Skocz do zawartości
Jamnick

Temperatura AMD Ryzen 3600

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zakupiłem i zamontowałem AMD Ryzen 3600(bez OC) z chłodzeniem CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2, którego używałem już wcześniej na starej płycie głównej. Nałożyłem pastę Pactum PT-1, która leżała otwarta już od dłuższego czasu.

Odpaliłem GW2 na maksymalnych detalach, aby sprawdzić wydajność i HWMonitor pokazał maksymalną temperaturę procesora 81 C. Wydaje mi się, że to dość dużo i zastanawiam się czy to może być wina właśnie pasty chłodzącej? Warto wymienić, a jeśli tak to na jaką?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te procki tak raczej mają, jaką temp uśrednioną pokazał program ? Np mam odnotowaną maksymalną temp 70-80* a uśredniona jest 48-65* , podobno takie chwilowe skoki temp są normalnym zjawiskiem w tych prockach. Sam już kombinowałem jak koń pod górę , bo starszy ryzen tak nie miał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

81 stopni to pewnie skok, podczas grania tyle nie ma. Odpal jakiś monitoring podczas grania i wtedy patrz, nie na max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te procki tak raczej mają, jaką temp uśrednioną pokazał program ? Np mam odnotowaną maksymalną temp 70-80* a uśredniona jest 48-65* , podobno takie chwilowe skoki temp są normalnym zjawiskiem w tych prockach. Sam już kombinowałem jak koń pod górę , bo starszy ryzen tak nie miał.

81 stopni to pewnie skok, podczas grania tyle nie ma. Odpal jakiś monitoring podczas grania i wtedy patrz, nie na max.

 

Ok dzisiaj sprawdzę średnią temperaturę i zobaczymy jak to będzie wyglądać i wrzucę informację tutaj. Myślicie, że profilaktycznie warto wymienić tą paste z tego względu że dość długo leżała i jako, że nie wiele mi jej zostało to warstwa była dość cienka, ale pokrywająca całą płytkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasta musi być cienko nałożona, jak nie była przyschnieta , na samym początku to nie powinna mieć wpływu. Na ryzena 2600 wrzuciłem 4 letnia mx2 i 0 problemów miałem z temperatura

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam macho i też temperatury skaczą do prawie 80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw nie ruszaj ten typ tak ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy uspokaja że ten typ tak ma, no ok, ale pytanie czy te 81 stopni jest do końca zdrowe i co z żywnością

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te skoki temperatur są na ułamek sekundy , a średnia temp pewnie jest zdecydowanie niższa. Ja podejrzewam , że do póki biosy nie będą w pełni dopracowane , to takie skoki będą się zdarzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam słaba grafę, więc ogranicza procka, proc się nie musi tak pocić, ale proc u mnie przeważnie ok 50-65C, większość czasu 58C jakoś tak, zależy od gry.

Jak zapodam mu OBS, i nagrywanie przez x264 CPU, to już trochu się podusi i temp trzyma się 70-75C. Tylko ja dawałem na ziarenko, bo nie wiedziałem, że ten typ jest inny, mój pierwszy Ryzen.

 

Ale patrzę na ostatnie screeny z grania w BF1, gdzie proc trochu się poci, to przy odblokowanym FPS, 120+/150+ mam 62C. ale jest na jednym screenie przy podsumowaniu wyników mam użycie 66% i temp 73C i tu mam 4.125ghz, normalnie w czasie gry mam 4.2ghz.

Wydaje mi się, że ten typ tak ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na pomiary z HWInfo to póki co miałem najwięcej 72.5C korzystając z Noctua NH-D14 i pasty Noctua NT-H1.

Mam na myśli normalne temperatury podczas korzystania z PC, grania w gry - to tylko szczytowa temperatura bo średnie są niższe.

 

Tak na marginesie skontaktowałem się z AMD odnośnie oszczędzania energii w Ryzenach i dostałem w odpowiedzi:

 

I understand that you wish to know more about the AMD Cool n Quiet and Global C-State Control.

 

Please be informed that AMD Cool'n'Quiet is a CPU dynamic frequency scaling and power saving technology introduced by AMD. It works by reducing the processor's clock rate and voltage when the processor is idle and in order to save energy when the CPU is idle, the CPU can be commanded to enter a low-power mode. Each CPU has several power modes and they are collectively called "C-states" or "C-modes".

 

Both AMD Cool n Quiet and Global C-State Control should be enabled in the BIOS.

 

Thanks for contacting AMD.

Czyli oprócz Cool n Quiet warto także włączyć Global C-State Control jeśli ktoś nie bawi się w podkręcanie.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oryginalnie do tego wentylatora załączają PT-2. Nie wiem jak się zachowuje PT-1 którą nałożyłeś, ale piszą tak:

"Technologia HE (bezpośredni kontakt heatpipe’ów z procesorem) wymaga zastosowania gęstej pasty termoprzewodzącej, takiej jak ta załączona w pudełku. Pasty nakładane pędzelkiem są zbyt rzadkie i niekorzystnie wpływają na wydajność produktu."

Podkreślenie moje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te skoki temperatur są na ułamek sekundy , a średnia temp pewnie jest zdecydowanie niższa. Ja podejrzewam , że do póki biosy nie będą w pełni dopracowane , to takie skoki będą się zdarzać.

 

Jesteś pewien że te skoki to wina biosu tylko? Czy może wina leży po stronie samego CPU? xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien że te skoki to wina biosu tylko? Czy może wina leży po stronie samego CPU? xd

 

Minęły dwa miesiące od premiery, a ludzie nadal się oszukują, że na sprzętowe problemy z odprowadzaniem ciepła pomoże n-ta aktualizacja sterowników. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić czy konstrukcja tak przewiduję , czy to kwestia biosów. Ale z moich obserwacji wynika , że to jednak bios momentalnie podbija jakieś napięcie , przez co jest skok temperatury. Potrafię mieć skok temperatury do 60-70* na pulpicie , gdzie najbardziej obciążony rdzeń miał z 50%, a w cinebenchu r15 mam trochę ponad 70* i wszystkie rdzenie idą na 100%. W dodatku vcore mam ustawione na sztywno , więc takich skoków temperatur nie powinienem mieć co na auto, gdzie procek lubi dostać napięcie pod 1.5v ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leży po stronie cpu ale one tak mają, mój 3700x dochodzi do 84 stopni i nic mu nie robi, że siedzi z kryonautem i dark rock pro 4. Inna sprawa, że to serio skok chwilowy, po 14 godzinach odpalonej gry max był 84 stopnie, a średnia 72 - więc powyżej 80 nawet chwili nie trzymał. Inna sprawa, że nawet RyzenMaster jest do 95 stopni więc nic poniżej tej temperatury nie ma prawa im zaszkodzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tak być, u mnie średnia temp w grach to 45-60* a maksymalna potrafi być odnotowana do 80*.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić czy konstrukcja tak przewiduję , czy to kwestia biosów. Ale z moich obserwacji wynika , że to jednak bios momentalnie podbija jakieś napięcie , przez co jest skok temperatury. Potrafię mieć skok temperatury do 60-70* na pulpicie , gdzie najbardziej obciążony rdzeń miał z 50%, a w cinebenchu r15 mam trochę ponad 70* i wszystkie rdzenie idą na 100%. W dodatku vcore mam ustawione na sztywno , więc takich skoków temperatur nie powinienem mieć co na auto, gdzie procek lubi dostać napięcie pod 1.5v ;).

 

Nawet jeśli dostaje chwilowe strzały napięcia, to takie temperatury podczas bezczynności, z flagowym chłodzeniem Noctua, wyglądają niezbyt szczęśliwie.

Pamiętam jak przez pomyłkę przewoltowałem kiedyś i7-6700k na stałe 1.5V, to na pulpicie (=Youtube, poczta, itp.), w upalny dzień, miałem stabilne temperatury mocno poniżej 40*C. Jeśli w takich samych warunkach masz skoki do 60-70*C, to naprawdę nie wiem co o tym myśleć. :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak swoją drogą zapytam...

 

Zdarza wam się, że w IDLE wentylatory zwalniają i przyspieszają ? trochę jest to irytujące. W grach ten problem nie występuje

związane jest to pewnie z tymi skokami temp i napięć, ale czy jest na to jakieś lekarstwo ?

mam proc 3700x i 570x aorus elite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może w późniejszych rewizjach jakoś "cichaczem" to poprawią xD :E

 

 

Ja tak swoją drogą zapytam...

 

Zdarza wam się, że w IDLE wentylatory zwalniają i przyspieszają ? trochę jest to irytujące. W grach ten problem nie występuje

związane jest to pewnie z tymi skokami temp i napięć, ale czy jest na to jakieś lekarstwo ?

mam proc 3700x i 570x aorus elite

 

Czy jest jakieś lekarstwo tego nie wiem, ale na pierwsze pytanie znam odpowiedź - tak zdarza się, tak ludzie pisali co niektórzy.

Edytowane przez parcu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdarza się, wejdź do BIOSu i ustaw sobie Smart Fan Control i tryb pracy PWM lub DC w zależności od posiadanych wentylatorów, oczywiście u Gigabyte te opcje zapewne będą się nieco inaczej nazywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie najbardziej interesuje czy po tych niemal 2 miesiącach i licznych aktualizacjach BIOS/AGESA jest już możliwe, żeby na Ryzen 3000 (zwłaszcza 3600/3700x) osiągnąć efekt podobny do tego, jaki miałem kiedyś na Skylake i7, czyli przy idle/muzyka/wideo procesor schodzi sobie na 800-1200MHz, napięcie spada do 0.8-0.9V, temperatura utrzymuje się na 34-38°C, wentylatory się wyłączają i komputer zamienia się w bezgłośną stację multimedialną? Pytałem już o to w temacie głównym o Ryzen 3000, ale nikt nie odpowiedział, więc może powinienem sobie to milczenie sam zinterpretować. :E

 

Zdarza wam się, że w IDLE wentylatory zwalniają i przyspieszają ? trochę jest to irytujące. W grach ten problem nie występuje

związane jest to pewnie z tymi skokami temp i napięć, ale czy jest na to jakieś lekarstwo ?

mam proc 3700x i 570x aorus elite

 

Nie mam Ryzena, ale np. na płytach Asusa jest taka opcja "fan step up", która pozwala ustawić histerezę obrotów wentylatora w funkcji temperatury. Ustawienie na kilka sekund powinno eliminować reakcję na krótkie piki temperatury podczas bezczynności. Może Gigabyte ma coś podobnego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię by kiedykolwiek tak było - Ryzeny 3000 z tego co się dowiedziałem właśnie tak mają pracować, nagłe skoki MHz i V. Podstawowy błąd przechodząc na te CPU to myślenie po Intelowsku - wiem bo miałem tak samo i było więcej pytań niż odpowiedzi.

 

Przeczytaj dokładnie i ze zrozumieniem:

 

https://dm.reddit.com/r/Amd/comments/cbls9g/the_final_word_on_idle_voltages_for_3rd_gen_ryzen/

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/04/06/amd-ryzen-community-update-3

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2019/07/30/community-update-5-let-s-talk-clocks-voltages-and-destiny-2

 

U mnie nie ma huku wentylatorów bo mam Enermaxy T.B. Silence domyślnie na 500-600 obrotach, z kolei dwa wentyle Noctua na CPU startują do ~1200RPM w razie potrzeby podczas grania na taki czas jaki potrzeba zgodnie z włączoną funkcją Smart Fan Control w BIOSie, a domyślnie pracują w spoczynku również na plus minus 600RPM - kwestia wejść do BIOSu i zrobić to co napisałem post wyżej.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli dostaje chwilowe strzały napięcia, to takie temperatury podczas bezczynności, z flagowym chłodzeniem Noctua, wyglądają niezbyt szczęśliwie.

Pamiętam jak przez pomyłkę przewoltowałem kiedyś i7-6700k na stałe 1.5V, to na pulpicie (=Youtube, poczta, itp.), w upalny dzień, miałem stabilne temperatury mocno poniżej 40*C. Jeśli w takich samych warunkach masz skoki do 60-70*C, to naprawdę nie wiem co o tym myśleć. :hmm:

 

Też mnie takie zachowanie "trochę" niepokoi , tym bardziej , że mam proca ustawionego na 1.3v , i mam skoki napięc 1.3-1.32v więc vcore jakoś mocno nie skacze. Nie działał mi na chłodzeniu wentylator pomiędzy wieżami i szczerze nie spodziewałem się, że różnica temp będzie znikoma po jego uruchomieniu. Dodatkowo obróciłem chłodzenie o 180* i nałożyłem bardzo cienko pastę, może z 5* spadła maksymalna temperatura . Ja mam w przeglądarce 38-55* , ale za to średnia wyliczona temperatura to 40*. I mam wrażenie, że za każdym uruchomieniem pc ta temperatura ma skoki do innych wartości, ostatnio grałem w cs go to miałem skoki do 70*, obróciłem chłodzenie uruchomiłem cs go i miałem skok do 55*! W dodatku jak się potem okazało, za nisko wsunąłem wentylator pomiędzy wieżami i coś go blokowało i nie pracował! Następne uruchomienie pc i już w cs go miałem skok do 70*. Więc tu bardziej jakby coś w biosie się działo , ewentualnie jakieś problemy z odczytem z czujnika temp . Dodam, że nawet przy occt , gdzie temp jest wyraźnie powyżej 80* końcówki finów są zimniejsze niż ciało człowieka .

 

@up Jakbym miał ustawionego procka na auto, to bym się zgodził, ale ja mam vcore ręcznie ustawione i taktowanie na sztywno :). Więc przy takich nastawach nie powinno być takich skoków temperatury . Wcześniej miałem ryzena 1600 i on tak nie miał :/.

Na chwilę obecną stwierdziłem, że nie ma co patrzeć na maksymalną temperaturę, tylko na tą średnią jaka się utrzymywała , szkoda sobie głowy zawracać i szukać problemu tam gdzie go nie ma. Gorzej jak średnia temp byłaby zbliżona do tej maksymalnej . Fakt , że na chłodzeniu jakie posiadam nie wygląda to ciekawie.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

novi, ja na 2600 pomimo stałych napięć też mam skoki temperatur, to u nich normalne. Gram, mam 62 stopnie i cyk robi się 70, spada do 62, chwilę pochodzi i cyk 70. W idle 40-42 i skoki do 48-50. Najlepiej mieć to gdzieś i nie patrzeć... Za dużo narzędzi mamy i problemy tworzymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...