Skocz do zawartości
pepe06

Ryzen 3600 - B450 Gaming Plus Max - wysokie obroty wentylatora CPU bez powodu

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule tematu.

 

Procesor - Ryzen 3600

 

Mobo - B450 Gaming Plus Max

 

Chłodzenie - SilentiumPC Fortis 3 140 mm

 

 

Wiatrak wentylatora szaleje i robi za suszarkę gdy otwiera się nowe karty w przeglądarce lub przełącza między nimi. Temperatury w Ryzen Master oscylują między 40 a 60 stopni.

 

Co zrobiłem by zaradzić problemowi? Sporo poczytałem i:

 

- Wgrałem najnowszy AMD Chipset Driver, wersja 19.10.16.

- Wgrałem nowszy Bios, wersja 7B86vH1. Ten beta o numerze 7B86vH21(Beta version) póki co sobie odpuściłem. Może jednak go wgram gdy nic nie będzie pomagać.

- W planie AMD Ryzen Balanced ustawiłem "Minimalny stan procesora" na 5%. Docelowo było 0%.

- W Biosie zwiększam maksymalnie opóźnienie reakcji wentylatora. W trybie PWM, step up na 0,7s oraz step down na 1.0s. Więcej się nie da, co widać na zdjęciu:

https://imgur.com/pIiNq1c

- Próbowałem zmieniać ustawienia w Smart Fan Mode ale wydaje się jakby to było nieaktywne. Co zmienię to wentylator CPU chodzi tak samo.

 

Nic nie pomaga. Ma ktoś jakieś rady na zniwelowanie wysokich obrotów wentylatora CPU podczas minimalnej czy nawet uśpionej pracy procesora? Jak u was ta sprawa wygląda? Dużo osób kupowało to Mobo z R3600.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez pepe06

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI serio? Serio ograniczyliście opóźnienie załączania wentylatorów do 1s? :lol2: Ludzie unikajcie płyt tej firmy, fuszerka totalna na każdym kroku. Na ASUS można ustawić nawet 25s.

 

Do autora: kompedium pomysłów jest w tym temacie: http://forum.pclab.pl/topic/1289398-Temperatura-AMD-Ryzen-3600/ - jeżeli to nie pomoże, to albo żyjesz z wyjcami licząc, że aktualizacja BIOS pomoże, albo sprzedajesz platformę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczny sprzęt oprócz coolera i nie odczuwam takich mocnych hałasów jak autor.

Może dlatego, że wentyle ustawione w tryb DC (nie mam żadnego wentyla PWM a PWM ma to do siebie, że może miewać takie pulsujące skoki), nie regulowałem krzywej, ustawiłem tylko tryby DC i Smart Fan Mode dla wszystkich wentylatorów w obudowie.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy chipset? Aby na pewno? Bo u mnie najnowszy ma 99% minimalny stan., a na stronie AMD ta wersja jest z 19 sierpnia 1.8.19.0915 i ona jest najnowsza, sam ją posiadam.

Widzę, że ściągnąłeś ze strony płyty, a najnowsze sterowniki chipsetu zawsze są na stronie producenta. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy błąd początkującego, też mnie to zastanowiło. Sterowniki tylko z amd.com.

Ja to jeszcze sieciówkę biorę bezpośrednio od Realteka bo u MSI starsza wersja.

A BIOSu BETA się nie bój, u mnie już sporo dni działa i nie widzę problemów na szczęście.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słabo widac tą krzywą, ale wygląda jakbyś ją kiepsko nastawił.

 

Pierwszy próg 0*C. Drugi próg 20*C ?

 

Trzeci próg odrazu na 69*C?

 

Ustaw ją łagodniej Daj sobie drugi na jakieś 60*C i 600rpm. 75*C na jakieś 800rpm, 85*C na jakieś 1200rpm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie j.w. popraw "krzywą" działania wentyli ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Reddzik

@ caleb59

 

To by było zbyt piękne. 1.8.19.0915 zainstalowany oraz bios 7B86vH21(Beta version) i bez zmian.

 

@ Minciu

@ Phill76

 

Wentyl tak był ustawiony fabrycznie. w biosie.

Zmieniłem jak radziłeś i bez zmian, nadal suszarka podczas używania internetu, coś źle robię? Tak jakby nie widział zmian krzywej, chociaż po przeładowaniu i wejściu ponownie do biosu, ta ustawiona tam krzywa jest dalej:

 

https://imgur.com/RTXEW93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wentylator masz PWM czy DC?

 

Krzywa wygląda teraz na bardzo cichą. W idle musiało by robić z 80*C zeby Ci skoczyly wentyle

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ile masz RPM na wentylu w systemie?

 

ten Smart Fan Mode co daje? Możesz ty wywalić ?

 

Ja nie uzywam MSI do wentyli to nie wiem.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W planie AMD Ryzen Balanced ustawiłem "Minimalny stan procesora" na 5%. Docelowo było 0%.

Ten plan źle działał z Ryśkiem jak miałem i nie spadało vcore i MHZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lol. Ludzie nie śmiejcie się.

 

Fortis nawet nie chodzi. To wentyl na gpu dziwnie sprintuje podczas przełączania stron. Czekając na 2070 Super, mam włożoną AMD 6850 1GB pod rozdziałkę 1440p.

Edytowane przez pepe06

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha.. spoko.. Pisałeś że ryzen 3600 jaki jest? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ładnie. Tak kombinowałeś a wystarczyło zajrzeć pod maske :) Dobra wiadomość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal jakąś gierkę czy coś i sprawdź jak działa wentyl. Czy tak jak planowałeś. Zeby się nie okazalo ze teraz serio nie wystartuje wcale :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 3600? Zawsze szanowałem :E

 

Póki co dałem na ustawienia fabryczne wentyla. Trochę strach jak w ogóle nie chodzi Fortis, nawet przeglądając neta. Z grami potestuje, poustawiam wentyl gdy przyjdzie 2070S. Niestety to kilka tygodni czekania.

 

Dziękuję za każdą odpowiedź.

Edytowane przez pepe06

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, podepnę się pod temat. Otóż mój Ryzen 3600X w idle osiąga różne temperatury, od 40 do nawet ponad 60 stopni i w momencie wyższej temperatury załącza się wentylator który dość mocno słychać. Wcześniej na 1600X nie miałem tego problemu. W grach proc osiąga około 60 stopni i tak pozostaje, w stress teście dochodzi do 72 i też nie ma wahań. Co może być nie tak? Przy wymianie procka użyłem pasty która leżała w piwnicy a pierwszy raz użyta była w październiku 2018 przy montażu 1600X. Ale kupiłem nową dla pewności i nałożyłem ponownie, z tym że nic to nie zmienia. Co może wpływać na wahania temperatur? Wgrałem stery do B450 AMD jak wyżej autor. Ale nadal nic. Dodam że gdy wejdę w BIOS to tam temperatura procka wynosi 35 stopni i wentylator utrzymuje stałą prędkość w granicach 700rpm. Przed chwilą przeinstalowałem nawet Windowsa i dalej skoki temperatury w idle. Zużycie procesora w menedżerze 1%. Poradźcie coś ;)

Edytowane przez lukasz_cichon1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw krzywą wentylatorów + ustaw opóźnienie podniesienia obrotów wentylatorów. Ryzen z 1 ccx ma mała powierzchnię oddawania ciepła, więc nagle skoki temp są możliwe . Również jeszcze nie wszystkie biosy są dopracowane , przez co napięcia mogą być bez sensownie podbijane. Ja ustawiłem procka na sztywno , ale nawet na automacie nie mam nagłych skoków obrotów wentylatorów, fakt że mam dość mocne chłodzenie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja płyta ma 16MB pamięci i posiadam właśnie tą okrojoną wersję BIOSu czyli GSE Lite. Mógłbyś mi podpowiedzieć jakie wartości ustawić mniej więcej dla prędkości wentylatora? Dziwne jest to że nagle z 40 stopni skacze na 60 i wentyl zaczyna szaleć i zbija temperatury z powrotem do około 40.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentyl nic nie zbija. Temperatura radiatora się nie zmienia przy tych skokach. Po prostu rdzeń może być cieplejszytemperature sprawdzaj ryzen master a HwInfo nie odpalają nawet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3600 to akurat jest bez tragedii. Wypada finalnie podobnie jak skalpowany 4790k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy nie zwrócić go i wziąć i5 9600K. Komp służy mi głównie do gier, żadnych obróbek wideo itp. I5 spisze się lepiej? Jak myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostaje w wielu wypadkach w tyłek od Ryzena 5 3600 więc zamienisz siekierkę na kijek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostaje w wielu wypadkach w tyłek od Ryzena 5 3600 więc zamienisz siekierkę na kijek.

 

Ale ten kijek będzie stabilny i będzie włączał się za każdom razomszczerbaty.gif.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...