienie. A właściwie są wyłączane na ZERO. Co na to HwInfo? :P

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Coś daje ABB dla ryśków 2xxx?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nic wartego uwagi :)

 

Ale za to zabiera PCIE 4.0 z płyt innych niż x570. To tak dla przypomnienia.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi do głowy przyszło i musze się z tym podzielić :E Przed nami jest jeszcze premiera płyt głównych na B550, które niby nic nowego nie wniosą, fakt, ale wydaje mi się że w tym przypadku wszystko dopną na ostatni guzik, bo póki co nigdzie nie ma żadnego info kiedy one zadebiutują więc nie muszą się spieszyć. Zmierzam do tego że data premiery tych płyt może być wyznacznikiem dopracowanych biosów na obecnych płytach.

 

Bo problemy były nawet na najnowszym x570

Edytowane przez parcu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, ratunku.

 

Z tym zakichanym Ryzenem 3600, wentylator na cpu ciągle sprintuje, wystarczy, ze otworze nowe okno w przeglądarce. Jak to zmienić? Jak macie ustawione obroty wiatraka w biosie? Coś kombinuje ale to nic nie daje. Ryzen Master mi pokazuje temperatury w przedziale 45-60 podczas nic nie robienia w sumie w necie. Masakra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, ratunku.

 

Z tym zakichanym Ryzenem 3600, wentylator na cpu ciągle sprintuje, wystarczy, ze otworze nowe okno w przeglądarce. Jak to zmienić? Jak macie ustawione obroty wiatraka w biosie? Coś kombinuje ale to nic nie daje. Ryzen Master mi pokazuje temperatury w przedziale 45-60 podczas nic nie robienia w sumie w necie. Masakra.

 

przeczytać post nr #43 i się zastosować na początek. Ze szczególnym naciskiem na opóźnienie reakcji wentylatorów :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...