Skocz do zawartości
Kozii512

Ryzen 2500U (Vega 8) - spadek wydajności po kilku minutach - throttling?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam laptop Lenovo Ideapad 330-15 Ryzen 5/8GB/240/Win10. Mam z nim kilka problemów. Zaczęło się od tego, że co jakiś czas wyrzucał bluescreeny (niestety nie wiem, czemu ale nie mam folderu minidump, żeby pokazać). Zawieszał się na parę sekund i wracał do życia. Z dnia na dzień zaczął coraz głośniej chodzić a czasami zaciął mi się ekran na YouTube (dźwięk był a cała reszta zawieszona) musiałem ręcznie wyłączać. Podczas grania np. w Tekken 7, podczas pierwszej walki mam 60 klatek, podczas kolejnej już 45 a potem już spada do 30 FPS. Poniżej przykład:

 

(te drobne przycinki podczas ładowania akurat bym zignorował - pojawiają się tylko, gdy nagrywam wideo z gry)

 

Spadki wydajności widać także podczas testowania procesora w OCCT - po 2 minutach taktowanie oraz wykorzystanie wyraźnie spada - throttling? Myślałem, że ten procesor w takich momentach podniesie taktowanie do swojego turbo (3,6 GHz) a zamiast tego spada poniżej standardowego.

 

Testy dysku SSD też nie wyglądają różowo (chyba, że się mylę):

https://drive.google.com/file/d/1NoY6XxV6mDcArkkWIrfS4MuRIAaYy-PC/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1nTzkA7jiMyHf1WHS3utpCeVjJYixASB0/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1v2aTRqspNCgov40RSDxHRPPKvpE4PTJb/view?usp=sharing

 

Pamięć ram przeskanowana MemTestem i GoldMemory - bez błędów.

Na samym dysku SSD brak bad sectorów.

 

Jakieś pomysły? Z góry dzięki za sugestie. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oddać do serwisu, jak ma gwarancje

Z dnia na dzień zaczął coraz głośniej chodzić
sprawdź chłodzenie. Przeczyścić z kurzu, jak pomoże pomyśleć o wymianie pasty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięć w tym laptopie chodzi w trybie jednokanałowy, co na start przycina wydajność Vegi.Przydałoby się jeszcze info na temat temperatury cpu w czasie gry w Tekkena,bo rzeczywiście zegary CPU stabilizują się na 1600MHz.

Na początek oczywiście najnowsze sterowniki do laptopa.

Jak rozumiem masz podłączone zasilanie do laptopa podczas gry?

Jeżeli tak, ustaw opcje zasilania na max. wydajność podczas zasilania z sieci.

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie laptop gamingowy i proc zrzuca zegary poniżej nominalnych 2 [GHz] jak ma za ciepło ... cTDP AMD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Laptop pojechał na reklamację. Niestety, dzisiaj otrzymałem odpowiedź:

 

"Nieuwzględniono. Usterka niewykryta

W autoryzowanym serwisie producenta nie stwierdzono usterek sprzętowych oraz nie udało się wywołać zgłaszanych przez Klienta usterek w środowisku testowym. Urządzenie przeszło testy serwisowe z wynikiem pozytywnym i jest zgodne ze specyfikacją producenta. Dołączono raport testów serwisowych."

 

Przecież na filmikach ewidentnie widać spadki taktowania, zamiast boosta. W specyfikacji widnieje AMD Ryzen 5 2500U (4 rdzenie, od 2.0 GHz do 3.6 GHz, 4 MB cache). Można to potraktować jako niezgodność produktu z opisem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopóki trzyma 2.0, to nie ma problemu. Turbo to tylko "up to", więc dużo zależy od konkretnej sztuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie problem w tym, że nie trzyma. Wystarczy parę minut i spada nawet do 1,35 GHz... półroczny laptop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...